Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Expiratie mirositoare la caine

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,874
  • Înscris: 27.06.2006
Catelei mele (14 ani) ii miroase anormal de urat gura. De asemenea, cand sta cu gura inchisa si expira/pufaie tare pe nas simt acelasi miros.

Cand afirm "anormal de urat" ma refer la faptul ca stiu cum miroase "normal de urat" gura unui caine - am tekeli de apartament de vreo 28 de ani.
Am fost cu cateaua la veterinar: acesta a facut detartraj sub anestezie si mi-a dat un flacon de Germostop spray (200ml). Ne-am chinuit, eu si restul familiei, sa aplicam zilnic germostop pe gingiile catelei (masaj pe gingii) pana s-a terminat flaconul. Mirosul "anormal de urat" nu a disparut. Din ce am inteles de la veterinar, cateaua nu are abccese la dinti.

Ce alt medicament/tratament exista pentru gura mirositoare? (exclud o noua vizita la veterinar, periaj cu periuta de dinti + medicament sau bete de rontait ca in reclama cu cainii zambitori care afiseaza dinti umani).

#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Varsta isi spune cuvantul. Mirosul vine probabil din stomac. Este normal la un caine in varsta. Si oamenilor  in varsta le miroase respiratia ingrozitor , indiferent cat s-ar spala pe dinti .

#3
Vortexx

Vortexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.05.2014
Schimba-i mancarea.

#4
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,874
  • Înscris: 27.06.2006

 Vortexx, on 19 iunie 2014 - 16:11, said:

Schimba-i mancarea.

Nu are o alimentatie "fixa": mananca de 14 ani aceasi mancare variata: pilaf (orez) cu carne, morcov, ceapa, usturoi sau graunte de caine sau supa cu galusti, sau un ou fiert, sau legume si fructe proaspete, sau paine prajita cu unt, etc, etc - caine de apartament...

#5
Vortexx

Vortexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.05.2014
Pai ar cam trebui sa ii faci un regim fix. Eventual sa testezi pe el fiecare mancare in parte si sa vezi de la ce anume vine mirosul.

#6
Vortexx

Vortexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.05.2014
Mai sunt si de astia care hransec cainii cu aceleasi laturi ca pe porc si dupa se intreaba de ce le pute gura. Da-i numa boabe pentru caini si nu o sa ii mai puta gura.

#7
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,874
  • Înscris: 27.06.2006

 Motanul007, on 19 iunie 2014 - 16:38, said:

Cum naiba sa ii dai ceapa, usturoi, paine prajita, galuste?
Cainele e carnivor, are nevoie de carne cruda!

Pai ii dau fiindca ii place...iar unele legume sunt bune pentru caine- usturoiul previne cuibarirea parazitilor interni iar morcovul......nu din cauza alimentatiei ii miroase gura.

Observ ca dumneata esti adeptul alimentatiei cainilor cu carne cruda.
Sti cumva de ce cainii nu trebuie sa manance carne cruda de porc si nici de pui ci doar de vita?
Te ajut putin: cateaua mea a facut in trecut o urticarie urata de la carne de porc cruda (sarea pe langa mine sa-i dau niste care de porc pe care o tocam pe masa).

Astept totusi, de la cunoscatori, variante de tratament bucal - in afara de "germostop" care este apa de ploaie in cazul catelei mele.

#8
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
Motanul zice bine, nu mai hrani cainele cu lături

#9
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Poate e de la stomac

#10
__Bogdan__

__Bogdan__

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 02.06.2014
Ce tot vorbiti de laturi? Din ce spune autorul postului, cainele e chiar rasfatat cu mancarea. Pilaf, oua, legume si fructe proaspete, paine prajita cu unt vi se par laturi?

Se poate sa fie si o infectie in gat daca i-ai dat sa manace mancare de la frigider.
Incearca sa ii dai cateva zile ceai de musetel.
Despre ceapa si eu stiu ca nu este indicata pentru caini.

#11
Vortexx

Vortexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.05.2014
Cainele nu e vegetarian. De asta ii si pute gura. Stomacul cainelui e facut sa digere carne. Nu e pentru legume. De asta si mirosul respectiv. De ce crezi ca i-am recomandat sa ii dea mai multe boabe?

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Vortexx, on 19 iunie 2014 - 16:50, said:

Mai sunt si de astia care hransec cainii cu aceleasi laturi ca pe porc si dupa se intreaba de ce le pute gura. Da-i numa boabe pentru caini si nu o sa ii mai puta gura.

Nu, o sa puta toata casa de la mirosul de boabe.

#13
Vortexx

Vortexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.05.2014
Uite ca eu am 3 caini. Unul de 8 ani, unul de 6 si unu care face in august 2 ani. Si nu le pute gura de la boabe. Nu stiu ce e ala detartraj si nici nu au probleme cu dintii.

#14
__Bogdan__

__Bogdan__

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 02.06.2014

 Vortexx, on 19 iunie 2014 - 18:20, said:

Cainele nu e vegetarian. De asta ii si pute gura. Stomacul cainelui e facut sa digere carne. Nu e pentru legume. De asta si mirosul respectiv. De ce crezi ca i-am recomandat sa ii dea mai multe boabe?

Cainele este omnivor.
Si mancarea pentru caini contine orez, fructe si legume. Orezul chiar este recomandat si este folosit la mancarea premium.
Mancarea pentru caini ieftina contine in cea mai mare proportie porumb.
Avantajul mancarii uscate industriale este ca ajuta la intretinerea danturii si a gingiilor.

gabicen incearca si cu o jucarie pentru dantura sau un bat mai gros pe care sa-l roada.

#15
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Se gasea Stomorgyl acu' vreo 10 ani la farmaciile veterinare. Vezi, poate gasesti .
Nu-i mai da ceapa fiindca e toxica pentru ficatul cainilor.

#16
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,874
  • Înscris: 27.06.2006

 Freddy12, on 19 iunie 2014 - 22:54, said:

Se gasea Stomorgyl acu' vreo 10 ani la farmaciile veterinare. Vezi, poate gasesti .
Nu-i mai da ceapa fiindca e toxica pentru ficatul cainilor.

Multumesc pentru recomandari si raspunsuri.
@Freddy12 - o sa caut medicamentul.

Cu ceapa am inteles...desi puneam putina in pilaf: la 500 gr carne tocata de vita pun de obicei vreo trei linguri de orez, un morcov mare ras, vreo 3 catei de usturoi si un sfert de ceapa medie. Asta este mancarea obisnuita dupa plimbarea de seara (cantitate impartita pe 2-3 zile).
Dupa plimbarea de dimineata rontaie doar niste graunte - ma cheama la frigider s-ai dau graunte care stie ea ca sunt puse in cutia de legume, de jos: scot o mana de graunte si un bat de rontait - ia batul si il duce pe covor in sufragerie, vine in bucatarie la castron si mananca repede grauntele apoi se duce in sufragerie si se ocupa de batul de rontait.

Restul alimentelor de care am vorbit sunt ocazionale...este pofticioasa.

#17
Vortexx

Vortexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.05.2014
Toti cainii sunt pofticiosi, dar asta nu inseamna ca trebuie sa le dam tot ce le pofteste inima.

#18
adrianboy

adrianboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 15.02.2006
Ioi, ce imi mai plac sfaturile gen "testezi pe ea mancarea", sau "hraneste-l cu boabe" (apropo, cum poate fi sanatoasa o mancare preparata industrial si plimbata pret de luni de zile de la fabrica la distribuitor, la magazin, apoi la client, depozitata in camara si in cele din urma mancata de caine? c'mon!). Jesuse, cainele are 14 ani, ce sa mai testezi la varsta asta si ce sfaturi de 2 bani se pot da cuiva care il creste de atata vreme?

Cel mai probabil este fie ceva la stomac, vreo esofagita de reflux ceva, ori vreo infectie in gat / caile respiratorii, pe fondul varstei, cum spunea JurasikMan.

Tot un veterinar (eventual unul mai profi, mai scolit si mai entuziast) poate verifica si poate face eventual analize de sange pentru detectarea unei posibile infectii ori ar putea diagnostica corect esofagita, daca este cazul.

In afara de asta bucura-te de ea, rasfat-o si apreciaza tabieturile cu frigiderul / batonul :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate