Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

pajiste cu flori

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Eu am cules seminte de trifoi pitic de  prin curtea vecinului. Asa cateva cat iei sare intre degete de cateva ori si le-am imprasiat prin iarba in urma cu vreo 3 ani.Acum e plina curtea.Il las cam o data pe an sa se coaca semintele si pe urma tund gazonul. Se intinde incredibil de repede.  Eu am vreo 50 mp de gazon. Aveam ca acum e trifoi tot dar e asa moale si pufos de ti-e mai mare dragul sa umbli descult prin el :)

Edited by PoeOvidiu, 10 April 2017 - 10:04.


#56
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
Am pus trifoi pitic amestecat cu gazon din asta japonez. Scapa cine poate.
Dar intai sa vedem ce iese.

Attached Files



#57
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
PS Rezista trifoiul la calcat frecvent?

#58
scintion

scintion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.12.2007
Gazonul asta cu flori e pentru lenesi :) Zau asa, puneti fratilor gazon si relaxati-va o data pe saptamana macar ingrijindu-l corespunzator. Legat de trifoi daca e rezistent, e foarte rezistent, nu sufera la seceta, inhiba buruienile si e foarte invaziv. Acum voi stiti, personal ma chinui sa scap de el.

#59
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
Unii lenesi au de intretinut 300mp vie, 300mp gradina, 30mp solar, caini, iepuri, rate. Singur, fara consoarta.
Si de refacut casa, construit garaj, magazii, trotuare, garduri si multe altele.
Toate astea seara tarziu si in weekend, ca in rest fac naveta, sa zicem la 62,5km.

Numai timp de tuns gazonul nu e.
In plus, locul in care vreau sa-l pun (l-am pus de fapt) e intortocheat, e o fasie de 2m latime intre vie si trotuar, fasie pe care mai sunt presarati si pomi si multi trandafiri. Sa vezi slalom cu masina de tuns printre ei.
Ca trifoiu-i invadator nu prea ma deranjeaza, ca ar intra in vie, acolo unde-l tin usor pe loc, ca dau cu motosapa de trei-patru ori pe an.

#60
scintion

scintion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.12.2007
til, cunosc sentimentul. Insa dupa ce le mai pui la punct, ai sa realizezi ca o sa vrei sa scapi de trifoi si va fi greu. Eu m-am mai lecuit cu caini pui gradina livada pentru ca am realizat ca tragand linie e mai importanta sanatatea. Multa munca pentru nimic si pana la urma bio nu poti creste/cultiva nimic. Am mai rarit din ele, si-asa, o curte implica suficienta munca incat sa nu ai timp liber... mai deloc.

Ca idee, anul trecut am scos multi trandafiri, cativa pomi, anul asta am scos toti pomii dinspre strada, tocmai pentru a-mi usura munca pe viitor, lucru pe care ti-l sugerez din toata inima sa-l faci.

#61
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
Oi vedea pe viitor.
Nu o sa scot pomii de la drum in nici un caz.
La vest nucii mari tin galagia si praful soselei deoparte.
La nord, pomii nu ma deranjeaza, ca nu prea tin umbra in curte.

Si sunt sigur ca nu o sa renunt nici la pomii din curte, in cel mai rau caz ii las sa creasca de capul lor, iar daca se usuca ii tai.

#62
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,047
  • Înscris: 17.03.2005
Bravos bre..taiem pomii, chelim tot dar avem ....gazon. :D

#63
scintion

scintion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.12.2007

View Postparintele, on 20 aprilie 2017 - 16:10, said:

Bravos bre..taiem pomii, chelim tot dar avem ....gazon. Posted Image

Usor de obiectat in necunostinta de cauza. Insa cand mai mult te chinui pentru nimic, crede-ma ca ajungi sa-mi dai dreptate, parintele. Imi trebuiau 3 pompe la fiecare stropit plus o zi in plus in fiecare an primavara cand ii taiam. Acum scutesc, bani si efort. Aveam la strada 4 meri, dintre care 3 atacati rau de paduchele lanos, deoarece vecinii, ca multi altii, nu-si ingrijesc livada si lasa pomii de capul lor si indiferent cat i-am stropit si toaletat anul trecut n-am scapat, 2 pruni batrani si un alt mar mai mic pe care am reusit sa il mut si s-a prins vad, sper sa si reziste ca are vreo 4 anisori...

Din punctul meu de vedere, o curte trebuie sa fie ingrijita, de la peluza de gazon pana la pomi, garaj si casa. De-asta privim cu admiratie in occident, pentru ca occidentalii s-au prins cum sta treaba si oamenii isi cunosc prioritatile si posibilitatile. Romanul e obisnuit sa-si puna de toate-n curte s-apoi uita de ele sau nu are efectiv timp pentru tot. De-asta avem recoltele pline de boli si campuri pline de ciulini. E un trist adevar.

Bafta tuturor!

Edited by scintion, 21 April 2017 - 09:43.


#64
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,047
  • Înscris: 17.03.2005
Adevarul e ca doar tu ai vecini care nu stiu si nu fac, noi avem numai horticultori. :D  :D

Ca sa ne intelegem, nu am nimic cu nimeni, fiecare face fix ce vrea, poate si ii place.
Mi s-a parut doar amuzant ca o persoana care are norocul sa poata sa aiba cativa pomi in curte, alege sa ii scoata si sa puna gazon.
E posibil ca eu sa fiu subiectiv, recunosc, mie imi plac pomii si daca tot aloc niste ore muncii, prefer sa tai pomii sau sa ii stropesc decat sa tund si sa ud o iarba care nu imi da nimic inapoi.

Imi permit sa iti spun insa o chestie, dincolo de alegerile si preferintele fiecaruia care in fond sunt ok oricare ar fi ele.
Nu cumva lipsa de rezultate bune cu pomii a generat aceasta " alegere personala"?

Adica, daca aveai 4 meri care iti faceau o caruta de mere nu cumva alegerea era alta?

Eu indraznesc sa presupun ca da.
Daca acei meri necesitau mai putine tratamente pt ca erau bine alesi pe criterii de rezistenta iar taiatul era o placere pt ca stiai ce e de facut si pentru ca ii alegeai si pe criterii de cum cresc/rodesc, pe ce portaltoi trebuie samd....oare nu era tot chinul de fapt o placere?
Iarasi indraznesc sa cred ca da.

Mie de fapt nu imi suna a "alegere" ci mai degraba a "infrangere" si dpmdv rezolvarea e sa inveti mai multe despre pomi pt a munci mai putin si a avea si fructe care niciodata nu se vor compara cu ce poti gasi in piata.
Tot desteptii aia civilizati din afara ajung sa inchirieze un petic de pamant pt a se putea bucura de verdeata, de un pom si-o varza.

Dar nah, fiecare le stie pe ale lui, mie doar mi-a sarit in ochi abordarea si m-a facut sa zambesc pentru ca vad altfel problemele si rezolvarile, atata tot. Poate, sper sa fie mai potrivit "probabil", cu timpul si modul in  care vezi tu lucrurile astea se va mai schimba.

Sa vad copilul cum se atarna de o creanga si se manjeste pana la urechi cu o caisa sau o zmeura, sau cum se stramba de la un mar inca necopt...face toti banii. ;)




#65
scintion

scintion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.12.2007
Din pacate nu avem atata timp pe cat ne-am dori sa citim/studiem fiecare planta din gradina. Pomii de care spun erau batrani, au venit la pachet cu locul casei si sincer nu-mi pare rau o clipa c-am scapat de ei. Mi-au ramas pomi, de-as reusi sa ii ingrijesc pe toti cei plantati de mine (daca am socotit bine mai am 48 pomi in curte, plus doi nuci mari). Nu stiu daca sunt chiar de condamnat, ins pare-se ca am intrat in polemici fara a avea intentia asta.

Tot ce am vrut sa zic e ca pe cat posibil, o curte trebuie sa fie ingrijita, sanatatea fiecaruia e extrem de pretioasa si personal trifoiul nu s-a dovedit pe placul meu. Alta e senzatia cand calci pe covor de gazon, cand il tuzi proaspat si te relaxezi duminica dupa o zi jumate de munca pe terasa cu o ceasca de cafea in mana, admirand.

Bafta!

Edited by scintion, 21 April 2017 - 14:25.


#66
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,047
  • Înscris: 17.03.2005
Scintion, nu esti de condamnat pentru ca fiecare le stie pe ale lui, doar ca ai intrat in discutie putin abrupt, cu o pledoarie pt maria sa gazonul care merita efortul de a-l tunde, si ai spus ca restul nu merita, exemplificand ca tu ai pustiit "satele" de trandafiri, gaini si pomi.

Necazul e ca nu ai detaliat ce si cum si normal ca a parut o alegere putin extrema.
Cred ca esti de acord acum ca nu e totuna sa scoti "niste pomi batrani" care au diverse neajunsuri si a spune " am scos si pomii ca sa imi usurez munca" ..aia de tuns gazonul :D  :D
Noi nu avem de unde sa stim nici ce ai scos, nici ce a ramas, "vedem" doar ce ne "arati" tu.


Oricum nu te judeca nimeni si e doar treaba ta orice ai face, in al doilea rand cred  ca discutia e oricum utila pentru ca discutand unii cu altii intelegem cum vad ceilalti lucrurile si asta ne foloseste candva...nah, daca tot ninge mai discutam si noi, poate se topeste :wacko:

#67
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
Oldie but goodie  ....

God on Lawns

Imagine the conversation The Creator might have had with St. Francis on the subject of lawns:
God: Hey St. Francis, you know all about gardens and nature. What in the world is going on down there in the Midwest? What happened to the dandelions, violets, thistle and stuff I started eons ago? I had a perfect "no maintenance" garden plan. Those plants grow in any type of soil, withstand drought and multiply with abandon. The nectar from the long lasting blossoms attracts butterflies, honey bees and flocks of songbirds. I expected to see a vast garden of colors by now. But all I see are these green rectangles.
St. Francis: It's the tribes that settled there, Lord. The Suburbanites. They started calling your flowers "weeds" and went to great lengths to kill them and replace them with grass.
God: Grass? But it's so boring. It's not colorful. It doesn't attract butterflies, birds and bees, only grubs and sod worms. It's temperamental with temperatures. Do these Suburbanites really want all that grass growing there?
St. Francis: Apparently so, Lord. They go to great pains to grow it and keep it green. The begin each spring by fertilizing grass and poisoning any other plant that crops up in the lawn.
God: The spring rains and warm weather probably make grass grow really fast. That must make the Suburbanites happy.
St. Francis: Apparently not, Lord. As soon as it grows a little, they cut it... sometimes twice a week.
God: They cut it? Do they then bale it like hay?
St. Francis: Not exactly, Lord. Most of them rake it up and put it in bags.
God: They bag it? Why? Is it a cash crop? Do they sell it?
St. Francis: No Sir. Just the opposite. They pay to throw it away.
God: Now let me get this straight. They fertilize grass so when it does grow, they cut it off and pay to throw it away?
St. Francis: Yes, Sir.
God: These Suburbanites must be relieved in the summer when we cut back on the rain and turn up the heat. That surely slows the growth and saves them a lot of work.
St. Francis: You are not going to believe this Lord. When the grass stops growing so fast, they drag out hoses and pay more money to water it so they can continue to mow it and pay to get rid of it.
God: What nonsense. At least they kept some of the trees. That was a sheer stroke of genius, if I do say so myself. The trees grow leaves in the spring to provide beauty and shade in the summer. In the autumn they fall to the ground and form a natural blanket to keep moisture in the soil and protect the trees and bushes. Plus, as they rot, the leaves form compost to enhance the soil. It's a natural circle of life.
St. Francis: You better sit down, Lord. The Suburbanites have drawn a new circle. As soon as the leaves fall, they rake them into great piles and pay to have them hauled away.
God: No. What do they do to protect the shrub and tree roots in the winter and to keep the soil moist and loose?
St. Francis: After throwing away the leaves, they go out and buy something which they call mulch. The haul it home and spread it around in place of the leaves.
God: And where do they get this mulch?
St. Francis: They cut down trees and grind them up to make the mulch.
God: Enough. I don't want to think about this anymore. Sister Catherine, you're in charge of the arts. What movie have you scheduled for us tonight?
Sister Catherine: "Dumb and Dumber", Lord. It's a real stupid movie about.....
God: Never mind, I think I just heard the whole story from St. Francis.

Edited by DIY, 21 April 2017 - 18:49.


#68
ionitamarval

ionitamarval

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 13.12.2010
A semanat cineva trifoi alb in amestec 50/50 cu paius de livada? Daca da, ce norma de consum a folosit g/mp? Cum a iesit pajistea ca aspect? Cat de usor se intretine? Ma gandesc sa folosesc acest amestec pentru o suprafata de 1000 mp unde ulterior am sa plantez si ceva pomi fructiferi. Stie cineva ce oferte de seminte (trifoi alb/paius de livada) sunt acum in piata?

#69
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Oare în primul post vorbeai de ciuboțica cucului?

Attached File  ciubotica-cucului-planta-medicinala.jpg   97.08K   6 downloads

Sau, mai degrabă cred că, de piciorul cocoșului galben?

Attached File  buttercup-3466045_960_720.jpg   79.7K   6 downloads

Edited by lenny13, 28 October 2019 - 06:16.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate