Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Operațiunea CUBO: n-ai asigurare? Ți se confiscă mașina

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#19
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Posttsunnami, on 24 aprilie 2014 - 18:46, said:

i............ sa vad ce se intampla cu marlanii care ingroasa buzunarele carpaticii
N-am asigurari la carpatica dar totusi nu inteleg , si cu ce drept  ii faci mirlani !?
Cei cu asigurari la carpatica nu fac decit sa aleaga un serviciu mai ieftin , dar perfect legal . Daca STATUL i-a autorizat , asta este , statul este vinovat .
Nu este treaba lor sa studieze daca o societate sau alta este solvabila , pt asta platesc .
Asa ca daca vreti sa va aratati nervii , ati gresit destinatarul si sper ca " mirlanii " sa va ceara socoteala ....
.............
Sint uimit cita corectitudine pe aici ... Credeti ca este greu sa uiti de asigurare ? Este foarte simplu , se poate intimpla , iar un asemenea incident nu poate fi pedepsit cu confiscarea masinii . Confiscarea este o masura exceptionala care se poate face numai in anumite conditii . Nu se aplica asa ceva in RO . Imposibil .

#20
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

View PostTiby84, on 24 aprilie 2014 - 17:06, said:

La noi este la fel dar nu va dati seama, daca n-ai RCA ramai fara numere implicit nu ai voie sa conduci acea masina pana nu vii cu RCAul la politie ca sa primesti numerele inapoi.
Diferenta e urmatoarea. Chiar daca nu ai nr tot poti sa conduci masina si sa provoci un accident; sa vedem pe urma de unde scoti banii pt reparatie. Dar daca le ia masina macar scapi de grija asta.

View PostK-X-T, on 26 aprilie 2014 - 17:49, said:

Cand o sa avem si noi salariu minim 1500 de lire ca englezu..sau diurna 40-50 de euro pe zi ca italianu.. atunci probabil m-as mai gandi dar pana atunci NU SUNT DE ACORD..
Dar atunci sa creasca si pretul asigurarilor cat e la ei. Citeam pe alte forumuri ca pretul unei asigurari pt un tanar cu prima masina cumparata poate sa depaseasca valoarea acesteia.

#21
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postcristiandrei, on 24 aprilie 2014 - 15:57, said:

Nu ai asigurare iti este confiscata masina (si la noi parca it ia numerele).

Nu vad sanse mari la nici o masura preventiva de genul asta, desi e foarte simplu de luat. Sa te duci peste om sa-i iei troaca sau numerele e muuuult prea complicat pentru statul nostru cacanaresc ce nu-i in stare sa asigure servicii de baza (si nu ma refer la de-astea ce costa si n-ai de unde, ci chestii de bun simt gen sa nu mai trebuiasca sa stai la cozi pentru orice timpenie, sa nu mai trebuiasca sa umbli fizic dintr-un ghiseu in altul, etc).

Un exemplu bun e cu impozitele; adica sint unii care nu platesc de 10 ani si in loc sa ii executi incerci sa scoti o mica ciupeala de la aia care incearca sa vinda masina, ca nu-ti dau fiscalul ca bla bla. Dar cu cei care NU vor sa vinda (majoritatea) ce faci? Dupa aia te plingi ca ai probleme cu colectarea taxelor cind nici nu incerci sa le colectezi de la 99% din nesimtiti.

#22
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011

View PostCorupt, on 26 aprilie 2014 - 18:32, said:

Diferenta e urmatoarea. Chiar daca nu ai nr tot poti sa conduci masina si sa provoci un accident; sa vedem pe urma de unde scoti banii pt reparatie. Dar daca le ia masina macar scapi de grija asta.


Dar atunci sa creasca si pretul asigurarilor cat e la ei. Citeam pe alte forumuri ca pretul unei asigurari pt un tanar cu prima masina cumparata poate sa depaseasca valoarea acesteia.

Sunt si la ei diverse clase sociale.. Pe ei ii constrange statul sa cumpere masini cu capacitate cilindrica mica si sa foloseasca cat mai mult transportul public.. Adevarul ca de cand cu criza orice stat suge tot sangele din cetatean sa faca bani... Chestia e ca ei sunt mult mai dependenti de masina decat noi romanii.. Au salarii mari ai si asigurari mari.. Noi avem salarii de 10 ori mai mici si asigurari doar de 2, 3 ori mai ierftine.. care parerea mea o sa se scumpeasca si o sa ajunga la acelasi nivel cu al lor.. daca nu luam initiativa.

Plus eu cand am avut nevoie de asigurare tot pe banii mei mi-am reparat masina. Increderea in societatile de asigurare personal,.. la mine e 0..

#23
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

View PostCorupt, on 26 aprilie 2014 - 18:32, said:

Diferenta e urmatoarea. Chiar daca nu ai nr tot poti sa conduci masina si sa provoci un accident; sa vedem pe urma de unde scoti banii pt reparatie. Dar daca le ia masina macar scapi de grija asta.

Nu poti, a circula cu un autoturism fara numere, mai exact luate de politie inseamna dosar penal, si implict anularea permisului auto.
In momentul in care agentul te-a oprit si nu poti face dovada ca ai RCA, amenda este de 2000ron si ti se iau placutele de inmatriculare, adica masina ramane pe loc, sau o iei cu masina de tractari, si primesti numerele cand vii cu asigurarea.
In concluzie noi avem o lege destul de stricta in privinta RCAului.

#24
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Foarte bine, să facă așa și să continue și cu casele. N-ai plătit până în 31 martie impozit? Afară, din 1 aprilie vindem casa la licitație sau ți-o demolăm. Altfel nu se trezește lumea să vadă unde-i dreptul lor de proprietate.

#25
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

View PostTiby84, on 26 aprilie 2014 - 19:29, said:

Nu poti, a circula cu un autoturism fara numere, mai exact luate de politie inseamna dosar penal, si implict anularea permisului auto.
In momentul in care agentul te-a oprit si nu poti face dovada ca ai RCA, amenda este de 2000ron si ti se iau placutele de inmatriculare, adica masina ramane pe loc, sau o iei cu masina de tractari, si primesti numerele cand vii cu asigurarea.
Nu m-ai inteles. Ok, nu ai voie, dar poti sa te urci in masina, sa pleci de acolo (sau pe urma din parcare) si sa te bagi intr-unu (fara numere, fara asigurare, fara ce vrei tu), chiar daca pe urma se ia Pintea dupa tine. Dar cand nu mai ai masina (fizic) e cam greu sa faci asta.

#26
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

View PostCorupt, on 26 aprilie 2014 - 19:35, said:

Nu m-ai inteles. Ok, nu ai voie, dar poti sa te urci in masina, sa pleci de acolo (sau pe urma din parcare) si sa te bagi intr-unu (fara numere, fara asigurare, fara ce vrei tu), chiar daca pe urma se ia Pintea dupa tine. Dar cand nu mai ai masina (fizic) e cam greu sa faci asta.

Tu nu ai inteles ca fara numere masina ramane la garcea in custodie, sau poti sa pleci cu ea tractata, insa fara numere risti sa te alegi cu o condamnare.
Daca ai numere si nu ai asigurare si lovesti pe unul nu e tot aia? Adica ala in Anglia chiar daca nu are asigurare si nu este prins, nu tot asa circula si poate lovi pe cineva?
P.S. iar fara numere chiar n-ai cum sa circuli bate la ochi prea evident.

Edited by Tiby84, 26 April 2014 - 19:40.


#27
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostK-X-T, on 26 aprilie 2014 - 17:49, said:

Nu sunt de acord cu o astfel de initiativa. Desi am platit anul asta 2200 de lei pe asigurare NU SUNT DE ACORD cu legile si initiativele absurde ale Parlamentului European. Cei mai mari hoti in Parlamentul European sunt.. Cand o sa avem si noi salariu minim 1500 de lire ca englezu..sau diurna 40-50 de euro pe zi ca italianu.. atunci probabil m-as mai gandi dar pana atunci NU SUNT DE ACORD.. Oricum societatile de asigurari la noi fac japca pe fata. Pe mine m-a costat 2200 de lei asigurarea pe 12 luni ca cica sunt tanar teribilist.. pe vecinimio pensionar.. 300 de lei.. JAPCA PE FATA. Nu am avut in 7 ani de zile niciun incident... Hotii din Parlamentul European sunt mana in mana cu Hotii din societatile de asigurari, de energie, de servicii, etc..

granita e libera, poti pleca in anglia, apoi o sa fii de acord si s-a rezolvat problema

View Postmaximg, on 26 aprilie 2014 - 18:00, said:

N-am asigurari la carpatica dar totusi nu inteleg , si cu ce drept  ii faci mirlani !?
Cei cu asigurari la carpatica nu fac decit sa aleaga un serviciu mai ieftin , dar perfect legal . Daca STATUL i-a autorizat , asta este , statul este vinovat .
Nu este treaba lor sa studieze daca o societate sau alta este solvabila , pt asta platesc .
Asa ca daca vreti sa va aratati nervii , ati gresit destinatarul si sper ca " mirlanii " sa va ceara socoteala ....
.............
Sint uimit cita corectitudine pe aici ... Credeti ca este greu sa uiti de asigurare ? Este foarte simplu , se poate intimpla , iar un asemenea incident nu poate fi pedepsit cu confiscarea masinii . Confiscarea este o masura exceptionala care se poate face numai in anumite conditii . Nu se aplica asa ceva in RO . Imposibil .

1. daca nu stii ca sunt tzepari, mea culpa, daca stiau ca inseala si totusi au facut asigurare la ei, sa le fie de bine, asa ii consider eu
d-asta nu mai pot ei, marlanilor de regula nu le pasa cum ii consider eu,\
desigur ei ar dori sa fie considerati ca oameni de inalta tinuta morala
n-au fatza pentru liga aia

2.
n-ai asigurare, nu mergi
n-ai combustibil, nu mergi
n-ai volan, nu mergi
ai baut, nu mergi

nu-ti convine, fa o petitie. eu nu vreau ca tu sa ai dreptul sa conduci daca nu ai masina inregiostrata, omologata, cu ITP-ul valabil, cu asigurare valabila si daca n-ai permis valabil
dece?
pentru ca ma iubesc. tare de tot

View Postf300, on 26 aprilie 2014 - 18:33, said:


Nu vad sanse mari la nici o masura preventiva de genul asta, desi e foarte simplu de luat.

cum sa fie greu?
politia face contract cu o firma de ridicari
te prinde fara asigurare, lasi masina acolo si firma de ridicari ti-o plimba pe ultimul drum

View PostCorupt, on 26 aprilie 2014 - 19:35, said:

Nu m-ai inteles. Ok, nu ai voie, dar poti sa te urci in masina, sa pleci de acolo (sau pe urma din parcare) si sa te bagi intr-unu (fara numere, fara asigurare, fara ce vrei tu), chiar daca pe urma se ia Pintea dupa tine. Dar cand nu mai ai masina (fizic) e cam greu sa faci asta.

fara numere nu mmai pleci cu ea de acolo la volan

#28
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011
Sunteti toti de acord cu aceasta lege, sper doar sa nu uitati sa va faceti ITP- ul la timp si asigurarea la fel (am uitat ,pe voi va anunta secretara cand va expira asigurarea sau ITP-ul)

bastard's Posted Image

#29
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostCorneliuRos, on 26 aprilie 2014 - 20:46, said:

Sunteti toti de acord cu aceasta lege, sper doar sa nu uitati sa va faceti ITP- ul la timp si asigurarea la fel (am uitat ,pe voi va anunta secretara cand va expira asigurarea sau ITP-ul)

bastard's Posted Image

trebuie sa respecti doar legea si totul o sa fie bine

#30
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011
Imi aduc aminte cand am mers 3 luni de zile cu ITP-ul scazut fara sa stiu.( am fost un infractor care nu respecta legea si care merita pedepsit , ce mai... bad boy :lol: )

Aceasta lege nu este deloc amuzanta. Posted Image

#31
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Dupa o amenda sa vezi ca nu mai uiti asa usor lucrurile astea, vei verifica in fiecare luna actele.

#32
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View PostCorneliuRos, on 26 aprilie 2014 - 21:51, said:

Imi aduc aminte cand am mers 3 luni de zile cu ITP-ul scazut fara sa stiu.( am fost un infractor care nu respecta legea si care merita pedepsit , ce mai... bad boy)
te-a obligat cineva sa incalci legea?
daca ai incalcat legea din propriea initiativa sau propria prostie atunci nu ai de ce sa comentezi atunci cand esti pedepsit
domnia si prostia se platesc

Edited by Kroghy, 26 April 2014 - 22:00.


#33
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostCorneliuRos, on 26 aprilie 2014 - 21:51, said:

Imi aduc aminte cand am mers 3 luni de zile cu ITP-ul scazut fara sa stiu.( am fost un infractor care nu respecta legea si care merita pedepsit , ce mai... bad boy Posted Image )

Aceasta lege nu este deloc amuzanta. Posted Image

nu e infractiune, e doar contraventie si iti zic din prorie experienta, depinde cel mai mult de modul de abordare in fata agentului..

View PostKroghy, on 26 aprilie 2014 - 21:59, said:

te-a obligat cineva sa incalci legea?
daca ai incalcat legea din propriea initiativa sau propria prostie atunci nu ai de ce sa comentezi atunci cand esti pedepsit
domnia si prostia se platesc

se intampla

#34
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai sa faca ITPul valabil un an... pentru toata lumea(exceptie taxi, scoala, transport persoane)... si atunci poate tii minte Posted Image

destui brokeri de asigurari te instiinteaza telefonic, SMS sau/si email cu un timp prestabilit inainte sa-ti expire asigurarea
exista remindere pe telefon, lecitina, etc

Edited by Nero-d, 26 April 2014 - 22:08.


#35
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011

View PostKroghy, on 26 aprilie 2014 - 21:59, said:

te-a obligat cineva sa incalci legea?
daca ai incalcat legea din propriea initiativa sau propria prostie atunci nu ai de ce sa comentezi atunci cand esti pedepsit
domnia si prostia se platesc

View PostSfPetru, on 26 aprilie 2014 - 21:55, said:

Dupa o amenda sa vezi ca nu mai uiti asa usor lucrurile astea, vei verifica in fiecare luna actele.
Sunt de acord sa ma invat minte dupa o amenda dar sa confiste agentul masina nu sunt de acord. Este ca si cum m-ar invita hitler sa fac baie intr-o baie comunala de-a lui , prostie curata Posted Image

Cand vor aproba astia legea sper ca voi conduce un avion, deltaplan sau armura lui Ironman , sunt mai putine restrictii !

View PostNero-d, on 26 aprilie 2014 - 22:05, said:

pai sa faca ITPul valabil un an... pentru toata lumea(exceptie taxi, scoala, transport persoane)... si atunci poate tii minte Posted Image

destui brokeri de asigurari te instiinteaza telefonic, SMS sau/si email cu un timp prestabilit inainte sa-ti expire asigurarea
exista remindere pe telefon, lecitina, etc
Sa imi pun in pericol libertatea mea de miscare in mainile unor brookeri care (sa speram ca) ma vor suna atunci cand imi va expira asigurarea. Posted Image

Edited by CorneliuRos, 26 April 2014 - 22:19.


#36
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
intr-o tara in care curge apa calda, numerele trebuiesc platite, asigurarea trebuie platita, ITP-ul trebuie verificat, carnetul iti expira... de ziua ta, asa ca e greu sa uiti
dar..
intra in sarcine asiguratorului, motor chicle licence, de asemenea, sa-ti trimita prin posta reminder-ul

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate