Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Operațiunea CUBO: n-ai asigurare? Ți se confiscă mașina

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#91
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

View Postflorinppv, on 24 aprilie 2014 - 18:11, said:

In Italia sunt din ce in ce mai des intalnite cazurile de auto fara asigurare sau cu asigurare falsa,(se estimeaza ca 10 masini din 100 nu sunt asigurate) datorita preturilor foarte mari din unele orase si a crizei economice (Napoli, in sud in special ... preturi mari datorate frecventelor cazuri de frauda cu politele auto ... dar asta e o alta discutie) In lipsa asigurarii amenda merge de la 841 la 3287 euro + sechestrul auto + cheltuieli de transport si custodie. Timp de 30 de zile trebuie sa faci dovada platii asigurarii si a contraventiei si iti poti recupera masina, in caz contrar masina este confiscata , iar in cazul asigurarilor false se confisca masina pe loc + suspendarea permisului de conducere pe un an de zile.

Mi se par normale astfel de masuri ... ar trebui procedat la fel si in cazul conducerii auto in stare de ebrietate.
si daca masina valoreaza sa zicem 1000 de euro?
3287 amenda + cheltuieli transport si depozitare??
Numai un fraier ar mai plati, tu ce zici?
Si daca abandonezi masina??? Zici , pastrati-o!  Politia nu-si scoate nici banii. Daca lasi masina, esti "chit" cu ei????

Prin masura asta, vor disparea cotetele in care se cuibaresc aurolacii, daciile cu rotile intrate in asfalt, care nu au asigurare, dar zac pe strazi.  Le ridica, si adio.

View PostLucian_M, on 24 aprilie 2014 - 18:28, said:

O sa ma injure unii, dar eu is de acord cu asa ceva si la noi. Dar si societatile de asigurari sa despagubeasca in mod corect pe pagubiti.

Ca fapt divers, am fost luni pana in Bacau, am constatat ca NU aveam rovinieta (expirase de cateva zile si nu mai scosesem masina pe DN-uri). Intrat pe net, achitat rovinieta si plecat la drum. Cu RCA-ul la fel, nu am, nu circul. De ce sa se intample vreo minune FIX (bre, dar FIX in momentul ala) si sa ma ia omul in unghii ca eu nu am actul care il despagubeste?

Vorbesc strict din punctul meu de vedere.

Dar ar putea sa faca si asigurare pe o luna, sa zicem.... ca sa nu fiu marlan, sa zic:"da pentru autoturisme de ce nu este rovinieta pentru 1 zi?"  Ca pentru camioane este....
Sa fie 1 euro pe zi, dar stai ca atunci pulimea si-ar lua asa.... ca deh 3 euro pe saptamana.... oricum tot o zi o folosesti..

View PostOctavian___, on 27 aprilie 2014 - 10:46, said:

Asta e treaba in primul rand, ne gandim cat e amenda in caz de ne prinde fara si cat avem de suferit, nu ca i-am facut la ala varza masina, da-l in ma-sa.
Sa vad ( desigur ca NU vreau sa se intample vreodata) cum ai reactiona sa te muceasca unu fara RCA, eu sunt patit, iti cam vine sa-l strangi de gat.

Unu singur aici s-a gandit ce i-ar face pagubitu daca el n-ar avea RCA si mai bine ar sta acasa...

Dar e normal, si in occident ordinea s-a facut cu biciu, nu cu vorba buna.



kkt...
Sa vezi ce faci cand intra unu in tine cu RCA, dar la etilotest, .... pica .... Si RCA nu despagubeste betivii!!!

Sa vedem cand platesc in romania asigurarile cat scrie acolo "in limita a 5.000.000 euro" , in cazul accidentelor cu morti. Eu nu am auzit, o victima cu dizabilitati, sau familia unui decedat din romania, sa primeasca macar 1 singur milion de euro, ca despagubire de la RCA.

#92
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Si nu uitati ca sint o groaza de capsunari care circula cu anii prin alte tari, unde trebuie platite daune la nivele si mai mari, pe acelasi rca platit si de vecinul Vasile care nu iese cu masina din praful satului.. Dar si in Romania nu e chiar asa subtire treaba:

Vasile Roatiş, poliţist în localitatea Vetiş, şi-a pierdut fiul în urmă cu doi ani, într-un cumplit accident de circulaţie. După un proces de circa doi ani de zile de la accident, Tribunalul Satu Mare a admis acţiunea formulată de familia Roatiș în contradictoriu cu compania SC Asigurare- Reasigurare Astra SA. Astfel, societatea de asigurări este obligată să plătească reclamanţilor suma de 2,219 lei despăgubiri civile şi prejudicii materiale, dar şi 1,7 milioane euro despăgubiri civile, prejudicii morale după cum urmează: reclamantei Florica Roatiş, mama tânărului, suma de 700.000 de euro, reclamantului Vasile Roatiş, tatăl tânărului, suma de 500.000 de euro și reclamantului Raul Gheorghe Roatiş, fratele acestuia, suma de 500.000 de euro. Sentinţa, dată pe 20 mai 2013, este definitivă și executorie, dar nu și irevocabilă.

#93
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010

View Posttfmercedez, on 02 mai 2014 - 02:00, said:

si daca masina valoreaza sa zicem 1000 de euro?
3287 amenda + cheltuieli transport si depozitare??
Numai un fraier ar mai plati, tu ce zici?
Si daca abandonezi masina??? Zici , pastrati-o!  Politia nu-si scoate nici banii. Daca lasi masina, esti "chit" cu ei????

La o prima privire ai face asa ceva si crezi ca ai scapa basma curata (ca suntem shmecheriii), in schimb nu ai face decat sa complici lucrurile, pt ca acolo exista asa ceva: http://www.gruppoequ...uitalia/opencms (adica o societate care se ocupa cu executarea silita la nivel national si nu numai, cam au talentul sa te gaseasca in orice colt al lumii). Pe scurt: nu scapi, nu faci altceva decat sa cresti scorul amenzii. Te trezesti ca ai sechestru pe contul bancar, casa, bunuri mobile si imobile care sa acopere contravaloarea amenzii iar daca nu ai bunuri proprietate personala, amenda se poate transforma si in inchisoare, la urma urmei ai dreptul doar ... sa alegi cum vei plati!

Edited by florinppv, 04 May 2014 - 13:33.


#94
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007

View Posttfmercedez, on 02 mai 2014 - 02:00, said:

Prin masura asta, vor disparea cotetele in care se cuibaresc aurolacii, daciile cu rotile intrate in asfalt, care nu au asigurare, dar zac pe strazi.  Le ridica, si adio.

kkt...
Sa vezi ce faci cand intra unu in tine cu RCA, dar la etilotest, .... pica .... Si RCA nu despagubeste betivii!!!

Sa vedem cand platesc in romania asigurarile cat scrie acolo "in limita a 5.000.000 euro" , in cazul accidentelor cu morti. Eu nu am auzit, o victima cu dizabilitati, sau familia unui decedat din romania, sa primeasca macar 1 singur milion de euro, ca despagubire de la RCA.

masinile parasite se ridica si acum. ca primariile nu se prea inghesuie sa-si faca treaba, e partea a doua, nu e vina lipsei de legislatie ci a primarilor care nu vor sa-si creeze probleme.

asiguratorul te despagubeste chiar daca soferul ala era beat, nu avea permis, etc...
atat ca legea ii permite sa-l cheme in judecata pe ala si sa recupereze de la el paguba platita tie.
ca in general recupereaza praful de pe toba... e partea a doua.

sunt destule sentinte si de peste 1.000.000 euro. ba chiar exista haite organizate de avocati, care vaneaza cazuri din astea, victime in accidente. jumulirea asiguratorilor e probabil cel mai proaspat sport national la noi, exista deja o intreaga mafie care numai cu asta se ocupa.

a, sa nu uit, sentinta aia de 1.700.000, pe care a amintit-o f300, a fost deja executata, asta e, legea din romania prevede chestia asta, posibilitatea executarii chiar daca hotararea nu e definitiva.
Poate astra la recurs va reusi sa micsoreze suma de plata. Atunci ea trebuie sa execute inapoi pe aia de i-au luat banii. Dar, cel mai probabil, stii ce va recupera? Praful de pe toba. Banii aia s-au evaporat deja, marea majoritate prin conturile avocatilor, etc...

#95
dancostea2002

dancostea2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 30.05.2010
vad ca nu a pomenit nimeni de masinile inmatriculate si cu asigurare in BG.au incercat ceva intr-o vreme dar s-au lasat pagubasi.fereasca Dumnezeu sa ai vreun incident cu asa ceva!

#96
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
multe cazane pe bulgaria sunt in regula cu asigurarea (si cu restul actelor)
problema mare e pentru ei...

#97
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostNero-d, on 06 mai 2014 - 09:37, said:

multe cazane pe bulgaria sunt in regula cu asigurarea (si cu restul actelor)
problema mare e pentru ei...

si pentru mine, daca ma loveste unu d-asta

View Postdancostea2002, on 06 mai 2014 - 08:19, said:

vad ca nu a pomenit nimeni de masinile inmatriculate si cu asigurare in BG.au incercat ceva intr-o vreme dar s-au lasat pagubasi.fereasca Dumnezeu sa ai vreun incident cu asa ceva!

am fost acum 2 saptamani in eforieN
la protv-cta sunt reclame pentru firme care te ajuta sa inmatriculezi masina in bulgaria

#98
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,141
  • Înscris: 04.02.2011

View PostXFR, on 24 aprilie 2014 - 16:14, said:

Sustin initiativa.

Poate așa o să rămâna toate scursurile societății fără  dricurile înscrise în Bulgaria.
Nu văd legătura. Eu am avut mașină înscrisă în Bulgaria cu asigurare perfect valabilă. Nu mai fiți xenofobi, și în Bulgaria s-au inventat asigurările. Apropo, pentru cârcotaș, am avut un mic eveniment, a fost despăgubit păgubitul.

#99
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,141
  • Înscris: 04.02.2011

View PostLILDEBUL, on 26 aprilie 2014 - 23:41, said:

E pacat sa nu ai asigurare dar daca tot confisca masini ar trebui sa vada si de ce firmele de asigurari din Romania fac figuri la plata despagubirilor.
exact, nu merge una fără alta, în România așa o lege s-ar lăsa cu scandal.

#100
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Mda, le-ar scadea salariile magarilor de la ASF...

#101
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postbenis, on 12 mai 2014 - 15:25, said:

Nu văd legătura. Eu am avut mașină înscrisă în Bulgaria cu asigurare perfect valabilă. Nu mai fiți xenofobi, și în Bulgaria s-au inventat asigurările. Apropo, pentru cârcotaș, am avut un mic eveniment, a fost despăgubit păgubitul.

ihi, absolut...

#102
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
pana una-alta....

49 DE PERCHEZIŢII ÎN CAPITALĂ ŞI ÎN ŢARĂ la Omniasig. SRI, implicat în investigaţie

Edited by Xenon2006, 14 May 2014 - 12:03.


#103
zglobiu

zglobiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 17.06.2014
nu ar fi rau sa consifste masina daca nu ai asigurare

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate