Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

vacanta de vara ungaria-austria-germania

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

View Postdenky, on 19 iunie 2014 - 22:11, said:

De la tm la viena nu ai cum sa faci mai mult de 4,5-5 ore.
Depinde, trebuie sa iei in considerare si eventualele blocaje.

#20
xandra30

xandra30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 29.08.2007
plecam din bucuresti, nu timisoara, cred ca s-a inteles gresit. oricum, nu vom merge la viena, vom avea o oprire pentru prima noapte fie inainte de granita, fie imediat in ungaria.

#21
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Si pana la urma unde mergeti?

#22
xandra30

xandra30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 29.08.2007
ne-am gandit sa avem o prima oprire la gyula sau mako, in ungaria. daca oprim la gyula, probabil stam 2 nopti sa mergem la un aqua park si sa plecam dupa a2a noapte dormita acolo cand ne trezim.

urmatoarele 4-5 nopti vor fi la salzburg sau in zona.

apoi 2 nopti ulm sau imprejurimi pentru legoland.

apoi intoarcerea, iarasi o noapte gyula sau mako, apoi romanica :-)

#23
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Eu am plecat vreo 5 ani la rand din Bucuresti si am opream la Paprika (granita dintre Austria si Ungaria), cu un copil care acum are 9 ani, asa ca a rezistat fara probleme (plecat pe la 4 dimineata si ajuns acolo la ora 18 ora Romaniei). Aici tu stii mai bine. Daca faci asa ceva, calculeaza-ti orarul astfel incat sa NU fi la Budapesta pe centura in intervalul 16 -19 ora lor.
Ref la Legoland, iti recomand sa te uiti pe youtube sa iti faci o idee. Nu am ajuns acolo (era in calcul anul acesta sau anul viitor) dar e mine nu m-a dat pe spate din ce am vazut pe youtube; e drept ca faceam comparatia cu Europaland care e cu totul in alta categoarie....

Edited by bogwol, 20 June 2014 - 15:17.


#24
xandra30

xandra30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 29.08.2007
Bogwol, am citit si eu pe net ca nu se compara cele 2 parcuri de distractii, insa as fi vrut si ceva fun pentru cel mic si altceva nu am găsit in zona.
Multumesc pentru sugestii!

#25
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postxandra30, on 20 iunie 2014 - 10:46, said:

plecam din bucuresti, nu timisoara, cred ca s-a inteles gresit. oricum, nu vom merge la viena, vom avea o oprire pentru prima noapte fie inainte de granita, fie imediat in ungaria.

Nu am inteles greșit, iti scria un coleg ca de la tm la viena sunt 6 ore, imposibil, fac drumul f des, de cand cu fluidizarea de pe centură Budapestei nu mai pierzi timpul nici acolo.
Eu sunt din tm, probabil sunt subiectiv, dar cred ca pierdeti vremea 2 nopți la gyula. Repet, e părerea mea, nu sunt genul sa se ... In Dorințele omului.
Concediu plăcut.
P.s. Eu nu cred ca va plictisiti la legoland. Doar in magazinul lor nu am găsit mai nimic, prețurile ca la noi.
Dc mergeți, vedeți ca e in capătul parcării un pui de tuciuriu care încearcă sa vândă bilete de intrare cu 15 euro (pret de adult 40,5 euro), pretinzând ca sunt valabile tot anul. Atâta nemțească mai stiu si eu...

#26
xandra30

xandra30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 29.08.2007
Ne gândeam la 2 nopți la gyula pentru a avea o zi plină la un aquapark; pana la urma, inca nu e nimic bătut in cuie.
Multumesc pentru ponturi!

#27
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postdenky, on 20 iunie 2014 - 23:02, said:

de cand cu fluidizarea de pe centură Budapestei nu mai pierzi timpul nici acolo.
Denky, nu uita ca centura Budapestei nu inseamna doar sectorul cu 4 benzi pe sens, iar legatura cu autostrada ce merge spre Szeged are cate doua benzi pe sens (cel putin asa era anul trecut). Eu am prins de vreo 2 ori ambuteiaje exact pe acest sector, si am pierdut cel putin o ora de fiecare data. Dupa ce ies vecinii de la munca (dupa orele 16) e aglomerat si sectorul de 4 banzi

#28
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Portiunea Salzburg Munchen, duminica dupamasa pana spre seara trebuie evitata. Oamenii vin de la munte si e plin. Numai ieri au fost vreo 2-3 accidente.

#29
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostBursul, on 23 iunie 2014 - 10:26, said:

Portiunea Salzburg Munchen, duminica dupamasa pana spre seara trebuie evitata. Oamenii vin de la munte si e plin. Numai ieri au fost vreo 2-3 accidente.

Eu merg des la stuttgart, din tm, merg de fiecare data pe passau, mai putin spectaculos, dar mai rapid.
Pe partea cealaltă, cand merg la ski spre Innsbruck, de la Bad reichenhall o iau pe național, ca nemtii care fac dreapta la rosenheim sunt cu miile.

View Postbogwol, on 23 iunie 2014 - 08:19, said:


Denky, nu uita ca centura Budapestei nu inseamna doar sectorul cu 4 benzi pe sens, iar legatura cu autostrada ce merge spre Szeged are cate doua benzi pe sens (cel putin asa era anul trecut). Eu am prins de vreo 2 ori ambuteiaje exact pe acest sector, si am pierdut cel putin o ora de fiecare data. Dupa ce ies vecinii de la munca (dupa orele 16) e aglomerat si sectorul de 4 banzi

Nu uit, dar am venit acum vreo 3 sapt de la stuttgart, si la dus, si la întors, a mers brici centura. La întoarcere era duminica, e adevărat.

#30
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009
Am trecut joi prin Budapesta (intoarcerea acasa), in jurul orelor 16.30. E preferabil sa eviti aceasta ora. A fost destul de aglomerat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate