Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?
 G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?
 

Tenis fete: Simona Halep

* * * - - 17 votes
  • Please log in to reply
18296 replies to this topic

#16651
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Va mai amintiti ca aia de la Digi se bucurau ca a iesit Kvitova?

Acum aceiasi baieti o dau inainte cu mingea aia data de Bertens in fundul Simonei. Cica de acolo i se trage.

Fiti realisti rumani!

Simona a luptat frumos dar Bertens e mai puternica fizic. Orice minge moale se intoarce puternic.

Edited by Kres, 11 May 2019 - 20:39.


#16652
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
Simona a jucat bine, dar s-a simțit iar că „tremură” în perspectiva numărului 1. A făcut-o de o grămadă de ori în 2017, până să ajungă în fine nr. 1. Mi-aduc aminte de sfertul de la Wimbledon pierdut cu Konta, de finala în care a fost „distrusă” de Muguruza... au fost atunci câteva meciuri importante pe care le-a ratat fiindcă deznodământul ar fi fost nr. 1.

Acum s-a văzut clar că n-a fost ea. Avea momente în care juca la nivelul ei obișnuit și a avut momente în care a servit și a jucat penibil.

Oricum, săptămâna a fost excepțională și e un bun început în perspectiva sezonului de zgură.

#16653
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Nu pot sa cred ca terminatii de la Digi au scris pe ecran "Simona pierde finala si locul 1 WTA"

Care loc 1 bai nene ??

Exista romani tampiti care au pariat pe acest meci doar pentru faptul ca Simona a jucat pe zgura.

Edited by Kres, 11 May 2019 - 20:49.


#16654
Lac78

Lac78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 21.04.2013
Ce-ti mai place si tie sa te uiti in gura alora de la Digi...Astazi a fost mai buna Bertens si gata.

#16655
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,905
  • Înscris: 25.12.2016
Felicitari lui Kiki pentru victorie, merita sa castige acest turneu, unde a jucat extraordinar si n-a pierdut niciun set. Simona a facut tot ce-a putut, s-a luptat dar n-a reusit sa neutralizeze jocul olandezei.

#16656
IrishRiver

IrishRiver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 30.01.2014
In ce hal servea Bertens.
Jur ca m-a enervat si pe mine,

#16657
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008

View PostKres, on 11 mai 2019 - 19:55, said:

... hai sa fim realisti, nu prea era pregatita sa ajunga in aceasta faza.  
Ce-ti place sa bati campii...! Ti-a venit si tie sufletul la gura...
A venit sfantul duh si a dus-o de manuta in finala, sau cum?

A fost pregatita cat sa aiba parcursul pe care l-a avut. Si sa ocupe in clasament pozitia pe care o ocupa (daca iti trece altceva prin gand).
Foarte tare ce a reusit mai ales ca nu a debutat in cea mai stralucita forma.
Are, totusi, o constanta / rezultate care o situeaza acolo unde se afla in acest moment!

Edited by BlueKing-69, 11 May 2019 - 21:06.


#16658
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
S-a vazut in privirea ei, la final, ca a inteles faptul ca Bertens a fost mai buna, adica n-a avut remuscari si resentimente, fiind constienta ca mai mult nu s-a putut astazi.

E o finala pierduta in care Simona a jucat mult mai bine decat in celelalte finale pierdute si stie si ea acest lucru, adica a luptat pana la capat, nu s-a mai batut singura.

Eu treaba aia cu locul 1 n-o inteleg sub nicio forma. De ce se umfla pipota in roman numai cand se gandeste la un eventual loc 1 WTA, inainte ca acest lucru sa se intample?

Edited by Kres, 11 May 2019 - 21:27.


#16659
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ba as zice ca chiar s-a batut singura. Bertens a fost clar mai buna, in mod evident, dar impiedicarile alea, retururile de multe ori slabe si direct spre adversar, multe mingi care n-au sarit fileul... Chiar a facut destule greseli azi. Oricum Bravo Simona ca a ajuns iar in apropierea Nr.1 dar azi a fost mai in mana Bertens. Simna inca nu s-a prins cum sa o sparga pe Mertens...

#16660
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008

View PostKres, on 11 mai 2019 - 21:24, said:

S-a vazut in privirea ei, la final, ca a inteles faptul ca Bertens a fost mai buna, adica n-a avut remuscari si resentimente, fiind constienta ca mai mult nu s-a putut astazi.  
Asa, si? Foarte frumos, foarte bine, ce ti se pare anormal?
Cineva a zis foarte bine cateva pagini in urma:

View PostiancuMIC, on 09 mai 2019 - 14:37, said:

Nici o jucatoare din WTA nu detine arsenalul complet, prin care sa domine net in clasament; important e ca suma "dotarilor" sa dea cu +, lucru care este reliefat de pozitia in clasament.  

__________________________________________________


View PostKres, on 11 mai 2019 - 21:24, said:

Eu treaba aia cu locul 1 n-o inteleg sub nicio forma. De ce se umfla pipota in roman numai cand se gandeste la un eventual loc 1 WTA, inainte ca acest lucru sa se intample?  
Cine a zis ceva / s-a dat cu koorul de pamant cu locul ala #1? Vad ca doar pe tine te obsedeaza locul ala...

Edited by BlueKing-69, 11 May 2019 - 21:58.


#16661
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Simona a facut multe greseli, a trimis multe mingi moi in terenul advers. Practic Simona tzipa pe teren mai tare decat da in minge,  cred ca e din cauza staturii, adica se vede clar cand adversara e mai puternica sau mai inzestrata fizic, pentru ca DA, la varful WTA sunt minim 5 jucatoare mai inzestrate fizic decat Simona, ori chestia asta nu o poti depasi decat daca duci tenisul si primul serviciu la rang de arta.

Pana una-alta, e bine ca a ajuns in finala la Madrid, a mai castigat niste puncte in locul celor pe care le-a pierdut in perioada in care nu a jucat, anul trecut.

Edited by Kres, 12 May 2019 - 05:59.


#16662
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Am vazut declaratiile Simonei dupa finala. E clar ca ea a inteles si singura despre ce a fost vorba in acest meci.
Presa din Romania insa o tine in continuare pe-a ei - ba ca a lovit-o cu mingea in coapsa, ba ca a fost racita, ba ca Bertens a prins cu mult noroc toate liniile.
Astia nu inteleg ca in tenis sansa tine cu jucatorul care joaca bine.

Am citi si ce a scris CTPul, delir total si la el, faptul ca Bertens a jucat mai bine e greu de digerat la romani.



#16663
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016

View PostiancuMIC, on 09 mai 2019 - 14:37, said:

Nici o jucatoare din WTA nu detine arsenalul complet, prin care sa domine net in clasament; important e ca suma "dotarilor" sa dea cu +, lucru care este reliefat de pozitia in clasament.
In acest moment, Simona e jucatoarea care merita locul 2-3. Dupa terminarea turneului, vom vedea daca  merita un alt loc.
Desi a pierdut finala de la Madrid, as putea spune fara sa cand in ridicolul unui suporter infocat care nu poate face diferenta, ca Simona a pierdut pe mana ei. S-a vazut ca jocul olandezei nu e chiar extraterestru; i-a intrat serviciu exact cand a avut nevoie, noroc cu carul, in rest mari virtuti tehnice nu pot sa spun ca am vazut. Atentie, vorbesc doar de finala de ieri, nu de parcursul acesteia la acest turneu. E fara indoiala in varful carierei, problema e sa vedem cat o tine asa.
Pana la urma, sigur victorie meritata, nu contesta nimeni, dar frustranta pentru Simona, care putea foarte usor sa incline balanta in favoarea sa, daca ar fi inteles ca trebuia doar sa-si faca doar jocul pe care il stie cel mai bine, fara sa tina cont de veleitatile adversarului.
La Roma, Bertens poate da Sabalenka,  Osaka, in timp ce Simona se poate intalni cu mai vechi cunostinte; Stephens sau una din surorile Williams.
...
Sa ne bucuram de tenis; acusi vine French Open (cel mai frumos turneu, din punctul meu de vedere) :D

#16664
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008

View PostKres, on 12 mai 2019 - 13:31, said:

Presa din Romania insa o tine in continuare pe-a ei...
...delir total...
...e greu de digerat la romani.
Delirul total e la tine, cand pui in mod repetat semnul egal intre romani si presa din Romania - de fapt doar o parte a presei, aceea la care vad ca te raportezi cu obstinatie doar tu.

#16665
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016

View PostKres, on 12 mai 2019 - 05:58, said:

Simona a facut multe greseli, a trimis multe mingi moi in terenul advers. Practic Simona tzipa pe teren mai tare decat da in minge,  cred ca e din cauza staturii, adica se vede clar cand adversara e mai puternica sau mai inzestrata fizic, pentru ca DA, la varful WTA sunt minim 5 jucatoare mai inzestrate fizic decat Simona, ori chestia asta nu o poti depasi decat daca duci tenisul si primul serviciu la rang de arta.
Kvitova si Simona Halep sunt jucatoarele mele preferate (nu in ordinea asta). Nici una dintre ele nu e din aia care da tare; la Kvitova vezi calmul si privirea aceea la primire care parca ar dori sa-si adoarma adversara. Aceste doua jucatoare au altceva care le face sa fie in frunte; inteligenta. Sigur, in ultimul timp avem tot mai multe jucatoare care dau tare, evident aduna destule victorii; in felul acesta tenisul feminin se indreapta, spre un sport in care forta domina inteligenta si mana fina. E doar propria perceptie, nu e nevoie sa ma contraziceti. Au fost destule jucatoare gen ciomagite, care s-au pierdut in negura clasamentului.
De-a alungul anilor Simona are victorii la absolut toate marile jucatoare ale lumii si fara sa posede un fizic impresionant precum Sloane sau Sabalenka si asta in timp ce unii tot insista cu mingi moi, serviciu si slab, rezistenta si forta fizica precara.
Eu am senzatia ca multi dintre comentatorii de pacilea nici macar nu-si dau seama de penibil, tot contestand o jucatoare care sta in top 10 fara intrerupere de 5 ani. (nu ca ar fi un delict treaba asta, dar sa repeti lucruri pe care le stim, le stiu toti aceia care urmaresc fenomenul, tine mai degraba de o stare pe care nu as dori sa o comentez).  Inseamna ca suma dotarilor ce concura la treaba aiasta e mai mare decat suma lipsurilor care care poate pendula o  jucatoare de la locul 3 la 15, sau de la 5 la 23. Si atunci despre vorbim, domnilor?

Quote

Pana una-alta, e bine ca a ajuns in finala la Madrid, a mai castigat niste puncte in locul celor pe care le-a pierdut in perioada in care nu a jucat, anul trecut.
Cand vei contesta locul Simonei in clasament, adu-ti aminte felul in care acesta se intocmeste; adunand si scazand. Cand aduni (puncte), mai mult decat pierzi, te trezesti intr-o zi in fruntea WTA, daca nu cumva dai lovitura casrromd vreun GS, dupa care devii ciuca batailor.
In acest moment, locul Simonei e unul corect (facem abstarctie de puncte si vorbim doar de joc). Locul Osakai nu prea e "corect"; Kvitova ar fi meritat aceasta onoare.

Edited by iancuMIC, 12 May 2019 - 15:45.


#16666
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
Mingiile moi au si bune si rele. Voi zice vreo doua bune. O minge moale care pluteste, iti da timp sa te repozitionezi dupa o lovitura dificila si scoate [putin din ritm o adversara, care poate lovi de multe ori mai tare decat este nevoie, o minge la care intri 1-2 m in teren si o lovesti ca si cum ai fi pe linia de fund, luat de joc.

Edited by menaloty, 12 May 2019 - 17:35.


#16667
Bega

Bega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 19.01.2008
CTP-ul spune bine: Simona s-a batut singura. Acele 6 game-uri pierdute echivaleaza cu un set. A si recunoscut dealtfel ca a intrat ca o proasta in jocul lui Bertens. Oricat am da-o rasucita si invartita, adevarul e ca nu s-a repliat suficient de repede dupa ce a luat viteza Kiki.
Simona e foarte versatila si din aceasta cauza e temuta de adversare: schimba tactica imediat ce vede ca nu ii merge. Acum a stat ca fraiera la jocul pe reverul adversarei, ceea ce i-a si reprosat antrenorului. S-a vazut dealtfel ca imediat ce a modificat ceva, jocul a devenit altul. Doar ca prea tarziu. Sper sa-i fie invatatura de minte, nu stiu de ce s-a agatat atata timp de planul lui Dobre.
M-am bucurat ca prostul ca a invins-o pe Bencic, o increzuta cum rar mi-a fost dat sa vad, ca sa capoteze in fata olandezei. Ptiu.
Asteptam revansa de la Roma, unde iar ar putea da de aceeasi Bertens.

#16668
burns

burns

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 28.03.2010

View Postcrisbud, on 11 mai 2019 - 08:52, said:

Simona e cea mai constanta jucatoare din circuit, in ultimii ani.
Unica.

Si azi va reveni unde ii este locul.



Pt tine, desigur.
Lasa pronosticurile pentru altii

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate