Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 

Despre cultul Martorii lui Iehova

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6497 replies to this topic

#6103
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Signed_on_ice, on 02 iunie 2018 - 21:06, said:

Am observat si eu afinitatea asta.
Caramizile se marita ad literam Posted Image
Epic!
Iti dai seama ce compromisuri trebuie sa faca numai ca sa faca sens brosurica lui cu elucubratii. Ca macar bunul simt te face sa zici ca niste caramizi nu se marita si nu comit adulter. Dar in acest caz nu ar mai fi in vedere orasul Ierusalim si implicit nu ar mai fi armatele tarilor vecine sau altceva, deci nu ar mai avea ce sa comenteze pe iutub.

 Signed_on_ice, on 03 iunie 2018 - 00:01, said:

Repeti prostia asta non stop fara sa-ti pui o leaca capul la contributie?
Daca eram cine spui ca sunt, care era problema sa spun ca nu-i nicio problema.
Un user cu 70 000 de postari.
Si mie imi fac la fel. Ma fac pe mine bisericos sau supus :lol: :lol:

#6104
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 zexelica, on 03 iunie 2018 - 12:27, said:

Si mie imi fac la fel. Ma fac pe mine bisericos sau supus Posted Image Posted Image
doar sectant, ca si noi toti. Onorabile. :)

#6105
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Dude_2nd, on 03 iunie 2018 - 13:24, said:

doar sectant, ca si noi toti. Onorabile. Posted Image
Nu, stimabile. Voi va botezati cu apa, luati cina Domnului si va adunati. Deci, clar nu ca voi toti.

#6106
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 zexelica, on 03 iunie 2018 - 13:26, said:

Nu, stimabile. Voi va botezati cu apa, luati cina Domnului si va adunati. Deci, clar nu ca voi toti.
bine, respectabile, treaca de la mine. Nu ca noi. Diferit de noi, dar tot sectant. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 03 June 2018 - 13:29.


#6107
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Dude_2nd, on 03 iunie 2018 - 13:29, said:

bine, respectabile, treaca de la mine. Nu ca noi. Diferit de noi, dar tot sectant. Posted Image
Nope. Prost, destept eu nu ma iau dupa ce au zis si scris altii. Tu nu vezi ca te iei dupa niste unii si spui ca niste caramizi se marita, deci in concluzie este in vedere Ierusalimul fizic?

#6108
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 zexelica, on 03 iunie 2018 - 13:44, said:

Tu nu vezi ca te iei dupa niste unii si spui ca niste caramizi se marita, deci in concluzie este in vedere Ierusalimul fizic?
da.
acei "unii" care iti sunt atat de straini sunt Cartile Scripturii. 66 la numar. :)

#6109
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Dude_2nd, on 03 iunie 2018 - 13:46, said:

da.
acei "unii" care iti sunt atat de straini sunt Cartile Scripturii. 66 la numar. Posted Image
Pai pt tine face sens ca niste caramizi sa se marite? Pe bune!

#6110
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 zexelica, on 03 iunie 2018 - 13:48, said:

Pai pt tine face sens ca niste caramizi sa se marite? Pe bune!
da.
cu lemnul si cu piatra. :)

#6111
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 zexelica, on 03 iunie 2018 - 13:26, said:

Nu, stimabile. Voi va botezati cu apa, luati cina Domnului si va adunati. Deci, clar nu ca voi toti.

Adica cred ca vrei sa spui ca "voi" impliniti Cuvantul lui Dumnezeu, luand cina Domnului, practicand botezul si adunarea laolalta, pe cand "tu" nu.Posted Image

#6112
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 SILIKA, on 03 iunie 2018 - 14:32, said:

Adica cred ca vrei sa spui ca "voi" impliniti Cuvantul lui Dumnezeu, luand cina Domnului, practicand botezul si adunarea laolalta, pe cand "tu" nu.Posted Image
Cum Abel, Avram, Noe nu s-au botezat cu apa, nu a u luat cina Domnului si nu s-au adunat dunimica, inseamna ca sunt niste ceremonii legate de adunarea bisericii. Iar daca eu nu am adunare, biserica, etc, atunci nici astea nu sunt posibile.....zic si eu.

Edited by Dany_Darke, 03 June 2018 - 21:50.


#6113
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 zexelica, on 03 iunie 2018 - 14:46, said:

{ai spune-ne si noua, cum se marita niste caramizi? Sau, poate ne zici cum fac adulter?
oricat ti-as explica, "cei rai vor face raul si niciunul din cei rai nu va intelege(Dan.12:10)"

consoleaza-te cu predestinarea la acest statut. :)

#6114
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 zexelica, on 03 iunie 2018 - 14:46, said:

Cum Abel, Avram, Noe nu s-au botezat cu apa, nu a u luat cina Domnului si nu s-au adunat dunimica, inseamna ca sunt niste ceremonii legate de adunarea bisericii. Iar daca eu nu am adunare, biserica, etc, atunci nici astea nu sunt posibile.....zic si eu.

Din cate stiu, Abel, Avraam si Noe n-au stat cu Isus Hristos la masa, si n-au primit porunca sa vesteasca moartea Domnului (luand cina), pana va veni El.

23. Caci am primit de la Domnul ce v-am invatat; si anume, ca Domnul Isus, in noaptea in care a fost vandut, a luat o paine.

24. Si, dupa ce a multumit lui Dumnezeu, a frant-o si a zis: "Luati, mancati; acesta este trupul Meu care se frange pentru voi; sa faceti lucrul acesta spre pomenirea Mea."

25. Tot astfel, dupa Cina, a luat paharul si a zis: "Acest pahar este legamantul cel nou in sangele Meu; sa faceti lucrul acesta spre pomenirea Mea, ori de cate ori veti bea din el."

26. Pentru ca, ori de cate ori mancati din painea aceasta si beti din paharul acesta, vestiti moartea Domnului, pana va veni El. - 1 Cor 11


 zexelica, on 03 iunie 2018 - 14:46, said:

Iar daca eu nu am adunare, biserica, etc, atunci nici astea nu sunt posibile.....zic si eu.

Parca spuneai ca adunarea e cea din casa ta (doi sau trei adunati in numele Lui). Sau ma inseala memoria?

Edited by SILIKA, 03 June 2018 - 15:15.


#6115
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 SILIKA, on 03 iunie 2018 - 15:16, said:

Din cate stiu, Abel, Avraam si Noe n-au stat cu Isus Hristos la masa, si n-au primit porunca sa vesteasca moartea Domnului (luand cina), pana va veni El
Din cate stiu eu aia sunt SFINTI. Deci mantuirea nu sta in adunare, cina si botez cu apa. Sunt CEREMONII stabilite ca si evreilor pt ADUNARE. Cum PORUNCA de a omora cu pietre imediat o sesizezi ca fiind pt Israel, unde vrei tu generalizezi, iar Avram, Noe, Abel iti contrazic concluzia.

Quote

Parca spuneai ca adunarea e cea din casa ta (doi sau trei adunati in numele Lui). Sau ma inseala memoria?


Asa, si? Ce legatura are asta cu mine?

 Dude_2nd, on 03 iunie 2018 - 15:02, said:

oricat ti-as explica, "cei rai vor face raul si niciunul din cei rai nu va intelege(Dan.12:10)"

consoleaza-te cu predestinarea la acest statut. Posted Image
Pai nu am ce sa inteleg din moment ce nu ai oferit o explicatie despre cum se marita si comit adulter niste caramizi. Explicatie cu Scriptura, evident. DUPA aia poti sa zici ca nu inteleg. Cardeala asta e ca sa nu pici de cum esti.

#6116
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 zexelica, on 03 iunie 2018 - 16:35, said:

nu ai oferit o explicatie despre cum se marita si comit adulter niste caramizi. Explicatie cu Scriptura
"a preacurvit cu piatra si lemnul. (Ier.3:9)"
cu Scriptura, da?

#6117
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 zexelica, on 03 iunie 2018 - 16:35, said:

Din cate stiu eu aia sunt SFINTI. Deci mantuirea nu sta in adunare, cina si botez cu apa. Sunt CEREMONII stabilite ca si evreilor pt ADUNARE. Cum PORUNCA de a omora cu pietre imediat o sesizezi ca fiind pt Israel, unde vrei tu generalizezi, iar Avram, Noe, Abel iti contrazic concluzia.

Nici nu am spus ca mantuirea sta in ceremoniile acestea.

Dar mi se pare interesant ca faci legatura intre adunare si cina/botez, si te delimitezi de ideea de adunare tocmai prin neindeplinirea acestor "detalii". Adica tu zici ca nu frecventezi o adunare, si argumentezi cu lipsa botezului si a cinei.

 zexelica, on 03 iunie 2018 - 16:35, said:

Asa, si? Ce legatura are asta cu mine?

Pai are legatura, pentru ca nu esti bisericos dar totusi te aduni cu cativa sub un acoperis, 2-3 sau cati oti fi, deci nu e nici o diferenta intre adunarea ta si adunarea mea, dpdv al Scripturii.

Deci ar trebuie sa ai cina si botez.... zic si eu.

#6118
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 SILIKA, on 03 iunie 2018 - 20:18, said:

Pai are legatura, pentru ca nu esti bisericos dar totusi te aduni cu cativa sub un acoperis, 2-3 sau cati oti fi, deci nu e nici o diferenta intre adunarea ta si adunarea mea, dpdv al Scripturii.
Posted Image

exact ce spuneam si eu mai sus colea.

#6119
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 SILIKA, on 03 iunie 2018 - 20:18, said:

Pai are legatura, pentru ca nu esti bisericos dar totusi te aduni cu cativa sub un acoperis, 2-3 sau cati oti fi, deci nu e nici o diferenta intre adunarea ta si adunarea mea, dpdv al Scripturii.
Aaaa, deci esti gay? Ca daca tu imi zici ca eu ma adun desi eu iti spun ca SUB NICIO FORMA nu ma adun, vorbesc, corespondez inafara de aici pe forum, tu vad ca bagi de la tine si e normal sa trag si eu o concluzie.

 Dude_2nd, on 03 iunie 2018 - 17:21, said:

"a preacurvit cu piatra si lemnul. (Ier.3:9)"
cu Scriptura, da?
Unde IN SCRIPTURA scrie ca o CARAMIDA poate sa pacatuiasca? Ca preacurvia este pacat. Unde scrie ca o caramida se marita?

Edited by zexelica, 03 June 2018 - 22:10.


#6120
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 zexelica, on 03 iunie 2018 - 22:09, said:

Aaaa, deci esti gay? Ca daca tu imi zici ca eu ma adun desi eu iti spun ca SUB NICIO FORMA nu ma adun, vorbesc, corespondez inafara de aici pe forum, tu vad ca bagi de la tine si e normal sa trag si eu o concluzie.

Deci nu ai nici macar 1-2-3 persoane pe langa tine cu care sa te aduni in inchinare fata de Dumnezeu, in casa ta sau in alta parte?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate