Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 

distanta antene

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View Postsoftandy, on 28 aprilie 2014 - 14:17, said:

Ar mai fi de mentionat ca e pe un deal, cam la vreo 30m deasupra blocului (care si el e la marginea localitatii). Deci cam 30 deasupra si vreo 80-100 departare.

esti cumva din Cluj/Floresti? :)

#20
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,364
  • Înscris: 21.04.2005

View Postadisz, on 28 aprilie 2014 - 14:26, said:


Eu cred ca sa afla la o distanta optima pentru a le cere cel putin 1.000,00 de lei pe luna,drept despagubiri.
Corect

#21
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View Postndor, on 28 aprilie 2014 - 14:31, said:

Corect

o laie, ii faceti omului sperante degeaba :)

#22
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,502
  • Înscris: 12.07.2010
Eu ºtiu cã o expertizã efectuatã timp de cinci ani la solicitarea Tribunalului din Roma a dovedit „legãtura” între numãrul foarte mare (aprox.60) de antene de emisie în UM ºi US ale Radio Vatican ºi numãrul de cazuri de cancer la copiii din zonã lucru negat de cãtre reprezentanþii clerului.Ziarele au informat cã oamenii se plâng de tot felul de anomalii:interfoane care transmit slujbe,linii telefonice mereu ocupate,instalaþii de iluminat brazi de iarnã care se aprind singure,aparaturã medicalã care nu funcþioneazã la clinicile din apropiere.Nu ºtiu cum au mai evoluat lucrurile...

Attached Files



#23
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Culmea e că alea au fost scoase din orașe la noi, sunt cu adevărat periculoase și crează și interferențe. Puterile sunt și de sute de kw și cine lucrează cu ansamble metalice mari trebuie să împământeze totul pentru a nu exista pericolul de electrocutare.

#24
softandy

softandy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 20.08.2013

View Postndor, on 28 aprilie 2014 - 14:29, said:

Adica ,egal cu 0. Pe de alta parte,cum poti sa raportezi un patern (unghiul de radiate ) al unei antene in metrii !!????
Ce dracu,inventati noi legi ale fizicii in materie de electromagnetism ????

Cum poti? Foarte simplu: radiata este mai puternica pana la ... 20m de antena (de exemplu) si foarte slaba la ...800m de antena. Nu exista oare o aplicatie unde sa poti vedea sau masura 3D asa ceva...gradul de poluare in functie de distanta la care te afli.

Edited by softandy, 28 April 2014 - 15:13.


#25
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,364
  • Înscris: 21.04.2005

View Postsoftandy, on 28 aprilie 2014 - 15:10, said:

Cum poti? Foarte simplu: radiata este mai puternica pana la ... 20m de antena (de exemplu) si foarte slaba la ...800m de antena. Nu exista oare o aplicatie unde sa poti vedea sau masura 3D asa ceva...gradul de poluare in functie de distanta la care te afli.

Ai auzit de EIRP ? http://en.wikipedia...._radiated_power
Daca ti-e frica ca te radiaza calculeaza EIRP-ul locatiei si vezi daca se incadreaza in limite legale.

#26
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Puterile folosite astăzi pentru telefonie mobilă sunt tot mai mici deoarece o celulă acoperă o arie tot mai restrânsă, fiind necesare mai multe celule pentru trafic tot mai mare. Astfel operatorii reduc de multe ori puterea mult sub cerinţele legale.
Cum zicea un coleg mai sus cu exemplul de la Vatican, alte emisii ar fi mai periculoase nu doar pentru sănătate cât şi din cauza inferferenţelor produse cu echipamente electronice. Din păcate, biserica îşi poate permite să facă ceva pe ele norme. Deasemenea, liniile de tensiune înaltă din localităţi pun probleme, radiaţia respectivă fiind şi mai greu de ecranat (la microunde cu o folie ai redus semnalul că nici nu mai poţi vorbi la telefon). Chiar a fost un caz în Timişoara când linia de tensiune înaltă căzută de pe Calea Lipovei a electrocutat un cal. Putea fi la fel de bine un om.

#27
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Cu cat celulele radio sunt mai apropiate (dese) cu atat puterile lor sunt mai mici.
Cu cat celulele radio sunt mai rare (si departe de receptori/telefoane) cu atat emitatorul telefonului emite cu putere mai mare pentru a realiza o conexiune stabila.
De aceea se consuma si bateria mai repede in locatiile cu semnal mai slab.(putere mai mare = energie mai multa)

In acest moment  radiatia electromagnetica a telefoanelor este mai periculoasa pentru organism decat cea a celulelor radio.
In casa tineti-va telefoanele in repaos la distanta cat puteti ( pe holuri etc), Nu dormiti cu ele la cap pe post de ceas desteptator, folositi handsfree si nu vor fii probleme pe termen lung.
Pana si routerul wifi este recomandat sa aiba buton de WiFi ON/OFF.

#28
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008

View Postmandrku, on 28 aprilie 2014 - 17:22, said:

Cu cat celulele radio sunt mai apropiate (dese) cu atat puterile lor sunt mai mici.
Cu cat celulele radio sunt mai rare (si departe de receptori/telefoane) cu atat emitatorul telefonului emite cu putere mai mare pentru a realiza o conexiune stabila.
De aceea se consuma si bateria mai repede in locatiile cu semnal mai slab.(putere mai mare = energie mai multa)

In acest moment  radiatia electromagnetica a telefoanelor este mai periculoasa pentru organism decat cea a celulelor radio.
In casa tineti-va telefoanele in repaos la distanta cat puteti ( pe holuri etc), Nu dormiti cu ele la cap pe post de ceas desteptator, folositi handsfree si nu vor fii probleme pe termen lung.
Pana si routerul wifi este recomandat sa aiba buton de WiFi ON/OFF.

+1 aici ! Nu am la indemana un pattern pentru un telefon la care se vorbeste... l-as urca imediat aici.

#29
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,047
  • Înscris: 28.10.2006
Toata lume se plange ca ii radiaza antenele GSM, indiferent de provider!
Dar aceiasi oameni, in momentul in care primesc MOKA de la respectivul provider un telefon cu abonament free, nu mai simt radiatiile! Sau cand li se platesc facturile de cheltuieli comune, sau cand fac amenajari/modernizari in respectivul bloc pe banii provider-ului!
Ieri eram (i)radiati, azi nu mai suntem!
Noi toti suntem impotriva radiatiilor emise de telefonia GSM, dar va rog sa-mi spuneti SINCER cate telefoane mobile/cartele detineti!
Teoria este buna, dar PRACTICA.... ce demonstreaza???
DIn 1995 (parca) a aparut telefonia mobila in Romania! Cazuri de imbolnaviri "profesionale" DOVEDITE? Cei care vorbesc 18 ore pe zi la mobil au acuzat vreodata tehnologia GSM? Acum se spune si ce SAR are fiecare telefon. Voi ati achizitionat VREODATA un telefon tinad IN PRIMUL RAND cont de valoarea SAR?
Va rog sa fiti SINCERI, sa nu mintiti! PENTRU VOI, uitati-va in oglinda inainte de a raspunde!

Edited by viceroy56, 28 April 2014 - 19:36.


#30
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 25.03.2009

View Postsoftandy, on 28 aprilie 2014 - 08:54, said:

Cineva (un dealer Orange sau Vodafone) si-a construit un turn de vreo 10m inaltime cam la 100m de un bloc, fara a consulta locatarii. Exista o distanta minima pentru astfel de cazuri, intre antena si locuinte? Intreb pentru ca sigur i-ar face toti plangere daca nu se incadreaza. Turnul are 3 antene pe el, nu este exagerat de mare, dar oricum am inteles ca si la distanta asta polueaza puternic.
Pune aici niste poze sa vedem si noi despre ce e vorba. Daca nu va place fierotania, cea mai sigura cale e sa il prindeti fara o "stampila pe timbru". Sunt atatea hartii de facut incat sigur au uitat sa le ia pe toate si daca obtineti hotarare judecatoreasca ii demoleaza jucaria instantaneu.

#31
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Mă îndoiesc, plus că problema e pusă din start greşit, nu există obligaţia de a consulta locatarii dintr-un bloc la 100m distanţă pentru un pilon de 10 metrii.

#32
softandy

softandy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 20.08.2013
@viceroy56: ultimul telefon pe care mi l-am luat a fost luat 100% dupa criteriul SAR! Deci nu fi asa de sigur pe tine. Si 2: ce uiti tu sa spui este ca acelor oameni nu le arata niciun inginer de la provider un desen, o schema, etc cu unghiul si gradul de poluare. Ca normal ca n-ar mai semna in veci acordul ala. As vrea si eu sa vad un singur calcul de genul asta prezentat unei aociatii de locatari. Numai unul, de samantza.
@hupogramos: n-am "smartpheon" asa ca mai dureaza cu pozele, transferul, etc. Poate ai noroc pe Google Earth Posted Image
@benis: daca stii asa de bine, atunci care sunt limitele legale de la care proprietarul nu are nevoie se consulte locatarii? Indica legea, articol, etc.

Edited by softandy, 29 April 2014 - 11:10.


#33
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,364
  • Înscris: 21.04.2005
@softandy,cel mai bine pentru tine ar fi sa apelezi la o autoritae in domeniu. Aici ,pe forum fiecare i da cu parea, unii sunt pro....alti,contra si asta nu cred ca te ajuta cu ceva.
Asadar ,chemi ANCOM-ul sau ANRC-ul,cum s-or mai fi numind acum,ei vin cu scule de masurat campul electromagnetic si o sa-ti spuna daca se afla in limite legale sau nu.
Bineinteles ca toata distractia asta te costa,ca nu bat aia drumul degeaba cu sculele.Dar bineinteles ca nu mai conteaza pretul, conteaza ca o sa poti dormi linistit dupa aia.
Eu zic asta e cea mai ok metoda pentru linistea ta.

#34
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,599
  • Înscris: 20.10.2006
Speriati mai sunt unii, din cauza asta ramanem fara semnal.

#35
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
@softandy, limite de distanţă există doar pentru şcoli sau grădiniţe, nu cred că e cazul. Dar cel mai bine urmezi sfatul lui ndor

Edited by benis, 29 April 2014 - 14:59.


#36
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View Postndor, on 29 aprilie 2014 - 11:48, said:

@softandy,cel mai bine pentru tine ar fi sa apelezi la o autoritae in domeniu. Aici ,pe forum fiecare i da cu parea, unii sunt pro....alti,contra si asta nu cred ca te ajuta cu ceva.
Asadar ,chemi ANCOM-ul sau ANRC-ul,cum s-or mai fi numind acum,ei vin cu scule de masurat campul electromagnetic si o sa-ti spuna daca se afla in limite legale sau nu.
Bineinteles ca toata distractia asta te costa,ca nu bat aia drumul degeaba cu sculele.Dar bineinteles ca nu mai conteaza pretul, conteaza ca o sa poti dormi linistit dupa aia.
Eu zic asta e cea mai ok metoda pentru linistea ta.

1. in primul rand statia in cauza inca nu este in trafic (stiu care e si stiu cateva despre ea ;))

2. oricine poate solicita masuratori de camp magnietic, pe cheltuiala operatorului! Tot ce trebuie sa faca este sa faca o cerere la primaria care a autorizat statia de telefonie.

Mai departe primaria trimite cererea catre operator, operatorul mai departe catre ANCOM. ANCOM opereaza masuratorile, emite un tabel cu frecventele/puterile masurate pentru acea statie iar acel tabel ajunge la Institutul de Sanatate publica, care emite un aviz in care spune daca valorile sunt periculoase, depasesc standardele, bla, bla, bla.

Apoi dupa o vreme ii vine raspunsul la cerere inapoi de Primarie, avand atasat avizul de la Sanatatea publica.

;)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate