Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Expiratie mirositoare la caine

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Vortexx

Vortexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.05.2014

View Postadrianboy, on 23 iunie 2014 - 00:16, said:

ce sfaturi de 2 bani se pot da cuiva care il creste de atata vreme?


Ce concluzii de rahat poti sa tragi. Tu esti ceva gen soferii aia de conduc de 30 de ani si cica conduc bine. Cum sa le contesti tu faptul ca ei se baga in depasire cu benzinara la 1500 rpm sa nu consume mult? Asa si tu cu mancarea? Ce pierzi daca ii schimbi regimul alimentar?

#20
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,675
  • Înscris: 07.04.2010

View PostFreddy12, on 19 iunie 2014 - 22:54, said:

Se gasea Stomorgyl acu' vreo 10 ani la farmaciile veterinare. Vezi, poate gasesti .
Nu-i mai da ceapa fiindca e toxica pentru ficatul cainilor.
Ceapa fiarta din ciorba merge, nu am observat niciodata sa creeze probleme.
Si eu ii dau fructe si legume cainelui meu cand vad ca are chef sa le manance, dar am avut un caine care imi manca de exemplu strugurii din vie si lubenita din gradina asa pe ascuns sau am avut un caine care manca gandaci toata ziua.

Cainii nu sunt strict carnivori, mananca ce le place.

View PostVortexx, on 21 iunie 2014 - 17:34, said:

Toti cainii sunt pofticiosi, dar asta nu inseamna ca trebuie sa le dam tot ce le pofteste inima.
Normal dar nici sa nu exageram.
Am fost la cineva la gratar si un mic a cazut pe jos, normal am vrut sa il dau la caine dar proprietarul a zbierat sa nu fac asa ceva ca se ineaca cainele. Sincer asa ceva nu am auzit.
Sau cu oasele vad exagerai foarte mari, cainele meu mananca oase bine mersi si nu are nimic dar l-am invatat de pui si nu s-a inecat niciodata.

#21
__Bogdan__

__Bogdan__

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 02.06.2014
Problema cu oasele de pui nu este ca se ineaca, ci ca se sparg in fasii ascutite si le pot rani intestinele. Mai ales la cei de talie mica.

#22
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View PostMotanul007, on 19 iunie 2014 - 16:38, said:

Cum naiba sa ii dai ceapa, usturoi, paine prajita, galuste?
Cainele e carnivor, are nevoie de carne cruda!

Sigur nu-l confunzi cu pisica? :)

#23
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Si unul din fostii mei caini manca strugurii cazuti din bolta de vita de vie. Coincidenta sau nu, pe la 6 ani i-au iesit analizele la ficat destul de proaste. Pe vremea aceea nu stiam ca strugurii nu sunt buni pentru caini.

#24
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,675
  • Înscris: 07.04.2010
Si fix aia a fost cauza. Acum sa nu imi spui ca mananca spruguri pe saturate de au fermentat in el.
Cainele meu manca struguri cand il apuca nu tot timpul si nu se indopa. Nu avut niciodata probleme de sanatate intotdeauna a fost o catea foarte sanatoasa si puiul care il am de la ea este la fel.

#25
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Cred ca manca destul de multi. Umblau pisicile pe sus si se scuturau ciorchinii. Aveam destul de multi struguri daca tii cont ca imi ieseau 150-200  litrii de vin  in fiecare toamna. Nu fermentarea strugurilor face rau. Se pare ca au o substanta care toxica pentru caini.

#26
MCosmin

MCosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.03.2007
Daca "mirosul" aduce a "peste imputit"...atunci e de la glandele perianale(cainele se linge...si de aia ii miroase gura). Daca e asa...citeste despre glandele perianale.
Cu strugurii uite aici ..http://www.descopera.ro/dnews/11269082-de-ce-sunt-strugurii-o-amenintare-putin-cunoscuta-la-adresa-vietii-cainilor.

#27
adicom84

adicom84

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.09.2019
Am un akita american are 8 luni si mananca struguri la greu din vita de vie si negri si albi dar mai mult ii place aia negri :)) oricat de mult l-as certa tot nu se lasa de obiceiul asta prost...ce sfaturi imi dati?

#28
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 03.04.2005

View Postadicom84, on 23 septembrie 2019 - 20:09, said:

Am un akita american are 8 luni si mananca struguri la greu din vita de vie si negri si albi dar mai mult ii place aia negri :)) oricat de mult l-as certa tot nu se lasa de obiceiul asta prost...ce sfaturi imi dati?

Lasă-l în pace. Ciobăneștii mei mănâncă când se deschide sezonul de sparg, îi culeg frumos doar pe cei copți direct de la sursă :))
A început și sezonul nucilor, dacă nu le culeg repede de pe jos nu rămân cu mare lucru. Și stai să înceapă gutuile, se urcă cu lăbile pe copac și le iau direct. Ce să le fac...

#29
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,610
  • Înscris: 24.10.2015
Sigur sunt caini?

[attachment=2287494:capre1-0n.jpg]

#30
Octavian_A

Octavian_A

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 09.02.2015

View Postcraciuncostel, on 23 septembrie 2019 - 20:23, said:

Lasă-l în pace. Ciobăneștii mei mănâncă când se deschide sezonul de sparg, îi culeg frumos doar pe cei copți direct de la sursă :))
A început și sezonul nucilor, dacă nu le culeg repede de pe jos nu rămân cu mare lucru. Și stai să înceapă gutuile, se urcă cu lăbile pe copac și le iau direct. Ce să le fac...
Ei sunt foarte atenți la ce face stăpânul. Al meu m-a văzut mâncând mere, prune și nuci și mănâncă și el.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate