Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cele mai bune 17 filme romanesti dupa Revolutie!

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
artistulpustiul

artistulpustiul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 05.04.2010
Nu suntem foarte tari la capitolul asta, nu avem o industrie cinematografica care sa mearga foarte bine insa am avut in decursul anilor filme bune…pe care le revad mereu cu placere. Azi am decis sa scriu un post despre filmele care mi-au placut cel mai mult din 1990 pana acum. Ca orice top..este subiectiv.

1.Balanta – 1992 – Regia: Lucian Pintile cu Maia Morgenstern si Razvan Vasilescu.
2.Hotel de lux – 1992 – Regia: Dan Pita. Cu Stefan Iordache, Irina Petrescu si Valentin Popescu
3.Cel mai iubit dintre pamanteni - 1993 – Regia: Serban Marinescu cu Stefan Iordache, Gheorghe Dinica si Dorel Visan.
4.O vara de neuitat – 1994 – Regia: Lucian Pintilie. Cu: Kristin Scott Thomas, Claudiu Bleonț, Olga Tudorache
5.Terminus paradis – 1998 – Regia: Lucian Pintilie. Cu Costel Cascaval si Dorina Chiriac.
6.Marfa si banii – 2001 – Regia: Cristi Puiu. Cu Dragos Bucur, Ioana Flora, Alexandru Papadopol.
7.Occident - 2002 – Regia: Cristian Mungiu – Cu Tania Popa, Alexandru Papadopol, Coca Bloos, Dorel Visan.
8.Trenul vietii - 1998 – Regia Radu Mihaileanu. Cu Rufus, Clément Harari, Lionel Abelanski
9.Filantropica – 2002 – Regia: Nae Caranfil. Cu Mircea Diaconu, Gheorghe Dinica si Mara Nicolescu
10.Niki Ardelean, colonel in rezerva - 2003 – Regia: Lucian Pintilie. Cu Razvan Vasilescu, Victor Rebengiuc, Coca Bloos.
11.Moartea domnului Lazarescu – 2005 – Regia: Cristi Puiu. Cu Luminita Gheorghiu, Ioan Fiscuteanu
12.A fost sau n-a fost? - 2006 – Regia: Corneliu Porumboiu. Cu Teodor Corban, Mircea Andreescu, Ion Sapdaru
13.4 luni, 3 saptamani si 2 zile - 2007 – Regia: Cristian Mungiu. Cu Anamaria Marinca, Laura Vasiliu, Vlad Ivanov
14.Concertul – 2009. Regia: Radu Mihaileanu. Cu Aleksey Guskov, Mélanie Laurent
15.Toata lumea din familia noastra – 2012 – Regia: Radu Jude. Cu Serban Pavlu, Mihaela Sirbu, Sofia Nicolaescu
16.Dupa dealuri - 2012 – Regia: Cristian Mungiu Cu Valeriu Andriuta, Cosmina Stratan, Cristina Flutur
17.Pozitia copilului - 2013 – Regia: Calin Peter Netzer. Cu Luminita Gheorghiu, Bogdan Dumitrache

Va astept si pe voi cu propuneri !

#2
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
L-ai uitat pe cel mai important: Glissando.

Ups, acum am vazut, filme din 1990 incoace. Scuze...

Edited by florinbad, 30 May 2014 - 21:57.


#3
dadi272

dadi272

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 09.06.2008
"Cel mai iubit dintre paminteni" mult peste tot!

#4
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Vai, pai se poate, niciun film din regia lui Sergiu Nicolaescu? Posted Image

#5
artistulpustiul

artistulpustiul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 05.04.2010

View PostLipsum, on 30 mai 2014 - 22:09, said:

Vai, pai se poate, niciun film din regia lui Sergiu Nicolaescu? Posted Image
Nu suport filmele lui... Mi se par de o manieră ipocrită...

#6
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
Asfalt tango?

#7
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
cam tot ce au scos dupa 90 au fost filme de un prost gust dus la extrema...

#8
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
California Dreamin' si Despre oameni si melci. Ambele filme zugravesc perfect cat de naivi au fost romanii in relatiile cu strainii. Cel mai iubit dintre pamanteni este film de Oscar!

#9
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006

View Postartistulpustiul, on 30 mai 2014 - 21:45, said:

Nu suntem foarte tari la capitolul asta, nu avem o industrie cinematografica care sa mearga foarte bine insa am avut in decursul anilor filme bune…pe care le revad mereu cu placere. Azi am decis sa scriu un post despre filmele care mi-au placut cel mai mult din 1990 pana acum. Ca orice top..este subiectiv.

1.Balanta – 1992 – Regia: Lucian Pintile cu Maia Morgenstern si Razvan Vasilescu.
2.Hotel de lux – 1992 – Regia: Dan Pita. Cu Stefan Iordache, Irina Petrescu si Valentin Popescu
3.Cel mai iubit dintre pamanteni - 1993 – Regia: Serban Marinescu cu Stefan Iordache, Gheorghe Dinica si Dorel Visan.
4.O vara de neuitat – 1994 – Regia: Lucian Pintilie. Cu: Kristin Scott Thomas, Claudiu Bleonţ, Olga Tudorache
5.Terminus paradis – 1998 – Regia: Lucian Pintilie. Cu Costel Cascaval si Dorina Chiriac.
6.Marfa si banii – 2001 – Regia: Cristi Puiu. Cu Dragos Bucur, Ioana Flora, Alexandru Papadopol.
7.Occident - 2002 – Regia: Cristian Mungiu – Cu Tania Popa, Alexandru Papadopol, Coca Bloos, Dorel Visan.
8.Trenul vietii - 1998 – Regia Radu Mihaileanu. Cu Rufus, Clément Harari, Lionel Abelanski
9.Filantropica – 2002 – Regia: Nae Caranfil. Cu Mircea Diaconu, Gheorghe Dinica si Mara Nicolescu
10.Niki Ardelean, colonel in rezerva - 2003 – Regia: Lucian Pintilie. Cu Razvan Vasilescu, Victor Rebengiuc, Coca Bloos.
11.Moartea domnului Lazarescu – 2005 – Regia: Cristi Puiu. Cu Luminita Gheorghiu, Ioan Fiscuteanu
12.A fost sau n-a fost? - 2006 – Regia: Corneliu Porumboiu. Cu Teodor Corban, Mircea Andreescu, Ion Sapdaru
13.4 luni, 3 saptamani si 2 zile - 2007 – Regia: Cristian Mungiu. Cu Anamaria Marinca, Laura Vasiliu, Vlad Ivanov
14.Concertul – 2009. Regia: Radu Mihaileanu. Cu Aleksey Guskov, Mélanie Laurent
15.Toata lumea din familia noastra – 2012 – Regia: Radu Jude. Cu Serban Pavlu, Mihaela Sirbu, Sofia Nicolaescu
16.Dupa dealuri - 2012 – Regia: Cristian Mungiu Cu Valeriu Andriuta, Cosmina Stratan, Cristina Flutur
17.Pozitia copilului - 2013 – Regia: Calin Peter Netzer. Cu Luminita Gheorghiu, Bogdan Dumitrache

Va astept si pe voi cu propuneri !

Filme romanesti bune??? Tu chiar glumesti! Ce draq filme bune am facut noi???Posted Image

#10
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Nu prea poti numi Trenul Vietii si Concertul filme romanesti ... sunt ale unui regizor de origine romana plecat de 34 de ani din Romania ... dar ambele sunt produse de francezi, deci sunt filme frantuzesti.

#11
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
"Portretul luptatorului la tinerete".
"Restul e tacere".
"Hartia va fi albastra".

Fara suparare da' multe din alea din primu' post sunt l*be.

#12
artistulpustiul

artistulpustiul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 05.04.2010
După părerea mea, Moartea Domnului Lăzărescu, a fost un film reușit. Cel mai reușit. Prezintă România și problemele medicale cu care se confruntă ea ...

View Postedy_wheazel, on 30 mai 2014 - 22:29, said:

"Portretul luptatorului la tinerete".
"Restul e tacere".
"Hartia va fi albastra".

Fara suparare da' multe din alea din primu' post sunt l*be.
Scuze, eu doar mi-am spus părerea.

#13
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
17 filme? de ce?...pe ce criterii initiatorul topicului a facut alegerea initiala, ca sa nu bajbaim otova. Si daca nu este prea mult, parerea ar trebui sa aiba si argumente....altfel ramane doar o parere subiectiva si atat.

#14
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Omu' si-a dat si el cu parerea, a specificat clar ca e nu e neaparat obiectiv, astea i-au placut lui - pe astea le-a bagat in "top 17".
Alte pelicule care nu se regasesc in lista dar merita vizionate: E pericoloso sporgersi al lui Nae Caranfil, care mie mi se pare a fi cel mai bun film al lui (peste Filantropica),  De ce trag clopotele, Mitica?, mai putin cunoscutul Neinvinsa-i dragostea (de Mihnea Columbeanu), Cuibul de viespi, si chiar Operatiunea monstrul, fara vreo valoare artistica dar cu niste prestatii de exceptie din partea lui Toma Caragiu, Marin Moraru, Octavian Cotescu... nu sunt ele toate aparute dupa revolutie, dar cu atat mai mult se poate observa puternica mostenire balcanica si filonul tragi-comic (mai linistit totusi decat circul lui Kusturica) care persista in cinematografia noastra.

Edited by Mocebon, 31 May 2014 - 02:20.


#15
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Deci nu pui Amintiri din epoca de aur a lui Mungiu sau Kapitalismul lui Solomon dar pui plictiseala aia infectă, Poziția Copilului. Până și Bună, Ce Faci? îi dă clasă. :D

#16
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

View PostMocebon, on 31 mai 2014 - 02:13, said:

Omu' si-a dat si el cu parerea, a specificat clar ca e nu e neaparat obiectiv, astea i-au placut lui - pe astea le-a bagat in "top 17".
Alte pelicule care nu se regasesc in lista dar merita vizionate: E pericoloso sporgersi al lui Nae Caranfil, care mie mi se pare a fi cel mai bun film al lui (peste Filantropica),  De ce trag clopotele, Mitica?, mai putin cunoscutul Neinvinsa-i dragostea (de Mihnea Columbeanu), Cuibul de viespi, si chiar Operatiunea monstrul, fara vreo valoare artistica dar cu niste prestatii de exceptie din partea lui Toma Caragiu, Marin Moraru, Octavian Cotescu... nu sunt ele toate aparute dupa revolutie, dar cu atat mai mult se poate observa puternica mostenire balcanica si filonul tragi-comic (mai linistit totusi decat circul lui Kusturica) care persista in cinematografia noastra.

Ai fost aproape de un like de la mine, argumentatia ta este foarte pertinenta dar nu ma ajuta personal. Observ ca suntem campionii filmelor despre pauperitate, jegul ca etalon si tratat pe toate fetele,filozofie de tomberon iar comediile sunt "hilare".
Desigur ca mi-am dat si eu cu....parerea.

#17
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013
Undeva la Palilula e cel mai cel, de departe (cel putin la decoruri si scenariu nu-l egaleaza niciun alt film romanesc) Posted Image Purcarete asta e un mic mare geniu :D

Si as mai adauga California Dreamin', la care am stat 3 ore fara sa repir - de fapt toata sala a fost "prinsa" pe tot parcursul filmului.
Plus Nunta Muta, care iar e foarte reusit Posted Image

Edited by HighHopes, 31 May 2014 - 10:14.


#18
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

Quote

Ai fost aproape de un like de la mine, argumentatia ta este foarte pertinenta dar nu ma ajuta personal. Observ ca suntem campionii filmelor despre pauperitate, jegul ca etalon si tratat pe toate fetele,filozofie de tomberon iar comediile sunt "hilare".
Desigur ca mi-am dat si eu cu....parerea.

Traim unde traim, asta ne este "ritmul", asta ne este filosofia de viata si n-o putem nega sau ascunde (vorba lui Raymond Poincaré, care a pledat pe meleagurile astea in urma cu peste un secol: "suntem la portile Orientului, totul este luat usor pe aici"). Acest haz de necaz atavic, care ii supara atat de mult pe cei care ar dori "sa facem filme frumoase", e tocmai liantul care ne trebuie in cinematografie (si nu numai) pentru a iesi din anonimat. Nu filmele "jegoase" - foarte premiate, dealtfel - ne fac de ras in lume, ci tocmai faptul ca ne dam arama pe fata oriunde am merge; si nu e cazul sa pozam in campioni ai moralitatii sub nicio forma (cu atat mai putin in arta), vom fi contrazisi mereu de realitatile sociale si politice... exact ca in fabula cu cioara si privighetoarea: ne putem vopsi si deghiza oricum dorim, dar cand trebuie sa deschidem pliscul... dezastru!

De remarcat ca si marii nostri actori s-au simtit ca pestele in apa in acest registru: Dinica, Caragiu, Papaiani, Moraru si multi altii, au avut interpretari de exceptie in roluri care exploatau aceste "tare" nationale.

Altfel, imi pare extrem de rau ca am ratat like-ul tau... acum trebuie sa ma duc pe "Fun" si sa pun pe acolo 2-3 poze amuzante pentru a recupera.  Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate