Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

vacanta de vara ungaria-austria-germania

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
xandra30

xandra30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 29.08.2007
spre deosebire de alte veri, cand alegeam fara sa ne gandim grecia ca si destinatie turistica, vara aceasta ne-am gandit sa facem altceva.

am vrea sa ajungem si la Legoland, fiind cel mai apropiat parc de distractii de pe traseul nostru (care inca nu e batut in cuie). am mai vrea, de asemeni, un parc de distractii eventual din Ungaria si un ajutor pentru stabilirea must-see-urilor. vrem sa facem o combinatie de vizitat orasele cu distrat copilul (de 8 ani).

avem la dispozitie vreo 10 zile.

ce recomandari aveti?

#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
3 tari in 10 zile... Mai mult stresezi copilul, decat sa-l distrezi.

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003
http://forum.softped...60106-germania/

Cel mai bine te asezi frumos undeva in Bayern, langa granita cu Austria si faci ture de o zi.

P.S. Asa sunt foarte multe de vazut, in functie de preferinte. CE fel de orase vreti sa vizitati, ce doriti sa vizitati in acele orase (muzee, parcuri, zone istorice). Vreti sa mergeti numai cu masina, aveti de gand sa luati si trenul (Bayern ticket e f. avantajos).

Prima data faci tu un plan general si apoi mai dam la pila unde-i necesar. Fa-l pe zile, locurile de cazare, unde ce mancati.

Edited by Bursul, 19 June 2014 - 10:58.


#4
xandra30

xandra30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 29.08.2007
multumesc.

nu vor fi chiar 3 tari in 10 zile, ungaria va fi doar de tranzit si eventual o noapte dus+una intors cazare.

#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Hotaraste-te, ce vrei pana la urma? In primul post voiai "un parc de distractii eventual din Ungaria", acum doar tranzit. Daca vrei parcuri de distratii, aquapark, gradini zoo, obiective turistice, 10 zile-s putine si pt o tara mica, precum Ungaria, sa nu zic de Germania.

#6
xandra30

xandra30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 29.08.2007
ai dreptate rumegus, sunt un pic nehotarata. cred totusi ca vreau in Austria, Ungaria sa fie doar tranzit si o zi Germania la Legoland.

gata, m-am decis :-)

#7
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Un copil de 8 ani scormoneste mai degraba in nisip la malul marii, decit sa viziteze nu stiu ce muzee. Legoland nu este cine stie ce rahat. Mai interesant ar fi pentru el Praterul, dar nah zic si io

#8
xandra30

xandra30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 29.08.2007
Bursucul, multumesc de sugestii. vrem sa mergem cu masina si incercam o combinatie intre distractii pentru copil si vizitat obiective turistice. daca e mai avantajos sa luam si trenul, pe alocuri, putem face si asta.

ca si traseu, ma gandeam sa ne cazam o prima noapte la Budapesta, apoi direct la destinatie.

caut sa vad ce putem face in zona Bayern si revin :-)

Edited by xandra30, 19 June 2014 - 12:19.


#9
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
In primul rand n-ai spus de unde pleci, e important, din Bucuresti faci 13 ore pana la Viena, din Timisoara vreo 6 si deja altfel planifici drumurile. Nu stiu cat poti merge nonstop cu un copil de 8 ani, poate tb sa faceti 500km pe zi maxim si nu 1000 cat ati putea face fara copil...

#10
xandra30

xandra30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 29.08.2007
plecam din bucuresti. am putea merge 1.000 km.

#11
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Mie, spre exemplu, imi este clar ca-ti explic degeaba, din moment ce nu intelegi, dar mai incerc o data. Oricum ai face pierzi 2 zile la dus si cel putin 1 la intors. Ramin maxim 7 zile, in care urmeaza sa tragi de-un copil, care-n mod sigur nu este interesat de ziduri vechi, tablouri si alte ragalii, ce ruginesc prin nu stiu ce muzee. In loc de asta te-ai putea urca lejer intr-un avion cu destinatia Mallorca, spre exemplu. Ar trebui sa pricepi, ca un copil la 8 ani este interesat de cu totul alte chestii, decit un adult cu pretentii la numar de muzee pe unitatea de timp

#12
xandra30

xandra30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 29.08.2007
ti-am inteles punctul de vedere de prima data, nu inteleg de ce ma pui la zid cu atatea replici usturatoare? trebuie neaparat sa fie de acord toata lumea cu toata lumea?

#13
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postxandra30, on 19 iunie 2014 - 14:28, said:

ti-am inteles punctul de vedere de prima data, nu inteleg de ce ma pui la zid cu atatea replici usturatoare? trebuie neaparat sa fie de acord toata lumea cu toata lumea?

N-ai inteles nimic, ceea ce s-a vazut dupa postul #2. Din astia ca voi, care chinuie copiii pe la cozi istovitoare, eventual la peste 30°, fara a tine cont de nevoile micutilor, am vazut o gramada. Teribilism enervant! Din cauza asta meriti replici usturatoare. Niciun om cu capul pe umeri nu bate 4 tari in 10 zile, 350km in medie pe zi plus asa zisele distractii, cu copii dupa el.
Io va urez un concediu de neuitat, cu vreaupipi, vreaucaca, madorpicioarele, madoareburta, miesete, miefoame, sintobosit, numaivreau, acolonu, dincolonu, vreauacasa.....

#14
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
vata_pa_batz cati copii ai? Ce varste au?

Xandra, noi ne stim de pe alt forum :), daca ai chef vorbim acolo sau chiar la telefon :).
(Daca cumva nu stii cine sunt, ultima oara ne-am intalnit intamplator in Plaza, eram cu fetitele)

Edited by mdt, 19 June 2014 - 16:10.


#15
xandra30

xandra30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 29.08.2007
vata pe batz, ce sa spun, multumesc de urari, concediu minunat si tie.

as dori sa inchidem subiectul, gata, stiu unde plec, nu mai am nevoie de info :-)

mdt, in 10 min plec de la birou si te sun :-)

#16
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postmdt, on 19 iunie 2014 - 16:07, said:

vata_pa_batz cati copii ai? Ce varste au?

Deoarece relevanta este...???

#17
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postxandra30, on 19 iunie 2014 - 16:23, said:

vata pe batz, ce sa spun, multumesc de urari, concediu minunat si tie.

as dori sa inchidem subiectul, gata, stiu unde plec, nu mai am nevoie de info :-)

mdt, in 10 min plec de la birou si te sun :-)

Pe 31 mai am fost la legoland cu pustii, dupa o sapt in Germania. Cel mare are 7 ani si a fost încântat de legoland, cel mic, un an jumate, părea sa ii placa.
Ne-a plăcut si noua, adultilor, iti recomnd cu caldura.
De la tm la viena nu ai cum sa faci mai mult de 4,5-5 ore.
Concediu plăcut.

#18
xandra30

xandra30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 29.08.2007
multumesc mult, denky!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate