Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Sfintele Moaste in Sfanta Scriptura

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
285 replies to this topic

#1
Aemilius

Aemilius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 06.09.2008
Salut,

As dori sa stiu unde gasesc texte legate de Sfintele Moaste, dovada existentei lor in Sfanta Scriptura. Motivul este unul simplu pentru mine: raspunsul la afirmatia ca ortodocsii sunt "pupatori de oase". Eu stiu doar unul, asa ca va rog sa ma ajutati si cu altele:

Cartea a patra a Regilor, Cap.13, Vers.20-21:

Apoi a murit Elisei și l-au îngropat, iar în anul următor au intrat în țară cete de Moabiți.
Dar iată, odată, când îngropau un mort, s-a întâmplat ca cei ce-l îngropau să vadă una din aceste cete și, speriindu-se, au aruncat mortul în mormântul lui Elisei. Căzând acela, s-a atins de oasele lui Elisei și a înviat și s-a sculat pe picioarele sale.

Multumesc.

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,046
  • Înscris: 18.12.2007

View PostAemilius, on 21 mai 2014 - 08:36, said:

raspunsul la afirmatia ca ortodocsii sunt "pupatori de oase".

Multumesc.

Raspunsul il ai in comportamentul lor, nu in Scriptura.

#3
Aemilius

Aemilius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 06.09.2008
Salut,

Ma intereseaza texte din Sfanta Scriptura, am cunostinte cu alta credinta decat cea ortodoxa, cu care pot comunica doar prin intermediul Sfintei Scripturi. Ei nu recunosc Sfanta Traditie, minuni ale Sfintilor, etc... Cei care au prieteni non-ortodocsi, stiu foarte bine ca Sfanta Scriptura este singurul mod de comunicare. Sper sa ma intelegeti.

Multumesc.

Edited by Aemilius, 21 May 2014 - 09:07.


#4
Aemilius

Aemilius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 06.09.2008
Va rog nu umpleti topic-ul cu subiecte pe langa...

Toata stima.

#5
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011

View PostAemilius, on 21 mai 2014 - 09:05, said:

Ma intereseaza texte din Sfanta Scriptura, am cunostinte cu alta credinta decat cea ortodoxa, cu care pot comunica doar prin intermediul Sfintei Scripturi.
Trebuie sa intelegi ca pana si Biblia e diferita la alte credinte.

#6
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

View PostAemilius, on 21 mai 2014 - 08:36, said:

Salut,

As dori sa stiu unde gasesc texte legate de Sfintele Moaste, dovada existentei lor in Sfanta Scriptura. Motivul este unul simplu pentru mine: raspunsul la afirmatia ca ortodocsii sunt "pupatori de oase". Eu stiu doar unul, asa ca va rog sa ma ajutati si cu altele:

Cartea a patra a Regilor, Cap.13, Vers.20-21:

Apoi a murit Elisei şi l-au îngropat, iar în anul următor au intrat în ţară cete de Moabiţi.
Dar iată, odată, când îngropau un mort, s-a întâmplat ca cei ce-l îngropau să vadă una din aceste cete şi, speriindu-se, au aruncat mortul în mormântul lui Elisei. Căzând acela, s-a atins de oasele lui Elisei şi a înviat şi s-a sculat pe picioarele sale.

Multumesc.

Esti constient, ca ai de-a face cu o categorie de persoane de teapa Apostolului Toma? Cu ei nu vei ajunge la niciun fel de intelegere.
Degeaba le spui despre toiagul lui Moise de care s-a folosit pentru a scoate apa din stanca, sau Sarpele de arama, inaltat de el in pustiu, pentru a-i vindeca pe iudeii muscati de serpii veninosi, precum poti citi in Cartea Numerilor din V.T.
Ei se bazeaza doar pe cunoasterea empirica, tangibila, insa se pierd atunci cand le vei da raspunsul-tangibil, pe care Isus Hristos l-a dat lui Toma necredinciosul:

,,Pentru ca M-ai vazut, ai crezut. Fericiti cei ce n-au vazut si au crezut!” (Ioan 20, 29)

#7
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View PostAemilius, on 21 mai 2014 - 08:36, said:

Salut,

As dori sa stiu unde gasesc texte legate de Sfintele Moaste, dovada existentei lor in Sfanta Scriptura. Motivul este unul simplu pentru mine: raspunsul la afirmatia ca ortodocsii sunt "pupatori de oase". Eu stiu doar unul, asa ca va rog sa ma ajutati si cu altele:

Cartea a patra a Regilor, Cap.13, Vers.20-21:

Apoi a murit Elisei și l-au îngropat, iar în anul următor au intrat în țară cete de Moabiți.
Dar iată, odată, când îngropau un mort, s-a întâmplat ca cei ce-l îngropau să vadă una din aceste cete și, speriindu-se, au aruncat mortul în mormântul lui Elisei. Căzând acela, s-a atins de oasele lui Elisei și a înviat și s-a sculat pe picioarele sale.

Multumesc.
Salutare căutătorule de Adevăr!
Lăudabil demersul tău, din păcate pentru el, nu există în Sfânta Scriptură (nici măcar în cea ortodoxă - cum sugera Oxigen1234) o asemenea dovadă. Nici măcar textul din IV Regi 13 nu e în legătură cu ”sfinte moaște”. Pentru a fi, era necesar ca osemintele lui Elisei să fie expuse spre venerare și facere de minuni în continuare, ori nu este cazul.

Dacă totuși găsești ceva prin Scriptură, anunță-ne și pe noi. Vrem să fim deschiși în a primi învățătură divină :)

#8
Jo-Malbun

Jo-Malbun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 27.03.2014

View PostDidymus, on 21 mai 2014 - 17:34, said:

Salutare căutătorule de Adevăr!
Lăudabil demersul tău, din păcate pentru el, nu există în Sfânta Scriptură (nici măcar în cea ortodoxă - cum sugera Oxigen1234) o asemenea dovadă. Nici măcar textul din IV Regi 13 nu e în legătură cu ”sfinte moaște”. Pentru a fi, era necesar ca osemintele lui Elisei să fie expuse spre venerare și facere de minuni în continuare, ori nu este cazul.
Dacă totuși găsești ceva prin Scriptură, anunță-ne și pe noi. Vrem să fim deschiși în a primi învățătură divină Posted Image
Ce e aceea „dovadă”?... Posted Image
De ce folosești termenul de venerare?

Edited by Jo-Malbun, 21 May 2014 - 17:44.


#9
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View PostJo-Malbun, on 21 mai 2014 - 17:42, said:

Ce e aceea „dovadă”?... pe asta te bazezi?Posted Image
Păi asta a cerut colegul Aemilius, ”dovadă”.

View PostJo-Malbun, on 21 mai 2014 - 17:42, said:

De ce folosești termenul de venerare?
Whatever, adorare, plecăciune, sărutare, închinare, alege tu termenul preferat...

#10
Aemilius

Aemilius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 06.09.2008

View PostDidymus, on 21 mai 2014 - 17:46, said:

Păi asta a cerut colegul Aemilius, ”dovadă”.

Whatever, adorare, plecăciune, sărutare, închinare, alege tu termenul preferat...
Din putinele mele cunostinte de Ortodoxie, stiu ca termenii au intelesuri diferite. Venerarea se face doar catre Dumnezeu, Adorarea catre Maica Domnului, iar Cinstirea se acorda Sfintilor. Banuiesc ca restul sunt "derivatele" celor 3 termeni mentionati. Ma corectati voi daca nu am dreptate...

#11
Jo-Malbun

Jo-Malbun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 27.03.2014

View PostDidymus, on 21 mai 2014 - 17:46, said:

Whatever, adorare, plecăciune, sărutare, închinare, alege tu termenul preferat...
Cinstire.

#12
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View PostAemilius, on 21 mai 2014 - 17:59, said:

Din putinele mele cunostinte de Ortodoxie, stiu ca termenii au intelesuri diferite. Venerarea se face doar catre Dumnezeu, Adorarea catre Maica Domnului, iar Cinstirea se acorda Sfintilor. Banuiesc ca restul sunt "derivatele" celor 3 termeni mentionati. Ma corectati voi daca nu am dreptate...
Mda, știu că termenul preferat este ”cinstire” și vor sări imediat bravii apărători ai ”Ortodoxie până la moarte” să ”dovedească”.
Trebuie spus totuși că dacă vrei să cinstești un defunct, îi pui o floare pe mormânt, îi lauzi viața, etc. Nu te apuci să-i necinstești rămășițele, profanându-i mormântul și expunându-l în văzul lumii...

#13
Aemilius

Aemilius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 06.09.2008

View PostDidymus, on 21 mai 2014 - 18:05, said:

Mda, știu că termenul preferat este ”cinstire” și vor sări imediat bravii apărători ai ”Ortodoxie până la moarte” să ”dovedească”.
Trebuie spus totuși că dacă vrei să cinstești un defunct, îi pui o floare pe mormânt, îi lauzi viața, etc. Nu te apuci să-i necinstești rămășițele, profanându-i mormântul și expunându-l în văzul lumii...
Chiar daca sunt o fire mai pesimista, si in 99% din cazuri o fire foarte logica, trebuie sa recunosc ca am avut parte de niste intamplari care m-au uimit. Una dintre ele, care-mi vine in minte acum, este cea cu florile de pe mormantul Pr. Arsenie Boca, care sunt inflorite tot timpul anului, inclusiv iarna, pe ger napraznic (trebuie sa recunosc ca mi-a fugit mintea pana intr-acolo incat am crezut ca-s niste tevi de apa calda trase prin pamant, dar e imposibil ca o floare sa ramana inflorita afara in gerul Craciunului). Ar mai fi cateva, dar sunt de ordin mai personal si nu le pot posta, dar sunt suficiente cat sa ma faca sa cred ca exista Sfinti care chiar dupa moarte, fac minuni...

Edited by Aemilius, 21 May 2014 - 18:11.


#14
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDidymus, on 21 mai 2014 - 18:05, said:

Mda, știu că termenul preferat este ”cinstire” și vor sări imediat bravii apărători ai ”Ortodoxie până la moarte” să ”dovedească”.
Trebuie spus totuși că dacă vrei să cinstești un defunct, îi pui o floare pe mormânt, îi lauzi viața, etc. Nu te apuci să-i necinstești rămășițele, profanându-i mormântul și expunându-l în văzul lumii...
Și ortodocșii exact asta fac. Îi cinstesc amintirea. Cultul moaștelor ține de o cu totul altă problemă.

#15
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View PostAemilius, on 21 mai 2014 - 18:09, said:

Ar mai fi cateva, dar sunt de ordin mai personal si nu le pot posta, dar sunt suficiente cat sa ma faca sa cred ca exista Sfinti si chiar dupa moarte, fac minuni...
Dragă Aemilius, hai s-o spunem pe-ai dreaptă: și dracii fac minuni, cu atât mai mult sfinții...

#16
Aemilius

Aemilius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 06.09.2008

View PostDidymus, on 21 mai 2014 - 18:12, said:

Dragă Aemilius, hai s-o spunem pe-ai dreaptă: și dracii fac minuni, cu atât mai mult sfinții...
Acceptand existenta dracilor si a facerii de minuni a acestora, implicit duce la acceptarea existentei Lui Dumnezeu si a facerii de minuni a Acestuia. E un inceput bun pentru un credincios novice...

#17
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postmario_bril, on 21 mai 2014 - 18:10, said:

Și ortodocșii exact asta fac.
Da, asta. Le cinstesc amintirea necinstindu-le mormintele.

View Postmario_bril, on 21 mai 2014 - 18:10, said:

Îi cinstesc amintirea. Cultul moaștelor ține de o cu totul altă problemă.
OK. Hai să lăsăm controversele și să ne concentrăm pe textele cerute de Aemilius.

#18
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDidymus, on 21 mai 2014 - 18:15, said:

OK. Hai să lăsăm controversele și să ne concentrăm pe textele cerute de Aemilius.
Și este că tu nu mai știi niciunul? :icecream:

Edited by mario_bril, 21 May 2014 - 18:18.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate