Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Polizoare, masini de gaurit, scule si unelte

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
15048 replies to this topic

#55
dany_cta

dany_cta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.07.2014

View Postcristian68n, on 05 iulie 2014 - 21:34, said:

Primul lucru din ce spui este ca habar nu ai de strung !!!
Dar aici e alta poveste....cauta sa te documentezi pe elforum parca la rubricile respective.....
http://www.elforum.r...nelte-si-scule/

Si in alta ordine de idei cauta ceva rominesc mai vechi dar sanatos sunt anunturi cite vrei....
Topicul e destinat pentru agricultura  ......

Crezi ca nu am cautat destul acolo ?
Chiar acolo recomanda cineva strungul pe care l-am luat.
Nu am spatiu sa tin un strung de o tona, la care precizia la piese mici e nula, curentul consumat imens, reparatia necesita mecanici (vezi cutile de viteze cu ulei) si intretinerea lui costa cat o masina.
Eu am nevoie pentru piese de maxim 50-60mm si un mini-strung se incadreaza perfect in ceea ce am eu nevoie. Dar romanasii nostrii stiu doar sa laude rahatul pe care si l-au cumparat. Dupa ce l-am cumparat am inceput sa caut si pareri internationale si am vazut, la oamenii seriosi, ce gunoaie sunt. Dar era prea tarziu. Oricum e clar mult mai bun ca un SN romanesc.

#56
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,668
  • Înscris: 31.01.2010

View Postdany_cta, on 05 iulie 2014 - 17:20, said:

Chiar azi am primit factura de achitat pt piese de reparatie la un strung nou nout (cumparat acum 15 zile) chinezesc si la care deja trebuie schimbat batiul (sasiul principal - stramb din fabricatie) care se schimba pe garantie dar platesc transportul international de ma rupe, si pinioanele de plastic care au pocnit in 4 zile, plus alte piese pe care a trebuit sa le refac la un altelier. La un utilaj destul de scump nou nout, folosit cateva ore in regim casnic!

Necazul e ca nu te`ai documentat referitor la strungurile alea.
Puteai lua din Romania Optimum , care`s in alta clasa de calitate , adevarat ca si de pret sau Bernardo care`i cam la fel cu ce aduc cei de la Amdeal dar aveai
garantia in .ro

Grig

#57
dany_cta

dany_cta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.07.2014
Daca eram un expert strungar nu aveam nevoie de internet si forumuri ca sa aflu pareri ce sa imi cumpar. Daca eram un expert probabil imi luam o bestie cat masina. Ceea ce am luat este deoarece, ca si aici, am vazut oameni care le laudau, care ziceau ca sunt bune. Si pretul a fost cel mai bun avand in vedere si cat de recomandat a fost.
Puteam sa iau un draper din aceeasi clasa cu doar cateva milioane in plus, daca nu erau oamenii aia care sa laude chinezismul si sa ma faca sa cred ca este chiar ok.
Asta a fost o mare greseala.

Cand e chinezesc, intoarce-te si fugi, orice ar zice unul si altul. Poate astia care lauda gunoaie ar trebui sa plateasca cand li se strica celorlalti sculele, sa vedem, le mai convine sa faca reclama falsa ?

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Topicul asta era despre unelte, scule chinezesti. Fugi de ele !


Nota:
Ţi-am şters frustrările şi te-am premiat.
Nesimţit poţi fi unde doreşti, da' nu aici.

Edited by scaiba, 06 July 2014 - 09:18.
Am introdus nota.


#58
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007

View Postgcom61, on 05 iulie 2014 - 18:17, said:


...rusesc,corp din duraluminiu,6-7 kg  greutate, 8500rot/min disc [ a la romani] 230 in locul celui de 180mm,15-16A curent in sarcina.
Phiolent? E de fapt ukrainian (era...)

#59
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,668
  • Înscris: 31.01.2010
@Sudest,
O fi asa cum zici, o sa vad cind imi vine si mie Bernardo.

Grig

View PostLOCOmotive, on 05 iulie 2014 - 22:13, said:

Phiolent? E de fapt ukrainian (era...)

Asta`i cu premeditare....:D

#60
dany_cta

dany_cta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.07.2014

View PostIon_Bumbu, on 05 iulie 2014 - 21:54, said:


Necazul e ca nu te`ai documentat referitor la strungurile alea.
Puteai lua din Romania Optimum , care`s in alta clasa de calitate , adevarat ca si de pret sau Bernardo care`i cam la fel cu ce aduc cei de la Amdeal dar aveai
garantia in .ro

Grig

Bernardo sunt aceleasi lucruri cu motoare mult mai slabe si preturi proportional mai mari.
Acum e vina mea ca "nu m-am documentat" ?
Dupa ce am dat 40mil+transport pe o scula e vina mea ca scula respectiva e de o calitate foarte proasta, nefolosibila ?
Din pct meu de vedere cand ai cumparat o scula nu e vina ta ca nu functioneaza cum trebuie. E doar o scula a mea care daca nu functioneaza e vina mea, dar aia functioneaza bine.
Exact asta facem aici, incercam sa avertizam alti oameni despre calitatea chinezestilor, in timp ce apar o gramada care continua sa le laude doar pt ca ei nu le-au pus cu adevarat la munca, le tin in vitrine si se lauda ca le au de ani buni.

#61
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Adevarul este ca de cele mai multe ori produsele chinezesti CARE AJUNG SA FIE VANDUTE IN ROMANIA sunt de o calitate mai mult decat indoielnica. Asta insa nu inseamna ca bravul popor Chinez nu stie sa faca lucruri de calitate. Doar ca asta cere piata din Romania. Ieftin, ce daca e prost. Personal cand zic "chinezarie" nu ma refer la tot ce e produs in China, ci la ce e produs in asa fel incat doar pretul sa conteze.

#62
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Am o nedumerire la acest tip de masina de gaurit (am gasit asa ceva la un pret de cca 150 roni)
daca ar merge pus un motor de hirofor sau masina de spalat...ceva de tipul asta am prin atelier.
Attached File  M.1.JPG   78.63K   35 downloadsAttached File  M2.JPG   77.62K   41 downloadsAttached File  P.hirofor.JPG   78.01K   51 downloads
Aceasta este tipul de masina de gaurit coloana dar fara motor.....acum o sa vad dca face fata Posted Image
Attached File  mg_1.jpg   81.05K   51 downloadsAttached File  mg_2.jpg   35.8K   50 downloadsAttached File  mg_3.jpg   31.61K   50 downloadsAttached File  mg_4.jpg   23.05K   44 downloads

Edited by cristian68n, 06 July 2014 - 07:43.


#63
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
DAB-ul ala este mai indicat decat motorul de masina de spalat...parerea mea.

Le: axul vertical(culisant) are cam 45mm diametru iar inaltimea totala(de la talpa la ''acoperis'') in jur de 50cm.Daca corespunde cerintelor tale...cred ca am exagerat cu motorul ala ,totusi este o optiune.

Edited by gcom61, 06 July 2014 - 09:17.


#64
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,083
  • Înscris: 17.03.2005
Hai sa intreb eu punctual si la subiect.
Am de prelucrat lemne pentru casa...nu am abric asa ca ma bazrz pe o masina de slefuit cubanda.
Am lucrat cu o makita, cea mai mica banda, vreo 600-650 de watt. BUNA scula, beleaua e ca ar costa intre650 si 800 ron.cel de la care am imprumutat-o are nevoie de ea asa ca trebuie sa-mi iau una.
Am scapat aceeasi makita cu 400ron in primavara, oferta la obi, o luamdar ala de.pe raion mi-a zis ca oferta e pana la sf lunii si pana am revenit eu sa o iau se terminase, era pe 20 treaba..asta e, sa nu crezi in prostii cu uniforma.
Intrebarea e ce iau?
800 makita aia nu face, se gasesc doar benzi super comune, 3 granulatii, lipsesc granulatiile grosoere gen 36 sau fine gen 100.
Banda fii.d f scrta se duce imeiat.

Am gasit un einhell red  cu banda mai mare putin, la care gasesc si alte granulatii fata de makita, redcica e gama lor pro deci ar trebui a fie cat de cat
mediocra scula....
E 300 ron asta, 850w...bosch.verde sunt cam prosticele si costa 450-500 similar...
Aveti stiinta de o dracie de slefuit de genul asta cat de cat ok la bani putini?sa ma risc cu einhellul ala red?
As lua rindea dar e scumpa, oricum trebe.si slaif si rindeaua se duce dc nu e profi, iar alea costa f mult si la banii aia mai pun ceva si imi fac abric, de aia merg acum doar pe slaif....
Hai sa vedem, recomandari de scule ca vad repulsia fata de kina..si eu am o jena dar cand vad scoruri la scule parca imi trece putin greata.

Edited by parintele, 06 July 2014 - 09:30.


#65
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Acum depinde ce fel de lemn prelucrezi : numai slefuire pentru obiecte decorative nu se merita pretul pe banda de schimb.....si la banii acestia se poate gasi un abric artizanal care poate fi folosit si la debitare (taiere material) plus faptul ca se ascute mai usor cutitele ..
Eu am cumparat cu ceva timp in urma o rindea sub100 roni si am crezut ca o sa-si dea duhul imediat dar surpriza a fost ca am folosit-o la multe lucrari de finisare a unor sipci pentru un gardut si merge brici..
Attached File  Hander rindea.JPG   77.17K   21 downloadsAttached File  Hander.JPG   82.82K   22 downloads
Sau poti construi un gen de slefuitor artizanal ..
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0PS-i7e8Wm8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KGK1OwYYFf8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by cristian68n, 06 July 2014 - 09:46.


#66
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
...cu alt tip de reglaj grosime;cristian a fost mai rapid...(o fi ceva mai tanar  Posted Image )
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TekhIAwHB3M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Banda de smirghel poate avea orice latime si poate fi fixata la capete,nefiind necesar acel arici.

Edited by gcom61, 06 July 2014 - 10:01.


#67
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007

View Postparintele, on 06 iulie 2014 - 09:25, said:

Hai sa intreb eu punctual si la subiect.
Am de prelucrat lemne pentru casa...nu am abric asa ca ma bazrz pe o masina de slefuit cubanda.
Am lucrat cu o makita, cea mai mica banda, vreo 600-650 de watt. BUNA scula, beleaua e ca ar costa intre650 si 800 ron.cel de la care am imprumutat-o are nevoie de ea asa ca trebuie sa-mi iau una.
Am scapat aceeasi makita cu 400ron in primavara, oferta la obi, o luamdar ala de.pe raion mi-a zis ca oferta e pana la sf lunii si pana am revenit eu sa o iau se terminase, era pe 20 treaba..asta e, sa nu crezi in prostii cu uniforma.
Intrebarea e ce iau?
800 makita aia nu face, se gasesc doar benzi super comune, 3 granulatii, lipsesc granulatiile grosoere gen 36 sau fine gen 100.
Banda fii.d f scrta se duce imeiat.

Am gasit un einhell red  cu banda mai mare putin, la care gasesc si alte granulatii fata de makita, redcica e gama lor pro deci ar trebui a fie cat de cat
mediocra scula....
E 300 ron asta, 850w...bosch.verde sunt cam prosticele si costa 450-500 similar...
Aveti stiinta de o dracie de slefuit de genul asta cat de cat ok la bani putini?sa ma risc cu einhellul ala red?
As lua rindea dar e scumpa, oricum trebe.si slaif si rindeaua se duce dc nu e profi, iar alea costa f mult si la banii aia mai pun ceva si imi fac abric, de aia merg acum doar pe slaif....
Hai sa vedem, recomandari de scule ca vad repulsia fata de kina..si eu am o jena dar cand vad scoruri la scule parca imi trece putin greata.
Eu as lua ceva second-hand. Personal am un Makita 9402. Tanc e putin spus. S-a vandut recent unul pe okazii cu vreo 400 de lei. Vanzator mai mult dect serios. Al meu a costat mai putin, insa l-am cumparat ca "defect". Nici nu m-as gandi daca ar trebui sa aleg intre ceva industrial second hand si ceva nou, "cu garantie" din ce se vinde prin magazinele de bricolaj.

#68
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,083
  • Înscris: 17.03.2005
Fratilor, eu mi-am facut casa singur de la zero la mobila, mai putin usile, chiuveta, aragazul samd..mai am de terminat un dormitor si imi trebuie ca.sa.slafuiesc lemnele.
Rindeaua e puscarie ca finisaj, una ca aia de mai sus mi-as lua...de unde e?
Altfel abric dar mini e un gunoi, trebuie tambur pe 3 cutite, cadru zdravan si motor, costa cam 1000-1200 materialele si trebuie TIMP.eu nu am acum, ala il fac dupa casa, cand am vreme de mesterit.
Slefitotul de banc e al proiect pe care o sa-l fac dar costa si ala mai mult decat abricul...rola.aia de 20 stii cat costa?sun 5-600 ron nu cred ca.iese si aia fara spuma, aia cu cauciuc face catev sute bune in plus.
Stiu slefiutoarele astea de la baietii care fac cutite, eu sunt pasionat si de fierarie/forjat si sunt la curent cu ce inseamna o.astfel de scula.
Ideea e ca imi trebuie acum ceva de luat din canturi si finisat pt lacuire, rindea ieftina +sleefiutor sau un slefuitor cu banda ceva mai bun...
O sa ma uit si pe anunturi sa vad ce apare dar sunt cam presat de timp.
Daca mai aveti pareri le astept cu interes, merci de ajutor.

#69
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

View Postparintele, on 06 iulie 2014 - 11:02, said:

...
Slefitotul de banc e al proiect pe care o sa-l fac dar costa si ala mai mult decat abricul...rola.aia de 20 stii cat costa?sun 5-600 ron nu cred ca.iese si aia fara spuma, aia cu cauciuc face catev sute bune in plus...

Rola se poate face pe un ax simplu,prevazut cu canal de pana pe lungime,pe care il poti face cu ...flexul(fara pretentii)pe care se baga [saibe] din scandura,placaj,si alte materiale;acestea le fixezi pe acel canal de pana cum te pricepi,poti adauga adeziv intre [saibe] si strunji direct pe masa de lucru,folosind un circular ,flex sau ce ai la indemana.
Cred ca piesa principala este axul cu fulie+lagare+motor cu fulie .Ca iti va lua 1zi sau 2 este alta situatie si... nu cred ca poti slefuii canturi pt piese mari ,practic fixate deja.
Folosit cu smirghel de granulatie foarte mare,cred ca poate inlocuii abricul;iar in cazul folosirii scandurilor recuperate de/din diverse constructii cred ca este chiar mai indicat.
Eu am un abric  cu tambur de 100mm diametru cu 3 cutite ,invartit la ~7000rot/min si cand tata (78ani)mai baga cate o scandura recuperata din mai ce stiu eu gard imi vine sa-mi trag palme cand nimereste si vre-un cui ascuns(dupa aia orice scandura iese cu model).Am in proiect un slefuitor de 40cm latime cu rola(tambur)din fibra de sticlaD=150mm(camera stingere intrerupator 6kv)

#70
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,668
  • Înscris: 31.01.2010

View Postdany_cta, on 05 iulie 2014 - 23:26, said:

Bernardo sunt aceleasi lucruri cu motoare mult mai slabe si preturi proportional mai mari.

Pun ceva foto cu "noul venit".
Momentam pot spune ca n`are nici un pinion de plastic si motorul e suficient de mare dupa mine.
Tot cu ocazia asta trebuie sa`i multumesc din nou lui Dan (@scaiba).
Ce am masurat momentan e bataia la universalul de 160mm autocentrant , 0,012mm la 40 mm lungime bara test.
In pasaport e < 0,015mm deci se incadreaza.
Oricum mai e mult de lucru pina sa`l pun in functiune, probabil prin septembrie, octombrie.
Scuze de dezordine da n`am avut rabdare ....




Grig

#71
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Felicitari pt scula .Sa o folosesti sanatos ;asteptam si un video...cand o fi

#72
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007

View PostIon_Bumbu, on 20 iulie 2014 - 13:48, said:

Pun ceva foto cu "noul venit".
Momentam pot spune ca n`are nici un pinion de plastic si motorul e suficient de mare dupa mine.
Tot cu ocazia asta trebuie sa`i multumesc din nou lui Dan (@scaiba).
Ce am masurat momentan e bataia la universalul de 160mm autocentrant , 0,012mm la 40 mm lungime bara test.
In pasaport e < 0,015mm deci se incadreaza.
Oricum mai e mult de lucru pina sa`l pun in functiune, probabil prin septembrie, octombrie.
Scuze de dezordine da n`am avut rabdare ....

Attachment IMG_0141.jpgAttachment IMG_0142.jpgAttachment IMG_0143.jpgAttachment IMG_0146.jpg


Grig
Spor la treaba! Sa te tina cat mai mult! Ma bucur ca prima impresie e buna. De regula acolo se vede daca e doar vopsea sau e ceva si pe dedesubt!

Acum, sa-mi dea cineva doua palme. Pentru ca sunt un idiot orgolios. Daca va arat ce am ratat pentru 50 de lei (diferenta la negociere) ma baneaza adminii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate