Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Jiayu G5s

- - - - -
  • Please log in to reply
273 replies to this topic

#1
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 28.02.2007
Eram cu ochii pe acest tlf Jiayu G5s (Octa Core 1.7GHz, 2GB RAM, Android 4.2.2, Gorilla Glass, Dual Sim, Dual 3G ,4.5 inch HD,13.0MP) de cateva luni, cand inca era la faza de pre-sale. Deoarece vechiul dual sim Lenovo P700i imi facea probleme la difuzor/microfon datorita scaparilor pe jos, n-am mai asteptat sa apara si varianta de 32Gb si am achizitionat-o pe cea cu ROM de 16GB.
  Telefonul l-am luat de pe Etotalk cu 259$ +40$ transportul cu DHL, dar se poate gasi mai ieftin, inclusiv transportul. Acum, dupa vreo 3 zile de butonat, sa-mi expun primele impresii:
   1.Ca aspect, Jiayu G5s arata super, e elegant, solid, carcasa metalica, pe unii ii poate deranja insa asemanarea mai mult sau mai putin evidenta cu iphone 5. Desi a venit cu o folie de protectie in cutie, nu am pus-o, pt ca nu as vrea sa iau din calitatea excelenta a display-ului(rezolutie 720x1280,culori vii, naturale) sau din feeling-ul la atingere a touchscreen-ului cu Gorilla Glass.
  2. In aplicatii, telefonul zbarnaie, procesorul octa core la 1,7 Ghz nu intampina absolut nicio problema. Scorul obtinut in AnTuTu, 27710 spune totul...
  3.GPS-ul se conecteaza cam in 30 sec, destul de bine zic eu. Aici am avut putine emotii, avand in vedere problemele cu GPS-ul la precedentele modele Jiayu.
  4 Foto/video: desi nu ar trebui sa fie criteriul nr 1 in alegerea unui telefon, Jiayu G5s impresioneaza si la acest capitol, camera de 13 megapixeli face niste poze super, chiar si in conditii de luminozitate scazuta. De altfel, calitatea pozelor este lucrul remarcat de toti cei care mi-au butonat tlf in aceste zile. Filmarile la rezolutie full hd sunt de asemenea, excelente.
5. Bateria: aici, venind dupa Lenovo P700i, a carui baterie tine 3 zile, eu as considera poate punctul minus al acestui telefon. Cu bateria standard(2000mAh) in prima zi, dupa utilizare intensa, la ora 22 mai aveam 17%, a doua zi 26%, iar ieri, ca nu l-am mai "fredonat" atat aveam 48%.Pt cei ce nu vor sa incarce tlf zilnic, se poate comanda insa o baterie de 3000mAh cu capac special pt aceasta dar, se modifica un pic aspectul telefonului, cam 1mm in plus in dreptul bateriei.

Deocamdata atat, daca aveti intrebari sau am uitat ceva voi raspunde cu placere.

Edited by gigi_4476, 17 May 2014 - 09:32.


#2
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
filmeaza si tu ceva pe strada sau in natura si uploadeaza pe youtube daca poti.

#3
justnewsp

justnewsp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.07.2010
Cum ai facut cu taxele vamale, ai platit ceva ?

#4
ursulcret

ursulcret

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 04.01.2013
Sal.Si eu mi-am comandat aseara acest telefon.Si mie imi place design-ul sau.Mi-am vandut Iocean X7S,tot octacore,aceleasi specificatii,super bun telefonul de altfel,datorita ecranului de 5 inch si dimensiunilor cam mari.Jiayu G5S e mai mic si incape la fix in buzunarul pantalonului(fiecare cu fix-ul lui,stiu  =D).Astept confirmarea transportului si apoi revin pe forum.O intrebare?Ai folosit cumva cartela de la RDS?Cum se comporta in semnal?Te intreb ca facand o comparatie intre fostele telefoane Allview P5 si mai apoi Viper 1,Iocean era cam slab fata de acestea doua in semnal 3G de la RDS.

#5
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 28.02.2007
in telefon folosesc sim1-abonament vodafone iar in sim2-cartela cosmote. semnalul e full, in ambele cartele. aud si sunt auzit perfect. nu stiu cum sa vad daca are banda de frecventa 900 pt 3g, poate exista o aplicatie pt asta...
referitor la semnalul pe cartela digi, nu am ca sa spun ce si cum. dar sunt interesat, pt ca as vrea sa portez unul dintre numere la digi, pt abonamentul ala de 5 euro.
taxele vamale  au fost 30 lei, achitate la curier in momentul livrarii, la valoare declarata de chinez pe colet 40$.

#6
ursulcret

ursulcret

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 04.01.2013
In orase semnalul este full,ma interesa in zonele mai departate,dar o sa vedem.De pe ce site ai comandat?Cu DHL?Eu l-am luat de pe Pandawill,ca au modalitate de transport cu TNT Airmail,prin Olanda si astfel nu mai platesti taxele vamale.E putin ciudat ca am facut comanda de aseara si nici pana acum nu am primit confirmarea lor,desi din cont mi-au...luat banii.La comenzile de pe Aliexpress imi notifica imediat plata si transportul.Mai astept pana luni,sper sa nu fie nicio problema,fiind prima comanda de pe Pandawill.

#7
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,674
  • Înscris: 04.12.2008

View Postgigi_4476, on 17 mai 2014 - 12:08, said:

in telefon folosesc sim1-abonament vodafone iar in sim2-cartela cosmote. semnalul e full, in ambele cartele. aud si sunt auzit perfect. nu stiu cum sa vad daca are banda de frecventa 900 pt 3g, poate exista o aplicatie pt asta...



Descarca din play store aplicatia MTK Engineering Mode:   https://play.google....EngineerStarter

View Postgigi_4476, on 17 mai 2014 - 12:08, said:

3.GPS-ul se conecteaza cam in 30 sec, destul de bine zic eu. Aici am avut putine emotii, avand in vedere problemele cu GPS-ul la precedentele modele Jiayu.

Interesant.

Din ceea ce am citit pana acum,se pare ca problema gps-ului in cazul Jiayu ar fi faptul ca in timpul navigatiei pierde semnalul sau de cele mai multe ori GPS-ul nu este foarte precis,indicand defapt locatia pe strazi paralele.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vSLy6dhXNUw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mobilewave, 17 May 2014 - 19:40.


#8
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,674
  • Înscris: 04.12.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hkPBClLvh8o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 28.02.2007
@mobilwave: mersi pt pontul cu aplicatia MTK Engineering. Am instalat-o si, raspunsul e da, Jiayu G5s are frecventa 900 pt banda de 3G; mai sunt bifate, de asemenea si frecventele de 850, 1900, 2100.
Astazi am de facut si un drum de 300km si o sa probez si GPS-ul.

#10
Cristi_XXZ

Cristi_XXZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 25.09.2008
Si jiayu g4t are frecventa de 900 prezenta in mobile uncle tools, dar nefunctionala...
Daca tot faci o plimbare, verifica 3g-ul....

Edited by Cristi_XXZ, 18 May 2014 - 10:50.


#11
sp4wned

sp4wned

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 09.09.2007
Pana la urma merge acest telefon in DIGI, Cosmote si Orange?

Bateria de 2000 tine o zi full heavy use?

Edited by sp4wned, 18 May 2014 - 10:55.


#12
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 28.02.2007
Am facut astazi plimbarea, Constanta-Ostrov, pe DN3. . Din pacate GPS-ul da rateuri daca tlf este tinut langa schimbatorul de viteze( conexiune pierduta cu satelitii sau ma arata pe aratura cu vreo 20m, in stanga drumului). Cu tlf tinut pe bord nu sunt probleme. N-am verificat 3G-ul, dar zilele urmatoare am iarasi drum in afara orasului si il voi testa atunci.
Referitor la bateria de 2000 mAh, la ora asta mai am doar 4%, telefonul fiind scos de la incarcat la ora 8:30 dimineata, GPS-ul papa de rupe...

#13
sp4wned

sp4wned

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 09.09.2007
Alte pareri, impresii?

#14
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 28.02.2007
Hmm, GPS-ul e cel mai mare minus al lui Jiayu G5s, si poate singurul... gps-ul functioneaza la nivelul primului dual-sim chinezesc care l-am avut acum cativa ani, Star A5000, adica varza... Nu te poti baza pe el, pt ca pierde frecvent semnalul cu satelitii, chiar si in aer liber stand pe loc.

#15
sp4wned

sp4wned

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 09.09.2007
Mi-a sosit si mie telefonul.
Am pus cartela SIM Digi in SIM2 si nu are semnal.
In Mobile Uncle Tools imi arata la sim2 la BAND MODE:

GSM MODE

EGSM900
DCS1800
PCS1900
GSM850

In schimb la SIM1 arata:

pe langa cele de mai sus are si

UMTS Mode

si o lista lunga.

Trebuia sa fac invers???

Sa pun micro sim DIGI si cosmote-ul in SIM2?

#16
ursulcret

ursulcret

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 04.01.2013

View Postsp4wned, on 24 mai 2014 - 09:17, said:

Mi-a sosit si mie telefonul.
Am pus cartela SIM Digi in SIM2 si nu are semnal.
In Mobile Uncle Tools imi arata la sim2 la BAND MODE:

GSM MODE

EGSM900
DCS1800
PCS1900
GSM850

In schimb la SIM1 arata:

pe langa cele de mai sus are si

UMTS Mode

si o lista lunga.

Trebuia sa fac invers???

Sa pun micro sim DIGI si cosmote-ul in SIM2?

In mod normal doar SIM 1 are WCDMA,banda de 2100,deci cartela de la Digi trebuia sa stea in slot1.Ce culoare are cartela Digi?Daca nu e albastra da fuguta la sediul lor sa ti-o schimbe si apoi in mod normal o vei putea folosi si in slot2,insa fara acces la date.

Tu ce parere ai de telefon?Astept sa-mi soseasca si mie unul si sunt curios.

Edited by ursulcret, 24 May 2014 - 12:01.


#17
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 28.02.2007
Eu in slot 2 am sim-ul Cosmote. Daca activez 3G-ul pe sim 2, ma tot avertizeaza ca folosesc roaming-ul, dar nu am azut extra-cost pana acum... Cred ca e din cauza ca pe sim 2 nu are frecventa de 900 pt 3G...

#18
sp4wned

sp4wned

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 09.09.2007
Parere din ce am butonat pana acum?  Excelenta! Zboara,  nu gluma!
Eu folosesc mult browsing.

Am luat cu rom-ul de la etotalk,  cu root.
Next luncher e frumos de tot. Cam atat momentan.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate