Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Low Carb High Fat

- - - - -
  • Please log in to reply
989 replies to this topic

#937
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
De-ar creste muschii asa cum visati voi. Macar pe noi.

In fine, daca zici ca deja stii ce ai de facut, succes.

#938
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005

View Postanonima28, on 08 iulie 2017 - 21:59, said:

Am inteles ca mersul pe banda inclinata nu e indicat daca nu vrei muschi la picioare iar eu am prea multi. Probabil din cauza faptului ca am prea multe kg in plus.
Cand suferi de obezitate morbida, aspectul gambelor e ultima ta problema.

View Postanonima28, on 08 iulie 2017 - 12:06, said:

RMB este de 2300.Am 28 de ani si 119,5 kg.
Ar trebui sa ai vreo 2m65 sau sa tragi la plug ca sa fie asa. Poate vei vrea sa refaci calculul.

#939
anonima28

anonima28

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 08.07.2017
Asta si fac R10.
Eu am spus: "in mare parte am evitat posturile lui skeptikal"( fiind foarte lungi),nu am spus ca nu am citit deloc postarile lui sau ca nu sunt de acord cu ceea ce spune el..Eu spun ceva dar vad ca fiecare intelege ce vrea.Sau poate nu ma exprim eu destul de clar.Tin acest regim pentru ca imi este bine cu el,nu pentru ca l-as considera eu foarte sanatos.In fine..vad ca trebuiesc date multe explicatii.
Da, Vinciun are dreptate.Lui ii place sa vorbesca doar cu oameni intelepti.Cine stie..poate intr-o zi va deveni si el unul.Sau poate ca este deja si nu mi-am dat eu seama.( atata vreme cat tu ai tinut sa specifici ca eu am gresit spunand ca am multi muschi in loc de muschi prea mari,eu fiind vreo specie...se subintelege intelepciunea)
Vinciun vrei sa iti dau quote cu greselile tale? Nu imi sta in caracter.
In fine iar..vad ca va pricepeti sa trageti concluzii pripite si sa judecati.
Tocmai de aceea acesta este un forum.Sa discutam public,nu privat,pentru ca si altii sa poata citi chiar daca nu participa la discutii.
Intrebarea mea este daca eu tin acum acest regim cu 800-1000 de calorii pe zi,mai incolo cand o sa consum de exemplu 1600 de calorii( 1600 fiind sub RMB) exista posiblitatea totusi sa ma ingras?

View Postsebulbus, on 09 iulie 2017 - 16:39, said:

Cand suferi de obezitate morbida, aspectul gambelor e ultima ta problema.
Ai dreptate.

Ar trebui sa ai vreo 2m65 sau sa tragi la plug ca sa fie asa. Poate vei vrea sa refaci calculul.
L-am refacut. RMB este de 1985 fara sport.

#940
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010

View Postanonima28, on 09 iulie 2017 - 17:12, said:

Intrebarea mea este daca eu tin acum acest regim cu 800-1000 de calorii pe zi,mai incolo cand o sa consum de exemplu 1600 de calorii( 1600 fiind sub RMB) exista posiblitatea totusi sa ma ingras?

Se spune ca daca o perioada mai lunga esti obisnuit cu 1000 de calorii, daca vei mari mult numarul (in cazul de fata, de la 1000 la 1600 e cu 60% mai mult) e posibil sa te ingrasi. Dar eu nu cred asta. Daca tu ai nevoie de 1600, cu 1600 ar trebui sa fii bine. Daca mananci mai mult (in special mai multi carbohidrati, sau sare - sodiu) vei avea mai multa apa in organism. De asemenea, evident ca vei avea mai multe reziduuri in intenstine, ceea ce se simte la greutate, deci e normal ca o perioada sa se acumuleze putin cate putin. Dar parerea mea este ca nu se va depune grasime in plus

#941
anonima28

anonima28

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 08.07.2017
Multumesc pentru raspuns.Si eu am aceeasi parere.
Stie cineva sa imi explice cum ajunge ficatul sa fie gras, in conditiile in care colesterolul si trigliceridele au valori foarte mici? ( la o persoana cu obezitate morbida)
Eu nu ma mir ca este gras.Eu ma mir ca analizele au valori prea mici.

#942
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Daca consumi constant dulciuri, ar fi o posibilitate.

#943
anonima28

anonima28

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 08.07.2017
Nu consumam dulciuri constant.
Mancam cantitati prea mari de mancare( multa paine, paste si carne).Mancam si noaptea de vreo 2 ori+ cola 0 in loc de apa + dormit de exemplu 3 ore dimineata si vreo 2-3 dupa-masa.
Nici acum nu am un program stabil pentru somn,dar pe rand, incerc sa le imbunatatesc pe toate.

Edited by anonima28, 09 July 2017 - 17:47.


#944
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Foarte pe scurt despre ficatul gras: din punct de vedere al digestiei, ficatul stocheaza carbohidratii in rezervele de glicogen, iar pe cei care raman, ii transforma in grasimi pentru stocare. Este evident ca daca vei manca grasimi, ficatul va fi exclus de acea munca pe care o face, pentru ca tu ii vei da direct grasimile pentru care lucreaza el. Din cauza muncii in exces pe care o face devine gras

#945
anonima28

anonima28

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 08.07.2017
Ai naibii carbohidrati! Am inceput sa urasc painea si pastele.
M-a apucat azi o pofta de lubenita...si de pepene galben :)
Ficatul ma gandesc ca transforma si proteinele in grasimi pentru stocare daca sunt prea multe,nu?
De fapt, transforma tot si stocheaza daca sunt cantitati mai mari decat este nevoie,baiat de treaba!Cum lucreaza el in exces si se ingrasa.Mi-e mila de ficatul meu.Cat ii dadeam eu sa lucreze si noaptea si ziua,si porcarii ( cola si redbull)
Rezulta ca trebuie evitate mesele copioase si nesanatoase. Bingo!
Colesterol total 120
Trigliceride         80
Ficat gras
In urma acestor rezultate ,eu sunt de parere ca mancam destul de ok dar in cantitati prea mari.

#946
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
S-a descoperit modalitatea prin care dieta bogata in grasimi iti da cancer de colon.

#947
anonima28

anonima28

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 08.07.2017
2 saptamani si 3 zile
-5 kg :)

#948
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Numeri caloriile?

#949
anonima28

anonima28

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 08.07.2017

View PostR10, on 13 iulie 2017 - 01:44, said:

Numeri caloriile?
Da.Atat am mancat in ultimele zile:
595 grame, 1187.1 calorii, 82.4 proteine, 86.8 lipide, 12.6 carbohidrati, 1.2 fibre
944 grame, 1547 calorii, 79.2 proteine, 120.7 lipide, 36.9 carbohidrati, 8.1 fibre
307 grame, 802.8 calorii, 40.8 proteine, 67.8 lipide, 4.4 carbohidrati, 0.1 fibre
620 grame, 1456 calorii, 84.9 proteine, 115.2 lipide, 15.6 carbohidrati, 10.2 fibre
568 grame, 956.4 calorii, 66.6 proteine, 69.6 lipide, 11.6 carbohidrati, 1.2 fibre
602 grame, 997 calorii, 55.7 proteine, 80.6 lipide, 13.6 carbohidrati, 2.6 fibre
902 grame, 1505.6 calorii, 105.6 proteine, 108.8 lipide, 24 carbohidrati, 4.4 fibre
785 grame, 1168.5 calorii, 41.7 proteine, 89.1 lipide, 33.2 carbohidrati, 4 fibre

Ar trebui sa maresc consumul de grasimi si fibre,si sa scad proteinele.
Momentan am o masa sau 2 pe zi,depinde.
Ma simt bine.Nu imi e somn dupa ce iau masa,nu am pofte mari.Problema este ca daca urc niste scari sau car o plasa de exemplu,ma simt ca si cum as fi facut-o pentru o ora.Obosesc si ma dor picioarele / mana ( cam de 1 saptamana)
Iau Liv 52,cate 2 de 2 x zi si 1 tableta high5zero la 2 zile.
Vreau sa cumpar ACETIL L-CARNITINĂ si sa incep sala/plimbarile.

#950
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Te simti bine dar obosesti si te dor picioarele daca urci scarile sau cari o plasa?!
Acetilul ala pentru ce e? Impotriva cancerului ce iei? :P

#951
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Mai mananca si o frunza verde prin caloriile alea. Nu e vorba doar ca dau satietate prin volum, dar micronutrienti, fibre, alea alea. Oboseala o simti de la deficitul probabil prea mare si lipsa carbohidratilor.

Interesant e ca unde ai consumat mai multe calorii, vin in mare parte din grasime. Nu ca n-ar fi ok, dar e posibil sa poti da la schimb o parte din ele pe alte alimente care sa contribuie la volumul total/ satisfactia perceputa.

#952
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Poți să mănânci legume multe. Nu sunt calorice, ai varietate, si sunt simplu de gătit. O să îți ofere si niste fibre, despre care se spune că sunt importante.

#953
anonima28

anonima28

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 08.07.2017
Mananc 2 portii de salata pe zi.
Cum sa fac sa mananc mai multe legume fara sa depasesc nr carbohidratilor?
Recomandati Acetil L-Carnitina daca fac sport?

#954
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Ești pe aria "O viata sănătoasă". Chiar dacă părerile despre alimentația sănătoasă sunt împărțite, nu vei primi sfaturi aici să folosești suplimente, pentru că poți lua din alimente toqte lucrurile de care are nevoie organismul.

Cat despre legume, eu le fac la cuptor. Poți pune orice vrei (nu cartofi), si nu te uita la numărul de carbohidrați, nu trebuie să numeri, mănâncă liniștit, ca nu o să ai probleme. Eu în perioada asta mănânc doar legume (uneori la cuptor, uneori crude), fructe (o grămadă), uleiuri (de măsline 95%) si ouă. Acum când e varietate trebuie profitat

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate