Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Perceptia umana asupra formelor geometrice

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011
Salut, fac un research despre cum percepem lucrurile din jurul nostru --> studiu de marketing.

Cand spun "lucruri" ma refer la orice: obiecte, miscari ale obiectelor, orientarea lor, marimea, culoarea etc.

Pana acum am aflat ca formele geometrice (patratul, triunghiul, cercul, rombul, steaua etc) au diferite efecte asupra subconstientului nostru. In continuare, urmaresc obiecte comune (carti, masini, copaci, etc.), dar si culorile si influenta lor asupra perceptiei.

Aparent, un triunghi verde creaza o cu totul alta stare decat unul rosu si asa mai departe. La fel cum o carte este mai acceptata de majoritate decat un arbore cotit (componenta auto), fiind un obiect disponibil majoritatii, adica un obiect comun.

Acum, pentru culori am gasit destul de repede informatii despre ce stari de induc si in ce fel le percepem si ne influenteaza; dar pentru formele geometrice gasesc doar simbolistica, nu si ceea ce transmit.

1) Ce influente au formele geometrice asupra psihicului?
2) Ce forme geometrice sunt mai "atragatoare" / dau o stare de bine / siguranta sau iti mentin atentia?
(aici cred ca stiu raspunsul - centrul unui triunghi echilateral este un punct de captare a atentiei)
3) Obiecte din viata de zi cu zi? Posted Image  Nu prea am inspiratie... aici e lista mea:
carti
masini
case
copaci
telefoane / dispozitive mobile
pc-uri / laptop-uri
becuri
usi
cesuri
imbracaminte / incaltaminte

Intreg studiul asta are ca scop crearea unui brand. Nu lucrez la nimic de genul, insa am vrut sa inteleg de ce se folosesc astfel de tehnici in mass-media si publicitate. Evident, raspunsul a fost simplu si usor de intuit, dar acum ma omoara curiozitatea de ce ne influenteaza aceste forme geometrice si in ce fel...

Multumesc :D

#2
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Asupra ce zici tu că au influență, asupra percepției?

#3
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
1. dau o stare de artificial
2. cercul
3. copaci

#4
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011

View Postspider_zero_sapte, on 10 iunie 2014 - 05:58, said:

Asupra ce zici tu că au influență, asupra percepției?
Asupra psihicului -_-

View PostQuantum, on 10 iunie 2014 - 06:04, said:

1. dau o stare de artificial
2. cercul
3. copaci
1) Adica?
2) De ce cercul?
3) Altceva in afara de ceea ce am zis deja la 3.

#5
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011

View Postspider_zero_sapte, on 10 iunie 2014 - 05:58, said:

Asupra ce zici tu că au influență, asupra percepției?
Ce-i drept am gresit la culori ("dar si culorile si influenta lor asupra perceptiei."); desi nu realizez 100% sigur daca e o greseala de exprimare. Cred ca exista lucruri care ne afecteaza / influenteaza perceptia despre acele lucruri; dar nu vreau sa vorbesc acum despre perceptie, ci mai mult despre influenta formelor geometrice asupra simtului vizual...

#6
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Nu au nicio influență. Adică nu există o relație tip cauză-efect (determinism).

Formele acelea geometrice sau culorile de care vb tu există doar ”în mintea noastră”. Ele nu au sens la nivelul primar, al percepției. Sunt non-ontologice la nivelul percepției.

#7
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011

View Postspider_zero_sapte, on 10 iunie 2014 - 07:10, said:

Nu au nicio influență. Adică nu există o relație tip cauză-efect (determinism).

Formele acelea geometrice sau culorile de care vb tu există doar ”în mintea noastră”. Ele nu au sens la nivelul primar, al percepției. Sunt non-ontologice la nivelul percepției.
Stai, stai, stai... Atat timp cat percepi diferit un triunghi de un cerc, inseamna ca au si influente diferite asupra ta, respectiv asupra psihicului. Probabil, daca vezi un romb, nu ii oferi atentie.. Dar ce se intampla cand vezi acel romb de 50 de ori (cu sau fara voia ta). Vorbesc de mesaje subliminale si citirea lor de la baza. Un triunghi cu varful in jos este diferit de unul cu varful in sus si stimuleaza psihicul in moduri total diferite.

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,681
  • Înscris: 29.03.2006
Pui problema mult prea simplist si superficial.

Obiectele nu sunt forme geometrice 2D, ci obiecte in spatiu 3D.

Din exemplul tau, ce forma are arborele cotit ???

Ai inclusiv premize false,( hint - arborele cotit este mai interesant comparativ cu un paralelipiped banal )

Pe de alta parte, forma unui paralelipiped poate avea anumite proportii anume cautate si gasite, intre laturi, inclusiv inaltimea, apoi poate avea colturile racordate mai mult sau mai putin, si conteaza enorm raza racordarii in f. atat de proportia generala, cat si in f. de marimea in sine !

Este adevarat ca in general (dar nu mereu) oamenii au o toleranta mai mare la unele lucruri cu care sunt deja obisnuiti, chiar daca ele sunt banale, simpliste, sau chiar urate, pt. ca "ochiul", creierul este obisnuit sa le vada toata ziua.
Pe de alta parte, valoarea estetica depinde de niste criterii obiective de evaluare, si dupa satisfacerea compozitiei, respectiv armonia de forme, proportii si culori, criteriul ultim, care face diferenta dintre o lucrare de 300 euro si una de 100 milioane de euro, este originalitatea (raportata temporar-istoric la data creatiei operei).
Evaluarea artei, inclusiv din perspectiva autoevaluarii creatiei, este o stiinta foarte exacta.

Arta, tehnica și știința nu sunt domenii incompatibile, contradictorii sau concurente, ci doar specifice și solidare. Ele se implică și se condiționează reciproc.
Designerul știe că funcționalul, ergonomicul, esteticul și economicul conlucrează pentru a se ajunge la eficiență.
Unele designuri industriale au devenit cunoscute și „clasice”, putând fi considerate la fel de bine atât drept lucrări de artă, cât și drept lucrări de inginerie.

Edited by loock, 10 June 2014 - 08:19.


#9
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Vezi ca este un articol despre un american care a incasat o mama de bataie ( si ceva pumni in cap ) si a devenit geniu in matematica. Din declaratiile lui , avea o perceptie geometrica asupra mediului inconjurator . Posted Image

#10
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Formele grometrice care au efecte ar fii cele usor de urmarit cu ochiul fara sa il stresezi.
Liniile masinilor nu respecta o forma ( sau nu creeaza o forma geometrica) insa se imbina si creeaza o continuitate.
Rotunjimile din margini din nou creeaza ochiului uman o usurinta de a urmarii urmatoarea fata/forma grometrica.
De aceea telefoanele mobile care sunt rotunde la muchii par mai fine decat cele care se termina brusc(Xperia vs o gramada)
Sau spatele lui Iphone 3gs vs spatele lui 4S ( la 3gs este o forma mai atragatoare prin curbarea lui)

Uita-te la un Ferrari vs. un Lamborghini. Lambo pare taiat brusc la muchii pe cand un ferrari este mai elegant.

Mai degraba as zice ca formele transfera personalitatea.
Doresti sa creezi ceva fin curbezi formele. Doresti sa creezi ceva impunator si masculin creezi muchii ascutite.

Deci nu forma geometrica este cea care influenteaza.

Edited by mandrku, 10 June 2014 - 08:19.


#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,681
  • Înscris: 29.03.2006
Intentia din postul de mai sus este buna, dar realizarea gresita.

#12
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

View PostRpgBoy, on 10 iunie 2014 - 06:52, said:

Ce-i drept am gresit la culori ("dar si culorile si influenta lor asupra perceptiei."); desi nu realizez 100% sigur daca e o greseala de exprimare. Cred ca exista lucruri care ne afecteaza / influenteaza perceptia despre acele lucruri; dar nu vreau sa vorbesc acum despre perceptie, ci mai mult despre influenta formelor geometrice asupra simtului vizual...

Arta si perceptia vizuala (Rudolf Arnheim), citeste aceasta carte foarte cunoscuta pe care ti-o recomand.

#13
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011

View Postloock, on 10 iunie 2014 - 08:22, said:

Intentia din postul de mai sus este buna, dar realizarea gresita.
Chiar te rog sa ma ajuti cu realizarea postului (cu orice idee care ar face ordine pe aici..). Realizez din raspunsurile voastre ca am intrat in prea multe subiecte si voi le puneti pe toate la un loc...

Ma intereseaza strict formele geometrice, 2D daca vreti si absolut orice informatie despre ele raportate la stimuli.

@mandrku, ai spus ca fin = curbat si impunator = ascutit. Asta inseamna ca un cerc = fin si un triunghi = ascutit, masculin. Destul de aproape, fiindca triunghiul cu varful in sus reprezint stabilitate si maculinitate, insa cel cu varful in jos reprezinta femininul.

Acum... de ce sporturile olimpice au 5 cercuri? De ce Uniunea Europeana are 12 stele care formeaza un cerc? Care e faza cu simbolul masonic (triunghiul / piramida)? De obicei chestiile astea au o logica, incerc sa o gasesc. Sa nu uitam de cel mai pur exemplu: semnul nazist, care isi are originea in Jainism (svastica). Sunt "logo-uri" alese cu cap si contin mesaje subliminale.

Dar momentan nu are rost sa trec la simboluri, ma intereseaza strict formele geometrice. Daca "triunghiul este ascutit", patratul se incadreaza tot aici? Cand zici ascutit, te poti gandi la spini, inconfort, dar il poti analiza si dintr-o perspectiva pozitiva ? De exemplu "cutitul e ascutit, dar conteaza la ce-l folosesti".

View Postgicaru, on 10 iunie 2014 - 08:34, said:


Arta si perceptia vizuala (Rudolf Arnheim), citeste aceasta carte foarte cunoscuta pe care ti-o recomand.
Multumesc :)

#14
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,912
  • Înscris: 25.01.2007
Arborele cotit ca arborele cotit, dar sa vezi ce stare mi-a indus un radiator de racire zilele trecute, cand s-a spart...

#15
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
@OP: citeste despre psihologia gestalt. O sa gasesti acolo o gramada dintre raspunsurile pe care le cauti, chiar daca intrebarile tale arata ca inca nu stii exact ce cauti.

#16
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011

View Postglumetu, on 10 iunie 2014 - 08:51, said:

@OP: citeste despre psihologia gestalt. O sa gasesti acolo o gramada dintre raspunsurile pe care le cauti, chiar daca intrebarile tale arata ca inca nu stii exact ce cauti.
Multumesc :D Exact...nu stiu ce caut... de obicei asa ajung pe forum, altfel stiu sa folosesc Google Posted Image

#17
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,094
  • Înscris: 24.02.2011

View Postloock, on 10 iunie 2014 - 08:15, said:


Evaluarea artei... este o stiinta foarte exacta.


Posted Image Posted Image Posted Image

#18
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 14.04.2010
Daca te pricepi la engleza ai aici un articol interesant despre teoria gestalt:

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate