Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Samsung Galaxy S5 vs HTC One (M8)/ iPhone 5S/ LG G2/ Sony Xperia Z2

- - - - -
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

Poll: Samsung Galaxy S5 vs HTC One (M8)/ iPhone 5S/ LG G2/ Sony Xperia Z2 (93 member(s) have cast votes)

Care vi se pare cel mai bun?

  1. Samsung Galaxy S5 (28 votes [30.11%] - View)

    Percentage of vote: 30.11%

  2. HTC One (M8) (22 votes [23.66%] - View)

    Percentage of vote: 23.66%

  3. Apple iPhone 5s (5 votes [5.38%] - View)

    Percentage of vote: 5.38%

  4. LG G2 (15 votes [16.13%] - View)

    Percentage of vote: 16.13%

  5. Sony Xperia Z2 (23 votes [24.73%] - View)

    Percentage of vote: 24.73%

Vote Guests cannot vote

#37
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Ei le tot maresc de la o generatie la alta dar mainile nu cresc, raman la fel... Z2 e cel mai incomod din cauza colturilor patratoase.
Daca puneau butoanele pe banda neagra si eliminau difuzoarele HTC-ul era cel mai reusit.

#38
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Haideti sa si votam! Posted Image

#39
Mr_Hara

Mr_Hara

    Very Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,026
  • Înscris: 23.01.2010

View PostPapillon_, on 15 aprilie 2014 - 08:54, said:

Ei le tot maresc de la o generatie la alta dar mainile nu cresc, raman la fel... Z2 e cel mai incomod din cauza colturilor patratoase.
Daca puneau butoanele pe banda neagra si eliminau difuzoarele HTC-ul era cel mai reusit.

sau daca punea butoanele ca si la samsung in partea de jos fara sa aiba vreo legatura cu display-ul,sigla HTC o punea in partea de sus ca sa fie display-ul curat fara nimic pe el si nu il facea rotund pe spate ...chiar era super reusit

si iau copiat si pe cei de la BB Attached File  z10-angle.jpg   270.13K   36 downloads Attached File  bgr-htc-one-m8-17.jpg   241.63K   36 downloads

@Mur

eu am votat deja...primul vot al meu a fost si se stie ca pentru S5 doar Posted Image Posted Image

#40
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Nu are nici o treaba cu BB...

#41
Mr_Hara

Mr_Hara

    Very Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,026
  • Înscris: 23.01.2010

View Postalin62, on 15 aprilie 2014 - 10:56, said:

Nu are nici o treaba cu BB...

ia pune-i 2 difuzoare lui BB Z10 si vezi cam,cum apare :)

eu m-am referit doar la aspect si atat

#42
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Vad ca s-au adus modificari topicului meu fara sa mi se fi cerut acordul. Ce impolitete :D

Care e relevanta acestui poll? Sa compari niste telefoane, asa, la modul general, fara sa specifici ce sa compari la ele, e ca si cum ne-am apuca sa masuram sa vedem care o are mai mare :D Adica, total irelevant.

Nu pot sa votez intr-un poll unde scrie x,y,z... fara nicio relevanta.

Daca le-am diseca pe capitole separate:
-performanta
-design
-constructie
-calitate
Atunci da, dar asa, comparam un telefon mic, cu unul mare, cu altul de plastic si altul de aluminiu, etc... o aiureala fara relevanta.

#43
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Nu te oprește  nimeni sa compari telefoanele cum vrei, prin prisma construcției, a performantelor etc.

#44
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Nu stiu ce o toti dati inanite cu benchmark-urile, pentru ca oricum la nivelul asta sunt diferente minore si nu se resimt decat poate prin jocurile "grele", desi nici acolo. Din punctul meu de vedere, mai importanta este cantitaea de RAM si GPU-ul + optimizarea buna a sistemului de operare, decat procesorul. Exemplu concret, Moto X un flagship si un model foarte popular in state. Proceosor dual core (Snapdragon S4 Pro - 2 x 1.7 GHz Krait 300) si face fata la orice joc Ii dai si surcalseaza la capitolul fluiditate orice S4/S5 incarcat cu Touchwiz.

La mine asa ar veni clasamentul :

Moto X
HTC One (M8)
Sony Xperia Z2
LG G2
Samsung Galaxy S5
iPhone 5S

#45
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009

View PostMur_, on 15 aprilie 2014 - 13:25, said:

Nu te oprește  nimeni sa compari telefoanele cum vrei, prin prisma construcției, a performantelor etc.
Asa este dar ma opreste inteligenta sa le compar asa, aiurea, anapoda. Nu sunt atat de inteligent incat sa compar mere cu pere.

Daca le compar prin prisma constructiei, imi da ca HTC si ifonu sunt pe primul lor.
Daca le compar dpdv performante, imi da altceva.
La fel daca le compar si la display, camera, etc.

Cum faci ca sa concluzionezi dupa ce faci toate aceste comparatii logice, corecte, sa afli care e mai bun?!?

Edited by Mur_, 15 April 2014 - 18:16.


#46
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
Tu cand ti-ai luat iphone-ul, l-ai comparat si cu alte telefoane si ai ajuns la concluzia ca e cel mai bun pentru tine, sau l-ai luat fara sa te mai uiti in stanga sau in dreapta?
Si daca l-ai comparat cu alte telefoane inainte sa-l achizitionezi, inteligenta nu te-a oprit in momentul ala sa compari aiurea mere cu pere?

#47
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postd-rive, on 15 aprilie 2014 - 15:44, said:

Daca le compar prin prisma constructiei, imi da ca HTC si ifonu sunt pe primul lor.
Daca le compar dpdv performante, imi da altceva.
La fel daca le compar si la display, camera, etc.

Cum faci ca sa concluzionezi dupa ce faci toate aceste comparatii logice, corecte, sa afli care e mai bun?!?

Si ca sa ti iei un telefon ce faci? Le cumperi pe toate 3 4 ca sa ai si constructie si display si camera.... ?
Gandeste te ca e ca la magazin aici, ti le a pus pe tejghea si te intreaba, pe care il vrei?

#48
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
The Ugly, nu am ifon, am S4 si nu am avut niciodata altceva decat smartfon Samsung.
Cred ca esti si tu victima altora si ai inteles total pe dos lucrurile :D

Alin62.
Cand te apuci sa compari niste chestii avand in comun doar faptul ca sunt telefoane, nu o sa obtii un rezultat coerent ci o aiureala, ca cea de pe topicul de fata unde tot tsugulanul da si el cu votul ca e moca.

HTC One M8 are cea mai misto constructie, cel mai bun sunet al difuzoarelor, etc.
S5 e cel mai dotat si performant.
Sony e o abordare total diferita si exceleaza la alte lucruri si se pare ca are partea lui de fani dpdv design, rezistenta la apa (bine, si S5 e rezistent la apa)
LG un display meserias si performante pe masura.
Ifon cu siguranta cel mai de necomparat cu celelalte, o abordare total diferita a ceea ce inseamna un smarfon.

Cum poate, un om inteligent, sa faca asemenea comparatie si sa traga o concluzie coerenta, clara?!? Efectiv comparam sa ne aflam in treaba.
Si da, poti sa le compari, dar doar la anumite chestii pentru ca in rest, totul tine de gust si rezultatul o sa fie in functie de gust, adica o variabila mare de la om la om.

Cum imi aleg eu telefonul?
E simplu.
Imi aleg sistemul de operare care e cel mai pe gustul meu si se pliaza nevoilor mele, la fel si cu bateria, display, constructie, etc.
Din pacate alegerea ideala nu o poti face pentru ca mi-ar placea un telefon cu designul ifon 5s, sistemul de operare android sau ios, smecheriile pe care le are s4-s5, constructia lui 5S, dimensiunea lui 5s, difuzoarele lui HTC ONe M8 si lista asta de insiruiri poate continua.
Dupa cum vedeti, ceea ce vreau eu sau ceea ce consider eu ca ideal e o utopie, deci nu exista. Fix asa e si comparatia de mai sus care are ca rezultat ceea ce s-ar alege conform proverbului:
Ce stie "taranul" ce-i ciocolata?
Pastreaza ambalajul,
Si-arunca bucata...

Ca na, e frumos colorat si se lasa impresionat la modul tamp de ceea ce vor producatorii sa gandeasca el si sa aleaga acel produs.

Cred sincer ca oamenii de pe forumul softpedia sunt suficient de inteligenti incat sa nu compare BMW M5 cu Skoda Octavia, Dacia Logan si Toyota Landcruiser... asa cum s-a facut in topicul de fata.

#49
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007
Cum? Nu sunt toate masini? :)

#50
Mr_Hara

Mr_Hara

    Very Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,026
  • Înscris: 23.01.2010
eu am votat S5-ul in acel poll si l-am votat pentru ca asta as alege din toata lista aia de telefoane...nu am votat pentru ca S5-ul le are pe toate dar doar dupa parerea si gustul meu S5-ul e numarul 1,sunt si voi ramane fan Samsung

Edited by AdL84, 16 April 2014 - 14:51.


#51
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006

View Postd-rive, on 16 aprilie 2014 - 14:32, said:

The Ugly, nu am ifon, am S4 si nu am avut niciodata altceva decat smartfon Samsung.
Cred ca esti si tu victima altora si ai inteles total pe dos lucrurile Posted Image

Cred sincer ca oamenii de pe forumul softpedia sunt suficient de inteligenti incat sa nu compare BMW M5 cu Skoda Octavia, Dacia Logan si Toyota Landcruiser... asa cum s-a facut in topicul de fata.

Am spus si eu iphone, putea foarte bine sa fie S4, ideea ramane. Cand ti-ai cumparat telefonul, l-ai comparat cu altele sau l-ai luat fara sa te uiti stanga-dreapta?

Paralela cu masinile nu sta in picioare. Se compara telefoane, de la producatori diferiti, incadrate in acelasi segment high-end si avand preturi destul de apropiate. Nu e vorba de un versus intre HTC One, Nokia 6610 si Galaxy Note 10.1.

In afara de asta, trecand peste dedicatia din primul post, nici nu se cere obtinerea unei concluzii unanim acceptata despre care este cel mai bun telefon dintre ele. Este un topic de versus, asa cum sunt toate celelalte.

#52
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Mie imi place Z2 ul de la Sony. Cu el am votat.
Comod la utilizare e iphone pentru ca il tii mai usor in mana.

#53
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
TheUglyOne, iti inteleg punctul de vedere si ti-l accept Posted Image

Cand mi-am cumparat S4 nu am stat pe ganduri. Eram satul de S3 care nu a fost deloc pe gustul meu si a fost o greseala sa-l cumpar. Functional, era ok, ca si design, l-am suportat cu greu.
Vezi, atat de mult difera de la un om la altul motivul pentru care si-a cumparat un telefon sau altul. De aia zic ca e absurda comparatia, asa cum e pusa ea aici.

Cat despre comparatie. Uita-te la preturi si o sa vezi ca diferentele sunt destul de mari intre telefoane. Nu am spus eu ca la jumatate de pret din cat costa un ifon iti iei un android țapăn Posted Image
Nu mai vorbesc de modul in care isi mentine valoarea un ifon comparativ cu oricare alt telefon. Asa cum e Skoda la masini, cam asa e si ifonul la faza asta.
Si nu vreau sa spuna iar unii ca iau apararea ifoanelor dar uita-te la un 4 sau 4S cum arata chiar si in prezent ca e peste multe telefoane la capitolul design si materiale.
Pacat ca androidele nu au designul si materialele ifoanelor.

Edited by d-rive, 16 April 2014 - 23:09.


#54
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Si iar am ajuns la design si materiale... da nu au aluminiu si sticla apple, au aluminiu si sticla htc sau sony...cat despre design asa zic si eu, one este mai frumos decat i5

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate