Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 

Digi Mobil Optim Nelimitat - Noua Ofertă!

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
24981 replies to this topic

#10153
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postdoio77, on 28 iulie 2014 - 21:10, said:

Ce sa cred ca ma plimba doar ca sa treaca timpul si sa nu mai pot rezilia contractul pe un serviciu pe care ei nu il pot oferi?
Sunt doar prosti, nu e vorba ca trag de timp. Asa e la RDS, primesti 100 de raspunsuri diferite.

View Postglider, on 28 iulie 2014 - 22:22, said:

si atunci ce optiuni am? sa astept luna viitoare pana revine traficul de 5 GB?
Alooo, ai trafic si in continuare. Aaa, nu poti descarca torente, este? :). Mai fa un abonament daca nu iti ajunge, nu e un capat de tara.

#10154
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,146
  • Înscris: 10.07.2013

View PostBothkill, on 28 iulie 2014 - 22:23, said:

Vodafone ofera acum la retentie:
Nelimitat national (minute si SMS) si 600 MB la 7 €.

La trafic mai mult, creste pretul. Probabil ca Nelimitatul este tot cu steluta.

Acum cei de la Vodafone care nu sunt interesati de trafic mare si n-au cu cine vorbi in afara, nu prea mai au motive sa treaca la DON. Este cazul unui prieten care mi-a spus ce oferta a primit cand a anuntat VF-ul ca vrea sa treaca la concurenta.
Daca as fi auzit de oferta asta acum o luna de la Vodafone, poate nu as fi sarit asa repede cu portarea in Digi.
Eu sunt printre cei putini care vor SMS-uri nationale! In VF dadeam putin peste 200 SMS-uri. Daca mentin ritmul asta in Digi, as ajunge la pretul de 7 € de la Vodafone!

Oricum, meritul lui Digi este ca a generat un cutremur al pretului de telfonie mobila in favoarea consumatorului!

Nu esti singurul care doreste sms nationale incluse in abonamentul DON! Si eu vreau sa se intample acest lucru!Posted Image

#10155
vad

vad

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 25.12.2004
!

View PostMocebon, on 28 iulie 2014 - 22:49, said:

A cam inceput deja un razboi al ofertelor pe "nelimitat" si nu cred ca Digi mai poate castiga ceva din asta. Ei au ratat momentul, s-a umplut presa de articole care sesizeaza neregulile aparute la DON si deja oamenii sunt extrem de reticenti in a se abona, iar multi dintre cei care au apucat s-o faca sunt nemultumiti si vor sa rezilieze..
da de aia sunt inca cozi in POP-uri, insa la abonare nu la rezilieri ... cel putin in Bucuresti !

si oricum, inca un lucru bun au facut cei de la RCS, au dat paine publicatiilor, ca oricum piata de  publicitate e cam blocata !

Edited by vad, 29 July 2014 - 06:50.


#10156
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 19.08.2005
Desi nu este strict legat doar de abonamentele DON, am sa postez aici un link spre un articol ce dezvaluie niste matrapazlacuri ce au legatura cu Digi.
http://www.ebihorean...sms-115931.html
Am verificat la mine pe desfasuratoarele din aprilie, mai si iunie. Daca in aprilie am fost taxat corect, in mai si iunie am fost taxat dublu. Nu am observat acest lucru deoarece in mai si iunie parcarea a fost platita de fiul meu, am vazut ca sunt cate doua insa am presupus ca a prelungit parcarea cu inca o ora. Acum am verificat cu atentie si de fiecare data, al doilea mesaj este la 50 de minute dupa primul. Deocamdata nu arunc cu piatra in Digi, e posibil ca aceasta problema sa fie generata de aplicatia pe care o folosesc pentru parcare, astept lamuriri si, desi nu am primit inca mesaj de la Digi, astept la urmatoarea factura sa-mi returneze banii.

#10157
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001
Nu te.a taxat nimeni dublu. Banii de parcare nu.i ia operatorul.
Si da... aplicatia pe care o ai, in urma comenzilor date te utilizator, a trimis mesajele. Ambele.

Astepti lamuriri de la digi? Cum sa.ti foosesti aplocatia de parcare? :)........

Edited by Andrei, 29 July 2014 - 07:39.


#10158
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 19.08.2005
Citeste articolul si apoi comenteaza, e mai corect asa decat sa presupui ca nu stiu ce vorbesc!

#10159
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001

View Postghevasalie, on 29 iulie 2014 - 07:40, said:

Citeste articolul si apoi comenteaza, e mai corect asa decat sa presupui ca nu stiu ce vorbesc!


Pai chiar nu stii. :)

Te plangi ca ai pe desfasurator 2 sms-uri. unul la "minutul 0" si unul la "minutul 50". Tu pe desfasurator ai SMSurile de IESIRE, trimise de tine catre 17xx.

In artocol se zice ca sms-ul de 0,5 a fost urcat la 1,0. Apoi un paragraf mai jos zice ca sms-ul de notificare de 50 minute (care e de intrare, catre abonat) a fost taxat. De cand sms-urile primite sunt taxate?

Nici aia cu articolul si nici tu nu aveti desfasuratoare, contracte sau dovezi. Niste texte aruncate in eter (internet, ma rog).


Mai e valabila "frauda"? Azi daca trimit un sms primesc averizare din aia prin sms primit si taxat?

#10160
zetuc

zetuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 04.02.2007
N-are niciun sens să vă contrați aiurea. Cel mai probabil a fost o eroare în sistemul celor de la Digi, eroare care a fost remediată, iar abonații și-au primit sau își vor primi banii înapoi.

#10161
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,897
  • Înscris: 25.01.2007
@ andrei... Posted Image  dintotdeauna au existat sms primite taxabile. tu cum crezi ca functioneaza horoscoapele, meteo si altele prin sms???

Edited by slai, 29 July 2014 - 08:25.


#10162
Diabolik

Diabolik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 14.04.2006

View Postghevasalie, on 29 iulie 2014 - 07:40, said:

Citeste articolul si apoi comenteaza, e mai corect asa decat sa presupui ca nu stiu ce vorbesc!
posteaza facturile in cauza...

View Postslai, on 29 iulie 2014 - 08:24, said:

@ andrei... Posted Image  dintotdeauna au existat sms primite taxabile. tu cum crezi ca functioneaza horoscoapele, meteo si altele prin sms???
numai la vodafone orange si probabil  cosmote.
actiunea  de taxare se face cu confirmarea  utilizatorului. daca nu raspunzi cu  un text care este specificat nu te taxeaza. daca nu trimiti sms respectiv, evident.
si inca ceva: sunt cateva servicii premium la RDS. nu ai acces nici macar la numerele  fixe premium.  
Aici RDS  controleaza si gestioneaza foarte bine aceste servicii. sunt destul de restrictivi cu tertii ce pun la dispozitie acele numere premium....Atat de restrictivi incat nici la numerele verzi  nu ai acces.....

#10163
EscapE_

EscapE_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 07.06.2014
Ba da, la numerele verzi sun frecvent, la taxi :)

#10164
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001

View Postslai, on 29 iulie 2014 - 08:24, said:

@ andrei... Posted Image  dintotdeauna au existat sms primite taxabile. tu cum crezi ca functioneaza horoscoapele, meteo si altele prin sms???


Cred ca unii vorbesc de parcare si altii de horoscoape. Toti offtopic.

Revening on(off)topicul initial: eu am raspuns pentru PARCAREA celui de mai sus care crede ca pe el il taxeaza dublu si pe fi-su nu!
La parcare platesti cand trimiti.

Trecem peste si revenim on(on)topic la RDS si DMON.

#10165
Diabolik

Diabolik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 14.04.2006

View PostEscapE_, on 29 iulie 2014 - 08:33, said:

Ba da, la numerele verzi sun frecvent, la taxi Posted Image
faci confuzie: numere verzi:"Numerele Verzi, mai intalnite si sub numele de Numere cu apel gratuit reprezinta o solutie oferita de cei care opereaza servicii telecom tuturor institutiilor, companiilor sau persoanelor fizice autorizate care si-au propus sa puna la dispozitia clientilor lor posibilitatea de a afla informatii despre diferite servicii sau produse, de a comunica orice sugestie/reclamatie sau de a face programari/comenzi apeland un numar de telefon GRATUIT.
De forma0 - 800 xxxxxx, Numerele Verzi functioneaza pe baza unui principiu de taxare inversa (costurile apelurilor sunt facturate catre compania sau institutia care a optat pentru un astfel de numar).
Numere Verzi este un serviciu avansat si un bun instrument de marketing, intrucat va pune in legatura directa cu clientii dumneavoastra contribuind la fidelizarea acestora."

numerele  de care zici tu sunt numere speciale scurte si sunt tarifate diferit (unele) si altele  la acelais pret, depinde de furnizor si cum au fost facute contractele
http://www.rcs-rds.r.../numere-urgenta

Edited by Diabolik, 29 July 2014 - 08:44.


#10166
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 19.08.2005
@Andrei, imi pare rau ca n-ai inteles nimic, mai vorbim dupa ce timpul imi va da dreptate.
@Diabolik, am iesit de pe  calculator ca trebuie sa merg la serviciu, voi posta desfasuratoarele mai tarziu in aceasta seara.

#10167
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postaltuser09, on 28 iulie 2014 - 05:48, said:

Din pacate articolul din linkul urmator ii aduce cu picioarele pe pamant pe visatorii din care am facut parte si eu. Inca o data s-a intamplat ca atunci cand doresti ceva, sa interpretezi in sensul dorit orice oferta. link:http://www.economica.net/digimobil-optim-nelimitat-a-ajuns-din-belgravistan-in-absurdistan-unde-au-gresit-clientii_84466.html   .
Autorul articolului cred ca "pune punctul pe i".
Ceea ce am scris mai sus nu schimba parerea personala ca digi ofera totusi cel mai avantajos pachet de servicii. Un minus este, din punct de vedere strict personal, lipsa meciurilor din liga I de pe catv, ma uitam din cand in cand.
Concluzia care se desprinde si de aici: cititi cu atentie tot ce semnati! Stiu ca dupa ce ati asteptat la rand 30-50 minute nu mai aveti rabdare, peste tot in Romania ni se intinde hartia la semnat fara sa ni se spuna sa o citim, chiar daca ni se sugereaza asta, nu o facem, e dorinta sa o rezolvam in sfarsit, e si presiunea "cozii", se aud voci cu:  "mai stai mult dom'ne pe scaun, ca noi am intepenit aici, ce-ti pasa stai jos si noi in picioare, etc, etc"
In 95% din cazuri folosesc digimobilul in Bucuresti unde nu prea e nevoie de roaming national, personal voi fi afectat aproape deloc. Ma deranjeaza chestia cu limitarea/plata roamingului national numai din principiu, ma consider inselat desi o mare parte din vina este a mea. Imi pare bine ca nu am reactionat la oferta cu internet 200Mb la pret de 100Mb, am abonamentul de 100Mb care pentru ce router si echipamente am eu conectate la internet e suficient. De ce sa-mi iau Lamborghini in loc de Logan daca viteza maxima in localitati este 60km/h? Daca treceam la 200Mb ma legam de digi inca 24 luni, nu? Nimic nu se primeste degeaba, mi se pare normal, rcs-rds e totusi o afacere, nu e societate de binefacere, trebuie sa produca bani......
Te intreaba cu cat vrei sa prelungesti. 12 sau 24 de luni.

View PostAndrei, on 28 iulie 2014 - 15:16, said:



Am aflat ce are. Am bagat cardul de Digi in telefon. De atunci recunoaste 22601 ca DigiMobilR, in loc de RO Vodafone RO.

Am facut replacement de sim de la vodafone (ca cica e de la sim aia din Shop)... Dupa ce aia n-a mers m-au trimis sa sun la Internet si Date... WTF?!? (n-am sunat).

Pe net am vazut ca mai au si altii problema asta. Rezolvarea e "factory reset". Si nu prea as vrea sa-i dau un factory reset...

Pb e de Android...

O sa bag iar simu' de Digi, astept sa intre si sa fie pe Digi normal (22605) si apoi il inchid. Cand bag VF-ul.. sper sa revina...

Va tin in/la curent.
Sincer, nu cred ca pe abonatii Digi ii intereseaza ca dupa ce intra pe DigiMobilR, cartela vodafone afiseaza DigiMobilR in loc de Vodafone. Telefonul meu uneori afiseaza Vodafone, alte ori DigiMobilR. Probabil depinde ce tip de retea e 2/3G

View Postdoio77, on 28 iulie 2014 - 21:10, said:

Am fost azi la reprezentanta rds de pe bulevardul libertatii pentru a rezilia abonamentul digi mobil nelimitat deoarece unde am nevoie de el nu funcționează deloc si asta la 45km de București .  Tipul de la ghiseu imi zice ca nu se poate,  trebuie sa fac o programare la alta reprezentanta care are si departamentul comercial,  si sa intru in audienta pentru a vorbi cu cineva care se ocupa cu asa ceva.  Ok,  sun la numarul care mi l-a dat respectivul si domnul de pe linie imi zice ca se poate rezilia contractul si la acea reprezentanta. Ce sa cred ca ma plimba doar ca sa treaca timpul si sa nu mai pot rezilia contractul pe un serviciu pe care ei nu il pot oferi?

Mergi si azi, si zi-le ca nu esti de acord cu marirea costului apelului catre Turcia si vrei sa renunti la abonament sau depune sesizare in DigiCare si ai sanse ca sa imbunatateze acoperirea in zona cu probleme.

#10168
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

View PostGsmWorld, on 29 iulie 2014 - 04:23, said:

de ce limitari vorbesti? dupa 9000 de minute se poate demumi limitare?
Da, se numeste "limitare" atata timp cat intervine in cadrul unui abonament promovat ca "nelimitat".
Nu mai fac apel la logica (m-am convins ca n-are rost) dar incerc sa-ti explic cat mai simplu, prin definitia oficiala:
NELIMITÁT, -Ă, nelimitați, -te, adj. Care nu are limite; imens, nemăsurat.

Definitia voastra, a celor pro RDS, ar suna cam asa:
NELIMITÁT, -Ă, nelimitați, -te, adj. Care nu poate depasi 9000 de minute; imens in limita a 100mb, nemăsurat pana la suspendarea brusca  a abonamentului.

#10169
mircea_kevin

mircea_kevin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 30.09.2012
Mocebon--Corect si de bun simt ceea ce ai scris,putea sa denumeasca abonamentul digi optim9000,care ofera 9000 de minute nationale si internationale,cu 5GB inclusi in reteaua propie si 100 in RN.

#10170
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,336
  • Înscris: 15.07.2003
Ba nu este nimic de bun simt din ce a scris. Pana in prezent, nu exista o dovada clara ca un abonament a fost inchis dupa un anumit numar de minute, folosit respectand termenii si conditiile din contract, inclusiv partea cu frauda. Limita de 5Gb este o limita a vitezei, nu a traficului efectuat, tu putand folosi datele (la o viteza mica insa) in continuare, fara sa platesti in plus. Roamingul National este un bonus, ceva in plus oferit de companie, nicidecum o clauza in contract. Daca v-ati facut abonamentul asta sa stati in 2G pt voce si pe net-ul de la Vodafone doar ca este 5 euro, v-ati luat teapa. Dar ati luat-o singuri, nu din cauza rcs. Oricum ar fi, nu mai bine reziliati pe motiv de Turcia, decat sa mai pierdeti vremea pe aici?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate