Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

curge apa prin tavan

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
GTFMIOFE

GTFMIOFE

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 06.06.2008
Salutare,
sa va spun asadar problema mea.
Am cumparat un apartament acum 7 ani intr-un bloc ceausist si de la bun inceput am avut probleme cu vecinu de sus.
Mai precis imi curge apa in baie de la el, apa prelingandu-se pe bec.
A incercat sa repare, a venit instalatoru dar nu a gasit unde ar fii problema.
Ma intrebam acum daca nu exista cumva un materialceva, sub forma de glet, sau altcweva care sa-l pot da pe tavan pt a nu-mi mai curge apa.
Astept sfaturile voastrePosted Image

#2
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Nu prea ai alternativa remedierii prin lucrări executate doar la tine. Trebui eliminată cauza de la vecin. Caută un instalator mai inteligent.

#3
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Posibil sa existe si ceva material impermeabil, dar ar trebui sa izolezi tot apartamentul ca infiltratia sa se duca la vecinul de sub tine. Daca rezolvi suprafata din jurul becului, apa o sa gaseasca rapid alta cale pe unde sa picure.
Daca fisura nu este vizibila, mi-e ca trebuie sa spargeti peretele si sa o gasiti. Daca buba este in coloana principala, reparatia este suportata de asociata de locatari.
Succes!

#4
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Eventual cauta un instalator bun, si accepta (daca e cazul) spargerea plafonului dintre voi pentru a fi schimbate tevile si sifonul de pardoseala de la vecin. E posibil ca sifonul (sau scurgerea care merge prin placa pana la scurgerea principala sa fie fisurat/a si de acolo sa ai infiltratii.
Exista hidoizolatii care pot fi aplicate in baia vecinului )pe pardoseala si 10-20 cm in sus pe pereti. Dar asta ar insemna ca vecinul de sus sa faca o renovare totala a baii.

Edited by Venboteam, 04 June 2014 - 13:07.


#5
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Am avut problema asta acum multi ani.
Sifonul din pardoseala din baia vecinului era deteriorat. Era dintr-un fel de plumb placat cu smoala.
Am dat tencuiata/beton din tavan jos in jurul "oalei" si s-a reparat cu lampa cu flacara.
Poate si racordul de la sifon la retea de canalizare are gauri. Tot din plumb se faceau.

Edited by radurus, 04 June 2014 - 13:10.


#6
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
teava de scurgere sparta sub cada de baie, sifon de pardoseala ruginit/spart, teava de la sifon la coloana crapata, si daca curge chiar si cand ala e plecat de acasa - teava sparta in perete...

#7
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Vorbeste cu vecinul sa-si remedieze problema sau fa-ti asigurare, repara daunele si pune-l la plata fortat.

#8
GTFMIOFE

GTFMIOFE

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 06.06.2008
pe la sifonu de scurgere se scurge apa sigur. l-am pus sa faca o proba sa arunce o cana de apa si am vazut ca atunci mi-a curs si mie.
nu cred ca are cum sa repare-schimbe sifonu DOAR de la el din baie, nu? presupun ca trebuie sa-l "ajut" si eu, sa sparg tavanu

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Si eu m-am chinuit cu vecinul cativa ani.
Singura metoda ce a dat rezultate a fost sa montez pe coloana, deasupra racordului meu un robinet.
Nici el nu voia sa isi repare.
L-am inchis si am dat drumul la apa dupa o saptamana cand si-a reparat defectiunea.
Stau la et 1/4, erau inca 2 familii fara apa, dar alta intelegere nu am reusit sa fac cu el pana atunci. Ma oferisem sa ii platesc eu reparatia si tot nu a vrut sa auda.
Asta pana a ramas fara apa. Si-a schimbat in 7 zile brusc comportamentul. Nu i-am zis ca la mine era montat robinet. I-am zis ca din subsol a inchis administratorul si ca pana la reparare nu ii da drumul.

#10
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
E mai usor sa-ti strice tie tavanul si sa-ti creeze deranj decat sa-si sparga gresia sa-si repare problema nu?

Fa-i ce a zis colegul de mai sus, sa vezi ce repede repara. Sau spune-i ca iti vei repara tavanul pe asigurare cu firma (scump) si acestia vor face regres catre el.

#11
x3mytiz

x3mytiz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 29.11.2003

 dorin_2k, on 04 iunie 2014 - 13:36, said:

Singura metoda ce a dat rezultate a fost sa montez pe coloana, deasupra racordului meu un robinet.

La fel am procedat si eu. Metoda este infailibila. Pacat de cei ce sufera nevinovati din cauza nesimtiului ce nu intelege sa-si repare instalatia!

#12
GTFMIOFE

GTFMIOFE

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 06.06.2008
da, nu-s ce sa mai zic, nu prea ma inteleg cu el si mai e pe deasupra si instalatorPosted Image

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Nici eu ma intelegeam cu el. Nici nu raspundea la salut.
Acum e foarte respectuos.

#14
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

 bicosu, on 04 iunie 2014 - 13:43, said:

E mai usor sa-ti strice tie tavanul si sa-ti creeze deranj decat sa-si sparga gresia sa-si repare problema nu?
Mai usor se repara un tavan (tencuiala, glet, var) decat o sapa (beton, schimbata gresia, etc.)
Se poate apela si la varianta cu robinetul pe teava, dar s-ar putea sa te coste mai mult aceste modificari, decat spargerea plafonului si repararea lui.

#15
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Da, asta e singura solutie.
Am avut si eu o problema cu vecinul de dedesubt. Practic, problema nu era la mine. Eu stau la 5, defectiunea era la etajul 8, iar apa "se servea" de o neregularitate a planseului de la mine, care iesea destul in spatiul unde sunt coloanele de la baie (blocurile comuniste) si se ducea la vecinul de la 4, generandu-i un aspect de veceu public pe pereti.
A venit de nu stiu cate ori la mine sa verifice... era uscat totul. A adus instalatori sa verifice sa lucreze. Nimic, pana m-am uitat eu mai atent si am vazut de unde curge apa.
Degeaba am spus ca problema este la 8, nu s-a luat nici o masura, asa ca am intervenit eu, montand o bucata de plastic ca in figura, in asa fel ca apa sa se duca in treaba ei.
In scurt timp peretii vecinului s-au uscat si a putut sa isi repare cum trebuie, nimeni nu a mai intrebat nimic.

Attached Files



#16
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
NU conteaza ca se repara mai usor in tavan, asta implica deranj pentru cel care nu are nicio vina. E la tine in casa beleaua, repar-o, indiferent ca trebuie sa-ti spargi minunatie de gresie turceasca si un sfert de metru patrat de sapa.
De ce sa-mi pierd eu timpul ca sa iesi tu mai ieftin cu 50 lei? De ce sa am eu dernaj si praf in casa in loc sa ai tu? Nu ti se pare aiurea?

#17
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

 bicosu, on 04 iunie 2014 - 14:04, said:

NU conteaza ca se repara mai usor in tavan, asta implica deranj pentru cel care nu are nicio vina. E la tine in casa beleaua, repar-o, indiferent ca trebuie sa-ti spargi minunatie de gresie turceasca si un sfert de metru patrat de sapa.
De ce sa-mi pierd eu timpul ca sa iesi tu mai ieftin cu 50 lei? De ce sa am eu dernaj si praf in casa in loc sa ai tu? Nu ti se pare aiurea?
Eu unul as accepta sa fie la mine deranjul atat timp cat vecinul accepta sa isi rezolve problema si sa scap si eu de stres. Dar daca e mai ieftin sa te "tiganesti" zile sau saptamani intregi, nu e nici o problema. Posted Image

#18
GTFMIOFE

GTFMIOFE

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 06.06.2008

 bonygy, on 04 iunie 2014 - 14:02, said:

Da, asta e singura solutie.
Am avut si eu o problema cu vecinul de dedesubt. Practic, problema nu era la mine. Eu stau la 5, defectiunea era la etajul 8, iar apa "se servea" de o neregularitate a planseului de la mine, care iesea destul in spatiul unde sunt coloanele de la baie (blocurile comuniste) si se ducea la vecinul de la 4, generandu-i un aspect de veceu public pe pereti.
A venit de nu stiu cate ori la mine sa verifice... era uscat totul. A adus instalatori sa verifice sa lucreze. Nimic, pana m-am uitat eu mai atent si am vazut de unde curge apa.
Degeaba am spus ca problema este la 8, nu s-a luat nici o masura, asa ca am intervenit eu, montand o bucata de plastic ca in figura, in asa fel ca apa sa se duca in treaba ei.
In scurt timp peretii vecinului s-au uscat si a putut sa isi repare cum trebuie, nimeni nu a mai intrebat nimic.

offff, exact asta am facut si eu acum vreun an de zile, nu v-am mai spus ca sa nu va bulversez prea rau, am dat jos primele bucarti de faianta, am bagat o plansa de plastic, i-am dat unghiul de cadere a apei, am izolat cu silicon la greu si cateva luni bune n-am mai avut nici o problema. asta ma mira si pe mine, cum s-a infiltrat apa si cu placa aia acolo.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate