Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

pajiste cu flori

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postmaximg, on 25 mai 2014 - 18:52, said:

[...] o zona belvedere ....

?? Posted Image ??
Despre ce este vorba? ..ca n-am nici cea mai vaga idee ...

#20
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Si tot apropo de buruieni si de ce anume consideram noi ca fiind buruieni ... sau nu. Pe vremuri, mama mea umplea toate vazele din casa cu ... scaieti. I-au placut intotdeauna; "florile" ei preferate.Posted Image

Attached Files



#21
corinaSIM

corinaSIM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 03.07.2009
Frumoasa idee!
Desi scriu destul de rar, citesc mereu  pe aici, o sursa foarte buna de inspiratie.

La flori de camp insa ma pricep, pot sa ajut si eu putin.


Plusuri

Ceea ce vrei poate fi obtinut cu cheltuiala minima,  cu ceea ce pe aici pe unde sunt se numeste" floare de fan'.
Lasa  cutiile de gazon in raft, ca nu asta e solutia, e scump si ineficient, fiindca nu sunt neaparat adaptate la zona ta, si nu poti bibili o suprafata de genul asta!

' Nu necesita  mari ingrijiri, iar plantele componente stiu singure sa se suporte unele pe altele, si niciuna nu o elimina pe cealalta devenind invaziva! Stiu sa se descurce si pe ger si pe soare  si nu au nevoie de mare atentie.

Nu trebuie sa plivesti, nu trebuie sa ingrasi, nu te lupti mereu cu papadia, muschiul sau alte belele, nu ai de aerat scarificat si inierbat zone care nu merg bine, cum e la gazon, fiindca nu e gazon.

Dupa cosit, arata ca cel mai frumos gazon, presarat cu pete de culoare de la florile scurte, care imediat infloresc.
Are o deosebita rezistenta la ger si seceta, nu necesita ingrijire.

Minusuri
Zona respectiva nu poate fi lasata libera circulatie cainilor, copiilor, etc, si trebuie periodic cineva sa coseasca. Asta fiindca un caine lasat acolo intre flori sa se zbenguie putin culca totul in picioare! La fel si joaca unor copii.

Trebuie sa ai pe cineva sa coseasca periodic, pasunea necosita dupa inflorit poate fi culcata la pamant de o furtuna si arata jalnic, iar lipsa cositului periodic face sa apara plantele groase, care strica aspectul. Dupa cosit, in functie de compozitia solului, va arata ca un gazon minunat, dar presarat cu floricele pitice, banutei, papadii, etc. Arata nebunie curata! Superb !

Nu te poti plimba aiurea prin  campul ala cu flori, faci carari si culci florile, deci  mai bine o admiri asa, avand doar niste carari bine stabilite.

Pana cand se instaleaza toate plantele, deci cam doi ani dureaza sa ai o zona verde uniforma si frumoasa, vei avea de rabdat. Trebuie sa cisesti des, sa nu te uiti ce apare-fiindca vor prima plantele locului pe care le ai in curte, unele din ele inalte si iesite din ceea ce visezi tu. Prin taieri dese le elimini si incet vor ramane doar florile de camp.



Eu am in curte de zece ani aceasta ' floare de fan' si sunt mereu incantata de rezistenta, si frumusetea zonei  tip gazon din curte.  Eu il recomand cu caldura. Eu nu il las de multa vreme sa se faca mare, il tin scurt, insa in primii ania veam bucati de gradina unde voiam doar se vad florile campului, si lasam necosit unn timp. Am sa fac maine poze cu componenta  zonelor mele , cand le tin scurt. Acum e majoritar iarba cu banutei, bellis perenis.
Floarea de fan este de fapt ceea ce ramane primavara in pod unde se tine fanul, si unde se scutura toate semintele florilor de camp din componenta fanului. Cauta pe cineva in zona care are vite si coseste el, ca sa aiba fan de calitate, fara ciulini si balarii mari, si in doi ani vei avea ce visezi



#22
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Da, da! Pune si nista poze. Promit sa le salvez in acelasi folder unde am si poza cu soba alba, de lut; cea cu cuptori si plita si farfurii de lut incastrate . Gresesc?
Posted Image

#23
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View PostDIY, on 25 mai 2014 - 19:16, said:

?? Posted Image ??
Despre ce este vorba? ..ca n-am nici cea mai vaga idee ...
O chestie inalta pe domeniu , un turn , un ceva , de unde sa admirati " de sus " privelistea .

#24
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View PostcorinaSIM, on 25 mai 2014 - 20:25, said:

Frumoasa idee!
Desi scriu destul de rar, citesc mereu  pe aici, o sursa foarte buna de inspiratie.

La flori de camp insa ma pricep, pot sa ajut si eu putin.

[...]

Eu am in curte de zece ani aceasta ' floare de fan' si sunt mereu incantata de rezistenta, si frumusetea zonei  tip gazon din curte.  Eu il recomand cu caldura. Eu nu il las de multa vreme sa se faca mare, il tin scurt, insa in primii ania veam bucati de gradina unde voiam doar se vad florile campului, si lasam necosit unn timp. Am sa fac maine poze cu componenta  zonelor mele , cand le tin scurt. Acum e majoritar iarba cu banutei, bellis perenis.
Floarea de fan este de fapt ceea ce ramane primavara in pod unde se tine fanul, si unde se scutura toate semintele florilor de camp din componenta fanului. Cauta pe cineva in zona care are vite si coseste el, ca sa aiba fan de calitate, fara ciulini si balarii mari, si in doi ani vei avea ce visezi

Multumesc pentru sfaturi si pentru faptul de a-mi fi impartasit din experienta ta!!! Asta este exact ceea ce cautam. Amanunte si experiente personale.

Pana acum plusurile si minusurile prezentate nu fac altceva decat sa confirme ca pajistea cu flori de fan se potriveste bine acolo, unde vrem noi. Abia incepem constructia, la anu', si cu siguranta dureaza doi ani pana ce terminam ce ne-am propus. Asa ca plantele au tot timpul sa se intareasca, acomodeze si inmulteasca un pic; acelea ce vor supravietui, desigur Posted Image

Multumesc mult de tot ! O sa dau sfoara-n tara pentru seminte de flori de fan, in zona.

Posted Image

#25
corinaSIM

corinaSIM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 03.07.2009
Asa arata floarea de fan primavara, dupa prima coasa. Mareste pozele sa vezi florile.
[ http://i599.photobucket.com/albums/tt75/corinasim/th_99fad61434851332000d3837d1e56d0b_zpsb38dc4c0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si asa arata acum, cu banuteii infloriti. Din pacate ei se deschid la soare si pozele la doare pierd din contrast, e m ult mai colorat. Maine fac poze si in curtea unorrieteni , care nu cosesc  des ca noi.
[ http://i599.photobucket.com/albums/tt75/corinasim/th_imagejpg1_zps43a08d63.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://i599.photobucket.com/albums/tt75/corinasim/th_imagejpg1_zps240034fb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ],[ http://i599.photobucket.com/albums/tt75/corinasim/th_imagejpg1_zpsd33e2b56.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by corinaSIM, 26 May 2014 - 18:43.


#26
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Astia ?

Attached Files



#27
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View PostcorinaSIM, on 26 mai 2014 - 18:40, said:

Asa arata floarea de fan primavara
[...]

Arata superb si ceva de genul asta doresc si eu. Gata, mi-am luat notite, incep "demersurile" si,  in timp, sper sa am si eu fotografii dintr-astea :-)

O zi buna!
Posted Image

#28
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postmaximg, on 26 mai 2014 - 19:12, said:

Astia ?

Par a fi aceiasi banuti. I-ai "capatat" voit sau din intamplare?
Posted Image

#29
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Mie-mi par a fi margarete de camp...

Edited by subway_guru, 26 May 2014 - 22:36.


#30
corinaSIM

corinaSIM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 03.07.2009
Seamana, dar nu sunt margarete. Sunt belis perenis, banutei. Cei pe care ii  gasesti cateodata primavara de vanzare, mai ales pe roz rosu, batuti si cu florile ceva mai mari, alaturi de panselute,  inainte de Paste. Pentru plantat in gradina. Astia sunt varianta salbatica. Sunt scunzi si daca te uiti la poza mai de detaliu , au frunzele ovale, in forma de lingurita!
Infloresc pana toamna tarziu. Se deschid dimineata cand rasare soarele si se inchid seara.
Ideea e ca in primul an, chiar si in al doilea, sa nu faci o analiza a buruienilor si sa nu te sperii, fiindca apar tot felul de "nedoriti" . Eu am ajutat pe cineva sa isi amenajeze gradina, i-am pus floare de fan si la inceput era plin de palamida! De fapt era ce avea el in gradina, iar prin cosit des se starpea, se aratau si florile de la fan. Nu a avut rabdare, voia gradina'la cheie'  si in toamna a sapat si a pus gazon!

Nu spune ce vrei sa faci cu floarea, ca o sa iti ceara sapte piei pentru ea. De fapt ea este ce ramane dupa ce se consuma fanul din fanar, sfarmatura aia, care e de fapt plina de semintele tuturor florilor care au fost cosite si de florile in sine.Aici lumea o strange cu grija, fiind statiune balneara, fiindca se cumpara de catre hotelul balnear pentru baile de plante.
Cu siguranta vei avea acelasi fiindca nu e greu. Gazonul frumos e mult mai greu de obtinut si de ingrijit. Chiar ieri m-am uitat la niste poze cu gradina noastra, de la inceputuri, si la ce e acum. Parca e alta lume!
Ma bucur ca iti place soba noastra!

Edited by corinaSIM, 27 May 2014 - 06:03.


#31
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View PostcorinaSIM, on 27 mai 2014 - 05:51, said:

[...]
Ma bucur ca iti place soba noastra!

Deci mi-am amintit bine :-)
Folderul la care m-am referit (acum are si poze cu flori de fan!) se numeste "Inspiratie".
Multumesc.
Posted Image

In rest, dupa cum am mai spus; iau notite si, in vreo doi ani, sper sa iau nota buna la proiect.

#32
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Exista si gazon usor de intretinut, sau mai bine zis ce e mai frumos netuns decat tuns, dar trebuie sa fie doar paius (festuca) nu lolium...e iarba aceea cu fir subtire ce creste in mici tufe pe plaiuri de munte...

#33
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Prima mea reactie a fost sa te contrazic si sa-ti spun ca iarba aia nu arata ca gazonul. Nu o fac, dar te intreb daca ai referinte sau ceva poze cu paius asta folosita ca gazon. Intreb fiindca, din cate stiu eu, ierburile de genul asta cresc in smocuri; tunse marunt arata smotocit rau de tot, netunse arata ... ca o iarba.

Dupa cum spuneam, nu-mi trebuie gazon si nici nu cred ca se potriveste cu "clima si ambientul" acolo unde vreau eu, dar ma intereseaza variante alternative pentru bucatica unde, momentan, ne gandim sa punem trifoi. Pana la proba contrara, raman la parerea mea ca trifoiul e mai uniform, mai placut (moale) la picior si usor de intretinut.

Posted Image

#34
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Am la mine in curte...nu-l tund, las sa creasca paiusul pentru ca avand firul asa de subtire, se culca la pamant...
cand zici gazon, zici iarba tunsa scurt, scurt de tot, in permanenta...
Ce-ti doresti matale e o pajiste (=inierbata) si cu ceva floricece...corect?
Ce solutie s-a ofertat?...faneatza...adica un gazon cosit mai rar si lasat sa creasca mai lung...necesita intretinere!
Am si trifoias, dar din punct de vedere estetic nu se compara cu paiusul!
:)

Edited by subway_guru, 27 May 2014 - 19:12.


#35
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Ce este la mine , am obtinut din asta : http://www.covera.ro...sel-1-kg_1305/. eu am spatii mici , si in zona respectiva , un gazon " liniuta " era aiurea .
Florile astea in primul an au fost ca si inexistente , 1-2 sa fi iesit , anul asta ...gramada . Parerea mea este ca va domina iarba ..

Attached Files



#36
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postsubway_guru, on 27 mai 2014 - 19:11, said:

Am la mine in curte...nu-l tund, las sa creasca paiusul pentru ca avand firul asa de subtire, se culca la pamant...
cand zici gazon, zici iarba tunsa scurt, scurt de tot, in permanenta...
Ce-ti doresti matale e o pajiste (=inierbata) si cu ceva floricece...corect?
Ce solutie s-a ofertat?...faneatza...adica un gazon cosit mai rar si lasat sa creasca mai lung...necesita intretinere!
Am si trifoias, dar din punct de vedere estetic nu se compara cu paiusul!
Posted Image


Cred ca nu ai citit cu atentie postarile mele Posted Image

Eu am faneata. Ea exista. Deci iarba o am :-) Am pus si o poza. Tot ce doresc este s-o fac mai vie, mai "ochioasa".  In concluzie, ma uit dupa variante care sa lucreze la acest aspect. Ideea este sa arunc niste seminte de plante diverse, care sa se potriveasca locului si care sa prinda in mediul deja existent. Deci, ce mi s-a oferit aici este exact ceea imi doream eu. Inteleg ca aceasta faneata cu floricele prin ea nu este ceva pe gustul tuturor, dar asta nu este o problema pentru mine.

Edited by DIY, 27 May 2014 - 21:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate