Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 

Sfântul Efrem cel Nou a deblocat programe informatice și a reparat fișiere corupte

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
56 replies to this topic

#19
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postmario_bril, on 18 aprilie 2014 - 10:05, said:

Da' la medicină, se poate pricepe? Posted Image
De curând am terminat de citit unul din volumele lui Arsenie Boca  "Despre durerile oamenilor " vol. 3 ,
Măi câte aberaţii a putut să scrie omul ăsta în numai 6o pagini ,
De fapt , de ce mă mir , că şi tu eşti unul de-al lor  
Policalificaţi , experţi  în manipulări , şantaj , estorcare de bani de la un popor labil psihic ,
Ce mai , sunteţi putreziciunea acestei naţii
A început să-mi fie scârbă de tot ce înseamnă religie în ţara asta .

#20
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,928
  • Înscris: 04.02.2006

View Postmario_bril, on 18 aprilie 2014 - 10:05, said:

Da' la medicină, se poate pricepe? Posted Image
Hehe, ma cunosti destul ca sa stii ca, in opinia mea, un "sfant" ortodox nu se mai pricepe la nimic dupa ce moare. Eu intrebam pe Ion cum gandeste la faza asta... adica un om care toata viata s-a ocupat de "cele sfinte" , dupa moarte devine expert in IT.

View Postion156, on 18 aprilie 2014 - 10:10, said:

Pur si simplu nu cred ca trebuie respinse lucrurile daca nu sunt suficient de logice sau suficient de ‘pe intelesul nostru’. [...] Nu putem respinge din start fara o argumentatie clara. Parerea mea.
Nu functioneaza asa. Nu enuntam idei si le postam pe site ca sa le vada toti "credinciosii" si sa inceapa sa il venereze pe zeul Efrem iar cine vrea sa renuntam la ele, sa aduca argumentatii clare. Adu argumentatii clare inainte de a enunta teoria, how about that?

#21
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postpacopaco1967, on 18 aprilie 2014 - 10:16, said:

De curând am terminat de citit unul din volumele lui Arsenie Boca  "Despre durerile oamenilor " vol. 3 ,
Măi câte aberaţii a putut să scrie omul ăsta în numai 6o pagini ,
De fapt , de ce mă mir , că şi tu eşti unul de-al lor  
Policalificaţi , experţi  în manipulări , şantaj , estorcare de bani de la un popor labil psihic ,
Ce mai , sunteţi putreziciunea acestei naţii
A început să-mi fie scârbă de tot ce înseamnă religie în ţara asta .
Eu cred că citești degeaba. O carte nu se citește pentru a vedea cât de idiot este autorul, în comparație cu cititorul. Ci pentru ca cititorul să învețe ceva, din experiența sau învățătura transmisă. Se pare că tu nu ai înțeles menirea cărților, nici până acum.

View Postkruger, on 18 aprilie 2014 - 10:25, said:

Hehe, ma cunosti destul ca sa stii ca, in opinia mea, un "sfant" ortodox nu se mai pricepe la nimic dupa ce moare. Eu intrebam pe Ion cum gandeste la faza asta... adica un om care toata viata s-a ocupat de "cele sfinte" , dupa moarte devine expert in IT.
Nu este nevoie, precum nu este nevoie să devină expert în medicină. Este suficient să poată face minuni, cu ajutorul puterii lui Dumnezeu. Sau și Dumnezeu este incompetent în IT?

#22
ion156

ion156

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 17.03.2014
Sunt de acord ca religia, respectiv ortodoxia, a luat-o razna rau de tot, rezumandu-se la ritualuri/spectacole adesea sinistre, dar revin si spun ca nu trebuie (sunt convins de asta) respins tot. Putem gasi, pastra si invata din cele bune fara sa cascam gura la preoti inculti, afaceristi si cum or mai fi.

#23
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,928
  • Înscris: 04.02.2006

View Postmario_bril, on 18 aprilie 2014 - 10:53, said:

Sau și Dumnezeu este incompetent în IT?
Pai asa se pare, daca e nevoie de zeul Efrem ca sa "intermedieze" minunea. De ce nu te rogi la Dumnezeu ca s-o faca? Te lupti din rasputeri ca sa tii in picioare cultul mortilor, ca sa nu fie nevoie (Doamne fereste) sa te rogi direct lui Dumnezeu. De asta ati umplut calendarul cu zile dedicate unor zei ... dar nu va dati seama ce faceti. V-o spun cu intentii bune.  

View Postion156, on 18 aprilie 2014 - 11:17, said:

Putem gasi, pastra si invata din cele bune fara sa cascam gura la preoti inculti, afaceristi si cum or mai fi.
Cum se intampla sa spui asta pe un topic super dubios, unde se discuta daca un zeu ortodox a fost sau nu responsabil de un fenomen gen data recovery la un fisier super mare? Astea sunt la tine "cele bune" , pe care vrei sa le pastrezi si sa le inveti?

Edited by kruger, 18 April 2014 - 11:57.


#24
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postkruger, on 18 aprilie 2014 - 11:57, said:

Pai asa se pare, daca e nevoie de zeul Efrem ca sa "intermedieze" minunea. De ce nu te rogi la Dumnezeu ca s-o faca? Te lupti din rasputeri ca sa tii in picioare cultul mortilor, ca sa nu fie nevoie (Doamne fereste) sa te rogi direct lui Dumnezeu. De asta ati umplut calendarul cu zile dedicate unor zei ... dar nu va dati seama ce faceti. V-o spun cu intentii bune.  
Iar reluăm discuția despre mijlocire? :huh:

#25
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,928
  • Înscris: 04.02.2006

View Postmario_bril, on 18 aprilie 2014 - 12:05, said:

Iar reluăm discuția despre mijlocire? Posted Image
Dupa cum bine vezi, ea creaza din nou probleme. Ai gasit motiv sa nu raspunzi la intrebare?

#26
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postkruger, on 18 aprilie 2014 - 12:12, said:

Dupa cum bine vezi, ea creaza din nou probleme. Ai gasit motiv sa nu raspunzi la intrebare?
Nu crează probleme, absolut deloc. Voi sunteți ipohondri, să știi.

#27
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,928
  • Înscris: 04.02.2006

View Postmario_bril, on 18 aprilie 2014 - 12:17, said:

Nu crează probleme, absolut deloc. Voi sunteți ipohondri, să știi.
Ok, am  notat.

Deci explica-mi si mie de ce te-ai ruga la zeul Efrem, in loc sa te rogi la Dumnezeu ?


P.S. Daca Efrem s-ar fi priceput la calculatoare, si-ar fi schimbat numele astfel incat sa contina versiunea curenta in loc de "cel Nou". Orice "calculatorist" stie ca toate versiunile se invechesc la un moment dat.
Ex: Sfantul Efrem 1.0

Edited by kruger, 18 April 2014 - 12:25.


#28
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postkruger, on 18 aprilie 2014 - 12:23, said:

Ok, am  notat.

Deci explica-mi si mie de ce te-ai ruga la zeul Efrem, in loc sa te rogi la Dumnezeu ?
Păi ne spune chiar Pavel, asta.

#29
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,928
  • Înscris: 04.02.2006

View Postmario_bril, on 18 aprilie 2014 - 12:28, said:

Păi ne spune chiar Pavel, asta.
Pai unde?

#30
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postkruger, on 18 aprilie 2014 - 12:40, said:

Pai unde?
În II Corinteni 5,20:

În numele lui Hristos, aşadar, ne înfăţişăm ca mijlocitori, ca şi cum Însuşi Dumnezeu v-ar îndemna prin noi,

#31
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,928
  • Înscris: 04.02.2006

View Postmario_bril, on 18 aprilie 2014 - 12:57, said:

În II Corinteni 5,20:

În numele lui Hristos, aşadar, ne înfăţişăm ca mijlocitori, ca şi cum Însuşi Dumnezeu v-ar îndemna prin noi,

Termenul din 2 Corinteni 5:20 este "trimisi imputerniciti" sau "ambasadori"  (presbeuomen) , iar in 1 Timotei 2:5 ("un singur mijlocitor intre Dumnezeu si om ...") termenul este mesitēs , tradus ca "mediator".

#32
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View Postmario_bril, on 18 aprilie 2014 - 12:57, said:

În II Corinteni 5,20:

În numele lui Hristos, aşadar, ne înfăţişăm ca mijlocitori, ca şi cum Însuşi Dumnezeu v-ar îndemna prin noi,

Evanghelia dupa Matei, capitol 7 said:

21. Nu oricine-Mi zice: “Doamne, Doamne!” va intra in Imparatia cerurilor, ci cel ce face voia Tatalui Meu care este in ceruri.
22. Multi Imi vor zice in ziua aceea: “Doamne, Doamne! N-am prorocit noi in Numele Tau? N-am scos noi draci in Numele Tau? Si n-am facut noi multe minuni in Numele Tau?”
23. Atunci le voi spune curat: “Niciodata nu v-am cunoscut; departati-va de la Mine, voi toti care lucrati faradelege.”


#33
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postkruger, on 18 aprilie 2014 - 14:12, said:


Termenul din 2 Corinteni 5:20 este "trimisi imputerniciti" sau "ambasadori"  (presbeuomen) , iar in 1 Timotei 2:5 ("un singur mijlocitor intre Dumnezeu si om ...") termenul este mesitēs , tradus ca "mediator".
Măi Kruger , nu vezi că omul e manipulator , de la ce a afirmat şi ce scrie în acel verset e cale lungă , minciuna ortodoxă pe asta se bazează
Isus a trimis apostolii  în lume să propovăduiască Evaghelia , iar Pavel , apostol al neamurilor  , asta făcea , îndemna să se întoarcă la Dumnezeu
Ce treabă are cu ce se discuta  despre mijlocirea zeilor morţi , cu ce spunea Pavel ?
Este minciuna ortodoxă ce s-a întins ca o plagă în toată ţara .

#34
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,928
  • Înscris: 04.02.2006

View Postpacopaco1967, on 18 aprilie 2014 - 14:27, said:

Măi Kruger , nu vezi că omul e manipulator , de la ce a afirmat şi ce scrie în acel verset e cale lungă , minciuna ortodoxă pe asta se bazează
Isus a trimis apostolii  în lume să propovăduiască Evaghelia , iar Pavel , apostol al neamurilor  , asta făcea , îndemna să se întoarcă la Dumnezeu
Ce treabă are cu ce se discuta  despre mijlocirea zeilor morţi , cu ce spunea Pavel ?
Este minciuna ortodoxă ce s-a întins ca o plagă în toată ţara .
In situatii de astea, prefer sa argumentez si nu sa il categorisesc pe individ ca "manipulator" si sa il ignor. Deci aduceam argumente cum ca, intr-adevar, ce spunea Pavel nu are legatura cu mijlocirea lu' Efrem 1.0

#35
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postkruger, on 18 aprilie 2014 - 14:12, said:

Termenul din 2 Corinteni 5:20 este "trimisi imputerniciti" sau "ambasadori"  (presbeuomen) , iar in 1 Timotei 2:5 ("un singur mijlocitor intre Dumnezeu si om ...") termenul este mesitēs , tradus ca "mediator".
Exact în sensul respectiv, se situează sfinții. Mulțumesc. Posted Image

Edited by mario_bril, 18 April 2014 - 14:53.


#36
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,928
  • Înscris: 04.02.2006

View Postmario_bril, on 18 aprilie 2014 - 14:53, said:

Exact în sensul respectiv, se situează sfinții. Mulțumesc. Posted Image
Care din cele doua? Posted Image

Serios, trebuie sa-ti smulg raspunsurile unu' cate unu' si tot ies numai jumatati.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate