Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 

Upgrade la traditie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
35 replies to this topic

#1
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Stiu ca nu m-am mai plins de mult insa a venit momentul miracolului, care o cere. Si daca o cere, sa i-o dau

Avertisment pentru crestini: go away!

Cum stie tot omul crestin (sau omul ateu crecut printre crestini) in fiecare an, in decembrie, se sarbatoreste nasterea domnului nostru isus cristos din nazaret, regele iudeilor. Nimic rau pina acum. Cu aceasta ocazie, fiecare familie care isi poate permite taie cite o porcina. La tara, in curte. La oras, in spatele blocului. Deja incepe sa se imputa treaba pentru ca avem o componenta pozitiva, si anume faptul ca porcina trebuie
halita fiind foarte gustoasa (in ciuda timpeniilor debitate de vegetarienii scapati de bratul scurt al medicinei), precum si o componenta negativa, deoarece nu prea e placut sa auzi tot felul de urlete de animale injunghiate incepind de la 5 dimineata. Si nici singele scurs prin tot cartierul nu ma prea incinta, daca e sa fiu sincer. Prin urmare, prima sugestie de imbunatatire a traditiei stramosesti este urmatoarea: daca n-ai unde sa tai porcul, lasa-l dracului sa moara de batrinete. :death:

Am taiat porcina (daca ne-am permis), am facut cirnati si alte chestii superfantastice ca sa mincam pina plesnim, deci e timpul ca femeile sa de apuce de facut prajituri si cozonaci. N-o sa vedeti barbati facind cozonaci, pentru ca barbatii prin natura lor razboinica nu se minjesc de rahat. Daca totusi vedeti vreun barbat facind cozonaci, framintind cu rabdare aluatul, fugiti cit puteti si chemati o salvare prin celular. E cu nervii varza si poate sa explodeze in orice moment. Din fericire, in Romania nu prea sint arme, asa ca n-o sa vedem la protv cum un barbat cu parul vilvoi a mitraliat tot raionul de panetone din metro. Cozonacii sucks, panetone rulz, a doua propunere de modificare a traditiei stramosesti este: renuntati la cozonaci si haliti panetone, e ca si cum ai trece de la Logan by Reanult la [bagati aici masina visurilor voastre, pentru interactivitate] :death:

Bradul, marele mister al craciunului. Nu stiu, dar nici nu vreau sa aflu, de ce naiba se masacreaza atitia brazi ca sa-i tii 2 saptamini in casa, ca apoi sa-i arunci la gunoi, de unde sa-i adune copiii psihopati ca sa-si faca sabii din ei si sa-si rupa degetele intr-o lupta pe cit de prosteasca, pe atit de inutila. In primul rind, cristos n-a vazut nici macar un ac de brad in toata viata lui. In al doilea rind, am vazut eu destule ace lasate
de brad in alea 2 saptamini. Practic, toata casa e plina de ace pe tot parcursul anului. Tin un brad 2 saptamini, adun ace dupa el 50 de saptamini si ciclul se reia. Asta este o timpenie inimaginabila si daca ma mai gindesc la ea imi explodeaza teasta. Asadar, traditia trebuie modificata: nu mai luati brazi. Avantaje: nu ii imbogatiti pe bisnitarii de brazi, nu va umpleti casa de ace, nu isi rup copiii psihopati degetele cu sabii de lemn. Dezavantaje: nici unul. Daca chiar nu rezistati, cumparati un brad de plastic :death:

Iata deci cum am imbunatatit traditia si ne-am facut viata mai frumoasa: avem porcina (daca ne-am permis si daca am avut unde sa o masacram), avem panetone (pentru ca am renuntat la cozonacul ala dubios si fara gust, ca un fel de iasca) si am renuntat la brad, protejind copiii psihopati. Am uitat sa mai spun ca neavind brad, avem cu 4 metri patrati mai mult loc liber asa ca putem sa ne invirtim cit de cit prin apartamentul comunist ridicol de scump.

O clipa, ca n-am terminat. Cea mai groaznica problema care imi toaca nervii si imi distruge sufletul urmeaza: colinzile si plugusorul. Pe oricine ai intreba, ti-ar spune ca plugusorul si colinzile sint obiceiuri, traditii, blablabla, insa adevarul gol-golut este urmatorul: colinzile si plugusorul sint o timpenie infinita. Ce este o colinda? O colinda, din punct de vedere obiectiv, este o suita de versuri fortate ce contin cuvinte dubioase si fara noima care se repeta la nesfirsit pina iti vine sa-ti dai cu placa de patefon in cap. Putem sa traim fara ele? Absolut! Sint ele bune la ceva? No fucking way! Sint mii de oameni anual dusi la nebuni pentru ca i-au terminat colinzile? E o stare de fapt. Colinzile sint un pretext pentru ca pularicii care tot timpul anul freaca gardul viu in fata blocului sa faca bani de tigari si bautura. Partea buna cind te colinda pularicii (daca esti destul de nebun si ii lasi sa deschida gura) este ca folosesc versiuni mixate prescurtate, spre exemplu: "noi la viflaim am fost, florile-s dalbe, leru-i ler, s-a nascut cristos, sarbatori fericite" si apoi intind mina. Sfatul meu este sa le dati un brinci pe scari. Plugusorul este de asemenea un mister si se foloseste tot in varianta prescurtata cea lunga neputind fi urlata de o fiinta umana neatrenata indelung "aho, aho, copii si frati, stati putin si nu minati, la anu si la multi ani", mina intinsa, un sut in kur si gata. Deci, categoric fara colinzi si plugusori. Iar daca vine cineva cu sorcova, bagati-o pe git sa se sature de sorcovit. BTW, pentru toate fetitzele psihopate de pretutindeni, voi nu mergeti cu sorcova. Asa spune traditia, daca iti vine femeie de anul nou, ai pus-o. :death:

Sa recapitulam ce imbunatatiri am facut traditiei stramosesti:

1) fara masacrari de porci prin toti boschetii
2) fara cozonaci fara gust
3) fara brad (protejati copiii, sint prosti)
4) fara colinzi
5) fara plugusor
6) fara sorcova


Sarbatori fericite!

P.S. N-am mai adus in discutie capra, ursu si alte traditii extreme pentru ca pur si simplu n-am nervi de asa ceva

Va urma peste citeva luni "Pastele - is this really necessary?"

#2
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
----
Va urma peste citeva luni "Pastele - is this really necessary?"
----
pentru tine nu.. don't get me wrong, get me right.. ;)

Edited by shapeshifter, 20 December 2005 - 18:36.


#3
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
trebuie sa ai un motiv sa stai cu burta la soare cateva zile bune nu? Uite un motiv bun de craciun si anul nou B)

#4
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003

View Postromaximusro, on Dec 20 2005, 18:46, said:

trebuie sa ai un motiv sa stai cu burta la soare cateva zile bune nu? Uite un motiv bun de craciun si anul nou B)

absolut, unde dracu mai vezi tu concedii si libere  daca n-ar fi craciun paste si tot tacamul... si cum nimic bun nu vine fara suferinta...

#5
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 09.04.2005
cum eu nu ma consider crestin adevarat, pot sa intervin... si sa urlu putin la nea Mosotti, cu retinere, ca altfel o sa stearga msj-ul ca sa nu i se inroseasca urechile.
pă bine mă, ar trebui sa faci cerere pentru un loc in Spatia Orbitala, geostationara or whatever the fuck it is (if any).
ai inteles lucrurile anapoda, si asa le umfli.
Te rog sa cercetezi ce spun crestinii adevarati (nu eu) cu privire la
1. a manca ca porcul ( adica desfranare, ai auzit de asta? )
2. a respecta cu sfintenie o traditie care nu e sfanta (tai porc, iei brad)
3. a colinda doar pt. bani (in acest caz nu mai e colind, asshole)

aaand whatever you concoct next

mi-a placut ca te kci pe (Sfintele) sarbatori si dupa aia mai urezi "sarbatori fericite". well well well... we got a winner: presupun ca primesti ceea ce meriti.

#6
Netshadow

Netshadow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 21.07.2004
Mare pacat ca sarbatorile  astea au capatat un aspect comerical atat de accentuat. :( Iar partea cu dezmatul...iarasi... :(
(Parca sarbatorile astea ar fi  trebuit sa fie ...SARBATORI ,si nu dezmat (comercial,alimentar samd).Poate ca eram mai prea mic eu,dar parca pe vremea lui ceasca simteam intr-un mod deosebit sarbatorile astea (si in mod sigur nu ma stresam ca iar va da vre-un destept cu petarde la 3 noaptea,desi suntem cu 10 zile inainte de anul nou,sau ca o sa risc sa fac cu nervii,la "cumparaturi"(iar lista poate continua).Si oare de ce am impresia ca in aceste zile bunul simt este dat la o parte(ca doar e "sarbatoare",nu :death: ) iar ipocrizia si snobismul is puse la loc de frunte...?! :(

p.s: nu ma intelegeti gresit.nu cred ca asta caracterizeaza in totalitate aceasta perioada.numai ca...in ultimii ani acele aspecte negative,si frenezia asta comerciala,m-au cam dezamagit si cred ca au alterat farmecul acestor sarbatori.Si ca sa fiu mai explicit: nu am nimic impotriva obiceiurilor traditionale.Am de obiectat insa impotriva exagerarilor,a lipsei de bun simt,a snobismului ce par a fi ridicate la cote inalte la unii in aceasta perioada.Porc de Craciun,cozonac,colinde,brad ...inteleg tot.Porcul poate sa fie taiat si la o ora acceptabila,iar orasenii pot face o exceptie,dand dovada de bun simt.Panetone sau cozonac traditional-gusturile nu se discuta,si nimeni nu te forteaza(personal prefer Panetone,dar am avut ocazia sa mananc si cozonaci traditionali excelenti totusi).Colinde ?! Da.Mai ales de la copii,sau grupuri care nu urmaresc profitul(ci doar respecta niste traditii).Exista si asa ceva? Da! (am vazut la pocaiti si am ramas cu un gust amar ca la noi e doar pt aspectul comercial,si ,posibil(dar nu's sigur,pe la tara pe undeva...) Si daca ar fi "rasplatiti" cu mere,nuci ,prajituri...oare te-ar mai stresa grupurile cu prost gust ce urmaresc aspectul material ? Brad ?! Nu vrei sau crezi ca-i un obicei barbar ce nu are legatura cu nasterea Domnului,si deci nu-as are rostul ?! (ecologist adevarat.respect ! ) 1 ? Ok. 10?  :death: (mai ales daca mai si te lauzi ca pt o bucata de n metri ai dat cat salariul mediu pe economie luat de un amarat in jumatate de an...)
Concluzii: moderatie,bun simt.Sarbatoarea asta a fost pt suflet,la inceput.Ca in prezent seamana a un mare dezmat...asta-i altceva.
Si cred ca fiecare dintre noi are nevoie sa fie alaturi de cei dragi in astfel de momente,de sarbatori.


Sarbatori fericite tuturor !!!

Edited by Netshadow, 21 December 2005 - 00:21.


#7
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
eu nu inteleg unde e problema daca omul considera niste lucruri niste rahaturi. De unde si pana unde niste traditii au in spatele adevarul absolut? Stii doar foarte bine catapro ca sunt atatea obiceea cate bordeie. Din partea mea oricum craciunul si anul nou sau pastele nu mai reprezinta nimic altceva decat o ocazie de a ajunge acasa. Ca altii cred altceva despre craciu e treaba lor la fel cum e treaba lui mosotti ca "huleste" aceste sarbatori

#8
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 09.04.2005
- regards, maximus -

@anyfuck
(wow, it's mah turn again)

man, whatta fuck!
asta e calea pe care au ales-o oamenii, cei biruiti de propriile necazuri si propriile mreje. Daca cautau in sus, si nu spre propriile fucking creatii, puteau evolua.

Desfranarea (de orice fel, u bastards, not just humping someone, like a sheep or any >= animal) e unul dintre pacatele (3-4) pe care Apostolii au convenit sa ramana din Legea Veche, you fags. Like, ce fac io acu', e desfranare prin cuvant, has the same fuckin' damned root as humpin' (yea, sheep too, redneck) or killing yeu, mossoti.
lol
ă, si de asemenea, u... u... ... orice lucru care dauneaya sufletului (sa respecti o traditie de cacao) sau whatever... se darama. U prepared for that, by the way?

#9
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
singurul lucru care dauneaza zic eu cata e ca sa fim mai catolici decat papa. Mai ales cu niste seturi de reguli. Ca de exemplu postul. La ce foloseste babelor daca tin post sa zicem, daca cum se scoala is cu barfa pe gura sau alte lucruri care cred eu ca sunt mai periculoase pentru suflet decat o banala decat o friptura de porc. Sau decat a face dragoste cu cineva pe care il iubesti. Urasc ipocrizia si credinta ca daca faci un sacrificiu pentru dumnezeu automat pacatele se sterg & shit. Ce vreau sa zic? Mai mult cu gandul si fapta reala decat cu autosacrificii inutile

#10
Netshadow

Netshadow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 21.07.2004

View Postromaximusro, on Dec 21 2005, 00:23, said:

singurul lucru care dauneaza zic eu cata e ca sa fim mai catolici decat papa. Mai ales cu niste seturi de reguli. Ca de exemplu postul. La ce foloseste babelor daca tin post sa zicem, daca cum se scoala is cu barfa pe gura sau alte lucruri care cred eu ca sunt mai periculoase pentru suflet decat o banala decat o friptura de porc. Sau decat a face dragoste cu cineva pe care il iubesti. Urasc ipocrizia si credinta ca daca faci un sacrificiu pentru dumnezeu automat pacatele se sterg & shit. Ce vreau sa zic? Mai mult cu gandul si fapta reala decat cu autosacrificii inutile

Subscriu.Detest si eu fanatismul si ipocrizia (care apar si in aceasta perioada la unii,impreuna sau separat )

Edited by Netshadow, 21 December 2005 - 00:29.


#11
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 09.04.2005

View Postromaximusro, on Dec 21 2005, 00:23, said:

singurul lucru care dauneaza zic eu cata e ca sa fim mai catolici decat papa. Mai ales cu niste seturi de reguli. Ca de exemplu postul. La ce foloseste babelor daca tin post sa zicem, daca cum se scoala is cu barfa pe gura sau alte lucruri care cred eu ca sunt mai periculoase pentru suflet decat o banala decat o friptura de porc. Sau decat a face dragoste cu cineva pe care il iubesti. Urasc ipocrizia si credinta ca daca faci un sacrificiu pentru dumnezeu automat pacatele se sterg & shit. Ce vreau sa zic? Mai mult cu gandul si fapta reala decat cu autosacrificii inutile
exaclty, punk. daca nu e in suflet, poti sa mergi la Biserica de 800 de ori, mai bine eu nu ma refeream la Biserica, ca nu sunt crestin.
fatarnicie
nu oricine zice Doamne, doamne
vorbe goale, vorbe in desert, luare in desert, ispitirea lui Dumnezeu, and,,,  and
numa' dracu' le face.
mai bine fara.
cu atat mai mult fara burdusire cu pork de Craciun.

rrroger

#12
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 09.04.2005
point is, Mosotti n-a zis nimi' nou, ci doar asa crede el. O, nenorocita infumurare a omului!
mosorel, orice dauneaza sufletului se cade a se lasa... asta se stie, asta e clar, aci semnez langa tine, si Cristos va semna, si maximus, si multi...
...
- the end -
...
[black screen, silent moment]

#13
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
mosotti are dreptate la urmatoarele puncte :
1. porcul NU trebuie taiat prin spatele blocului (decat daca ai curtea ta p-acolo)
2. brazii sunt taiati d-ampulea ... nu exista nici un program de regenerare a padurilor si singurii care au de castigat sunt tiganii care vand molizi aka brazi la 1 milion juma
3. colidele ar trebui cantate de grupuri specializate, care sa aiba tot tacamu : instrumente, costume & stuff ... sau de copii, dar macar sa-l cante cu respect si in totalitate ... nu toti puradeii care isi fac o stea fiecare cum pot si canta 3 versuri si dup-aia intind mana ...

cozonacii "e" buni, daca stie sa-i faca persoana de la care iei/mananci

@catapro : tu esti un fel de wannabe nigga indoctrinat cu crestinism ? :huh:
prostiile astea cu postu & stuff sunt de adormit copii/babele ... io nu mai tin post de cand m-am certat cu un popa pe la biserica ca nu intelegeam io ce inseamna "sa dai raului" (btw, de ce dracu folosesc limbaju ala super-extra-elevat ? probabil sa impresioneze octogenarele ... ca intreaga institutie pe nume biserica nu ar supravietui daca nu ar exista pensionarele astea) adica cam de ... 7 ani cred :huh:
postu si sacrificarea si mai stiu eu ce trebuie sa-ti dea de gandit ... voi credeti ca "parintii" tin post ? yea right, my ass they do ... majoritatea sunt oameni mai desfranati decat romanu de rand ... voi de ce credeti ca popii sunt cam cei mai bogati oameni din satele/comunele/orasele mici ale romaniei ?
mai are rost sa spun ca stiu un popa care are un cadillac care l-ar face si pe snoop doggie dogg invidios ...

#14
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
oi fi eu antisocial, nihilist (bagati voi aici), probabil.

cand aud colindatorii cu tobele in spatele blocului sau popii urland pe scara, ma apuca o asa de mare dorinta de a lua o pusca cu luneta ...

#15
Netshadow

Netshadow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 21.07.2004

View Postzuppy, on Dec 21 2005, 01:08, said:

oi fi eu antisocial, nihilist (bagati voi aici), probabil.

cand aud colindatorii cu tobele in spatele blocului sau popii urland pe scara, ma apuca o asa de mare dorinta de a lua o pusca cu luneta ...

:roflmaofast:

Te deranjeaza mitocania.Inteleg asta :)

p.s: eu dau drumul la caine liber prin curte.nici dracu' nu mai intra pe strada aia,decat cu prudenta.Iar cand ii simte pe tigani (ca are el ceva cu astia) urla si parca vrea sa rupa lantul - iar "indienii" nici macar nu se mai aud  :lol:  (si astfel imi aduc umila "contributie" la disparitia prostului gust) . Partea proasta e ca nici vecinii mei,aia micii, de 4-5 ani,nu mai au curaj sa iasa din casa... <_<

Edited by Netshadow, 21 December 2005 - 01:27.


#16
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 09.04.2005

Quote

@catapro : tu esti un fel de wannabe nigga indoctrinat cu crestinism ? (IMG:style_emoticons/default/huh.gif)
prostiile astea cu postu & stuff sunt de adormit copii/babele ... io nu mai tin post de cand m-am certat cu un popa pe la biserica ca nu intelegeam io ce inseamna "sa dai raului" (btw, de ce dracu folosesc limbaju ala super-extra-elevat ? probabil sa impresioneze octogenarele ... ca intreaga institutie pe nume biserica nu ar supravietui daca nu ar exista pensionarele astea) adica cam de ... 7 ani cred (IMG:style_emoticons/default/huh.gif)
postu si sacrificarea si mai stiu eu ce trebuie sa-ti dea de gandit ... voi credeti ca "parintii" tin post ? yea right, my ass they do ... majoritatea sunt oameni mai desfranati decat romanu de rand ... voi de ce credeti ca popii sunt cam cei mai bogati oameni din satele/comunele/orasele mici ale romaniei ?
mai are rost sa spun ca stiu un popa care are un cadillac care l-ar face si pe snoop doggie dogg invidios ...
nu conteaza ce cred eu, conteaza care e adevarul

cum sa fie "postul" de adormit babele? Dimpotriva, e pentru trazirea spiritului (si a babelor), care e ingretosat de sățietatea mancarii.
in rest, sunt convingerite tale (?) de baietel frustrat, de care mi se rupe.

ia, altu' care vrea sa impuste preoti (zuppy). bwohaha
preotii au fost invitati de cineva, nu sunt la fel de nesimtiti ca mine, care ma bag acia. a, fuck
:P

#17
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
si care e adevaru maria ta ?
ca te-ai cait in urma unui incident incredibil ... o tipa pe care ai agresat-o in tinerete s-a facut mare si tare pe undeva prin bucuresti si acu, in speranta sa nu-si aduca aminte de tine ti-ai intors fata catre dumnezeu ? :huh:

ai citit cumva primul post alineatul 2 ?
scrie scurt clar si cuprinzator

Quote

Avertisment pentru crestini: go away!


#18
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 09.04.2005
sa inteleg ca tu nu esti crestin...
hai ma, ma lesi?
si tu esti la fel de "crestin" ca mine.

:death: go f urself

What?

Quote

si care e adevaru maria ta ?
ca te-ai cait in urma unui incident incredibil ... o tipa pe care ai agresat-o in tinerete s-a facut mare si tare pe undeva prin bucuresti si acu, in speranta sa nu-si aduca aminte de tine ti-ai intors fata catre dumnezeu ?

Ignoring...
u have any control over wtf u sayin, lad
mind your lite judgement

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate