Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Honda Civic 2.2 i-cdti

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#91
crevu

crevu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.01.2017
Salut din nou,

Ieri am terminat cu vanzarea propriei motociclete, si azi am luat legatura cu cel care vindea masina. Mi-a spus ca a dat-o. Interesant e ca anuntul inca apare pe site - ori a uitat sa-l scoata ori nu e prea serios :)

Multumesc inca o data pentru sfaturi !

#92
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
O fi uitat pe cate site-uri a pus sau pur si simplu nu-i pasa, stie ca la un moment dat expira si e sters automat.
De curiozitate, ce motor ai avut? Te-ai lasat de tot sau esti intre 2 motoare?

#93
crevu

crevu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.01.2017
Am avut o Honda Steed de 400 adusa din Japonia (am atasat cateva poze cu ea). A fost prima motocicleta, iar acum vreau sa incerc ceva mai sportiv - o Honda CBR 600 F4i. Sper sa gasesc una buna :)

#94
MicKeyMous3

MicKeyMous3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 27.08.2010
Salut! Urmează sa achiziționez din Germania un civic 2.2 cdti ca al tău, și as dori sa te întreb cam cat platesti anual în medie pentru întreținerea masinii? Ma refer la RCA, impozit, revizii? Nici Un scurt review al consumului urban nu ar strica :D

Mulțumesc anticipat

#95
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Salut, scuze, nu prea mai intru pe Softpedia in ultimul timp, atat din lipsa de timp cat si pt ca s-a umplut de tot felul de retarzi care polueaza absolut orice topic, iar informatia utila se dilueaza printre atatea postari cretine.

Revenind la intrebarea ta: pentru ca nu locuiesc in Romania, cifrele nu o sa te ajute prea mult, dar estimativ trec de 1100euro pe an, asigurare + impozit.
Reviziile ma costa in jur de 70 euro, cu manopera mea. Sculele le am deja, platesc numai 6 litri de ulei si filtrul de ulei. Trebuie sa-mi mai comand niste saibe pt surbul de la baia de ulei, pt ca le-am terminat (vezi primele mele postari legate de tipul saibelor).
De consum o sa ma uit maine dimineata, dar parca era in jur de 6.8%, oras+autostrada, in oras mers 100% legal, pe autostrada legal in zonele cu limitare, iar in zonele fara limita mers cu 160-180 in mare parte a timpului si cu 200-220 cand imi permite traficul sau cand ma grabesc. Dar oricum, cand merg peste 200, se simte in rezervor destul de bine.

#96
tanakka

tanakka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 29.06.2013
Te salut

N-am mai intrat pe aici de-o buna bucata de timp.O fac acum cu un singur motiv.Intentionez sa revin la o dragoste mai veche si am o rugaminte la tine.Am gasit un Civic in Germania si as vrea sa-l cumpar pt prietena.Am dubii pt un singur lucru..se afla in posesia unui turc.Uite linkul de pe mobile
/suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=244824702&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&fuels=DIESEL&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=11000&makeModelVariant1.modelId=3&minFirstRegistrationDate=2008-01-01&pageNumber=1&scopeId=C
Ce parere ai ?Din ce-am auzit turcii nu prea sunt de incredere...
Altfel imi face cu ochiul noul Civic cu motorizarea de 1,5 benzinara,dar pt moment e prea scumpa.Mai astept pana la anul sa vedem de una second...Tie cum ti se pare?

#97
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Salut tanakka, scuze de raspunsul extreeem de intarziat, intrasem la un moment dat de pe tel, am dat click pe link si am vazut ca anuntul era deja expirat. Ai reusit sa gasesti ceva fain?

Am un mic update:
Civic-ul a trecut luna trecuta de pragul de 200.000km. Acum are 206.000, dupa un drum de Ro si vreo cateva drumuri de sute bune de km fiecare prin Germania si Austria.
La revizia de 200.000 am facut poze cu tot ce am schimbat (filtre de ulei, polen, aer, diesel), insa din pacate mi s-a ars telefonul si dezactivasem backup-ul in icloud. Ghinion...
De retinut insa: daca schimbati filtrul de aer si nu puneti unul original Honda (eu am pus un Mann Hummel), luati garnitura de la cel original si puneti-o pe cel aftermarket. E o problema pe care o au destul de multi posesori care pun filtru aftermarket: garnitura nu se potriveste perfect si scoate apoi un zgomot super urat. Am patit si eu, dar preventiv pastrasem garnitura originala Honda si bine am facut. Dupa ce am schimbat-o, totul a revenit la normal.

#98
tanakka

tanakka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 29.06.2013
Am gasit ceva intre timp.Nu de la un dealer ci de la un particular.Acum ma lupt cu inmatricularea in ro.Am cumparat-o din nord,de langa barlogul VW,de la un angajat vw,,,Din pacate omu n-a prea avut grija de ea.Ca sa-l citez nu prea l-a interesat schimbul de ulei,spre exemplu.Si destule altele.Dar fiindca mai vizionasem 2 masini si eram hotarat sa nu ma intorc fara civic acasa,am luat-o pe asta si acum regret...nu mi-am putut imagina ca un civic se poate aduce in asa hal.Pretul a fost asa si asa 4500 eur.Masina fabricata in 2007 2,2 diesel.
   Anumite lucruri le-am observat acolo cum ar fi franele si clima care cu bani se rezolva.Problema cea mare este la motor,un lucru care n-as fi putut crede despre diselul Honda.Se aude ca si cand ai pune ceva in paletele unui ventlator.Asa doar cand accelerezi in mers masina.Pe loc sau la relanti deloc.Eu in prima faza am crezut ca este vreun capat de sarma care loveste in paletele ventilatorului,dar pe aici mi s-a spus ca ar fi vb de-un injector.Sapt viitoare le voi demonta si trimite la verificat.Pt remediere pe aici se cere cam 150 eur/buc.Voi vedea...
  In rest franele sunt slabe,cred ca trebuie curatate pistoanele si etrierele si schimbat lichidul de frana inca o data.Pt ca deja l-am schimbat odata si tot nu e perfect curat.Am facut greseala sa duc masina in reprez la Honda in Sb si acolo am dat peste niste tarife de sa pici...250 lei/ora de manopera.Acum voi incerca prin alte parti,dar dezamagirea e mare...
   Pacat ca n-ai reusit sa raspunzi.Cred ca n-as fi patit asta.este adevarat insa ca si eu am parasit in totalitate SP.Excluzand asta dpmdv este pierdere de timp pe aici

Edited by tanakka, 24 September 2017 - 05:24.


#99
tanakka

tanakka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 29.06.2013
Revin dezamagit total.Este a 4 a Honda pe care o am si cu certitudine ultima...Sigur nu voi aluneca spre VW.Probail voi alege francezii sau tot japonezi.De italieni mi-e frica...Bafta

#100
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Povestește puțin totuși. Vb cu mecanicul meu și are mai mulți cu 2.2 asta ce ii vin la revizie și spunea ca nu are moarte. Are unul cu 300.000, chip tuning și mers ca nebunul cu ea și restul le face varza gen frâne, suspensii, ambreiaje, dar la motor in afara de uleiul nu a avut ce sa ii facă, nu egr de curățat, nu injectoare duse nimic de genul. Aparent uleiul neschimbat face praf motorul (am văzut mașina cu ulei de 90.000km neschimbat, era la schimbat de motor :)) )

#101
bubu2310

bubu2310

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 27.09.2010

 tanakka, on 10 octombrie 2017 - 11:16, said:

Revin dezamagit total.Este a 4 a Honda pe care o am si cu certitudine ultima...Sigur nu voi aluneca spre VW.Probail voi alege francezii sau tot japonezi.De italieni mi-e frica...Bafta

Cred ca glumesti cu postul asta ,nu ? Zici ca ai cumparat un cazan omorat si cand te-ai intors vroiai sa fie ferarri ?
Daca ai vazut ca nu merita de ce ai cumparat-o? Doamne ce oameni :|

#102
andrew1980

andrew1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 01.10.2008
Ai luat si tu o masina in care fostul proprietar isi baga picioarele in stil mare si acum ai tras si tu o concluzie... si ce este mai ciudat ca ai mai avut honde si probabil le stii, ca daca le dai minimul necesar si de bun simt, te duc pana la Luna si inapoi... dar nici Honda nu stie sa faca minuni daca fostul proprietar era un nemernic (tehnic - sunt multi din astia din pacate) . Asta e...probabil vrei tu sa incerci si altceva si ai cautat in subconstientul tau o ocazie sa scapi pentru o vreme de marca :)

#103
tanakka

tanakka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 29.06.2013
N-am avut intentia de a scapa de marca.Am mai avut una cu probl si n-am plecat atunci.Ce-am scris atunci a fost cumva la cald...Este evident ca nu pot blama marca pe care am iubit-o pt un proprietar care si-a batut joc de nasina.Este clar ca a vorbit orgoliul nu un om rational in posturile respective,Dar a fost dureros.Te simti tradat ca in iubire...
   Si ca sa explic cum a fost si cu cumpararea.Am vazut prima data una in Augsburg la un dealer turc.Pe net anuntul era intr-un fel dar cand am vazut masina in realitate...Total diferit.Asa ca am fugit de dealerul turc la un privat in nordul germaniei,o gramada de km.Acolo am ajuns seara la ora 11.Am vb cu omul si mi s-a parut de incredere asa ca dimineata la prima ora am facut actele cat mai repede sa plec.Eram pe drum de aproape 2 zile si urmau inca 2000 km.Asta a fost istoria
   Intre timp am dat injectoarele jos(cu greu) le=am trimis la verificat la o firma in bv si oamenii de acolo mi-au spus ca sunt in parametrii toate,cauza tacanitului putand fi faptul ca masina a star o perioada lunga si s-a depus ceva mizerie in injectoare.Solutia recomandata ar fi mers tare la 4000 de ture cateva sute de km...Doar ca eu le-am spus ca minim 1500 i-am mers deja tare si f tare pana in granita romaneasca.Inca nu-s montate pt ca au rupt mecanicii 4 suruburi in chiuloasa cand au demontat injectoarele si inca nu le-au scos.Zilele astea urmeaza dar zgomotul clar nu va disparea,pt ca cei de la bv doar le-au verificat n-au remediat nimic.Asa ca deocamdata stau si astept.Oricum nici cu numerele n-am ajuns la rand
   Acum practic in afara de zgomot nici motorul pot spune ca parca nu trage cum stiam eu si consumul in unele momente mi s-a parut mare.Dar nu tot timpul,in anumite momente...
   Daca aveti idei ori sugestii le astept..

#104
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Pai am idei,du-te cu ea in reprezentanta,de preferat la Asko in Chiajna.Eu acolo am facut ultimele revizii la Accordul meu 2.2 i-drec,dupa ce cei din reprezentanta din Pitesti au dat chix.Trebuiau la revizie sa inspecteze masina de eventualele supuratii de ulei pe la fulia arbirelui cotit si n-au facut-o,motiv pentru care a trebuit inlocuita.(500 euro plus TVA si manopera)Asta a fost singura chestiune mai serioasa care am avut-o si nu din vina masinii.Stai linistit,motoarele astea chiar n-au moarte,probleme cu injectoarele n-am auzit si nuci turbine picate,cu conditia sa-i pui ulei de care trebuie!Eu puneam spre exemplu numai ulei Honda pentru DPF.Masina mergea fara cusur si merge si acum dupa 8 ani si o suta si ceva de mii de km.Tacanitul la motor se poate datora si lantului de dustributie care se cere a fi schimbat la rulaj mare.(in jur de 200 k km)Multa bafta

#105
tanakka

tanakka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 29.06.2013
Nu este lantul de distrib.Are alt zgomot decat ce il are motorul meu.Am fost la reprez Sibiu dar habarnisti.In afara de tarife de pici nimic...Astept acum montarea injectoarelor si voi incerca cu un aditiv in motorina pt curatare.Dar nu-mi pun prea multe sperante...Bafta si tie cu acordul si eventual la noul civic!

#106
bubu2310

bubu2310

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 27.09.2010

 tanakka, on 12 octombrie 2017 - 21:30, said:

N-am avut intentia de a scapa de marca.Am mai avut una cu probl si n-am plecat atunci.Ce-am scris atunci a fost cumva la cald...Este evident ca nu pot blama marca pe care am iubit-o pt un proprietar care si-a batut joc de nasina.Este clar ca a vorbit orgoliul nu un om rational in posturile respective,Dar a fost dureros.Te simti tradat ca in iubire...
   Si ca sa explic cum a fost si cu cumpararea.Am vazut prima data una in Augsburg la un dealer turc.Pe net anuntul era intr-un fel dar cand am vazut masina in realitate...Total diferit.Asa ca am fugit de dealerul turc la un privat in nordul germaniei,o gramada de km.Acolo am ajuns seara la ora 11.Am vb cu omul si mi s-a parut de incredere asa ca dimineata la prima ora am facut actele cat mai repede sa plec.Eram pe drum de aproape 2 zile si urmau inca 2000 km.Asta a fost istoria
   Intre timp am dat injectoarele jos(cu greu) le=am trimis la verificat la o firma in bv si oamenii de acolo mi-au spus ca sunt in parametrii toate,cauza tacanitului putand fi faptul ca masina a star o perioada lunga si s-a depus ceva mizerie in injectoare.Solutia recomandata ar fi mers tare la 4000 de ture cateva sute de km...Doar ca eu le-am spus ca minim 1500 i-am mers deja tare si f tare pana in granita romaneasca.Inca nu-s montate pt ca au rupt mecanicii 4 suruburi in chiuloasa cand au demontat injectoarele si inca nu le-au scos.Zilele astea urmeaza dar zgomotul clar nu va disparea,pt ca cei de la bv doar le-au verificat n-au remediat nimic.Asa ca deocamdata stau si astept.Oricum nici cu numerele n-am ajuns la rand
   Acum practic in afara de zgomot nici motorul pot spune ca parca nu trage cum stiam eu si consumul in unele momente mi s-a parut mare.Dar nu tot timpul,in anumite momente...
   Daca aveti idei ori sugestii le astept..

In continuare e penibil ce faci. Serios, intri pe toate topicurile cu masini Honda si zici ca sunt foarte proaste doar pentru ca tu ti-ai luat teapa de la un bisnitar.

#107
tanakka

tanakka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 29.06.2013

 bubu2310, on 18 octombrie 2017 - 09:43, said:


In continuare e penibil ce faci. Serios, intri pe toate topicurile cu masini Honda si zici ca sunt foarte proaste doar pentru ca tu ti-ai luat teapa de la un bisnitar.
     Pana la urma nu stiu de ce te bagi in seama pe aici.Macar daca ai fi citit ce-am scris....Nu ti-a cerut nimeni parerea,asa ca la revedere.

#108
bubu2310

bubu2310

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 27.09.2010

 tanakka, on 21 octombrie 2017 - 20:52, said:

Pana la urma nu stiu de ce te bagi in seama pe aici.Macar daca ai fi citit ce-am scris....Nu ti-a cerut nimeni parerea,asa ca la revedere.

Pentru ca toti iti explicam ac lucru si tu doar o ti pe a ta : intri pe toate topicurile de Honda si zici ca sunt masini foarte proaste ca ti-ai luat tu teapa de la un bisnitar

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate