Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Setari e-mail: POP3, IMAP etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Indiferent de dispozitivul (PC, tableta, smartphone etc.) si sistemul de operare (Windows, OS X, Linux, Windows Phone, iOS, Android etc.) pe care il utilizam, uneori ne confruntam cu necesitatea de a configura in mod manual in vederea receptionarii si expedierii de mesaje de e-mail sau a simplei notificari pentru e-mailuri noi diversi clienti de e-mail, clienti de mesagerie instantanee, extensii pentru browsere s.a.m.d.

Unii clienti de e-mail sunt capabili sa se autoconfigureze (cel putin partial) in vederea utilizarii unui anumit protocol sau a altuia pentru receptionarea si expedierea de mesaje de e-mail.
Alti clienti de e-mail trebuie configurati manual.
In general, configuratiile pe care trebuie sa le facem nu depind de sistemul de operare utilizat (ceea ce este valabil pentru Windows fiind valabil si pentru alte sisteme de operare), in schimb, necesita abordari specifice la nivelul fiecarei aplicatii in parte.

La acest topic fiecare dintre noi putem posta atat setari generale cat si scurte tutoriale pentru configurarea diversilor clienti de e-mail de sub Windows (fie ca este vorba de setari automate, fie ca este vorba de setari manuale) pentru a putea beneficia de serviciul de e-mail furnizat de Gmail, Yahoo, Microsoft Outlook s.a.m.d.

Daca este vorba de clienti de e-mail foarte cunoscuti (Mozilla Thunderbird, SeaMonkey, Microsoft Outlook, Outlook Express etc.) atunci va recomand sa cautati pe acest forum subiectele dedicate acestor clienti sau sa creati voi cate un topic nou, punanad si la acest topic un link catre subiectul respectiv (preferabil direct catre partea referitoare la setarile pentru e-mail)!

De exemplu, in cazul unor clienti mai importanti de e-mail sau de mesagerie instantanee exista deja unele subiecte unde puteti gasi astfel de informatii, cum ar fi:
- Thunderbird in Dropbox sub Windows, Linux si OS X
- SeaMonkey in Dropbox sub Windows, Linux si OS X
- Pidgin in Dropbox sub Windows, Linux si OS X
(Am exemplificat prin cateva threaduri deschise de mine.)
De exemplu, la cel de-al doilea topic mentionat, spre finalul mesajului introductiv, gasiti metoda prin care puteti adauga noi conturi in SeaMonkey si cum le puteti configura pentru a putea receptiona mesaje de e-mail de la Gmail si Yahoo.

Informatii oficiale si actualizate pentru configurarea oricarui client de e-mail in vederea receptionarii si expedierii de mesaje de e-mail gasiti in acest moment aici (si nu numai aici):
- pentru Gmail (IMAP sau POP3/ SMTP): https://support.goog...r/1668960?hl=en
- pentru Yahoo - POP: https://my.help.yaho...gs-sln4724.html
- pentru Yahoo - IMAP: https://help.yahoo.c...mpressions=true
- Pentru Outlook (Exchange ActiveSync, IMAP/SMTP, POP3/SMTP): http://windows.micro...eceive-from-app

#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Setarile, mai pe scurt sunt:

Pentru Gmail:

POP

Incoming Mail (POP3) Server - requires SSL:  pop.gmail.com
  • Use SSL: Yes
  • Port: 995
Outgoing Mail (SMTP) Server - requires TLS or SSL:  smtp.gmail.com
  • Use Authentication: Yes
  • Port for TLS/STARTTLS: 587
  • Port for SSL: 465
Server timeouts  Greater than 1 minute, we recommend 5

Full Name or Display Name:  [your name]

Account Name or User Name:  your full email address (including @gmail.com or @your_domain.com)

Email Address:  your email address ([email protected] or username@your_domain.com)
Password:  your Gmail password

IMAP

Incoming Mail (IMAP) Server - Requires SSL
  • imap.gmail.com
  • Port: 993
  • Requires SSL:Yes
Outgoing Mail (SMTP) Server - Requires TLS
  • smtp.gmail.com
  • Port: 465 or 587
  • Requires SSL: Yes
  • Requires authentication: Yes
  • Use same settings as incoming mail server
Full Name or Display Name: [your name]

Account Name or User Name: your full Gmail address ([email protected]). Google Apps users, please enter username@your_domain.com

Email address: your full Gmail address ([email protected]) Google Apps users, please enter username@your_domain.com

Password: your Gmail password

Pentru Yahoo:

POP server settings for Yahoo Mail

Incoming Mail (POP) Server - Requires SSL
  • Server - pop.mail.yahoo.com
  • Port - 995
  • Requires SSL - Yes
Outgoing Mail (SMTP) Server - Requires TLS
  • Server - smtp.mail.yahoo.com
  • Port - 465 or 587
  • Requires SSL - Yes
  • Requires authentication - Yes
If your POP client doesn't offer TLS, you'll still be able to use SSL.

Login info - Requires authentication
  • Email address - Your full email address ([email protected].)
  • Password - Your account's password.
IMAP server settings

Incoming Mail (IMAP) Server - Requires SSL
  • Server: imap.mail.yahoo.com
  • Port: 993
  • Requires SSL: Yes
Outgoing Mail (SMTP) Server - Requires SSL
  • Server: smtp.mail.yahoo.com
  • Port: 465 or 587
  • Requires SSL: Yes
  • Requires authentication: Yes
Login info - Requires authentication
  • Email address: Your full email address ([email protected])
  • Password: Your account's password
Pentru Outlook.com:

Apps that support Exchange ActiveSync
With EAS you can get your email immediately, as well as see all your folders, calendar and contacts in one place. If your email app supports Exchange ActiveSync and you need to configure it manually, use the following settings.
  • Server address: s.outlook.com
  • Domain: <leave empty>
  • User name: Your email address
  • Password: Your password
  • TLS/SSL encryption required: Yes
Apps that support IMAP and SMTP
If your email app doesn’t support Exchange ActiveSync, it might use IMAP. Unlike POP, which only syncs your inbox, IMAP syncs all your email folders.

Use the following settings in your email app.

Incoming (IMAP) Server
  • Server address: imap-mail.outlook.com
  • Port: 993
  • Encrypted Connection: SSL
Outgoing (SMTP) Server
  • Server address: smtp-mail.outlook.com
  • Port: 25 (or 587 if 25 is blocked)
  • Authentication: Yes
  • Encrypted Connection: TLS
User name: Your email address
Password: Your password

Apps that support POP3 and SMTP
If your email app doesn’t support Exchange ActiveSync or IMAP, but supports POP3, first turn on POP for your Outlook.com account.
  • Sign in to your Outlook.com account.
  • Click the Options icon Options icon, and then click Options.
  • Under Managing your account, click Connect devices and apps with POP.
  • Under POP, select Enable.
  • Click Save.
Then use the following settings in your email app.

Incoming (POP3) Server
  • Server address: pop-mail.outlook.com
  • Port: 995
  • Encrypted Connection: SSL
Outgoing (SMTP) Server
  • Server address: smtp-mail.outlook.com
  • Port: 25 (or 587 if 25 is blocked)
  • Authentication: Yes
  • Encrypted Connection: TLS
User name: Your email address
Password: Your password

Inainte de a efectua setarile de mai sus este necesar sa intrati din web browser la setarile contului dumneavoastra de Gmail, Outlook, Yahoo etc. si sa activati "Forwarding and POP/IMAP" sau "Connect devices and apps with POP" etc. Atasez un exemplu pentru gmail!

Attached Files



#3
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006
Multumesc. Din cate stiu serviciul de POP3 de la Yahoo nu mai este free de cativa ani.

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pentru yahoo.com, yahoo.uk, yahoo.fr etc. nu functioneaza POP3 gratuit.
Pentru Yahoo Romania (yahoo.ro) POP3 functioneaza numai in situatia crearii de noi conturi.
Pentru conturile mai vechi facute pe yahoo.com POP3 functioneaza daca treci contul pe Yahoo! Asia sau pe Yahoo! Romania (este valabil numai pentru conturile create inainte de 2007, parca - nu mai stiu exact anul).
Eu il trecusem pe Yahoo! Singapore pentru a putea activa POP3, apoi l-am trecut pe Yahoo! Romania.
Atasez o captura de ecran ca sa vedeti unde se poate schimba regiunea si cateva capturi de ecran cu setarile mele pentru yahoo din Mozilla Thunderbird.

Attached Files



#5
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Setarile IMAP/ SMTP pentru Apple iCloud Mail (iCloud nu suporta POP):

IMAP information for the incoming mail server
Server name: imap.mail.me.com
SSL Required: Yes [in Mozilla Thunderbird: SSL/TLS]
If you receive errors when using SSL, try using TLS instead.
Port: 993
Username: The name part of your iCloud email address (for example, emilyparker, not [email protected])
Password: Your iCloud password
[In Mozilla Thunderbird la Authentication method: Normal password]

SMTP information for the outgoing mail server
Server name: smtp.mail.me.com
SSL Required: Yes
If you receive errors when using SSL, try using TLS or STARTTLS instead. [In Mozilla Thunderbird: STARTTLS]
Port: 587
SMTP Authentication Required: Yes
Username: Your full iCloud email address (for example, [email protected], not emilyparker) [In Mozilla Thunderbird functioneaza cu [i]emilyparker[/i] din acelasi exemplu, adica fara @icloud.com]
Password: Your iCloud password
[In Mozilla Thunderbird la Authentication method: Normal password]

Am scris cu caractere aldine/ cursive setarile valabile pentru clientul de e-mail Mozilla Thunderbird.

#6
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
super faine explicatiile, necesare imi sunt pentru mail-ul de pe android.

#7
incepatorit

incepatorit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 07.06.2011
Salut
Am o problema cu configurarea programului de email Thunderbird, contului de mail (gmail) in sensul ca imi spune ca userul sau pass nu sunt corecte. Configurez pe pop si smatp. Ma incurc in porturi si in securitatea conexiunii si modul de autentificare. AM incercat ce este scris pe la setari in gmail, dar nu mi-a mers. Eu aveam configurat clientul de mail outlook express si fara sa schimb ceva la configurarea contului mi-a cerut parola. Mi-am spus ca e un moment bun sa trec pe thunderbird, dar se pare ca nu mi-a iesit. Aveti ceva sugestii, va rog ?

#8
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Exista un topic pe Tutoriale: http://forum.softped.../#entry15310928
Tocmai l-am adaugat la subiecte marcate cu IMPORTANT.
Gasesti acolo toate detaliile.

Topicuri reunite: topicul de fata + topicul "Configurare cont email gmail, program email thunderbird".

Edited by _-_, 12 April 2016 - 17:22.
update


#9
incepatorit

incepatorit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 07.06.2011
Cand configurez pop, nu gasesc partea asta Use SSL: Yes,iar la smtp nu gasesc Use Authentication: Yes.

#10
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
S-o mai fi schimbat ceva pe la interfata aplicatiei, dar cu siguranta exista undeva. Posteaza un screenshot din versiunea de Thunderbird pe care o utilizezi si trece o adresa de e-mail fictiva @gmail.com.

La mine apar:

Attached File  TB_account_settings.PNG   18.35K   27 downloads

"Use SSL: Yes" inseamna ca trebuie sa selectezi SSL (In Thunderbird: "SSL/TLS"). "Authentication" pentru SMTP inseamna ca trebuie sa treci cont + parola.

#11
incepatorit

incepatorit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 07.06.2011
Am incercat cu configurarile din imagine si am observat urmatorul aspect: daca merg pe imap, merge configurarea, daca merg pe pop3, nu.
Am verificat in gmail si am POP is enabled. Cu siguranta gresesc pe undeva, dar nu imi dau seama unde.

Attached Files


Edited by incepatorit, 21 March 2016 - 15:10.


#12
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Setarile mele sunt acestea si functioneaza asa de ani buni:

Attached File  pop3_1.PNG   19.96K   43 downloads  Attached File  pop3_2.PNG   17.12K   39 downloads

#13
incepatorit

incepatorit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 07.06.2011
Te cred, dar la mine nu merge. A mers totul foarte bine pe outlook express dar fara vreun motiv pe care sa-l inteleg mi-a cerut parola.
Mai sap, mai incerc. Oricum, multumesc pentru sugestii.
O zi buna.

#14
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Unii antivirusi pot cauza probleme in raport cu Thunderbird. De exemplu, BitDefender. Incearca sa refaci setarile cu antivirusul dezactivat temporar. Alta cauza a problemei ar putea fi chiar prezenta de malware in sistem.
Printre alte cauze posibile ar mai putea fi incompatibilitatea dintre versiunea de Thunderbird instalata si versiunea de Windows pe care o utilizezi. Daca utilizezi o versiune de Windows cu suportul expirat (de exemplu, Windows XP cum pare a fi dupa forma controalelor din fereastra) sau nu ai update-urile efectuate la sistemul de operare sau folosesti o versiunea prea veche de Thunderbird, atunci nu m-ar mira ca de aici sa fie problema.

#15
incepatorit

incepatorit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 07.06.2011
Flosesc un winxp cu update-le la zi, programul de email la zi, iar ca antivirus, folosesc nod 32.
Sunt cam in ceata...

#16
ktln79

ktln79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 10.02.2014
salut tuturor
am si eu o problema legata de configurarea clientului de e-mail...
asadar...am o adresa de gmail ([email protected])
cand am creat adresa am setat sa primesc si sa trimit mailuri in/din [email protected] (fara sa folosec alt client de e-mail).
Vreau sa mai fac la fel cu o alta adresa dar nu mai stiu.
Ma puteti ajuta?

...sent by my X2 Soul Style using Tapatalk...



Edited by ktln79, 12 April 2016 - 17:00.


#17
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postincepatorit, on 21 martie 2016 - 15:41, said:

Te cred, dar la mine nu merge. A mers totul foarte bine pe outlook express dar fara vreun motiv pe care sa-l inteleg mi-a cerut parola.

In cazul conturilor Yahoo apare periodic aceasta problema cu respingerea parolei, dar pentru Gmail nu am intalnit problema respectiva. Nu este exclus sa fie, totusi, o problema temporara.

Yahoo au frecvent probleme pe server si unele conturi sunt afectate. In cazul meu am observat ca problema apare ba pentru un cont, ba pentru altul, indiferent daca ma conectez prin IMAP sau incerc sa descarc mesajele prin POP3 (am doua profile-uri Thunderbird - unul cu setari IMAP si celalalt cu setari POP3). Cand apare problema in Thunderbird, atunci se manifesta si in clientul de e-mail nativ din Windows 10.

@ktln79
Ai oferit prea putine detalii si nu sunt sigur ca am inteles ce doresti.
Daca ai activat forwarding catre alta adresa pe baza unui filtru, atunci problema tine de ce ai setat acolo. Nu are treaba cu clientul de e-mail...
Verifici setarile in pagina Settings de la GMail si le reproduci pentru alt cont.

Attached File  Forwarding.PNG   10.35K   13 downloads  Attached File  Forwarding2.PNG   18.38K   10 downloads

Daca ai nevoie de alte detalii care tin de setarile online ale contului, atunci verifica daca nu s-a discutat despre aceasta pe aria My Digital Life! Aici discutam in principiu despre configuratii in raport cu diversi clienti de e-mail stand-alone.

#18
ktln79

ktln79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 10.02.2014
o sa incerc sa fiu mai explicit (postul anterior l-am scris de pe telefon)...
am creat adresa de email [email protected]...dupa ce am creat adresa, am mers la "conturi si importare">"trimite mesaje ca"...(de aici am un blanc total, nu mai stiu cum am facut setarile astfel incat puteam trimite si primi mailuri de pe aceasta adresa ca [email protected], (practic, am folosit gmail ca si client de email), fara ca destinatarul sa vada ca am trimis de pe [email protected]...
in speranta ca am fost inteles, astept sfaturile voastre
PS. nu am stiut unde sa incadrez acest post, rog moderatorii sa-l mute in sectiunea dedicata

Edited by _-_, 13 April 2016 - 09:13.
ultimul citat reprodus integral


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate