Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

reactivare cartela/recuperare numar

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Chiar sint curios care o sa fie solutia finala. Practic acum clientul sta cu banii in mina "vreau sa incarc si acum si periodic pe viitor, ca am invatat lectia". O sa ia Orange banii sau o sa-i dea clientului un sut undeva sa se duca la concurenta unde poate sa puna doar 50 centi pe cartela tot anul (si are si tarife incomparabil mai bune si fara vreo optiune suplimentara, incepind de la primul minut sau MB)?

#20
gaussboneta

gaussboneta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 28.04.2013
Asa cum zici, Orange mi-a tras un sut si mi-a recomandat calduros sa cumpar alta cartela prepay. Ce nu inteleg ei e ca, in afara de numarul ala, pe care il aveam de atata vreme, nimic nu ma tine legat de Orange.

Desigur, greseala e a mea, ca am uitat sa alimentez (repet, prima data in mai mult de 15 ani). Au recunoscut (intr-un email, au raspuns dupa 3 zile) ca, o anumita perioada, numarul ramane nealocat, deci ar mai fi disponibil. Insa nu vor sa il reactiveze.

O fi Orange companie mare, iar eu un biet client. Nu cred, insa, ca politica asta e foarte buna. Puteau verifica vechimea cardului, faptul ca a fost alimentat constant, ca avea credit restant, ca a trecut foarte putin timp de la expirarea perioadei de gratie, etc.

Or mai fi si alte companii pe piata, mai putin rigide.

View PostOrange_helper, on 26 mai 2014 - 12:26, said:

Salut,
Conform conditiilor de utilziare a cartelelor PrePay, daca pana la sfarsitul perioadei de gratie nu ai reincarcat contul PrePay, vei pierde definitiv creditul si numarul tau de telefon Orange, iar cartela SIM devine inutilizabila ( https://www.orange.r...periods-ro.html ). Daca vrei sa verificam cu exactitate situatia cartelei tale, te asteptam cu un mesaj privat in care sa ne spui care este numarul acesteia.
O zi buna,
Orange Helper
Multumesc, Orange Helper, pentru raspuns.
Cautam o solutie, nu o trimitere "la carte".

#21
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
Ai dat helperului numarul tau? Ce solutie ti-a oferit?

#22
gaussboneta

gaussboneta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 28.04.2013
Nu, l-am dat doar in e-mail-ul pe care l-am trimis la suport Orange.
Mi-au spus ca e dezactivat, ca nu e inca realocat si ca solutia e sa imi cumpar alta cartela prepay. :)

#23
gaussboneta

gaussboneta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 28.04.2013

View Postbiogood, on 26 mai 2014 - 20:53, said:

Ai dat helperului numarul tau? Ce solutie ti-a oferit?

Mi-a spus si el sa cumpar alta cartela.

Ceea ce voi face, desigur.
Doar ca nu va mai fi Orange :)

#24
alexandruovi

alexandruovi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 14.09.2008
asa am patit si eu, au zis ca e rezervata , dar e o minciuna .am tot  incercat sa sun si e inchis. mincinosi, sper sa dati faliment

#25
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postmyshyk, on 24 mai 2014 - 11:51, said:

Incearca s-o declari pierduta/furata si cere o clona, s-ar putea sa reusesti.
Ce legatura are numarul de telefon si contul aferent. Cu insusi cartela fizica, in aceasta situatie? Cel mai penibil sfat

#26
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Am patit si eu asta... nici macar un SMS de instiintare in ultima zi nu pot trimite: Incarca astazi daca nu maine iti furam creditul si numarul...
Culmea e ca mai am o cartela tot de la ei (tinuta prin sertar), care are 0 euro si desi perioada de gratie a expirat de multa vreme, o tot extinde (am verificat chiar astazi)... tind sa cred ca sistemul e conceput sa inchida imediat cartelele cu credit pentru a fura creditul.
Cartela la care nu am primit gratie inca are semnal, nu am incercat sa apelez pe ea. Cand apelezi 444 (RC) spune ca ai pierdut numarul si sa suni la RC de pe alt numar Posted Image
M-am dus sa imi cumpar alta cartela, de la Vodafone sa sun la RC Orange sa le spun de dulce intr-o zi cand am chef si timp...astept sa vad intai cat timp isi mai face autentificare in retea, de curiozitate.
La Vodafone se acorda perioada de gratie bonus atata timp cat cartela se afla in telefon, nu in sertar indiferent de valoare creditului pe cont.
Chiar sunt curios daca a mai trecut cineva prin asa ceva si a recuperat numarul si/sau creditul.

Edited by rumlegok, 19 April 2017 - 00:58.


#27
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
Da , asa e , nu te anunta de fiecare data , cel mult te anunta ocazional cu 30 de zile inainte ca intri in perioada de gratie si sa eviti asta.La Vodafone te anunta cu 4 zile inainte sa intri in gratie.

Edited by andupustiu, 19 April 2017 - 09:20.


#28
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Patit asa si cu Cosmote si cu Vodafone. Deci toti au fix aceeasi politica, degeaba fugiti de la unii la altii. Nu e ca si cum unii te trateaza ca pe un sclav si altii ca pe un rege. Toti fac la fel.

Eu am tacut, am inghitit in sec (pe Cosmote am pierdut vreo 40-50 de euro credit) iar pe Vodafone vreo 15 euro. La Vodafone cel mai tare m-a secat ca pe cartela aia primeam sms-uri de la ebanking sa pot sa intru in cont. A trebuit sa calatoresc special in Romania ca sa imi cumpar alta cartela si sa ma duc la banca personal ca sa pot sa schimb numarul in sistem.

Dar da, sunt niste magari ca nu te avertizeaza cand iti expira cartela. Adica eu le am inregistrate de la A-Z cu email, nume, etc.

Daca imi trimiteau un email imediat as vi vazut si luat masuri. Asa cu cartelele scoase din telefon, or fi trimis ei SMS-uri, dar eu de unde sa stiu?

#29
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
@Groot, poti pune alerte de recurenta a incarcarii in Google Agenda sau in Outlook, depinde ce folosesti.

View PostGroot, on 14 mai 2017 - 09:19, said:

A trebuit sa calatoresc special in Romania ca sa imi cumpar alta cartela si sa ma duc la banca personal ca sa pot sa schimb numarul in sistem.
Deci ai dat de fapt cam o suta si.. de Euro pe cartela aia, inclusiv costul biletului de avion.

#30
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View Postbiogood, on 14 mai 2017 - 10:03, said:

@Groot, poti pune alerte de recurenta a incarcarii in Google Agenda sau in Outlook, depinde ce folosesti.

Am pus in calendarul apple (ca asta folosesc). Doar prostii nu invata din greseli ;)

#31
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Salutare
Sa va spun ce am patit:
Am o cartela de vreo 18 ani daca nu mai mult (dialog 3D) si nu o foloseam.Sunt abonat la alt operator. In fiecare an incarcam caltela doar pentru a nu pierde numarul. Dar anul aceasta am uitat sa incarc iar cand mi-am adus aminte cartea si nr erau deja dezactivate.
Am trimis un mesaj la serviciul clienti unde am explicat problema si surpriza in aproximativ 2.5h, azi Duminica si Sarbatoarea de Pasti am fost sunat de o doamna de la serviciul clienti si mi-a comunicat ca au reactivat cartela si numarul si m-au rugat sa incarc in 60 de zile. Am incarcat cartela in aprox 5 minute :)
Multumesc mult Orange si a serviciului clienti! Chiar daca nu sunt clientul, serviciul oferit a fost cu mult peste asteptari.

#32
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
@mrfe , câți bani ai cotizat in cei 18 ani ? Macar 500 de euro ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate