Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Motive pentru care sa nu fac RCA la Carpatica

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Nici eu nu fac amiabila cu cineva asigurat la Carpatica. Politie, apoi CASCO cu regres.


View Posttsunnami, on 17 aprilie 2014 - 14:12, said:

am fost lovit din spate
......
daca mergeam la politie, gicu ramanea fara permis si eu aveam piesele platite.
Nu se retine permisul pentru tamponarea din spate ;)

#38
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Lipsa de finante nu e un motiv pentru nesimtire !
La fel si cei care merg pe sosele publice cu masina fara frane bune sa zicem, e acelasi tip de nesimtire.

Si daca mananci cartofi prajiti ca nu ai bani, tot nesimtire este, ca ai putea sa-i fierbi ! Etc.
Sau hai sa-i spunem neglijenta, nepasare, superficialitate, daca nesimtire suna prea dur.

Asadar, personal am refuzat carpatica si euroins, si la mai mulet masini.
In primul rand tine de obraz, dupa, daca cel lovit are casco te poate frige pe tine buzunarul, si de ce nu, chiar si eventualul pagubit iti poate veni cu pretentii diverse cand vede ce RCA ai !

Edited by tavktm, 18 April 2014 - 12:13.


#39
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Nesimțirea cea mai mare se pare că e la ASF, cei care patronează și permit unor asemenea firme să-și ia clienții în bătaie de joc.
Nu trebuie să prevezi tu ca un client de bună credință, ce probleme o să facă ei păgubiților.

#40
the1Storm

the1Storm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.04.2014
Salut,

Ín primul rand vreau sa stiti ca imi pare rau daca am lezat pe cineva cu postul meu. Nu am avut intentia sa jignesc pe nimeni, mi-am spus numai parerea vis-a-vis de cei care incurajeaza inselaciunea stiind ca o fac si nerespectand pe cei pe care-i lovesc.
Am trecut de 2 ori prin experiente costisitoare cu Euroins si Carpatica. Lovit de fiecare data de 2 ori, o data de cel vinovat, a doua oara de compania de asigurari

Am fost suspendat dimineata fara sa am nici un punct avertisment pe motiv ca jignesc. Am scris un mail administratorului la care nu am primit raspuns. Consider ca este un abuz, dar nu sunt eu cel a carui parere conteaza.

Mesajul meu este doar sa-mi cer scuze si sa va urez Paste fericit, parerea nu mi-o pot schimba. Da, ma pot cenzura, parerea ramane.
Nu o sa mai intru daca am fost suspendat.. acolo unde nu sunt dorit de proprietar, n-am ce cauta, caci, sunt realist, nu platesc eu pentru acest site, aici imi las doar pareri si contribui in cazul in care cineva cere o parere si eu cred ca ma pricep.

Sarbatori fericite, ne auzim dupa Pasti

#41
OutOfMind

OutOfMind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 04.06.2012
Pana la urma Omiasig si Uniqa raman cei mai ieftini asiguratori "fara mari probleme"? De ce as alege Uniqa in detrimentul Omniasig, care e cu 15% mai ieftin?

La emag se tine cont de Bonus / malus? Nu apare la final, in polita aceea de test pentru verificarea datelor completate. Oricum nu vad nicio reducere, decat acel 9% promotional.

Attached Files


Edited by OutOfMind, 18 April 2014 - 18:33.


#42
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View PostRealThing, on 17 aprilie 2014 - 14:54, said:

Am facut la City Insurance, de pe site de la Emag. UIte aici:

Produse
Asigurare RCA CityInsurance pentru Honda CIVIC XX00XXX, valabilă din 24-10-2013  1 buc.  318.86 Lei
Discount promo oferit de eMAG si Safety Broker de Asigurare  1 buc.  -15.94 Lei
cost transport:  GRATUIT
subtotal:  302.92 Lei

Pe 12 luni, sa fie completa treaba Posted Image

Permis de 14 ani, n-am accident la activ, cred ca am B6 sau B8 la bonus-mallus.

Si eu am facut tot la City Insurance acum 3 luni . Pentru 1.6 m-a costat 284 lei pe 12 luni.Asigurarea a fost facuta pe site-ul lor ( Citysmart )si a inclus o reducere de 25% fata de pretul standard ( aprox 20% fata de Emag/Rca-Ieftin)

On-topic. Pentru 100-200 lei diferenta nu as da bani la Carpatica.........insa pentru o diferenta de 1000 lei as comite-o Posted Image

Edited by polizei, 19 April 2014 - 00:12.


#43
_overboost

_overboost

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,726
  • Înscris: 06.07.2013

View Postaeon, on 17 aprilie 2014 - 12:44, said:

pai daca il lovesti pe unul sunt sanse foarte mari ca asiguratorul (carpatica) sa nu plateasca si atunci te trezesti dat in judecata
si daca respectivul "se pricepe", te plimbi prin tribunale pana te saturi iar cei 1000 de lei sunt maruntis pe langa ce poti ajunge sa platesti (mai ales daca e vre-o masina de 50k+ eur Posted Image)

in nici un caz nu spun ca exact asa se va intampla, dar povesti sunt destule chiar si aici pe forum
Aberatie sinistra! Pagubitul te da in judecata, te prezinti la primul termen si depui polita de asigurare la instanta. De acolo te-ai spalat pe maini.

Si exista mii de cai de a-i face sa plateasca, daca ai habar de lege.

View PostBlueSoon, on 17 aprilie 2014 - 12:48, said:

am auzit n cazuri de asigurati la carpatica ce in urma unui accident le venea sa planga de necaz ca asiguratorul le baga betze in roate si diverse motive doar sa nu le plateasca asigurarea. Asa ca, daca vrei sa fi asigurat pe bune, incearca sa cauti alt asigurator, chiar daca e cu 10-20 lei mai scump, macar sti ca nu dai banii degeaba in caz de vreo nefericire in trafic.
Pentru ca oamenii nu cunosc legea si nu stiu cui si unde sa se adreseze. Daca ai putina rabdare sa te documentezi, nu exista sa nu se rezolve asa cum trebuie. Doar daca nu ai dreptate...

View Postmihalexmihalex, on 17 aprilie 2014 - 12:53, said:

PAi nu se practica ideea : "asiguratorul plateste?" Atunci de ce-ti iau banii?
Ce vina ai tu ca ala nu da banul?
De ce p*la mea au aia de la ASF salariu pe luna cit noi (prostimea) pe viata?
De ce nu se inchide pravalia la CArpatica daca nu-s ok?
Poate cineva raspunde la aceste intrebari?
ASF-ul nu prea ii mai tine in brate. Acum ii someaza sa despagubeasca ce trebuie si cum trebuie si sa plateasca imediat dupa ce le faci plangerea. Am observat ca de cand cu arestarile si circul, fac plati la maxim 10-14 zile dupa plangere spre ASF, ceea ce inainte nu vedeai. Abia in a 30-a zi.

View PostAdm, on 17 aprilie 2014 - 13:56, said:

Lovesti cu "Rolls-ul" tau un alt ROLLS si sa vezi ce o sa chituiasca Carpatica la masina vatamata.
Pagubitul s-ar putea indrepta si impotriva ta pentru recuperarea daunelor.
Nu stiu ce sanse are, dar sigur te vei distra.
O sa chituiasca doar daca pagubitul nu are habar de lege, ori daca fix asta este metoda conforma de reparatie pentru respectiva avarie, si nu inlocuirea piesei. Daca se incadreaza la reparatie, se repara. Daca nu se incadreaza la reparatie si trebuie inlocuita piesa si pagubitul stie ce are de facut, cu siguranta se va inlocui.

View Posttsunnami, on 17 aprilie 2014 - 14:12, said:

am zis de bavaria de reparatii. mi-a recomandat un garaj de reparatii prin giulesti. am fost acolo (nu as intarzia dincolo de ora 6PM in locul ala), era lacatul pus
mers la Bavaria, mi-au facut estimarea.
am convenit sa iau doar piesele de la ei sa mi le montez eu, sa nu am probleme cu carpatica sa considere ca e prea scump
trimit devizul inspectorului, €800, numai piesele ii spun ca vreau sa mi le montez eu si nu am pretentie de la carpatica
imi spune ca e bine si sa dau drumul la treaba
vineri la ora 1PM merg la bavaria si platesc toate piesele sa le comand
luni ma suna inspectorul si imi spune ca dosarul meu a ajuns la antifrauda la carpatica si trebuie sa ma vad cu ei
luni sun la bavaria sa opreasca comanda pieselor, simtind ca e ceva putred, am trimis si un email.
bavaria a zis: partz! asa ca am cumparat si piese de care nu aveam neaparata nevoie, platite serios din buzunar

miercuri merg la antifrauda si mi se spune ca pozele facute nu sunt edificatoare si nu demonstreaza dinamica accidentului
mai fac o cerere de re-evaluare pe care o astept si astazi

singurul lucru pe care-l mai puteam face era sa ii fi dat in judecata dar pentru asta insemna sa nu reparam nici unu vehiculele sau sa platesc in plus un ispector acceptat de curte, ceea ce nu am mai acceptat, sa dau alti bani din buzunar.

daca mergeam la politie, gicu ramanea fara permis si eu aveam piesele platite.
Pai, tati, daca tu joci dupa cum iti canta ei asa meriti! Nici nu trebuia sa asculti de recomandarile lor. Te duceai la Bavaria, faceai reconstatare daca era cazul, si te duceai cu factura in brate. Ori plateai tu si iti ridicai trotineta si asteptai dupa bani (10 zile dupa care plangere la ASF), ori te duceai si faceai cererea de despagubire cu virament spre Bavaria si cand se platea (in aceleasi conditii) te duceai si-ti ridicai trotineta. Daca ala te-a vazut slab si c-ai jucat dupa sarba lui, normal ca ai pierdut trenu'.


Nu modul de actionare al societatilor de asigurari e problema, ci faptul ca oamenii nu cunosc legea favorabila lor si nu-si cunosc drepturile! Ori sunt delasatori pentru a obtine ceea ce li se cuvine! Aia e problema! Societatile actioneaza asa cum ar actiona oricare dintre noi, incercand sa-si limiteze cat se poate de mult platile. Problema e ca oamenii nu-si cunosc drepturile!

Edited by _overboost, 21 April 2014 - 11:49.


#44
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Post_overboost, on 21 aprilie 2014 - 11:46, said:

Pai, tati, daca tu joci dupa cum iti canta ei asa meriti! Nici nu trebuia sa asculti de recomandarile lor. Te duceai la Bavaria, faceai reconstatare daca era cazul, si te duceai cu factura in brate. Ori plateai tu si iti ridicai trotineta si asteptai dupa bani (10 zile dupa care plangere la ASF), ori te duceai si faceai cererea de despagubire cu virament spre Bavaria si cand se platea (in aceleasi conditii) te duceai si-ti ridicai trotineta. Daca ala te-a vazut slab si c-ai jucat dupa sarba lui, normal ca ai pierdut trenu'.


Nu modul de actionare al societatilor de asigurari e problema, ci faptul ca oamenii nu cunosc legea favorabila lor si nu-si cunosc drepturile! Ori sunt delasatori pentru a obtine ceea ce li se cuvine! Aia e problema! Societatile actioneaza asa cum ar actiona oricare dintre noi, incercand sa-si limiteze cat se poate de mult platile. Problema e ca oamenii nu-si cunosc drepturile!
tu raspunde cum ai fi facut in locul meu, nu veni cu citate din "libertatea"
se pare ca nu esti atent.
carpatica nu a refuzat faptul ca piesele erau distruse/zgariate. ei au costestat dinamica accidentului.
doar nu crezi ca sunt experti in furt?
ce aveam de facut?
am scris, dar erai prea ocupat sa citesti.

#45
_overboost

_overboost

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,726
  • Înscris: 06.07.2013

View Posttsunnami, on 21 aprilie 2014 - 20:55, said:

tu raspunde cum ai fi facut in locul meu, nu veni cu citate din "libertatea"
Ii dadeam in judecata si ceream contra-expertiza. Aia faceam, cocosel!

Ia zi tu, de cand ai avizat dauna si pana luni, cand ti-au zis de anti-frauda cate zile au trecut? Ca daca au trecut mai mult de 5, iar ti-ai luat-o peste bot degeaba.

Asta ca sa nu mai spun ca eu nu faceam amiabila, da' asta-i o alta poveste. D-aia va joaca pe degete, ca va e greu sa cautati o lege pe net si s-o cititi cu atentie. Nu din "libertatea" cum aberezi tu... Pana una alta gaura-i la tine in buzunar, dar tot tu te umfli-n pene.

Edited by _overboost, 22 April 2014 - 00:03.


#46
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Post_overboost, on 22 aprilie 2014 - 00:00, said:

Ii dadeam in judecata si ceream contra-expertiza. Aia faceam, cocosel!

Ia zi tu, de cand ai avizat dauna si pana luni, cand ti-au zis de anti-frauda cate zile au trecut? Ca daca au trecut mai mult de 5, iar ti-ai luat-o peste bot degeaba.

vezi ca ramai corigent la respect, nu te umfla-n pene ca nu (ma) impresionezi.

miercuri, avizat dauna, luni, mi-au comunicat de anti-frauda

sigur ca ii puteam da in judecata, dar asta insemna sa platesc eu un inspector a carui expertiza e acceptata in curte, sau sa nu umblu nici eu si nici cel care m-a lovit la vehicule.
am facut plangere si la csa, dar au respectat termenele de raspuns. singura cale am amintit-o (si in postul initial)

stie toata lumea ca incearca pe toate caile pe care le au si le stiu (si profita ca oamenii nu sunt informati), nu incerca sa-i aperi.
am mai spus parerea mea despre cei care incurajeaza furtul si inselaciunea.

#47
_overboost

_overboost

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,726
  • Înscris: 06.07.2013

View Posttsunnami, on 22 aprilie 2014 - 00:06, said:

vezi ca ramai corigent la respect, nu te umfla-n pene ca nu (ma) impresionezi.

miercuri, avizat dauna, luni, mi-au comunicat de anti-frauda

sigur ca ii puteam da in judecata, dar asta insemna sa platesc eu un inspector a carui expertiza e acceptata in curte, sau sa nu umblu nici eu si nici cel care m-a lovit la vehicule.
am facut plangere si la csa, dar au respectat termenele de raspuns. singura cale am amintit-o (si in postul initial)

stie toata lumea ca incearca pe toate caile pe care le au si le stiu (si profita ca oamenii nu sunt informati), nu incerca sa-i aperi.
am mai spus parerea mea despre cei care incurajeaza furtul si inselaciunea.
Cocosel, sa spui despre mine ca-i apar pe asiguratori e nebunie curata Posted Image Eu pe aici postez tocmai armele cu care sa-i bati si tu zici ca incerc sa-i apar! Doamne, zi-mi cine e dealerul tau ca vreau si eu ce fumezi tu!!! Eu doar ii inteleg si spun ca e normal asa cum procedeaza, incercand sa limiteze platile. Vinovati sunt cei ce nu-si cunosc drepturile.

De miercuri si pana luni se incadreaza in alea 5 zile, deci e ok. Dar faptul ca e dosarul la anti-frauda nu inseamna neaparat ca se respinge plata, ci doar ca se amana cu vreo 90 de zile. Aia e. Puteai chema Politia la fata locului, mai ales ca te-a dat si pe jos, se intocmea un DP si asiguratorul nu mai avea dreptul de a cerceta speta, atata timp cat aceasta era cercetata de un organ superior abilitat. Dar asta-i din nou o alta poveste...

Hai, noapte buna! Te mai invat maine alte chestii.

Edited by _overboost, 22 April 2014 - 00:13.


#48
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
gainusa, acum am invatat ce puteam face. politia. si gata. fara amiabila. e misto ca ma inveti acum.
ti-am zis ca astia te fac cunoscand TOATE jmekeriile.
la BMW am dat comanda vineri, luni am vrut s-o anulez, ca nu-mi mai trebuiau toate prostiile daca mi-o tragea asigurarea.
la ce imi trebuia sa dau €180 pe bara care imi protejeaza cilindrul, daca era doar zgariata?
bmw nici nu m-a luat in considerare. le-am scris un mail luni in care am agreat sa le platesac si o penalizare pentru faptul ca anulez comanda.
raspunsul lor a fost "partz tsunami, da-te dreaq de prost, ti-am luat banii"
imi puteau cere profitul lor pe piesele alea.

acum am invatat ca nu mai exista amiabila pentru mine
mai ales cand aud de euroins si carpatica

si puisor, raspunsul lor a fost ca din fotografiile facute nu reiese ca dinamica accidentului ar fi condus la daunele alea (mare branza nu era, €800), si daunele au fost in principal de la cazatura, nu la elementele spate care au fost lovite.
deci raspuns in timp am avut. ti=am spus ca am facut plangere si la csa, dar au respectat toate termenele.
imi ramanea sa nu ating vehiculele pana la judecata (care se putea lungi tot din cauza lor), sau sa mai scot bani din buzunar sa platest un expert agreeat de curte, ceea ce am refuzat.
nici avocatii nu se uita la tine gainusa pestru o dauna asa mica, cat dracu sa castige el?
am cautat si avocat, am spus ca le dau 75% din cat castiga. raspuns ca si in cazul bmw bavaria, "partz"

#49
accexpert

accexpert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 08.03.2007

View PostStefan_CM, on 18 aprilie 2014 - 08:36, said:

Termina cu "nesimtire", invata sa postezi cum trebuie. Mai faceai asa si pe alte subiecte, asta ca sa stii, sa nu zici ca n-ai fost avertizat.

In primul rand editeaza-ti postul cu "tu", eu ti-am spus care-i realitatea, iar realitatea e data de numere, de cota de piata a asiguratorilor.
In al doilea rand, cand oamenii nu au bani, aleg ceva mai ieftin, mai exact acele asigurari. Asta pot, asta fac. Sa nu iti permiti RCA de mii de lei pe an nu e nesimtire.
Hmmm, cand nu au bani este o nesimtire (si aici subliniez si eu acelasi lucru) sa aiba pretentia la masina. Masina inseamna cheltuieli si responsabilitate pe care trebuie sa ti le permiti, nu este un drept inalienabil. Iar daca nu iti permiti, asta este. Statul a avut grija sa existe mijloace alternative de transport. Hai sa te intreb altceva (ca putem face foarte usor paralele): daca unul care "nu are bani" iti loveste cu masina familia si o omoara pentru ca nu a reparat franele si are anvelope foarte uzate si nu a putut frana eficient (chiar acum o saptamana am fost lovit de unul cu o troaca in spate care a pus frana si a mers sanie in mine, ceilalti participanti la trafic mi-au zis ca a pus frana si degeaba, rotile erau foarte uzate, frane cam ioc), la fel de hotarat vei mai fi sa aperi pe astia care "nu au bani" dar au pretentii la masina insa nu sunt deloc responsabili? Este din acelasi ciclu cu "nu au bani si nu isi permit".

#50
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Nu. Multi inca au masinile de cand aveau bani, de acum cativa ani. Au ramas cu ele, dar fara bani ca inainte.
Evident ca prefera sa scuteasca sute de lei, luand un RCA mai ieftin - chiar si eu am vazut, la mine, diferenta de >700lei intre asiguratori (pe 6 luni!).
Lasa offtopic-ul cu frane si alte lucruri, nu vorbim de lucruri ce tin de ITP (pe care sper ca l-au luat pe bune).
Am mai zis, terminati cu "nesimtire", altfel luati o pauza sa va relaxati, cand amintiti de asta. Nu e nevoie sa jigniti sau sa aveti comportamentul asta.

#51
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Atata timp cat asigurarea este incheiata cu o firma autorizata, ea e perfect legala si intra la categoria "ieftin dar prost". E foarte OK daca nu faci dracii in trafic, dar nu face nimeni amiabila cu tine daca o dai in bara. Cel putin asta e parerea mea.
Cine tine la permis si e constient ca si lui i se poate intampla ceva neprevazut, face un efort si isi ia asigurare de la firme serioase, ca sa aiba macar sansa de constatare amiabila. Altfel, amenda si eventual permisul vor insemna mult mai mult decat diferenta de pret la RCA.

#52
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010

View PostOutOfMind, on 18 aprilie 2014 - 18:32, said:

La emag se tine cont de Bonus / malus? Nu apare la final, in polita aceea de test pentru verificarea datelor completate. Oricum nu vad nicio reducere, decat acel 9% promotional.

Chiar asa. Stie cineva?

#53
DaCosta

DaCosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 25.06.2007
Se tine, verificat cu broker-ul ala pe care-l folosesc ei. Costurile sunt date via ceva API de la broker.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate