Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...
 Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 

Abuz al angajatorului.

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
62 răspunsuri în acest subiect

#37
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.540
  • Înscris: 05.04.2012

View PostAlexEn, on 22 mai 2014 - 10:17, said:


Tu din ce film esti?
Eu lucrez la privat, acum am 25 de zile de concediu si inca mi se mai adauga zile libere pe masura ce creste vechimea. Pe 2 mai de exemplu am avut zi libera suplimentara, fara sa se puna problema de recuperare.
Sporuri si prime se acorda in fiecare an.

Zic sa mai scoti si tu capul in lume si sa nu mai vorbesti aiurea.

taticu', eu lucrez in multinationala si astea sunt regulile. Sindicat nu avem ca zbori urgent.  Nu stiu la ce privat lucrezi tu ca esti primul ce aud asta..

#38
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.651
  • Înscris: 30.07.2003
Nu exista regula universala in privat ! Fiecare conform clauzelor contractuale. Nu e nici privatul dracu' negru. Desigur, sunt si exceptii.

#39
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.115
  • Înscris: 24.02.2006
codul muncii impune niste restrictii minime. nu ai voie mai putin de 21 de zile de concediu pe an, dar nu te impiedica nimeni sa dai 31 sau 51, daca asa ai tu chef.

#40
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.540
  • Înscris: 05.04.2012

View Post_Smiley_, on 23 mai 2014 - 09:53, said:

codul muncii impune niste restrictii minime. nu ai voie mai putin de 21 de zile de concediu pe an, dar nu te impiedica nimeni sa dai 31 sau 51, daca asa ai tu chef.

pai da si bazandu-se pe asta toti iti trec 21 de zile adica minim. In mod normal cu varsta ar trebui trecut in codul muncii si cresterea numarului zilelor de concediu, dar la noi e ca in jungla...

#41
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.115
  • Înscris: 24.02.2006
nu inteleg ce "mod normal" vezi tu acolo. ce se intampla pe la stat si pe la unele firme private e un bonus acordat angajatilor, nu vad de ce trebuie asta sa devina normalitate.

#42
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.651
  • Înscris: 30.07.2003
Se referea la o rasplata o data cu acumularea experientei ori cu inaintarea in varsta cand organismul are nevoie de un timp mai mare de refacere.

Editat de neagu_laurentiu, 23 mai 2014 - 18:18.


#43
Alecsgz

Alecsgz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.036
  • Înscris: 14.01.2009

View Postneagu_laurentiu, on 22 mai 2014 - 20:11, said:

Poate sa scada daca nu indeplinesti norma de munca.

Nup
Asta fost argumentul angajatorului raspunsul fiind nu are importanta. De aia exista salariul minim. Ala e dat indiferent.
Poti da afara un angajat aia e partea a doua  (a avut Boc grija sa existe multe metode creative sa poti afara un angajat) dar nu ai voie sa il platesti sub suma din contract.
Ca atunci ce facem punem la toti norme imposibile si asa nu primeste nimeni salariu minim?


Nu imi vine sa cred ca am scris imbolnaveste gresit de 2 oriPosted Image

Editat de Alecsgz, 23 mai 2014 - 19:15.


#44
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.651
  • Înscris: 30.07.2003
Pai vine la munca 1 ora si ia cat pentru 8 ?! Legal e permisa reducerea venitului (ma refer la cei 850 lei/luna brut nu la tariful orar rezultat) la neindeplinirea normei. Ca ai avut un caz gresit de interpretare a legii, asta pot sa inteleg.
Norma de munca e acceptata de ambele parti la semnarea contractului sau se schimba iarasi de comun acord.
http://www.avocatnet...ie-sa-stii.html

View PostAlecsgz, on 23 mai 2014 - 19:10, said:

a avut Boc grija sa existe multe metode creative sa poti afara un angajat
Las' ca si angajatul are demisia la indemana. Nu trebuie sa plangem nici o parte in ecuatia asta, ambele parti au aceleasi arme.

Editat de neagu_laurentiu, 23 mai 2014 - 19:42.


#45
Alecsgz

Alecsgz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.036
  • Înscris: 14.01.2009

View Postneagu_laurentiu, on 23 mai 2014 - 19:18, said:

Pai vine la munca 1 ora si ia cat pentru 8 ?! Legal e permisa reducerea venitului (ma refer la cei 850 lei/luna brut nu la tariful orar rezultat) la neindeplinirea normei. Ca ai avut un caz gresit de interpretare a legii, asta pot sa inteleg.

Nu a fost nici un caz de interpretare gresita a legii. Un angajator important si-a luat o amenda babana pentru ca a procedat asa cu zeci de angajati.
Aia cu "vine angajatul cand vrea el" e altceva. Nu stiu ce bagi exemple din astea. Acu ce facem discutam daca vine angajatul beat?

E simplu: nu poti baga norma si apoi sa ii dai omului mai putin decat minimum pe economie.


View Postneagu_laurentiu, on 23 mai 2014 - 19:18, said:

Las' ca si angajatul are demisia la indemana. Nu trebuie sa plangem nici o parte in ecuatia asta, ambele parti au aceleasi arme.
De aia trebuie sa stai la serviciu dupa ce iti dai demisia (au si extins perioda in care trebui sa stai dupa ce faci asta) si de aia nu primesti somaj daca iti dai demisia. Deoarece ambele parti au acelasi arme

Editat de Alecsgz, 23 mai 2014 - 19:57.


#46
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.651
  • Înscris: 30.07.2003
Ti-am dat un caz cand venitul scade. Iar regula e simpla, la neindeplinirea normei de munca asumata poate fi diminuat venitul (citeste in link, in lege).
Au aceleasi arme, reciteste codul muncii (preaviz exista in ambele cazuri).

Quote

Art. 1
(1) Începând cu data de 1 ianuarie 2014, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată se stabileşte la 850 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168 de ore în medie pe lună în anul 2014, reprezentând 5,059 lei/oră.
http://codfiscal.net...ntat-plata-2014

Editat de neagu_laurentiu, 23 mai 2014 - 20:12.


#47
maryus75

maryus75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.273
  • Înscris: 25.08.2006
din pacate asta e situatia in Romania,tara cu cel mai barbar si mai inapoiat cod al muncii.in tarile civilizate normarea se face raportata la realitate,angajatul putand solicita probarea normei(mai pe romaneste,"arata-mi tu ca se poate indeplini norma asta"_).armele nu sunt deloc egale,angajatorul a devenit in urma bataii de joc a guvernului Bases....pardon,Boc un simplu animal de povara subnutrit si fara drepturi.bineanteles ca si varsta conteaza la acordarea concediului,la o varsta mai inaintata in toate tarile civilizate primesti un concediu mai mare ,necesar refacerii mai lente datorita varstei.nu stiu la ce te-ar ajuta sindicatul,dat fiind ca modificarea s-a facut prin semnaturile liderilor marilor blocuri sindicale nationale.

#48
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.651
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmaryus75, on 25 mai 2014 - 19:00, said:

in tarile civilizate normarea se face raportata la realitate,angajatul putand solicita probarea normei(mai pe romaneste,"arata-mi tu ca se poate indeplini norma asta"_)
Si la noi ai perioada de proba, normarea se trece in contract cu acordul ambelor parti. Daca semneaza cineva fara sa stie pe ce atunci e strict problema lui.

Editat de neagu_laurentiu, 25 mai 2014 - 19:17.


#49
maryus75

maryus75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.273
  • Înscris: 25.08.2006

View Postneagu_laurentiu, on 25 mai 2014 - 19:17, said:

Si la noi ai perioada de proba, normarea se trece in contract cu acordul ambelor parti. Daca semneaza cineva fara sa stie pe ce atunci e strict problema lui.
pai in cazul de fata,aici e problema!!angajatorul schimba reguilile in timpul jocului fara acordul angajatului,stiind ca nu va pati nimic.deci mareste norma ,fara a demonstra ca aceasta se poate si realiza.

#50
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.276
  • Înscris: 18.12.2007

View Postcristian_e, on 23 mai 2014 - 08:49, said:

taticu', eu lucrez in multinationala si astea sunt regulile. Sindicat nu avem ca zbori urgent.  Nu stiu la ce privat lucrezi tu ca esti primul ce aud asta..

Taticu, si eu tot la multinationala (si fara sindicat) Posted Image


View Postcristian_e, on 23 mai 2014 - 15:27, said:

pai da si bazandu-se pe asta toti iti trec 21 de zile adica minim. In mod normal cu varsta ar trebui trecut in codul muncii si cresterea numarului zilelor de concediu, dar la noi e ca in jungla...
Vrei sa zici 'o data cu vechimea la anagajator', nu?

Editat de AlexEn, 27 mai 2014 - 07:49.


#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015
S-au schimbat conditiile de munca, nu mai sunt cele convenite la angajare?  Este simplu. Demisia. Este un act de vointa neconditionabil....si unilateral. Forta de munca este libera sa circule. Atata vreme cat un angajator gaseste oameni sa indeplineasca aceea norma nu vad o problema schimbarea/ marirea ei. Dealtfel de asta e privat....ca sa-si conduca afacerea cum crede de cuviinta (in limitele Codului Muncii, fireste).

#52
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.651
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmaryus75, on 26 mai 2014 - 21:36, said:

angajatorul schimba reguilile in timpul jocului fara acordul angajatului,stiind ca nu va pati nimic.deci mareste norma ,fara a demonstra ca aceasta se poate si realiza.
Am zis ca modificarea nu poate surveni fara acordul ambelor parti, trebuie facuta schimbarea si in contractul de munca.

Codul muncii said:

Art. 17. [informarea cu privire la clauzele contractului de munca]
(1) Anterior incheierii sau modificarii contractului individual de munca, angajatorul are obligatia de a informa persoana selectata in vederea angajarii ori, dupa caz, salariatul, cu privire la clauzele esentiale pe care intentioneaza sa le inscrie in contract sau sa le modifice.
(2) Obligatia de informare a persoanei selectate in vederea angajarii sau a salariatului se considera indeplinita de catre angajator la momentul semnarii contractului individual de munca sau a actului aditional, dupa caz.
(3) Persoana selectata in vederea angajarii ori salariatul, dupa caz, va fi informata cu privire la cel putin urmatoarele elemente:
d) functia/ocupatia conform specificatiei Clasificarii ocupatiilor din Romania sau altor acte normative, precum si fisa postului, cu specificarea atributiilor postului;
e) criteriile de evaluare a activitatii profesionale a salariatului aplicabile la nivelul angajatorului;
f) riscurile specifice postului;
l) durata normala a muncii, exprimata in ore/zi si ore/saptamana;
m) indicarea contractului colectiv de munca ce reglementeaza conditiile de munca ale salariatului;
n) durata perioadei de proba.
(4) Elementele din informarea prevazuta la alin. (3) trebuie sa se regaseasca si in continutul contractului individual de munca.
(5) Orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, intr-un termen de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege.

Editat de neagu_laurentiu, 27 mai 2014 - 08:43.


#53
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.167
  • Înscris: 04.07.2007
Este normal ca angajatorul impreuna cu banca la care am contul current pt salariu sa-mi poata retrage o suma de banii fara sa fiu instiintat macar?
Lucrurile stau in felul urmator: S-a virat o suma de bani (nu mare ce-I drept) de doua ori luna oct. Sun imediat la angajator sa intreb si explicatia a fost ca e o gresala ca defapt una din luni e sept si ca e ok pot folsi banii. Astazi primesc mesaj pt telefon cum ca s-a virat o suma de bani in cont dar era cu minus. Verific imediat cardul si imi lipsea acea suma de bani. Sun la banca (sediul central) imi confirma ca asa ceva nu are cum sa se intample. Sun la banca (sediul de unde se fac plati) stia de situatie si imi spune ca mai fac astfel de treburi si ca eu am imputernicit angajatorul sa ma reprezinte la banca. E normal asa ceva? Eu o cinsider o infractiune, furt. Acum ma gandesc daca sa mai tin banii pe card.

#54
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.712
  • Înscris: 05.03.2005
Ce pot sa-ti spun foarte clar, dar foarte clar, este ca banca opereaza in baza unor proceduri FOARTE stricte.
Fiecare banca, iar la cele mari, aproape fiecare sucursala are auditor. Chiar si fara aceasta situatie, toate bancilor opereaza audit pe proceduri des si constant.
Deci, cel mai sigur, inainte sa fluturi termeni penali pe aici ar fi sa iti citesti TOATE hartiile semnate, contractul de munca, diverse acte aditionale, etc, pentru ca e posibil ca banca sa aiba dreptate.Inclusiv declaratia de cont la HR, etc.
altfel este IMPOSIBIL dpdv procedural ca banca sa execute operatiuni pe un cont in lipsa autentificarii imputernicitului.

Mai exista si varianta in care angajatorul a platit de 2 ori si apoi a facut refuz de plata pentru suma dublata si s-a retras. Dar asta nu tine de contul tau ci de plata lui si de refuzul sau pentru suma virata a doua oara.
Caz in care suma a disparut din contul tau dar nu are nimic de-a face cu imputernicitul, furt, etc...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate