Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Operațiunea CUBO: n-ai asigurare? Ți se confiscă mașina

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#37
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Topicul asta e plin de oameni frustrati.. Unii dintre voi parca ati fi Dumnezeul dumnezeului.. penibili sunteti bai.. fiti sclavii legilor.. ca asa cei care conduc lumea poate si de aia dau legi tampite idioate, taxe peste taxe.. si aia care alearga mai mult si respira aer mai mult sa plateasca taxe mai mari.. sau care bea apa mai mult.. si pe aer sa bage taxe ca poate voua va convin si alea.. Deja imi inchipui.. peste cativa ani pe forum pe voi zicand.. daca nu are bani sa respire.. sa faca economie la aer..

Deja exista taxe pe aer.. dar e la nivel interstatal sub forma de certificate de poluare.. nu m-as mira sa bage nenorocitii si taxe pe poluare ca in fond... expiram dioxid de carbon.. cand facem schimbul de aer in plamani..

Edited by K-X-T, 26 April 2014 - 23:29.


#38
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

View Posttsunnami, on 26 aprilie 2014 - 23:03, said:

carnetul iti expira... de ziua ta


E o gluma?

Ontopic> din partea mea, liberi la confiscari. Legea e una pt toata lumea, care o incalca sa plateasca, inclusiv cu confiscarea.

#39
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
Io totusi nu vad unde vedeti voi confiscare. probabil unii ar trebui sa cititi stirea inca o data. sau ma rog, de mai multe ori, daca e necesar.
Pur si simplu aia prefera sa nu-si mai recupereze masina. O asigurare la ei poate fi 1000-2000 lire, probabil in majoritatea covarsitoare a cazurilor, masina valoreaza si de 10 ori mai putin.

Si la noi se practica parasirea masinilor, de exemplu in vama. masina se elibereaza dupa ce platesti amenda, care in general e de 50 milioane, pentru marfuri ilegale. Asa ca te plimbi prin vama cu masina de 500 de euro, si o lasi acolo in caz de ceva...

#40
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011

View PostSfPetru, on 24 aprilie 2014 - 15:51, said:

De ce n-ai avea asigurare?
E pacat sa nu ai asigurare dar daca tot confisca masini ar trebui sa vada si de ce firmele de asigurari din Romania fac figuri la plata despagubirilor.

Edited by LILDEBUL, 26 April 2014 - 23:43.


#41
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostCorneliuRos, on 26 aprilie 2014 - 20:46, said:

Sunteti toti de acord cu aceasta lege, sper doar sa nu uitati sa va faceti ITP- ul la timp si asigurarea la fel (am uitat ,pe voi va anunta secretara cand va expira asigurarea sau ITP-ul)

Condusul pe drumurile publice este un privilegiu nu un drept. Daca nu esti in stare sa indeplinesti conditiile minime astfel incit masina ta sa nu fie un pericol pentru altii (atit fizic/tehnic cit si financiar ca ai intrat in unul si dai din umeri ca oricum n-are ce sa-ti ia) atunci mergi cu autobuzul.

#42
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
aici nu prea sunt de acord
din moment ce platesc şpe (jde) mii de taxe si impozite, unele directionate specific pentru drumuri, il consider un drept!
ba chiar consider de datoria "statului" sa-mi asigure conditii excelente (infrastructura) pentru a-mi exercita acest drept!

Edited by Nero-d, 27 April 2014 - 05:39.


#43
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Exista si biciclete, scutere, nu te obliga nimeni sa mergi cu Mercedesu'.
N-ai bani, mergi cu metroul, e ieftin.
La nivelul de trai din Romania,sunt prea multe masini, destule conduse de soferi fara discernamant(ca sa nu zic mai mult).
Si mie mi-ar place un iaht sau un elicopter, dar tata nu a avut oi, asa ca ma multumesc cu ce am.Posted Image

#44
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostK-X-T, on 26 aprilie 2014 - 23:21, said:

Topicul asta e plin de oameni frustrati.. Unii dintre voi parca ati fi Dumnezeul dumnezeului.. penibili sunteti bai.. fiti sclavii legilor.. ca asa cei care conduc lumea poate si de aia dau legi tampite idioate, taxe peste taxe.. si aia care alearga mai mult si respira aer mai mult sa plateasca taxe mai mari.. sau care bea apa mai mult.. si pe aer sa bage taxe ca poate voua va convin si alea.. Deja imi inchipui.. peste cativa ani pe forum pe voi zicand.. daca nu are bani sa respire.. sa faca economie la aer..

Deja exista taxe pe aer.. dar e la nivel interstatal sub forma de certificate de poluare.. nu m-as mira sa bage nenorocitii si taxe pe poluare ca in fond... expiram dioxid de carbon.. cand facem schimbul de aer in plamani..

fac pariu ca tu conduci un BMW din 1990 inmatgriculat pe bulgaria

View PostLILDEBUL, on 26 aprilie 2014 - 23:41, said:

E pacat sa nu ai asigurare dar daca tot confisca masini ar trebui sa vada si de ce firmele de asigurari din Romania fac figuri la plata despagubirilor.

si asta cine "s-o vada"?
fac periu ca firmele de asigurari au tentacule in parlament
daca exista un interes pentru Lil si tsunami, asigurarea TA pe care o platesti ti-ar fi reparat masina si apoi ea si-ar fi recuparat banii de la asigurarea celui vinovat.

View Postslai, on 26 aprilie 2014 - 23:31, said:

Io totusi nu vad unde vedeti voi confiscare. probabil unii ar trebui sa cititi stirea inca o data. sau ma rog, de mai multe ori, daca e necesar.
Pur si simplu aia prefera sa nu-si mai recupereze masina. O asigurare la ei poate fi 1000-2000 lire, probabil in majoritatea covarsitoare a cazurilor, masina valoreaza si de 10 ori mai putin.

Si la noi se practica parasirea masinilor, de exemplu in vama. masina se elibereaza dupa ce platesti amenda, care in general e de 50 milioane, pentru marfuri ilegale. Asa ca te plimbi prin vama cu masina de 500 de euro, si o lasi acolo in caz de ceva...

stai linistit ca vin dupa tine.
iti sechestreaza masina un nr de zile, dupa care licitatie si daca n-o vrea nimeni pana la valoarea de casare, o topeste.
amenda + stocarea + serviciile de vanzare/topire - cat s-a recuparat pe harb = noua datorie pe care o ai la stat si merge la financiar

View Post-Diana-, on 26 aprilie 2014 - 23:28, said:


E o gluma?

Ontopic> din partea mea, liberi la confiscari. Legea e una pt toata lumea, care o incalca sa plateasca, inclusiv cu confiscarea.

nope, permisul de conducere din canada  / state, de regula are valabilitate 5 ani si expira de ziua ta, impozitul pe masina se plateste la motor vehicle registration office (nu la cca financiara), tot acolo unde-ti elibereaza si permisul, si iti expira in fiecare an de ziua ta. te duci, platesti si ti se da un abtipild pe care-l pui pe placuta de inmatriculare. abtipildul nu ti se da daca n-ai ITP-ul sau gazele (de regula o data la 2 ani.
astea se stiu, se invata din familie si de la scoala, astfel incat, atunci cand vine ziua ta in fiecare an reactualizezi si care sunt datoriile (apaturi de faptul ca iti vin prin posta hartiile).

d-asta ma oftic ca nu m-a facut mama pe 29 februarie, :lol:

#45
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View PostK-X-T, on 26 aprilie 2014 - 23:21, said:

Topicul asta e plin de oameni frustrati.. Unii dintre voi parca ati fi Dumnezeul dumnezeului.. penibili sunteti bai.. fiti sclavii legilor.. ca asa cei care conduc lumea poate si de aia dau legi tampite idioate, taxe peste taxe.. si aia care alearga mai mult si respira aer mai mult sa plateasca taxe mai mari.. sau care bea apa mai mult.. si pe aer sa bage taxe ca poate voua va convin si alea.. Deja imi inchipui.. peste cativa ani pe forum pe voi zicand.. daca nu are bani sa respire.. sa faca economie la aer..

Deja exista taxe pe aer.. dar e la nivel interstatal sub forma de certificate de poluare.. nu m-as mira sa bage nenorocitii si taxe pe poluare ca in fond... expiram dioxid de carbon.. cand facem schimbul de aer in plamani..

Mai sincer nu zici rau cu taxa aia pe aer ?
Nu e logic sa platesti mai mult daca consumi mai mult, chiar si aer !

Ce e aerul tau, ai venit cu el de acasa ?

#46
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011

View Postf300, on 27 aprilie 2014 - 04:36, said:

Condusul pe drumurile publice este un privilegiu nu un drept.
Sa te invat eu ce inseamna privilegiu: sa participi la un circuit de drift este un privilegiu!

Quote

Daca nu esti in stare sa indeplinesti conditiile minime astfel incit masina ta sa nu fie un pericol pentru altii (atit fizic/tehnic cit si financiar ca ai intrat in unul si dai din umeri ca oricum n-are ce sa-ti ia) atunci mergi cu autobuzul.
Cum nu are ce sa iti ia? Tu nu vezi ca firmele de asigurari de la noi din tara abia iti poate despagubi ceva? Pe cand in alte tari sunt oameni care traiesc fraudand firmele de asigurari! Cu un certificat medico-legal incaseaza mii de euro de la firmele de asigurari !

Cea mai buna solutie este atunci cand cineva a produs un accident neavand asigurare, indiferent de complexitatea accidentului, agentul trebuie sa ii faca amenda+ dosar penal cu prioritate in instanta ,pentru a despagubi pe celalalt prin ordin judecatoresc .

Edited by CorneliuRos, 27 April 2014 - 08:22.


#47
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostCorneliuRos, on 27 aprilie 2014 - 08:18, said:

Sa te invat eu ce inseamna privilegiu: sa participi la un circuit de drift este un privilegiu!

Asa si? Multe chestii sint privilegii, nu o poti sa le listezi niciodata pe toate.

View PostCorneliuRos, on 27 aprilie 2014 - 08:18, said:

Cum nu are ce sa iti ia? Tu nu vezi ca firmele de asigurari de la noi din tara abia iti poate despagubi ceva? Pe cand in alte tari sunt oameni care traiesc fraudand firmele de asigurari! Cu un certificat medico-legal incaseaza mii de euro de la firmele de asigurari !

Cea mai buna solutie este atunci cand cineva a produs un accident neavand asigurare, indiferent de complexitatea accidentului, agentul trebuie sa ii faca amenda+ dosar penal cu prioritate in instanta ,pentru a despagubi pe celalalt prin ordin judecatoresc .

a. nu inteleg ce legatura are cum platesc firmele de asigurari cu faptul ca nu au ce sa le ia neasiguratilor! Putin coerenta te rog.
b. o masura care se intimpla numai in cazul unui accident nu are nici o valoare, omul intotdeauna se gindeste "mie nu mi se intimpla". Multi isi risca viata/sanatatea in mod extrem prin depasiri si alte manevre cretine (mers pe contrasens pe autostrada, etc) si tu crezi ca "dosar penal cu prioritate" i-ar speria. Apropo, prioritate fata de cine, de altul care o omorit sau violat cu buna stiinta?

#48
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

View Posttsunnami, on 27 aprilie 2014 - 08:02, said:


nope, permisul de conducere din canada  / state,  

Aaaa, am crezut ca vorbesti de Romania. Ma si dusesem sa ma mai uit o data cand imi expira, ca stiam ca data expirarii e alta decat data nasterii. :D
Blonda, deh...

Legat de reminder pt uitucii care uita cand le expira una-alta, cred ca solutia ar fi, sa se colaboreze cu un singur agent de asigurari. Eu am avut un coleg de forum care imi facea de cativa ani asigurarile la toate cele, imi dadea mail inainte cu cateva zile sa-mi expire, asa nu uitam. Oricum, nu uitam ca nu uit de obicei, dar in fine, ar fi bine ca metoda asta sa se puna in practica la scara larga, prin reminder pe telefon sau pe email.

Iar legat de colegii care-s contra confiscarii: sa se gandeasca si din perspectiva celui lovit de un automobil fantomatic, fara RCA. Ar vrea sa se puna in pielea unuia pe care nu are cine sa il despagubeasca?
Daca nu se poate cu vorba buna, e buna si metoda hard in anumite cazuri, gen confiscarea pt cei care nu pricep ca au niste obligatii fata de partenerii de trafic si ca legea este una pentru toti.

#49
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011
Voi nu intelegeti ca cei care nu au bani de asigurare si fac accident cu siguranta nu detin un Mercedes, ci un rapan de masina de la 500 pana in 1500 de euro.

In caz de accident ,cu ce ma incanta pe mine faptul ca i-a confiscat rapanul de masina lui? Ma poate despagubi pe mine ?Aceasta lege cu confiscarea masinii pentru cine vine in ajutor? Pentru noi care riscam sa dam peste cei care nu au asigurare sau pentru brookeri ,asiguratori si Stat ?

Edited by CorneliuRos, 27 April 2014 - 10:06.


#50
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostCorneliuRos, on 27 aprilie 2014 - 08:18, said:

Pe cand in alte tari sunt oameni care traiesc fraudand firmele de asigurari! Cu un certificat medico-legal incaseaza mii de euro de la firmele de asigurari !

si ce invidie var romanii ca altii pot fura si ei, nu, :)

View PostCorneliuRos, on 27 aprilie 2014 - 09:55, said:

Voi nu intelegeti ca cei care nu au bani de asigurare si fac accident cu siguranta nu detin un Mercedes, ci un rapan de masina de la 500 pana in 1500 de euro.
si atunci daca nu au asigurare, sa-i puna in autobuz.
dar, nu, stai, a aparut carpatica si romanul care e invidios ca altul fura si el nu, incurajeaza jmekeria

#51
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
CorneliuRos,

Nu te gandi ca eu am ultimul tip de Lamborghini, ci o Supernova. E drept ca varsta si capacitatea cilindrica, plus ca nu am avut nici un accident vreodata, ma ajuta sa platesc un RCA mai mic ( am dat cca 170 lei la City Insur. pe 6 luni, polita innoita zilele trecute), insa nici prin cap nu-mi trece sa circul fara RCA.
In primul rand, ca stiu ca amenda e 2.000 lei si ca tre` sa umblu dupa numere in 7 locuri, asa ca prefer sa platesc 170 lei, decat 2.000 lei+ bataie de cap la greu.
Cine nu are bani, sa ia tramvaiul sau taxiul. Iese mai ieftin decat cu amenda.

View PostCorneliuRos, on 27 aprilie 2014 - 09:55, said:

In caz de accident ,cu ce ma incanta pe mine faptul ca i-a confiscat lui rapanul de masina? Ma poate despagubi pe mine ?

Si in cazul criminalilor, gandesti la fel? Hai sa-i lasam in libertate, ca oricum nu mai invie mortul?

#52
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
Relax, ca fura si romanii. Asiguratorii considera ca 10% din piata e frauda.
http://www.capital.r...ari-189086.html

A, si daca esti lovit de unul fara asigurare, tot asiguratorii astia, care sunt, au pus mana de la mana bani si te despagubesc. Daca isi vor recupera paguba de la vinovat, sau vor lua praful de pe toba, e alta discutie...

Edited by slai, 27 April 2014 - 10:05.


#53
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Fura si ai nostri, cine zice ca nu?
Zilele trecute, deschisese un `destept` aici, topic in care zicea ca vrea sa-si repare masina intrand in oamenii care circula pe contrasens pe nu stiu ce strada...

#54
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013
Avem lege in privita RCAului, nu ne trebuie altceva, nu va mai lasati sclavii legilor.
Am explicat destul de clar in postarile anterioare ca legea la noi este foarte bine reglementata, in privinta RCAului, pot sa spun chiar prea aspra in conditiile in care firmele de asigurari nu te despagubesc decat cu 50% din dauna, sau te tin cu un dosar de dauna doua luni etc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate