Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

curge apa prin tavan

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
GTFMIOFE

GTFMIOFE

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 06.06.2008
chiar nu stiu acum cum mai ajunge apa la mine pe tavan. placa aia e bagata jumate in casa si jumate pe aerisirea aia cu tevileplus un tub de silicon la imbinarea cu tavanu

#20
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

 dorin_2k, on 04 iunie 2014 - 14:00, said:

Nici eu ma intelegeam cu el. Nici nu raspundea la salut.
Acum e foarte respectuos.

Așa e cu bizonii. Dacă ești om liniștit, la locul tău, te iau de fraier. Dacă te faci un pic "al dracului" , încep să te respecte.

#21
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
nu cred ca e mai usor sa spargi tavanul pana ajungi la sifonul aluia. placa e destul de groasa.
legea asociatilor de locatari zica ca ala trebuie sa repare si sa suporte si costurile avariilor aparute la vecini si cu asta basta.

#22
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Probabil o sa fii surprins ca in majoritatea cazurilor, ca sa schimbi sifonul fisurat si sa scapi de balamuc, tot se sparge placa toata (deci si tavanul celui de la nivel inferior). Si tot acolo se ajunge. Doar ca atunci cand te oferi de la inceput "sa te sacrifici", il convingi mai usor pe "bizon". Se pot incerca si alte variante, dar o peticeala provizorie nu rezolva nimic. Problema o sa apara iar, cat de curand).

#23
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Sa spargi 25 cm cat e placa de beton armat prefabri cat in blocul meu e chin curat. (Cu tot cu sapa si ce mai are).

#24
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Partea cea mai nasoala la lucrarea asta e deranjul celui de la nivel inferior. Dar deanjul asta te scuteste de stresul actual si viitor.
Din experienta proprie iti spun ca un gol de 20x20cm in planseu il faci in maxim 30 minute. E mai usor sa spargi placa in intregime decat safaci un sant  in placa. Posted Image

#25
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Depinde ce scule ai. Nu are toata lumea la bloc o freza de carotat.
Cu un ciocan si un spitz, mai greu. ;)

#26
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Eu vorbeam de un ciocan rotopercutor, scula pe care orice instalator ar trebui sa o aibe. Daca nu o are... cu siguranta o sa curga apa si dupa schimbarea sifonului. :)

#27
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,544
  • Înscris: 10.05.2007
Eu am scos sifonul vechi din plumb. Stupoare, am dat de rigipsul celui de sub mine.
Desteptii, pe vremuri, montau sifonul in placa de beton, lipit de cofrag.
Apoi tencuiau tavanul si-l mascau. Teoretic, n-ar trebui spart mult pana sa ajungi la el.

#28
GTFMIOFE

GTFMIOFE

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 06.06.2008
momentan am vesti bune, aseara a astupat sifonu de scurgere(nu stiu cu ce) si de atunci n-a mai cursPosted Image
mentionez ca-mi curgea apa artunci cand faceau baie copiii si dadeau apa pe jos.
eu nu-mi explic cata apa sa dea pe jos ca sa ajunga pana la mine

#29
kyroptus

kyroptus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 20.04.2005

 bicosu, on 04 iunie 2014 - 14:04, said:

NU conteaza ca se repara mai usor in tavan, asta implica deranj pentru cel care nu are nicio vina. E la tine in casa beleaua, repar-o, indiferent ca trebuie sa-ti spargi minunatie de gresie turceasca si un sfert de metru patrat de sapa.
De ce sa-mi pierd eu timpul ca sa iesi tu mai ieftin cu 50 lei? De ce sa am eu dernaj si praf in casa in loc sa ai tu? Nu ti se pare aiurea?

Se inlocuieste doar sifonul de pardoseala (fct de bloc si de anul constructiei) montat la repezeala in placa de prefabricate. Fct de anul fabricatiei blocului baia poate fi un bloc monolit facut la Prefabtricate (la Bragadiru era fabrica tr Bucuresti pe vremuri) si ai de spart de jos in sus prea mult. Infiltratiile de la bec sunt datorate tuburilor Berman (alea din care ne faceam tevi de cornete pe vremuri) care au condus apa acolo.

Cauza e simpla si des intalnita. Un sifon de pardoseala te costa intre 50 -200 ron (fct de calitate) iar interventia la un mester bun te costa 200-500 ron cu un max 4 ore de munca fct de cum a fost montat. Iar rezultatul e simplu scurt si la subiect si civilizat!
Instalatia la blocurile vechi era garantata 30 de ani maxim (asa zice in normativ) deci...
Mult succes,
Dragos

 dorin_2k, on 04 iunie 2014 - 19:18, said:

Depinde ce scule ai. Nu are toata lumea la bloc o freza de carotat.
Cu un ciocan si un spitz, mai greu. Posted Image

Freza de carotat se prinde in buloane, 4 buc, pentru imobilizare, mai mare deranjul. Eu am dat pe a mea 10.000 ron acum 2 ani fara carote... Deci va lasa sa trageti concluziile singuri.

 Venboteam, on 04 iunie 2014 - 19:40, said:

Eu vorbeam de un ciocan rotopercutor, scula pe care orice instalator ar trebui sa o aibe. Daca nu o are... cu siguranta o sa curga apa si dupa schimbarea sifonului. :)

Fct de caz rotopercutorul poate sa faca treaba mai repede sau nu. La unele am spart si cu barosul electric... Repet depinde anul, lotul si zona unde s-a construit blocul. La foc continuu mai demult se faceau multe, iar probabil ca sifonul vechi a cedat datorita unei prinderi defectuoase de la bun inceput.

Edited by kyroptus, 05 June 2014 - 09:35.


#30
GTFMIOFE

GTFMIOFE

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 06.06.2008
minuneeee
n-a mai curs de doua zile!!!!

#31
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Nu s-or mai fi spalat :) Fac si ei economie. Daca nu a reparat beleaua, asteapta-te sa curga din nou.

#32
GTFMIOFE

GTFMIOFE

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 06.06.2008
cica a astupat scurgerea, a renuntat la ea, cel putin asa mi-a zis

#33
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Sa-l vedem la primul racord flexibil rupt ce face fara scurgerea aia. Atat l-a dus capul : sa infunde scurgerea :)) mare om!

#34
GTFMIOFE

GTFMIOFE

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 06.06.2008
scurgerea si eu am astupat-oPosted Image
venea un miros urat p-acolo

#35
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Era mai simplu sa repari sifonul sau sa-i asiguri o garda de lichid (apa, ulei) pentru a nu emana mirosuri. Dar e casa ta, faci cum crezi ca este mai bine/comod pentru tine.

#36
GTFMIOFE

GTFMIOFE

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 06.06.2008
problema e ca asa am cumparat apartamentul, fara acel sifon montat in pardoseala.
probabil vechii proprietari l-au astupat cand au montat gresia.
aveam doar o gaura jos in faianta, la imbinarea cu gresia pe care am astupat-o cu spuma poliuretanica.
nu zic ca e bine ce am facut, dar asa am gandit eu, sper sa nu mi se sparga vreubn racord

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate