Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Acizi

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
NightWish72311

NightWish72311

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 26.12.2013
As vrea sa-mi spuneti denumirea in romana pentru "fuming acid",deoarece nu prea am incredere in google translate...
Este sigur sa manuiesti astfel de acizi fara masca de gaze?Este sigur sa ii pastrezi in sticlute cu dop din sticla?Se inchide bine acel dop sau acizii ar trebui pastrati la o concentratie la care nu exista pericolul de a emana gaze toxice/corozive si concentrati cand este nevoie?
La bateriile masinilor se foloseste si alt acid in afara de cel sulfuric?Am cumparat o sticla de electrolit divvos si nu prea sunt informatii pe eticheta.Scrie "amestec de apa distilata si acizi" iar pe un site am gasit "amestec de apa distilata si acid sulfuric".Singura diferenta este ca pe site dopul este verde,a mea are dop rosu.

#2
Zxcvbndx

Zxcvbndx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 14.04.2014
Eu stiam ca asta e HNO3, adica acidul nitric/azotic. E sigur sa il pastrezi si in sticlute, dar sa nu aiba nici o vechime prea prea si nici reactia sa fie prea recenta, de obicei se tin in sticle cu dop rodat sau sticle picuratoare.
Iar pentru cealalta chestie: In exploatare se verifica nivelul electrolitului, cel putin o data pe an.
Nivelul electrolitului trebuie sa fie cu cca 20mm deasupra placilor. In cazul in care nivelul electrolitului scade sub valoarea indicata, se completează cu apa distilata sau demineralizata, niciodata cu acid sau apa de la robinet.

#3
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
"fuming acid" se traduce in acid fumans, care, dat fiind si contextul, as zice ca se refera la oleum (acid sulfuric + SO3).

Eu am lucrat cu majoritatea acizilor anorganici cu diferite concentratii. Pastrarea se face (cu exceptia acidului fluorhidric) in sticle de sticla, de preferat maro, cu dop de plastic (cel putin din ce am vazut din experienta). La solutiile diluate (<30% sa zicem), nu e nicio problema sa le manuiesti fara masca de gaze. Solutiile concentrate de acizi precum HCl sau HNO3 elibereaza vapori in atmosfera, care nu e tocmai placut sa fie inhalati. Chiar si asa, am patit-o de destule ori si nu ma pot plange de probleme de sanatate. Mai ales daca nu faci asta zilnic si daca lucrezi intr-un mediu venilat, te poti descurca si fara masuri excesive de precautie.

#4
NightWish72311

NightWish72311

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 26.12.2013

View PostZxcvbndx, on 27 aprilie 2014 - 20:05, said:

Eu stiam ca asta e HNO3, adica acidul nitric/azotic. E sigur sa il pastrezi si in sticlute, dar sa nu aiba nici o vechime prea prea si nici reactia sa fie prea recenta, de obicei se tin in sticle cu dop rodat sau sticle picuratoare.
Iar pentru cealalta chestie: In exploatare se verifica nivelul electrolitului, cel putin o data pe an.
Nivelul electrolitului trebuie sa fie cu cca 20mm deasupra placilor. In cazul in care nivelul electrolitului scade sub valoarea indicata, se completează cu apa distilata sau demineralizata, niciodata cu acid sau apa de la robinet.
Daca n-ai inteles,eu nu am nevoie de H2SO4 pentru masina.Am intrebat daca se mai pun si alti acizi in amestec sau doar H2O-H2SO4.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate