Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dren de fosa langa casa?

Panko lung

Analfabetism functional la relati...

Declaratia Unica - dividende WINE
 Plase ferestre, din nanofibra, an...

Batch defect de cartele metrou

350 lei pentru o plomba e mult sa...

Incarcator Makita China
 Boala pomi, sau insecte?

Ghiduri clinice Romania

Credit - persoane cu dizabilitati...

Diferente dioptrii intre ochi
 cod CAEN magazin online cu aproba...

Vocuher eMag peste pret comanda a...

Punct alb pe gingie

Schema scaner Lexmark X215

SeaMonkey in Dropbox sub Windows, Linux si OS X

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

_-_

_-_

- Magister Ludi -

• Grup: Moderators
Acum cateva zile am creat topicul: Thunderbird in Dropbox sub Windows, Linux si OS X
In linii mari, ceea ce am scris relativ la Thunderbird este valabil si pentru SeaMonkey si nu voi relua aceleasi idei. Voi insista numai asupra diferentelor.

Ultima versiune de SeaMonkey poate fi descarcata de aici: http://www.seamonkey...t.org/releases/
Din aceeasi pagina se pot descarca versiunile pentru Windows, OS X si Linux.

In mesajul introductiv de la acest topic ma voi referi deocamdata numai la versiunea pentru Windows.

Dupa instalarea suitei SeaMonkey, in mod normal sunt create shortcut-uri catre browserul SeaMonkey, catre clientul de e-mail SeaMonkey si catre SeaMonkey Profile Manager.

Diverse instante ale lui SeaMonkey pot fi lansate si cu ajutorul comenzilor:
- "seamonkey", eventual "seamonkey -safe-mode";
- "seamonkey -profileManager" sau "seamonkey -P";
- "seamonkey.exe -mail".

Din SeaMonkey (web browser) puteti accesa direct interfata clientului de e-mail din meniul "Window" > optiunea "Mail & Newsgroups".

Dar sa revenim acum la profil.
Sa presupunem ca avem un profil mai vechi al lui SeaMonkey sau ca am creat unul nou pe care dorim sa-l sincronzam cu contul DropBox.
Pentru aceasta trebuie sa il mutam in DropBox.

Profilul implicit si fisierul de configuratie profiles.ini se gaseste in calea %APPDATA%\Mozilla\SeaMonkey\
La mine calea de mai sus este: C:\Users\Bogdan\AppData\Roaming\Mozilla\SeaMonkey\
Profilul sincronizat cu Dropbox se afla in calea: E:\PERSONAL\Dropbox\Mozilla\SeaMonkey\bogdan

De aceea, fisierul profiles.ini arata la mine asa:

[General]
StartWithLastProfile=1
[Profile0]
Name=Bogdan
IsRelative=0
Path=E:\PERSONAL\Dropbox\Mozilla\SeaMonkey\bogdan
Default=1

Puteti si voi utiliza acelasi model daca optati pentru editarea manuala a configuratiei.
Altfel puteti lansa profile manager.

Eu utilizez Mozilla Thunderbird ca si client de e-mail principal. In Thunderbird mi-am configurat toate conturile de pe serverele de e-mail care suporta protocolul POP3 sa imi ia mesajele prin POP3.
Aici exista insa si anumite dezavantaje, cum ar fi faptul ca gmail nu suporta accesarea mesajelor din folderul Spam prin POP3.
In aceasta situatie nu ramane ca alternativa decat fie reconfigurarea setarilor contului pe IMAP in loc de POP3 (adica eliminarea contului respectiv din Thunderbird, dupa golirea folderelor si adaugarea lui din nou, dar setat cu IMAP), fie utilizarea unui alt client de e-mail in care sa fie adaugate aceleasi conturi de e-mail, dar setate ca IMAP in loc de POP3. Eu am optat pentru cea de-a doua metoda, mai exact am optat pentru SeaMonkey, deoarece are o interfata similara cu a lui Thunderbird.

In cele ce urmeaza voi descrie cum pot fi configurate conturile de gmail si yahoo in SeaMonkey ca sa poata fi accesate prin protocolul IMAP.
Metoda difera fata de cea din Thunderbird. In Thunderbird conturile sunt configurate in mod automat, in timp ce in SeaMonkey nu este posibil sa fie configurate decat manual.

Pentru adaugarea/ configurarea conturilor de e-mail trebuie sa deschidem interfata clinetului de e-mail, apoi sa intram in
Edit Menu > Mail & Newsgroups Account Settings... > Add Account...

Dupa ce cream contul este necesar sa editam 'Server Settings' asociat fiecarui cont.
De asemenea, pentru a putea expedia mesaje trebuie adaugam/ editam campul general (de la sfarsit): Outgoing Server (SMTP) > Add...

Pentru Gmail:

La "Server Settings" sub "Server Type: IMAP Mail Server" in dreptul lui "Server Name" trebuie sa completam cu "imap.gmail.com", Port 993 si User Name-ul nostru.
La "Outgoing Server" in dreptul lui "Server Name" completam cu "smtp.gmail.com" si alegem portul 465 sau 587, iar la 'Connection Security' alegem SSL/TLS.
De asemenea, punem si aici User Name-ul nostru.
User Name-ul se completeaza fara "@gmail.com".

Pentru Yahoo:

La "Server Settings" sub "Server Type: IMAP Mail Server" in dreptul lui "Server Name" trebuie sa completam cu "imap.mail.yahoo.com", Port 993 si User Name-ul nostru.
La "Outgoing Server" in dreptul lui "Server Name" completam cu "smtp.mail.yahoo.com" si alegem portul 465 sau 587, iar la 'Connection Security' alegem SSL/TLS.
De asemenea, punem si aici User Name-ul nostru.

Pentru alte servere de e-mail se pot gasi instructiuni pe internet...

Edited by _-_, 02 March 2014 - 15:04.

_-_

_-_

- Magister Ludi -

• Grup: Moderators
http://forum.softped.../#entry14933019

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate