Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 

Nokia Lumia 920 vs Samsung Galaxy S4 mini (sau S3)

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#19
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
"Daca nu ti plac astea iei android" :))))
De cand nu ai mai pus mana pe un android? Dar nu vreo petarda de 5 lei...

#20
Hondarul_21

Hondarul_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 20.10.2010

View Postalin62, on 22 mai 2014 - 22:43, said:

"Daca nu ti plac astea iei android" Posted Image)))
De cand nu ai mai pus mana pe un android? Dar nu vreo petarda de 5 lei...
m-a busit si pe mine rasul maxim cand am citit partea aia :))) , viseaza cai verzi pe pereti

#21
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 14.02.2010

View Postalin62, on 22 mai 2014 - 22:43, said:

"Daca nu ti plac astea iei android" Posted Image)))
De cand nu ai mai pus mana pe un android? Dar nu vreo petarda de 5 lei...
Ai inteles gresit. Am enumerat punctele bune la un Nokia, nu am negat calitatile unui Android. Chestie de logica.
Am avut la vremea lor si S2 si Note.
Dar sa aud ca un telefon de 158 grame trage buzunarul in jos, este hilar.
Daca argumentul forte pentru alegerea unui telefon este greutatea, atunci S4 mini castiga concursul si nu mai discutam nimic.

#22
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Windows Phone 8.1 este un mare pas inainte pentru windows phone.  De asemenea, s-a anuntat un ciclu de updates de 36 de luni pentru windows phone 8,1, si la ce specificatii are lumia 920 exista sanse mari sa duca windows phone 9..Nu cred ca se mai vorbeste de updateuri la s3 iar s4 mini nu va pupa ceva din 2015 incolo.. Maxim 2 ani, atat duce android.
Mergi pe Lumia daca nu tii neaparat sa joci hocus pocus prin telefon si nu esti addict de android, crede-ma ca nu vei avea ce regreta.
Camera mai buna, incarcare wireless incorporata, ciclu mai mare de updateuri, ruleaza fara pic de lag ( s-ar putea ca si samsungul sa duca asta),
Eu unul asta as alege. Succes.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cAu0YgPnuXM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] videoclip windows phone 8.1.. E un game changer pentru windows, si este doar inceputul Posted Image. Si se poate schimba wallpaperul la windows phone, in sfarsit. Am specificat acest lucru deoarece nu prezinta asta in video. Ideea e ca multe lucruri se schimba, si , culmea, simplitatea windows phone continua sa fie un punct forte cu toate ca este imbunatatit constant.
ps: ultimul lucru pe care sa-l faci este sa te iei dupa android addicts... astia care injura tot, de la IOS la blackberry si fac statuie la android. Ce le place lor nu se preteaza la ce-ti place tie, vezi videoclipuri, fa comparatii personale si alege. Ti-am spus deja motivele pentru care, dintre s3 si s4 mini /lumia 920 aleg lumia oricand. Daca era s4 full sau s5 alta era discutia..

Edited by n-amname, 22 May 2014 - 23:21.


#23
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011

View Postxkos, on 22 mai 2014 - 21:45, said:

Fost posesor de lumia 920, iti recomand s4 mini all the way. Pana ajunge 920-u sa primeasca toate facilitatile de pe android cred ca mai trec 1-2 ani. Intre timp se plafoneaza ambele telefoane asa ca iti vei lua atunci ceva nou, fie Lumia cel asteptat fie android iarasi.  920 e un telefon f greu, impozant, se misca f bine in meniu ce-i drept dar nu poti face ca pe android tot ce-ti place. Strict ptr net, vorbit, pozat/filmat , ceva joculete si in special Here Drive=gps e f bun 920..si cam atat. Restu de completari sunt pe android.

ca de exemplu...ce aree androidul in plus fata de windows?? se poate schimba fundalul meniului cu o imagine predefinita.....wow...go for android...

inca un plus pentru android...ca e usor......se pare ca plasticul de la samsung este mai de calitate..=)) sau, nu?!

#24
Hondarul_21

Hondarul_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 20.10.2010
ahahaha ce bati campii doar pentru ca "ZIC AIA " de la microsoft niste mari balonase
Windows 2003 pt mobile am avut prima data pe un SPV 500 typhon (htc inainte sa se numasca htc), se promiteau updateuri si minuni
A iesit windows mobile 5 care se baza pe .NET Compact Framework deci au facut un mare caca pe toti utilizatorii 2003se
A iesit windows mobile 6 bazat pe 5.1 . mergea pe deviceurile vechi care aveau preinstalat 5 ,dar se miscau asa cum se misca acum ios 7 pe iphone 4.
A iesit windows 7 ,nu mai avea nici o treaba cu platformele vechi , a fost un esec total
Cu 7.5 si 7.8 s-a incercat marea cu sarea, o redresare dar din nou esecuri peste esecuri.

A iesit windows 8 si se promite un rahat pe batz cu 8.1

Apropo de Microsoft, windows mobile nu este singurul domeniu in care apar si zic " uitee ce inovatie" dupa care o lasa balta in 2-3 ani.

Bafta la cumparat mizerii semnate Microsoft

Edited by Hondarul_21, 22 May 2014 - 23:28.


#25
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Imi plac cei ca Hondarul care le stiu pe toate Posted Image. Microsoft cheltuieste 7 miliarde de dolari pe Nokia si a depasit IOS in foarte multe tari doar ca sa renunte la proiect. Daca tot sunt atat de destepti astia ca el in ale it-ului si in afaceri te-ai astepta sa fie CEO pe la google, samsung sau apple nu un android stan pe softpedia. Oh, well.
Lasati, cumparati mizerii semnate google si samsung, se stie deja ca ei nu gresesc niciodata si ca, timp de cativa ani buni de la lansarea initiala, android a fost cel mai bun os de telefoane mobile si n-a reusit sa prinda doar pentru ca era singurul moca pentru touch iar alternativa IOS nu exista pe piata telefoniei mobile. Sau nu? Hmm, damn it.
Pana acum au livrat tot ce-au promis astia de la microsoft cand a venit vorba de windows phone 8 si daca este sa vorbim de abandonuri ar trebui sa rememoram cate telefoane mobile cu android au primit actualizari mai mult de doi ani.. Momentan, windows phone 8 a fost lansat in noiembrie 2012 si se pare ca va primi actualizari tot anul 2014, inclusiv la viitoarea versiune Samsung s3, tot cu 1gb ram(ca si lumia 920, primul wp 8), lansat in mai 2012 a fost lasat de izbeliste.
Cred ca marea majoritate a telefoanelor cu android n-au mai primit vreun update la o versiune viitoare vreodata, trebuie sa te joci tu de-a instalatorul cu tot felul de rahaturi care duc la pierderea garantiei ca altfel ramai cu el intepenit pe viata.
Dar nu mai credeti in microsoft, cumparati toti android si repetati dupa ei: ios si windows phone sunt de rahat. Gata, caz inchis, zic ca restul, care prefera altceva, sa primeasca un glont in cap.
Traiasca democratia Posted Image.
Nota: Am windows phone 8.1 instalat pe telefon .. Merge superb...Astept inca sa am primul lag, primul virus sau prima zi in care sa mi se spuna ca telefonul meu a fost abandonat si ca voi ramane asa cu el pe viata..Tic-tac, tic-tac, nu-mi tin rasuflarea Posted Image.

Edited by n-amname, 23 May 2014 - 00:50.


#26
Hondarul_21

Hondarul_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 20.10.2010

View Postn-amname, on 23 mai 2014 - 00:23, said:

Imi plac cei ca Hondarul care le stiu pe toate Posted Image. Microsoft cheltuieste 7 miliarde de dolari pe Nokia si a depasit IOS in foarte multe tari doar ca sa renunte la proiect. Daca tot sunt atat de destepti astia ca el in ale it-ului si in afaceri te-ai astepta sa fie CEO pe la google, samsung sau apple nu un android stan pe softpedia. Oh, well.
Lasati, cumparati mizerii semnate google si samsung, se stie deja ca ei nu gresesc niciodata si ca, timp de cativa ani buni de la lansarea initiala, android a fost cel mai bun os de telefoane mobile si n-a reusit sa prinda doar pentru ca era singurul moca pentru touch iar alternativa IOS nu exista pe piata telefoniei mobile.
Pana acum au livrat tot ce-au promis astia de la microsoft cand a venit vorba de windows phone 8 si daca este sa vorbim de abandonuri ar trebui sa rememoram cate telefoane mobile cu android au primit actualizari mai mult de doi ani.. Momentan, windows phone 8 a fost lansat in noiembrie 2012 si se pare ca va primi actualizari tot anul 2014, inclusiv la viitoarea versiune Samsung s3, tot cu 1gb ram, lansat in mai 2012 a fost lasat de izbeliste.
Cred ca marea majoritate a telefoanelor cu android n-au mai primit vreun update la o versiune viitoare vreodata, trebuie sa te joci tu de-a instalatorul cu tot felul de rahaturi care duc la pierderea garantiei ca altfel ramai cu el intepenit pe viata.
Dar nu mai credeti in microsoft, cumparati toti android si repetati dupa ei: ios si windows phone sunt de rahat. Gata, caz inchis, zic ca restul, care prefera altceva, sa primeasca un glont in cap.
Traiasca democratia Posted Image.
Nota: Am windows phone 8.1 instalat pe telefon .. Merge superb...Astept inca sa am primul lag, primul virus sau prima zi in care sa mi se spuna ca telefonul meu a fost abandonat si ca voi ramane asa cu el pe viata..Tic-tac, tic-tac, nu-mi tin rasuflarea Posted Image.

1.arunca cu mucii ignorantei in altcineva. faptul ca sunt mai documentat ca tine nu iti da dreptul la ironii de genul celei subliniate .
2.ti-o fi lene sa dai un google sa vezi ce minunatii abandoneaza microsoft,doar asa pt ca isi permite.
3.aia cu " ei niciodata nu gresesc" (referitor la google) iar e o dovada de ignoranta. nu a zis nimeni ca ei nu gresesc,nu are nimeni pretentia la o firma/persoana/sistem de operare
perfecte
4.de ce compari mere cu lemne? una e faptul ca un anumit telefon a fost abandonat si nu a mai primit updateuri pe android si cu totul alta e ceea ce a facut microsoft de 6-7 ori si anume , a abandonat toate telefoanele scoase pana intr-un anumit punct
5.mananci pufuleti aiurea. bine ca a fost lasat s3 de izbeliste. de telefoanele cu windows lansate tot in mai 2012 ce se mai aude? ia zi ce updateuri mai primeste lumia 510? dar 810? 610 ? lumia 900 ce mai face?

repet . microsoft lasa balta orice proiect mai devreme sau mai tarziu

#27
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007
Apropo de ura asta am văzut la un moment dat o comparatie intre 920 si s3 in care un tip pune niste întrebări interesante la sfarsit... :)
1. Daca atat 920 cat si s3 ar avea Windows phone pe care l-ai alege?
2. Daca atat 920 cat si s3 ar avea android pe care l-ai alege?
3. Le-ai avut pe amândouă sa-ti poti da cu părerea?


#28
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postcephalophodes, on 22 mai 2014 - 23:26, said:


ca de exemplu...ce aree androidul in plus fata de windows?? se poate schimba fundalul meniului cu o imagine predefinita.....wow...go for android...
Nimic, sunt exact la fel. Daca tu nu ai vazut diferente inseamna ca nu exista deci go for wp.
Pentru altii au existat diferente si au ales android.

#29
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006
Si au regretat amarnic. Numai ca nu recunosc, iar tata/mama nu mai are 1000 ron sa cumpere altul la baietel/fetita.
Acum, pe bune, mi-au trecut catrva telefoane in mana, nu sunt expert, dar nu am vazut Android, pe care pui minim 10 aplicatii/jocuri si sa nu aiba lag. Pt. Mine cel putin lagul e extrem de suparator. Degeaba ai nspemii de aplicatii care masoara temperatura pe Luna sau gps cu orientare in Padurea Neagra, daca nu poti accesa in timp util Phonebook, cand ti-e lumea mai draga. Pana la urma e telefon, nu consola de jocuri sau carte de colorat.

#30
soso35

soso35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.08.2009

View Postsorin83, on 23 mai 2014 - 02:21, said:

Apropo de ura asta am văzut la un moment dat o comparatie intre 920 si s3 in care un tip pune niste întrebări interesante la sfarsit... Posted Image
1. Daca atat 920 cat si s3 ar avea Windows phone pe care l-ai alege?
2. Daca atat 920 cat si s3 ar avea android pe care l-ai alege?
3. Le-ai avut pe amândouă sa-ti poti da cu părerea?
Bune intrebari...!!!!
  Asteptari de la un telefon ar fi:
         ecran - sa-l vad bine la soare,
                   - 4,5 cred e suficient
         sa functioneze bine ca TELEFON...semnal, calitatea convorbirii
         sa intru pe net...ziare, facebook, etc; jocuri ...doar carti, table,biliard
         GPS- bun
         autonomie ridicata
         inregistrarea convorbirilor...chiar daca e un program cu licenta
         si nu in ultimul rand ...PRETUL     avantaj Nokia Lumia -1000 ron (vorbesc de magazine serioase)

#31
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007
Despre 920 iti pot spune ca:
-se vede bine in soare chiar si cu luminozitatea data la minim.
-am întâlnit mai multe cazuri unde eu aveam semnal si s3-uri si s4 mini nu aveau (acelasi operator).
-calitatea convorbirii e buna datorita difuzorului intern cat si a celui extern si microfoanelor pentru anularea zgomotului exterior
-merge foarte bine pe net
-gasesti o grămadă de jocuri in magazin (drept ca nu cate sunt pe android sau ios)
-GPS-ul e foarte bun (semnal instant) si precis. In plus beneficiezi de suita de navigatie Nokia Here cu harti offline gratuite pentru toata lumea.
-autonomia nu e punctul lui forte. Acumulatorul poate tine intre 3 ore (gps si streaming audio pe 3g) si vreo 2-3 zile (folosit exclusiv ca telefon cu tot ce se poate oprit)
-deocamdată din cate stiu nu exista o solutie simpla de a înregistra convorbirile. Exista niste aplicării care fac un fel de conferinta intre un server, tine si interlocutorul si convorbirea se realizează pe acel server. Nu e o solutie ideala si habar n-am daca /cat de bine merge

In rest
-e un telefon foarte rezistent (al meu a luat multe trante (in 11 luni) si in afara de o infundatura mica intr-un colt nu prea are urme de război (e drept ca dupa vreo 2-3 luni i-am pus si folie) si se mai întâmplă sa-l tin si in husa).
-Sistemul de operare merge foarte cursiv si urmează update-ul oficial la 8.1. Mai mult ca sigur va primi update si la Windows phone 9 cand va apărea in 2015.
-greutatea si grosimea il fac un telefon "bărbătesc" si o data ce te-ai obisnuit cu gabaritul nu sunt probleme (daca iei o varianta lucioasa si nu-i pui husa e posibil sa-l mai scapi la început)
-camera de pe el e peste multe telefoane cu pretentii (inclusiv cele din versus).
-incarcarea wireless e foarte misto

Spre deosebire de alti colegi priceputi, despre celelalte nu-ti pot vorbi pentru ca nu le-am detinut ca sa-mi pot face o părere obiectiva.
Tot ce pot spune e ca am văzut lag la multe s3-uri (cu astea am intrat in contact mai des) si ca mi se pare ca au un aspect "ieftin" si "de dama" (părere subiectiva). S4 mini desi e frumusel pare foarte firav si susceptibil la zgârieturi pe colturi (părere subiectiva).

Edited by sorin83, 23 May 2014 - 08:26.


#32
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

View PostHondarul_21, on 23 mai 2014 - 00:48, said:


1.arunca cu mucii ignorantei in altcineva. faptul ca sunt mai documentat ca tine nu iti da dreptul la ironii de genul celei subliniate .
2.ti-o fi lene sa dai un google sa vezi ce minunatii abandoneaza microsoft,doar asa pt ca isi permite.
3.aia cu " ei niciodata nu gresesc" (referitor la google) iar e o dovada de ignoranta. nu a zis nimeni ca ei nu gresesc,nu are nimeni pretentia la o firma/persoana/sistem de operare
perfecte
4.de ce compari mere cu lemne? una e faptul ca un anumit telefon a fost abandonat si nu a mai primit updateuri pe android si cu totul alta e ceea ce a facut microsoft de 6-7 ori si anume , a abandonat toate telefoanele scoase pana intr-un anumit punct
5.mananci pufuleti aiurea. bine ca a fost lasat s3 de izbeliste. de telefoanele cu windows lansate tot in mai 2012 ce se mai aude? ia zi ce updateuri mai primeste lumia 510? dar 810? 610 ? lumia 900 ce mai face?

repet . microsoft lasa balta orice proiect mai devreme sau mai tarziu
Hardware-ul din acele modele de Lumia este depasit total, decizia de a abandona suportul pt. acele telefoane a fost dura dar necesara.
De S3 sincer nu poti spune acelasi lucru, acesta a fi viabil pt. updateuri dar sunt refuzate din alte motive.

920 este OK, mie imi place ca este mai mare si greu dar este o preferinta personala.
WP 8.1 este o platfoma viabila si elimina mare parte din limitarile din trecut. Oricine nu este un hard user sau obsedat de android se poate adapta la WP 8.1.
Ai file manager(Arize  Explorer pt. moment si in cateva sapt. o aplicatie oficiala de la Ms), ai centru de notificari, un IE 11 imbunatatit fata de versiunea trecuta care permite descarcarea si uploadarea de fisiere, salvare parole, poti timite fisiere atasat prin mail(poze, pdf, docs.), poti instala aplicatii pe card, posibilitatea de a pune un wallpaper pe start(ceea este cel mult ce fac acum si pe Desktop), navigatie gratuita offline, office, Double-Tap pt trezirea telefonului pe toate dispozitivele. Sincer pentru mine sunt mai mult decat suficiente.

#33
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

View Postsorin83, on 23 mai 2014 - 02:21, said:

2. Daca atat 920 cat si s3 ar avea android pe care l-ai alege?

Avantajele 920: camera (şi poze şi video, indiscutabil mai bună).
Avantajele S3: CPU/GPU mai bun, microSD, variante mai multe de storage 16/32/64, front camera un pic mai bună, durata de baterie mai bună.

La CPU/GPU e un pic discutabil, în sensul că tehnic vorbind Krait e o platformă mai bună decât Cortex-A9. Dar S3 are quad în loc de dual, şi la GPU Mali 400 e peste Adreno 225.

View Postsoso35, on 23 mai 2014 - 07:40, said:

ecran - sa-l vad bine la soare,

Teoretic LCD e considerat mai bun decât AMOLED la asta. Dar în toate testele văzute pe Youtube eu n-am văzut diferenţe care să te dea pe spate, să zici "da, frate, clar ăsta e din alt film". Sunt diferenţe minore.

soso35 said:

inregistrarea convorbirilor...chiar daca e un program cu licenta

Pe WP în acest moment nu se poate asta. Nu permite sistemul de operare.

soso35 said:

si nu in ultimul rand ...PRETUL avantaj Nokia Lumia -1000 ron (vorbesc de magazine serioase)

Dacă preţul este important atunci ia fie Lumia 520 sau 525, fie Moto E sau Moto G. Nu cred că găseşti raport preţ/performanţă mai bun, iar Moto au Android curat, nu ciorba pe care o pune Samsung.

Edited by wirespot, 23 May 2014 - 11:07.


#34
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013

View PostHondarul_21, on 23 mai 2014 - 00:48, said:

1.arunca cu mucii ignorantei in altcineva. faptul ca sunt mai documentat ca tine nu iti da dreptul la ironii de genul celei subliniate .
2.ti-o fi lene sa dai un google sa vezi ce minunatii abandoneaza microsoft,doar asa pt ca isi permite.
3.aia cu " ei niciodata nu gresesc" (referitor la google) iar e o dovada de ignoranta. nu a zis nimeni ca ei nu gresesc,nu are nimeni pretentia la o firma/persoana/sistem de operare
perfecte
4.de ce compari mere cu lemne? una e faptul ca un anumit telefon a fost abandonat si nu a mai primit updateuri pe android si cu totul alta e ceea ce a facut microsoft de 6-7 ori si anume , a abandonat toate telefoanele scoase pana intr-un anumit punct
5.mananci pufuleti aiurea. bine ca a fost lasat s3 de izbeliste. de telefoanele cu windows lansate tot in mai 2012 ce se mai aude? ia zi ce updateuri mai primeste lumia 510? dar 810? 610 ? lumia 900 ce mai face?

repet . microsoft lasa balta orice proiect mai devreme sau mai tarziu

1. Bati campii grav, ce-ai scris tu nu se numeste documentare ci parere de hater si android stan. Gasesti orice motiv ca sa te legi de microsoft, pe sistemul ai sau n-ai sapca.
2. Hai sa vedem cate a abandonat si google, vrei? Ce crezi, e o lista scurta sau lunga? Sau nu, facem altfel, da un singur exemplu de produs comercial electronic care nu este abandonat la un moment dat, chiar de la google daca se poate si cu androidul pe el.. Plus ca, daca dam timpul inapoi in 2003/2005 vom vedea ca nici symbianul nu statea prea bine la actualizari, poate cu exceptia nokia communicator insa oricum recunosc ca nu traiesc in anul 2003, ci in 2014, stii tu, anul in care microsoft a investit miliarde usd in telefoane mobile si-ar fi prea prosti ca sa le arunce la gunoi. Dar tu le stii mai bine pe toate, desigur...doar esti documentat.
Nu cred ca se investisera miliarde de pomana, si ma repet dar nu un telefon cu android a fost abandonat, ci mii..mii, nu dupa o luna, nu dupa doua ci dupa versiunea stock.
3. Stii, asta ce-ai spus tu este exact ca obsesia basistilor de pe net.. Ei sunt pe sistemul "zicem toata ziua de voiculescu si de usl ( sau ce-a mai ramas din clovnii astia) dar nu tinem cu basescu, doar nu spunem nasoale despre el si-i trecem cu vederea orice face". Cam asa faceti voi cu androidul vostru, stiti ca google nu e perfect samd dar hai sa injuram totusi microsoft si apple toata ziua. (Nu stiu daca e cazul tau particular, vazand acest topic as zice ca da..dar lumea se mai inseala).
4. Cate versiuni android au fost abandonate oare, si n-are legatura ce-a facut microsoft cu windows phone 7 ( ceea ce-a fost naspa, e adevarat) cu faptul ca un procent urias de telefoane cu android au ramas si vor ramane cu versiunea originala pentru totdeauna.
5. Bati campii din nou ( surpriza? NU).. Lumia 810 are windows phone 8 si primeste update la windows phone 8.1, inca o dovada de documentare mare.
E adevarat ca au fost ceva probleme insa vina n-a apartinut microsoft, tot google zice:
"We have some pretty awful news about T-Mobile and Verizon subscribers who have a Lumia 810 or 822. Apparently Nokia has completed the Lumia Black firmware update for the Lumia 810 and Lumia 822, but the carriers won't push it to the users." Ce greu a fost,
Telefoanele cu windows phone 7 au primit update pana la windows phone 7.8, deci n-au ramas cu chelie. Plus ca windows phone 7 n-a primit promisiuni de actualizari oficiale de 36 de luni, e o diferenta. Si inca ceva, lumia 510 a fost lansat in noiembrie 2012, acelasi moment cu windows phone 8, era clar faptul ca windows phone 7 nu va mai primi actualizari( se anuntase oficial deja ca 2p 7.8 e ultimul). Ca si cum ai cumpara azi un telefon cu android 4 si te plangi de maine ca de ce nu-ti mai da nimeni suport pentru telefon, oare de ce?
Totusi sunt de acord ca puteau face mai bine cu windows phone 7, chiar daca n-au promis marea cu sarea inainte pe partea de actualizari a fost urat ce-au facut... Corporatiile, totusi 7.8 era aproximativ acelasi cu windows phone 8 la vremea respectiva deci sa zicem ca inca un an si ceva produsele n-au fost depasite tehnologic de catre concurenta cu acelasi nume (Windows).
6. Chiar daca se va anunta la sfarsitul anului ca windows phone 8 nu va mai primi actualizari tot vor fi aproximativ 24 de luni de suport al acestui sistem de operare. Nu cred ca exista aparatul google care sa fi atins aceasta cifra.
7. Overall, lumia 920 este peste Samsung s4 mini si s3, am zis deja ca daca era vorba de s4 full sau s5 alta era situatia, dar n-ai cum sa compari telefoanele alea cu 920, poate cel mult cu 810.
Apropo, mi-am amintit de asta.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yDEahsoa_N4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] .
Mult succes sa incercati acelasi lucru cu 90% dintre telefoanele de pe piata.
Cam asta a fost, stiu deja ca sunt un nedocumentat si ma rog android este cel mai tare din parcare deci nu este nevoie sa veniti cu completari.
Eu n-am zis ca android este prastie sau ca e prost, dimpotriva.. Dar totusi nu cred ca mi-am facut un obiectiv din viata mea sa-l critic toata ziua si sa spun nasoale despre el. Cred ca asta a cam fost tot, saracul deschizatorul topicului va iesi cu migrene de aici si va trece pe iphone, lol..
ps: imi cer scuze pentru rautaci"z"mele de le-am mai strecurat pe ici pe colo, dar chiar m-au obosit pana  peste cap astia cu androidul lor, nu mai ai unde sa te ascunzi de parerile lor.. Sa aveti o zi buna.

Edited by n-amname, 23 May 2014 - 11:43.


#35
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
ca de exemplu...ce aree androidul in plus fata de windows?? se poate schimba fundalul meniului cu o imagine predefinita.....wow...go for android...


Nu contest calitatea lui 920 si viteza Os-ului. Sunt f ok facute. Contesc doar functionalitatea OS-ului si cred ca-ti dai seama ca nu ma leg de-un wallpaper sau nu stiu ce ringtone.
Facilitatile care le urmaresc eu la wp 8.1  sunt:
- Accesare telefon via wifi din pc si invers, sa pot pune fisiere pe telefon cat si sa pot lua prin retea fisiere. Chiar si symbian permitea asa ceva. A aparut acum un metro explorer dar nu permite mare lucru.
- call recorder inexistent, doar o aplicatie ce inregistreaza apelul pe te miri unde si apoi iti trimite tie inapoi inregistrarea, deci nu este inregistrare direct pe telefon
- trimitere fisiere cu usurinta fie de pe sd card fie din telefon prin bluethoot.
-salvare contacte pe card, pc cum era la symbian, te forteaza sa le bagi direct in contul microsoft. Poate fi un lucru bun dar si rau. A venit un tip cu lumia 520 si avea contu facut de altcineva. nu stia parola de la cont, si ne uitam amandoi la cont ca nu putem salva contactele pe sim, card sau pc, era necesar sa faca un factory reset dar nu am facut din cauza ca ramanea fara numere.
- streaming live nu merge pe lumia, sa asculti radio live gen kiss fm.
- am descarcat fisiere arhivate, podcasturi, de pe net, le descarca dar nu mi le deschide ( arhivele)... iarasi un minus major...trebuie sa-mi descarc cu pc podcasturile, sa le dezarhivz si sa stau cu cablu usb sa pun muzica pe telefon, macar de mergea prin wifi.
-descarcare cu torent nema...
Astea asa la prima strigare. In rest plusurile le-am zis in pagina trecuta.
Daca ar fi 920 cu android clar as alege 920 cu android. De altfel era un telefon n9 cu meego si se putea pune android pe el. Cred cu tarie ca daca Nokia ar fi ales de acum cativa ani varianta android erau departe, samsung ar fi facut parte din categoria...restul.

Edited by xkos, 23 May 2014 - 11:37.


#36
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

n-amname said:

un procent urias de telefoane cu android au ramas si vor ramane cu versiunea originala pentru totdeauna.

View Postn-amname, on 23 mai 2014 - 11:18, said:

Apparently Nokia has completed the Lumia Black firmware update for the Lumia 810 and Lumia 822, but the carriers won't push it to the users."

Este acelaşi caz. Degeaba scoate Google versiuni noi de Android dacă producătorii şi operatorii nu le fac să ajungă pe telefoane. Telefoanele cu Android curat au primit update-uri – Nexus S este din 2010 şi a primit 4.2, Galaxy Nexus e din 2011 şi a primit 4.3, restul Nexusurilor au primit 4.4.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate