Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

pajiste cu flori

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#37
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Ba am citit...dar consider subiectul la modul general si nu doar cazul tau particular, ca nu cred ca acea faneata a ta e buricul pamantului!
Capisci?

#38
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

 maximg, on 27 mai 2014 - 19:57, said:

Ce este la mine , am obtinut din asta : http://www.covera.ro...sel-1-kg_1305/. [...]

Foarte frumos. Eu am deja iarba asa ca nu stiu daca vreau sa adaug si seminte de gazon. Dar e frumos, oricum. Din cate stiu eu, gazonul se poate semana si toamna. Oare este o chestie valabila si pentru amestecul acesta?
Posted Image

#39
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Gazonul ala cu flori...nu prea da rezultate...
Si mai e si excesiv de scump!

#40
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

 subway_guru, on 27 mai 2014 - 22:29, said:

Ba am citit...dar consider subiectul la modul general si nu doar cazul tau particular, ca nu cred ca acea faneata a ta e buricul pamantului!
Capisci?


... ca tot suntem la capitolul "pajiste cu flori" ... un vechi proverb indian spune ca "florii i se cere parfum, iar omului politete"

Edited by DIY, 28 May 2014 - 02:32.


#41
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
Revin cu cateva fotografii din jumatatea lui iunie; inainte de primul cosit. Anul asta primul cosit a fost amant tare din cauza ploilor.

Deci - din punctul meu de vedere - am avut o maaare si foarte placut suprpriza. Ce sa vezi? Faneata mea s-a umplut cu flori. Am vreo 20 de poze cu diverse flori, floricele si cu ceea ce banuiesc eu c-ar fi niste buruieni ochioase (deci vor ramane). Am, deci, dupa cum spuneam fel de fel de poze cu floricele si ma bucur de ele dar, ca sa nu exagerez, o sa postez numai cateva. Sper sa va bucure si pe voi.

Si o intrebare .. stie careva ce flore / planta este cea din ultima poza? Are inaltimea de vreo 60 cm si un miros suav care aduce cu socul. E regina zonei, ca sa-i zic asa. Este peste tot: la noi, la vecini, pe dealurile din jur ...

Multam.

Attached Files


Edited by DIY, 03 July 2014 - 23:28.


#42
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

 maximg, on 25 mai 2014 - 20:45, said:

O chestie inalta pe domeniu , un turn , un ceva , de unde sa admirati " de sus " privelistea .

Cred ca am "rezolvat-o" si cu belvederea asta Posted Image
... poza facuta de la nivelul ... paturii.

Posted Image

Attached Files



#43
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003

 subway_guru, on 27 mai 2014 - 23:12, said:

Gazonul ala cu flori...nu prea da rezultate...
Si mai e si excesiv de scump!
Te referi la asta?
https://www.dedeman....l-1kg/p/7022670

#44
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009
Salut.eu am 10 ari intr-o fosta livada pe care l-am arat -frezat si vreau covor verde si nu inalt.asta in prima faza.pentru ca ulterior vreu sa pun vita de vie si pomi si arbusti fructiferi.m-am gandit ca ghizdeiul ar fi o solutie.este mai mic decat lucerna si este mai ieftin decat trifoiul alb pitic.opinii?

#45
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
Pentru 10 ari cat poate sa coste samanta de trifoi alb?
Eu am luat acum doi ani o punga de 5kg samanta de trifoi alb cu vreo 150 lei. Am insirat-o pe unde am avut nevoie si tot mai am jumate.

Bine, am semanat doar vreo 300-400mp. Dar am semanat destul de des. Trifoiul are avantajul ca se poate indesi, cred, ca-si face seminte. Posibil sa se intinda si prin tendoanele pe care le intinde.

Cum e ghizdeiul, ce buruiana e asta? Ar fi fost o optiune la mine in curte, in locul trifoiului? Ca n-am vrut gazon pe care sa trebuiasca sa-l intretin: tuns saptamanal si irigat.

#46
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003

 Paulbogdan_a, on 07 aprilie 2017 - 14:09, said:

Am luat si eu acest tip de gazon cu ceva ani in urma. Este de fapt o punga cu seminte de gazon obisnuit, impreuna cu care primesti si 2-3 pliculete cu seminte de flori, cantitate mica cca.1/4 lingurita/plic, pe care sa le amesteci tu cu gazonul cand vei semana. Dintr-o cutie au iesit 2-3 tufe cu niste floricele care au disparut in timp...a ramas doar iarba. Nu va ganditi ca va creste ca pe cutie... camp de flori...e mai mult marketing.
Sigur ai luat acelasi lucru?
Sau era cel stiut ca "gazon cu flori" sau "gazon cu flori de camp" care de fapt are doar un pliculet sau doua de seminte de margarete pitice?
Acela am inteles si eu ca e gazon care trebuie tuns destul de des, dar mai rar ca un gazon verde, casa apuce sa infloreasca margaretele.
Exemple: https://www.dedeman....l-1kg/p/7022670
https://www.pestre.r...n-japonez_1347/


Am luat deja gazonul japonez din Cora, e o cutie care are prevazute trei gaurele prin care presari amestecul, nu trebuie sa faci tu amestec.
Eticheta zice ca are in componenta 6 buruieni:
25% Lolium Perenne Neruda 1
20% Lolium Perenne Bellini 1
20% Festuca Rubra Mystic
5% Festuca Rubra Bellaire
25% Festuca Rubra Maxima 1
5% Festuca Rubra Greenlight

Ma gandesc ca buruienile cu 1 in coada sunt hibrizi, deci probabil o sa iasa ceva putin diferit din semintele lor, in anii urmatori. Asta e.
Sa vedem ce-o iesi.

Am mai luat si pliculete cu alte flori, s-ar putea sa le pun ici-colo prin gazonul asta, sper sa nu-l umbreasca prea tare.

#47
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Gazonul ala japonez nu e de loc nippon cu flori, are doar diverse sortimente de iarba in compozitie!

#48
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
Asta-i sigur. Dar gasim ceva mai frumos pe aici?

#49
inregistrare

inregistrare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.08.2006
In ultimii 3-4 ani, am tot aruncat prin gradina seminte ambalate luate de pe la magazinele de bricolaj, care erau prin promotii. Din pacate nu am tinut o evidenta a marcii/produsului/etc. dar pot confirma ca aceste "margarete pitice" au prins cel mai bine si in fiecare primavara, cam pe vremea asta, circa o luna, imi ofera privelistea din imaginea alaturata.
Nu am facut nicio pregatire/intretinere a solului, le-am aruncat pur si simplu. E drept ca nu am gaini sau alte oratanii care sa fi cules semintele in urma mea si cele doua potai de talie mica au descurajat, in mare, orice pasare interesata sa ciuguleasca semintele aruncate pe jos.
Pot confirma, asadar, capacitatea de adaptare a acestei specii de floricele.
Attached File  File_004.jpeg   981.7K   89 downloads

#50
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Daca este vorba de ce se vede in poza mea , perioada de inflorire este pe tot parcursul anului , dar planta are o hiba , este invaziva .

Attached Files



#51
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
Ce planta e aia cu flori albastre din spate?
E si ea invaziva, aparent se comporta cam ca trifoiul si ma gandeam serios sa o pun in locul trifoiului/gazonului in zona umbroasa in care nu circula nimeni.

Are un vecin in gradinita si poate sa-mi dea cate felii vreau, cu tot cu pamant si radacini. Mi-a zis sa nu-l injur apoi.

Banuiesc ca florile cu bulbi ar supravietui in asa balarie, dar celelalte, cum sunt primolele, nu.
?

#52
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 til, on 08 aprilie 2017 - 20:52, said:

Ce planta e aia cu flori albastre din spate?
..........
http://gradinahobby....r-saschiul.html / invaziva si ea .  Anul asta am mai " eradicat " din ea , dar pina la urma cred ca o lasa de capul ei ...sa creasca care poate ...

#53
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
Cred ca ar scapa doar cele cu bulbi.

Vecinul nu-si mai intretine gradina de multi ani, saschiul a plecat de langa trotuar si a acaparat jumatate din gradina (adica frontul a inaintat 2-3 metri)
Am vazut ca in marea verde inca mai ies viorele care s-au imprastiat si ele peste tot, narcise, zambile.

Edited by til, 08 April 2017 - 21:50.


#54
Paulbogdan_a

Paulbogdan_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 05.10.2009

 til, on 07 aprilie 2017 - 20:48, said:

Sigur ai luat acelasi lucru?
Sau era cel stiut ca "gazon cu flori" sau "gazon cu flori de camp" care de fapt are doar un pliculet sau doua de seminte de margarete pitice?
Acela am inteles si eu ca e gazon care trebuie tuns destul de des, dar mai rar ca un gazon verde, casa apuce sa infloreasca margaretele.
Exemple: https://www.dedeman....l-1kg/p/7022670
https://www.pestre.r...n-japonez_1347/


Am luat deja gazonul japonez din Cora, e o cutie care are prevazute trei gaurele prin care presari amestecul, nu trebuie sa faci tu amestec.
Eticheta zice ca are in componenta 6 buruieni:
25% Lolium Perenne Neruda 1
20% Lolium Perenne Bellini 1
20% Festuca Rubra Mystic
5% Festuca Rubra Bellaire
25% Festuca Rubra Maxima 1
5% Festuca Rubra Greenlight

Ma gandesc ca buruienile cu 1 in coada sunt hibrizi, deci probabil o sa iasa ceva putin diferit din semintele lor, in anii urmatori. Asta e.
Sa vedem ce-o iesi.

Am mai luat si pliculete cu alte flori, s-ar putea sa le pun ici-colo prin gazonul asta, sper sa nu-l umbreasca prea tare.

Nu pot sa confirm ca e acelasi lucru !
A trecut ceva timp, ambalajul pare a fi la fel..in fine. Am luat atunci doua tipuri: gazon japonez si unul parca "elvetian". Ambele sub forma de samanta obisnuita de gazon+pliculete cu seminte de flori (2-3 la japonez si 1 la elvetian). De la elvetian am si acum 2-3 mici tufe de banuti, margarete pitice, cum le zici tu...japonezul doar iarba.
Mare dezavantaj este si faptul ca nu poti erbicida pt distrugi florile din gazon insa, in timp vor aparea buruieni si va fi necesar. Eu am si erbicidat si o perioada margaretele au disparut dar, au reaparut dupa un timp.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate