Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

MESTERI NESERIOSI

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#37
irys227

irys227

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 20.05.2010
Am scris mai sus de acest personaj MIHAI TELEUCA , si am incercat sa fac haz de necaz, povestind cate tampenii a putut face omul asta la noi acasa, batandu-si joc de ignoranta noastra, luindu-si o masca de om serviabil si dragut, ocupat pana peste cap cu lucrari importante, carora abia le face fata.
Si are lucrari!!! Undeva langa OBOR, chiar langa magazin, alta undeva in TEI face un apartament de 3 camere, de la zero...cu tot cu instalatii sanitare si electrica!!! Chiar si termoizolatie rofl.
Pacat ca nu am aflat si numele proprietarilor, ca sa-i pot anunta cu cine au de-a face.

Probabil ca diavolul si-a bagat coada si , la sfarsitul lui iulie, dupa ce cretinii aia de instalatori de la ALTA MAREA ne-au spart baia ca sa depisteze un robinet neetans, (montat de marele Teleuca!) ,am fost cu personajul in cauza sa cumpar o cutie de faianta pentru reparatii. Asta era TOT ce se oferea sa faca, adica sa mearga cu masina personala in Militari, ca si garantie pentru lucrarea facuta de el acum cateva luni.
Si, pe drum, amabil si dragut cum e el, s-a oferit contra sumei de 4-500 lei sa ne termoizoleze un balcon micut, pe care aveam mereu igrasie.
A declarat ca e liber cateva zile si ca vrea sa se revanseze cumva pt paguba noastra, facandu-ne si noua balconul functional.

Ce avea de gand 'mesterul' asta sa faca? Bah. Pot sa descriu etapele. Sa scoata gresia de pe jos, sa puna un extrudat de 2, cu masa de spaclu pe el (cu plasa) si peste care sa lipeasca gresia noua, cu CM9. Sa puna niste extrudat de 2 si pe parapetul balconului , ca nu mai vina frig si sa mucegaiasca! Si peste extrudat sa traga glet, si gata. 400 lei manopera!.2,6 mp balconul, cu parapetele lung de 3+1 m, inaltime de 1m.

Care este vina mea ca , atat de proasta cum sunt, nu am invatat meseria de zidar, ca sa stiu cum dracului se face o termoizolatie?!
Mie mi s-a parut OK ce spunea acest personaj. Se facea repede, nu costa prea mult, si aveam si noi un balcon fara mucegai, si mai calduros.
In seara aceea ne-am uitat jumătate de ora la balconul nostru frumos, cu gresie pusa de doi ani, cu peretii drepti, dati cu glet de ipsos (ca de aia mucegaia) dar drepti si albi acum, spoiti frumos cu Savana cu teflon. Era frumos facut, dar fara izolatie, iarna aveam apa pe gresie (condens) si pete de mucegai pe la colturi.
Am zis sa ne riscam. Nu avea cum sa iasa urat, ce naiba! Erau numai 4 m de zid de reparat si 2-3 mp de gresie de pus. Ok. L-am lasat pe individ sa vina a doua zi sa sparga.
Specialitatea lui! Gresia a iesit farame, ca era bine de tot lipita.
In vreme ce distrugatorul ne strica frumusete de balcon, neavând ce face, caut si eu pe internet cum e cu termoizolatiile astea.
Si ma crucesc!
Scrie peste tot ca polistirenul pus la interior mucegaieste in draci, ca intr-un an sau doi  e negru pe sub gletul pe care il pui peste izolatie. Ca iese igrasia pe la colturi si miroase ingrozitor chiar daca nu se vede. Scrie pe toate forumurile ca gresia nu se monteaza direct peste extrudat, ca trebuie o sapa de minim 4,5 cm, ca altfel sare imediat. O fi suprafata noastra mica, dar totusi, extrudatul acela nu ofera in nici un caz un suport pe care sa montezi gresie!!!!!!
Mai scrie si cum se termoizoleaza corect pe interior: cu vata minerala, folie de condens, rigips etc...imposibil de facut la noi, care aveam numai 80 cm latime la balcon!
Pai si nemernicul asta , pentru ca nu are spatiu, si nici timp sa faca o izolatie corecta (avand cica numai trei zile libere pana incepe o noua lucrare) ce dracu facea?
Ne strica balconul si ne lua banii ca sa ne bage intr-un rahat si mai mare!!!!
Si avea de gand sa lipeasca extrudatul acela de 2 DIRECT PESTE GLETUL DE IPSOS DAT PE PARAPET! Ce naibii sa mai munceasca el sa-l dea jos/
Fabulos.
Daca esti prost si nu stii cum se face corect o lucrare, gasesti un aberant de felul acestuia care iti ia si banii si nenoroceste si casa, punandu-te apoi sa dai iarasi totul jos.
Basca am dat vreo 300 lei pe materiale (daca nu mai mult). Un sac de ipsos (!!!!!!) ca teleuca stie numai cu gletul meseriasului sa lucreze, doi parca de CM 9 sa lipeasca gresia (ROFL) , extrudatul, vreo 70lei , gresia insesi, adezivul (o porcarie ieftina, ca teleuca vrea sa aibă de unde sa ceara la manopera, si il pune pe client sa ia numai materiale ieftine).
Cica e important sa iei gresie mai scumpa, nu ce bagi pe dedesubt.
Si evident, sa aibă proprietarul de unde sa plateasca la manopera, deci materialele de zidarie sa fie cele mai ieftine.

Intre balconul nostru si cel vecin se afla un parapete de caramida de inaltime 1m (deasupra montasem panel de la timplaria cu care închisesem balconul) . In parapete era practicata o gaura mare, de scurgere, pe unde pana acum doi ani, se scurgea apa de pe balconul vecin, catre scurgerea noastra.

A auzit acest TELEUCA despre hidroizolatie?! In gaura aia individul a bagat niste sparturi de caramida (superficial) si le-a acoperit cu mortar.
Pot sa si arat ce anume s-a intamplat , cateva zile mai tarziu, când a dat o ploaie zdravana, pe podeaua balconului nostru, pe care individul voia sa lipeasca extrudatul, peste care sa vina cu gresia. Ca sa vedeti ce durata urma sa aibă lucrarea aceasta.

Attached Files


Edited by irys227, 02 September 2014 - 14:01.


#38
irys227

irys227

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 20.05.2010
In orice caz, ploaia a dat cateva zile mai tarziu, când inca nu ma luminasem îndeajuns ce dracu facea individul pe balconul nostru.
Eu eram cu studiul pe internet la termoizolatia peretilor pe interior. Era clar ca extrudatul dat apoi cu glet de ipsos era o tampenie , un cretinism de toata jena, asa ca in seara aceleiasi zile am sistat toata operatia. Pana când a venit TELEUCA la lucru a doua zi, aveam deja solutia: tencuiala termoizolanta Igrastop, la 110 lei sacul, necesar pt balconul nostru (parapet numai) 4 saci.
Habar nu am daca e buna de ceva, aia o lauda in draci, dar alta solutie nu era pt acel spatiu ingust.
Tencuiala trebuia aplicata in strat de 2cm grosime si ei sustin ca echivaleaza cu un polistiren de 5cm, basca nu mai face igrasie in veci, datorita aerului din ea (aici nu au cum sa se insele).
L-am intrebat pe TELEUCA daca are habar sa tencuie un zid. Foarte revoltat, imi spune ca el a tencuit zeci de case, nu se pune problema. Am ezitat 3 ore, deja bolnava de nervi, fiindca aveam experienta mesterilor faiantari care habar nu au sa faca un zid drept din mortar. Unul din o mie , habar nu au sa tencuie, pe pariu!
O tampita ca mine mai rar gasesti!
Sa cheltui 400 lei pe igrastop, si sa lasi un habarnist sa-l aplice pe pereti! Cerea 150 lei la tencuit, si nu mai stiu cat la driscuiala, ca nu a mai apucat s-o faca!
Dar l-am intrebat de zece ori DACA STIE si a zis ca DA, sa stau fara grija.

L-am pus sa dea jos totul de pe zid, pana la beton, ca sa aplice tencuiala corect (munca de o ora maxim) . Asta trebuia oricum sa faca idiotul, daca tot voia sa faca o termoizolatie: cum dracu sa pui termosistemul direct pe gletul de ipsos , gros de cativa cm, deja existent????!!!!!! In orice caz, el asa voia sa faca, devreme ce in ziua anterioara curatase putin savana de pe perete, pregatindu-si terenul. MARE NESIMTIRE>

A doua zi a venit dl de la Igrastop, Traian, i-a adus si o galeata mare sa faca materialul (pe cheltuiala lui, lol, 25 lei, ca TELEUCA nu avea la el decat o cutie murdara de vopsea, din aceea la 25 kg, in care voia sa-si prepare materialul).
S-a mai dus TELEUCA sa-si cumpere niste sipci de 2cm frumos finisate, sa le puna pe pereti sa dea tencuiala fix la 2cm (Lol). Pe banii mei, cica, 20 lei, ca el nu investeste in chestii dastea.
A stat dl Traian 2 ore cu totul, sa-l invete sa pregateasca materialul, si a plecat dupa ce asta daduse jumatate de perete.
Habar nu avea sa tencuie, m-am prins. Nu a pus un dreptar pe pereti, nu a pus un boloboc, doar spoia cu materialul la rand, dupa perete, încercând sa fie la nivel cu sipcile batute in cuie pe parapet. Apoi, cu o blana, tragea de sus in jos, ca sa niveleze. Tocmai de aceea, in prima jumatate a peretelui, tencuiala arata si acum ca dracul, cu granule mari, spatii libere, si sfere mici care se desprind usor, neinglobate in zidarie.
Se intelesese cu dl Traian sa dea 3 saci uniform, si cu al 4lea sa driscuie a doua zi, ca sa nu mai ramana acele spatii. Sa arate a perete plin.
Pe dracul!.
Neluindu-si nici un nivel, nepunând dreptarul etc, aplicand tencuiala dupa perete (care era stramb, evident, ca asa e la bloc, basca la noi blocul e zidit cumva pe rotund) omul a pus când 2cm, când 2,5, când 3, ce stiu eu. Concluzia e ca a terminat sacii , dar balconul nu era dat decat jumatate!
Cica sa-i mai cumpara SACI!
Eram nervoasa in ultimul hal, un sac e 110 lei, si nu aveam nevoie de incarcatura peste 2cm. Nu era necesara!
I-am zis boului sa-si dea ultimul sac cu grija, si sa faca asa fel incat sa ajunga pt driscuiala.
Ti-ai gasit.
Pe asta l-a aruncat pe pereti deja in bataie de joc, a scos sipcile si a astupat golul ramas cu atata nesimtire, incat a ramas o burta in afara (si nici nu se stie daca spre interior materialul a facut priza).
E atat de NESIMTIT acest TELEUCA, incat nu numai ca si-a batut asa joc de cei 400 lei ai nostri, bagati in igrastop. Ne-a cerut si banii de manopera!!! 150 lei, pentru ce a facut el acolo, plus munca de spart, evident...estimata la vreo 70-80 lei.
Cica el a muncit deja doua zile, si nu mai poate continua, daca nu ia si el niste bani, pentru ce facuse pana la ora aceea!
Ca si facuse, ce sa zic.
Si uite asa cu nesimtitul de TELEUCA. M-am ales cu 150 lei bagati aiurea in materiale, CM9-urile lui de rahat, adeziv, extrudat de 2, pe care am recuperat cam jumatate,dandu-i-le lui sa si le foloseasca la alte lucrari, si cu un parapete tencuit ca dracul, pt care am mai cumparat inca un sac, dar degeaba, nu a ajuns! Atat de stramb este, incat acolo mai trebuie minim doi saci, ca sa-l scoti. Nu am mai avut bani, asa ca l-am dat cu niste CT127 mai gros, si l-am lasat in stand-bay pana la anul, când poate il vom darama inca o data.
ASTA E, daca esti prost si nu stii sa faci zidarie, ca sa apreciezi la timp porcariile facute de un tampit.
In poza nu se vede chiar atat de bine, dar pur si simplu tencuiala are numai sus vreo 2-3 cm, se lasa apoi spre exterior, exact asa cum se vede in colt, si peretele e practic numai valuri-valuri. Sa-l ia naiba!

Attached Files



#39
irys227

irys227

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 20.05.2010
Nu am gasit un mester care sa aibă habar sa faca o termoizolatie pe balconul nostru, si am cautat, o multime! Vreo 5,6 au si venit la vizionare. O groaza de tampiti. Unii solicitau expres sa-i las sa lipeasca gresia cu CM11 , ca altfel ei nu garanteaza lucrarea (tot direct pe extrudat,lol) deci era un progres. Altii ziceau ca in doua zile e gata, deci puneau ai naibii toate straturile consecutiv, in aceeasi zi. O alta serie de tampiti spuneau ca nu e spatiu sa se toarne sapa si nu se poate face nimic, mozaicul de pe balcon fiind imposibil de scos, cica se afecteaza structura de rezistenta.
Mare e prostia omeneasca.
Tantalai cat cuprinde in Bucuresti, intra pe usa , se holbeaza la lucrare si spun pretul. Daca ii intrebi , da' ce ai de gand mata sa faci , cum realizezi termosistemul (podeaua adica), incep sa o dea cotita, ca stim noi doamna, cate nu am facut noi dastea, nu va faceti griji, daca nu va place la sfarsit nu ne dati banii.
Fir-ar ei ai naibii de idioti. Cum adica, la sfarsit?! Pai la sfarsit, când gresia e pusa, ce dracu , se mai vad straturile dedesubt?
Adica ce, vin cu niste carton, il baga pe podea, pun niste gresie si ne intreaba daca ne place?!
Ei bine, 3 saptamani de zile am luat la rand internetul, firme si particulari, nici un cretin nu a vrut sa spuna decat PRETUL , nu si ce face. Unii nici macar nu s-au bagat, ca era lucrare mica, si nu aveau chef...dar din ce am discutat, si acesti tampiti ar fi facut o porcarie...daca ii plateam destul de bine ca sa ia asa o lucrare mica.
Vedeti dar, nu suntem noi singurii care termoizoleaza un balcon. Multa lume o face. Si cu cine?! Cu unii dintre tampitii cu care am vorbit si noi, ca doar i-am luat de pe net, multi aveau pagini web. Si multi care au nevoie de o termoizolatie, locuiesc intr-un bloc , cu mozaic pe balcon, cu peretii strambi, ca si ai mei.
Si pentru ca nu au cautat pe net ca mine, ii baga pe acesti 'booviti' cum le zic eu acum , in casa, le dau banii, si calca apoi pe balcoanele facute de ei. Si ce, pot aprecia daca e termoizolat sau nu? Daca e mai frig, cum demonstreaza? Daca sare chitul, poate e vina nu stiu cui...daca apare igrasie, poate trebuia mai bine aerisit...
Plus ca astia intra in casa ta si nu se prezinta cu buletin. Eu l-am intrebat pe unul, si a zis ca ce e asta, sa-i solicit un buletin. Asa ca mi-a fost jena sa le zic si altora, ca apoi o sa zica poate ca-s sarita de pe fix. Astia intra in casa, habar nu au sa lucreze, unii nu au nici macar scule mai de doamne ajuta, le dai banii si dusi sunt...unde ii mai gasesti?!
Ce, când vine la vizionare, te apuci sa-l intrebi: da scule ai , domle?!

M-am trezit din prostia mea si am solicitat deci informatii de la producatorii Ceresit , Mapei si Sika. Foarte draguti, ne-au spus totul, si cum se face, si cum se prepara, si de unde cumparam prin apropiere, ba chiar mi-a adus cineva o sapa cu liant, ca nu se gasea in zona!!! La pret de producator, lol, mult mai ieftina decat in Dedeman.
Am luat hidroizolatie Sika si am izolat naibii parapetul despartitor, de poti acum sa torni cu galetile apa, ca nu mai trece apa la noi.
Nesimtitul de TELEUCA apucase sa puna niste extrudat acolo, spacluit cu adeziv, si umpluse gaura cu farame de caramizi si mortar, cum am mai spus.
Ca sa vedeti ce tampit e, habar nu avea ca trebuie o hidroizolatie, ca dovada ca , dupa ce el si-a terminat 'treaba' (si ceruse 50 lei idiotul pt ca sa puna foaia aia de extrudat pe parapete, la vecina), prima ploaie a produs ceea ce se vede in primele poze. NU I-AM DAT acesti 50 lei  si mai si scriu ce a facut el si ce consecinte a avut, ca sa se stie.
Am platit un nea Caisa sa scoata mozaicul si culmea, nu a cazut balconul, nici nu a crapat nimic, ba chiar l-a scos usor si s-a mai usurat placa.
Am egalizat putin cu o sapa ieftina si am lipit extrudat DE 3 CM (ca sa aibă un rost sa faci termoizolatie) cu adeziv ceresit ct85, l-am spacluit, am lasat sa se usuce vreo doua zile, apoi am turnat sapa CN85 la vreo 3cm ,in medie (intre 2 si 4 cred) armata cu o plasa metalica pavitech (asta cred ca era in plus, dar nu conteaza, asa a zis un tip de la Mapei ca ar fi bine sa facem, daca nu turnam sapa la 4,5 grosime).
Sapa nu a crapat deloc deloc, era foarte rezistenta si s-a putut placa in trei zile (ei zic ca se usuca in 4 zile, si de aceea nu am pus o sapa normala,care are timp de maturare si 28 de zile.... chiar daca cretinii ii dau inainte ca seara torni sapa groasa si a doua zi o plachezi).
Am lipit gresia cu CM17 chiar daca mergea si CM11, dar apucasem sa-l cumparam, pe vremea când toti idiotii spuneau ca nu se poate turna SAPA, si atunci voiam sa minimizam riscurile, si macar sa lipim gresia pe extrudat cu CM17.
Culmea, langa usa nu s-a inaltat prea mult, cred ca 1-2 cm in plus fata de cum era inainte!! Poate ca acolo e mai subtire sapa, in orice caz, am pus 3cm extrudat, adeziv si pt lipire si spacluire, sapa, gresie, si nu am ajuns peste nivelul camerei, lol,ba chiar cu 4cm sub nivel!!  Deci tampitii iar nu aveau dreptate, ca se inalta prea mult podeaua, tot greul a fost scosul mozaicului.

Iata cum se face o termoizolatie corecta.
Nu cum voia sa faca tâmpitul de Teleuca, care habar nu are ce este Sika waterproof, CT85..CN85, CT17, CX5 si alte dracii, ale caror pdf-uri le am in calculator, le-am studiat, stiu cum se prepara, la ce-s bune, cum se aplica...le-am avut in casa si am vazut cum se lucreaza...SI EVIDENT AM VAZUT SI CA MESTERUL CARE LE-A MANUIT HABAR NU AVEA DESPRE ELE!
De ex, primul CX5 preparat l-a facut o zeama lunga si l-a dat cu pensula LOL , apoi când l-a facut mai consistent, s-a intarit si l-a aruncat, pana ce i-am citit dracului ce scrie in pdf si a reusit sa faca ce trebuie cu el!!!!!!!!!!
Sapa a facut-o cu mai multa apa decat scrie, dar macar nu a crapat si arata OK. Sika a facut-o la ochi, dar vad ca sta...dar pe asta cica o mai folosise.

Si cine dracu sta 2 saptamani sa citeasca despre materiale de constructii, sa caute distribuitori sa le ceara sfatul, etc etc, ca apoi sa plateasca un tampit sa-i faca o lucrare?! NIMENI.
Si cam toti beneficiaza de porcarii facute in casele proprii, unii au stiinta despre ele, dar eu cred ca majoritatea nici nu stiu ce porcarii fac meseriasii.
Omul stie ca ceva nu e bine daca vede gletul exfoliat a doua zi. Atat.
Dar gresia pusa pe extrudat cu CM9 nu se dezlipea intr-o zi, poate intr-o luna....poate un an...mai era vina meseriasului?!
Aseara am scapat si eu de asta care a pus gresia.
Tot un tampit.
A taiat toata gresia la flex, ca venise cu o rabla la care a renuntat, dupa ce a spart doua placi.
Ne-a chinuit o zi intreaga , in praful rosu de la flex, chiar daca a taiat pe holul blocului, tot intra in casa destul praf.
Ne-a pus vecinii in cap.
Când a ajuns la chit, s-a repezit la prima punga pe care a vazut-o, si a preparat-o ca un idiot. Fara sa citeasca pe ea ce scrie. Era chitul meu lila, care imi trebuia pt placile sparte la baie. S-a dus dracului si asta, trebuie altul cumparat. Auzi, ai gresie gri-bej, si doua pungi de chit, nu te uiti dracului ce punga de chit folosesti!? Oare acest individ chituia la viata lui numai cu chit alb ?Nu auzise ca exista si colorat? ca de obicei chitul trebuie asortat la gresie? rofl.

Daca cineva stie vreun mester care NU E TAMPIT, SENIL, NESIMTIT s.a.m.d. as vrea si eu sa-l cunosc. Mult de tot. Mai am 4 placi de pus in baie si cine stie peste cine dracului mai dau.

Edited by irys227, 02 September 2014 - 15:41.


#40
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Si parintii mei au patit-o si m-au lasat sa-l pazesc cand eram mic pe cretin, macar sa nu mai bea ca porcul. Asta la varuit.
Si eu am patit-o cu schimbatul unei tevi de scurgere din baie. Macar i-am zis sa nu mai fumeze in casa.
Si un amic de-al meu a patit-o pe mai multe paliere...A aruncat si material (gresie) vreun sac jumatate dupa interventia gigeilor.

Pana la urma, noi suntem vinovati ca lasam niste oligofreni sa-si bata joc de noi, dupa cum zicea si cineva anterior...

In legatura cu teapa mea, legase teava cu SARMA sa nu se mai duca in jos, sa nu mai cada!!
Cand m-a intrebat de ce stau langa el, i-am raspuns ca vreau sa invat meserie. :)

#41
irys227

irys227

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 20.05.2010
Dupa ce  i-am interzis dlui TELEUCA sa se mai atinga de balconul nostru, afara de cazul in care isi cumpara singur sacii de igrastop necesari ca sa-si scoata peretele drept (LOL), si la min 2cm si sus si jos si la mijloc , lol, ca atata e necesar pt termoizolatie, omul a fost deprimat o zi intreaga, simtindu-se tepuit, zicea el, regretând enorm ca nu luase avans, ca sa nu-i pese ca e dat afara.
Una peste alta, a ramas cu ceva bani, nu 230 lei la cat isi apreciase el munca de spart si 'tencuit', dar vreo 80 lei tot a inhatat!  pe care ii regret enorm, uite asa, fiindca in plus fata de astia, a trebuit sa dau inca 100 lei pe un sac, si inca vreo 80 lei la unul ca sa-l aplice pe perete, unde teleuca incarcase numai 1cm.
Nea caisa asta stia mai bine ca teleuca, asa ca ce a dat el e mai drept, si a si driscuit in acelasi timp, e o mare diferenta. Dar tot mai trebuiau vreo 2 saci ca sa iasa cum trebuie, prea scump, asa ca am renuntat. La anul.
Insa am aflat cu ce se ocupa TELEUCA la ora asta. Cica facuse schema instalatiei electrice pt casa din TEI si era in discutii cu proprietarii sa le 'termoizoleze' tavanele!!!!
Pe interior.
Lua manopera la toata lucrarea vreo 100 milioane (vechi) - parca la 3 camere...la gata. Dar deja incepuse sa adauge chestii suplimentare.
Cum facea TELEUCA respectiva termoizolatie.
Polistiren lipit pe tavane (cu cine stie ce adeziv ieftin de tot rahatul) peste care venea cu rigips ( pe pariu, chituit cu vreun ipsos ieftin, nu cu material special de chituit rigipsul) si gata!!!!!!
Il intreb : mai omule, tu ai auzit ca polistirenul nu e permeabil la vapori, si face igrasie???
Ce-i pasa lui! Cica proprietarul e zgarcit, si vrea ieftin.
ieftin, dar totusi, nu bataie de joc!
Il intreb pe mister TELEUCA: dar tu stii ca scrie pe net o groaza despre termoizolatii...ca trebuie corect realizate, ca altfel e rau de tot..ca e musai bariera de vapori, ca vata minerala e mai buna, ca rigipsul trebuie pus bine, etc etc...Cica, daca sunt mai multe etape, atunci pretul la manopera creste mult, si nu-i convine proprietarului!
NU CRED  ca el chiar avea idee cum se face termoizolatia. A vazut si el ca lumea pune polistiren pe pereti, si a zis ca nu-i mare lucru, oricine poate pune. Pana pleaca el din casa, nu o sa cada, nici nu mucegaieste. Isi ia suta de milioane si se cara....
Bietul om care il si plateste pentru asta, si mai cheltuie si pe materiale! Hah.Nu mai discut ca, fiind ultimul etaj, daca e vreo problema pe acoperis si curge ceva, se duce dracului polistirenul lui teleuca, cu rigips cu tot. ca doar nu i-a dat prin cap sa faca si vreo hidroizolatie.....stie el ce e aia?!

Dupa vreo saptamana, mi-a propus sa-mi care molozul (sacii de gresie pe care ii sparsese la mine in balcon). Contra 30 lei lol.
Cica incasase 1000 lei sa care 100 saci de moloz, isi platise oamenii sa-i coboare de la etaj cu 100-200 si mai dadea la groapa vreo 200 parca. Plus benzina, ca el se ducea la groapa, cheltuia TELEUCA 400 lei sa zicem, si deci ramanea cu 600 !!! uite ce destept este, cum face rost de 600 lei pt o plimbare cu masina la groapa de gunoi si inapoi. Nu-i ajungea, voia sa mai inhate si 30 lei pt cei 5,6 saci ai mei, de ce sa dau eu la altii, haha....
Si uite asa a montat mister TELEUCA centrala de apartament in blocul de la OBOR, unde am fost si eu sa 'admir' maiestria lui, acolo unde sparsese un perete intreg de BCA , umplând de praf toata casa, inclusiv laptopul care statea chiar la locul spargerii, pe o masa,si o plasma mare sau ce naiba era, care costa pe putin 6000 lei (el zicea 10000).
Si nici nu are AUTORIZATIE sa monteze centrale!!!!!!   cica face el o manevra si obtine autorizatia peste o luna........
Sau cere de la vreun prieten sa dea cu subsemnatul pentru el....CU SIGURANTA E NEVOIE DE APROBARE SPECIALA SA MONTEZI O CENTRALA, NU? Ei bine, TELEUCA monteaza, dar el NU E AUTORIZAT!
Cum naiba il lasa proprietarul ala sa faca asa ceva?! Cat de inconstienti sunt oamenii?!  cat de priceput e acest TELEUCA, cat de persuasiv, incat sa duca asa pe cineva?
Cat de multi tantalai sunt la noi in tara, incat nu putem sa alegem in siguranta o persoana potrivita careia sa-i incredintam o lucrare, oricare ar fi ea, avand certitudinea ca am ales o persoana calificata pentru acel domeniu?!
Ei bine, asa ca TELEUCA sunt cam toti , prin bucuresti. Avand deja trei lucrari contractate, in OBOR, in TEI, si undeva pe la BUDAPESTA, TELEUCA incepuse sa-si caute colaboratori prin anunturi. Il intrebase si pe nea caisa al meu, ala care a dat pe pereti sacul de igrastop, ca a vazut ca stie ceva.
De aceea stiu, ca nea caisa mi-a marturisit:)
TELEUCA isi cauta deci oameni cu ziua, sa le dea 100 lei (sau mai putin) si le face alora apartamentele pe cate 100 milioane, cu habarnisti pe care nici nu-i cunoaste.....
Nu-i vorba, si-a mai luat el si tepe, a povestit...când oamenii lui s-au vorbit pe la spate cu proprietarul, l-au dat afara din joc pe TELEUCA, si i-au facut aluia lucrarea mai ieftin.#
Deh...Aici e care e mai hot , si care inhata ciolanul primul. DE MESERIE, NICI VORBA!

#42
irys227

irys227

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 20.05.2010
Ultimele postari l-au scos din sarite pe dl TELEUCA si in sfarsit a reactionat, telefonând astazi la orele 9.35, evident suparat pentru tot ceea ce scriu aici. Din pacate pentru el, absolut tot ceea ce e scris este adevarat, pana la ultimul detaliu.
Eu consider ca am fost suficient de intelegatoare, iertând destul de multe magarii pe care le-a facut.
Dar SA-MI STRICE MIE BALCONUL ACELA, SI DIN CAUZA LUI, CA NU SI-A TERMINAT LUCRAREA,SI PT CA AVEA DE GAND SA FACA O PORCARIE SI NU UN TERMOSISTEM, SA-MI PIERD O LUNA DE ZILE , TOT CONCEDIUL MEU, cautand alti idioti care sa-l faca la loc, asta a fost picatura care a umplut paharul. Atat am putut suporta.
Sustinea azi, in telefon, ca nici unul dintre cei ce au lucrat la noi nu a plecat multumit.  Asa e!   Am avut parte de foarte multi idioti.

Un instalator de rahat, George, din sect 2, 0722261705, care pe o suma dubla fata de media pietei ,a facut anul trecut , instalatia de baie pe ppr, ca dracu'...absolut nici o teava nu a fost corect pusa, toate s-au refacut (de el sau de altul). Lavoarul abia s-a putut monta, iar bateria de cada se afla la 2 sau 3 cm de cada! Absolut oribil. Si cu tevile de alimentare inegale, lol.

Doi faiantari absolut cretini , pe unul il cheama Calin, 072 11 78 237 , celalat ii este var...trageau la masea numai coniac la 30 lei si fumau in draci, si pe care ne-a pus dracul sa-i angajam anul trecut, asa ca ,din cauza lor, baia arata si acum ca dracul, fiindca nu am avut bani sa scoatem toata faianta pusa de ei, am scos numai 80% din ea, jumătate reusind s-o scoatem fara sa se sparga....fiindca altfel trebuia sa cumparam din nou nu numai placile, o groaza de cutii destul de scumpe, dar si coltarele...destul de multe, si scumpe.

Un tip Bobi care a lucrat acum doi-trei ani, meserias de prima mana (dar trebuie pazit cateodata la lucru) 072 449 9021, care are scule performante, numai de firma, investind multe sute de euro in ele,  priceput si la instalatii sanitare/electrice, ne-a facut si un circuit pentru aerul conditionat , si care a facut foarte frumos balconul stricat de TELEUCA, si care nu lucreaza la preturi exagerate!!!!
dar nepazit asa cum trebuie, a maturat sub tocul usii de balcon, toate sparturile de caramida si ciment de pe podea, astfel ca usa de la balcon statea pe vreo 5 farase de praf, mizerii si resturi de moloz.
De aceea se bloca tot timpul, si trebuia deseori reglata. Spuma nu mai era sub toc (sau nici nu fusese bagata) si pe dedesubt se simtea un miros infiorator de mucegai, de la parchetul din camera.
Constatarea respectiva s-a facut acum, cu ocazia scoaterii mozaicului din balcon.
Cele cinci farase de moloz le-am extras cu mana mea, deoarece boul care era la lucru la acel moment taman se pregatea sa le astupe cu niste mortar! Sa nu se mai vada!
Un surub de prindere al usii statea in aer, si altul era prins putin intr-o bucata de caramida..nu-s ce cauta acolo. Ca sa vezi, frate!

Un mester ardelean, Ionica, 076 984 9004 pe care l-am angajat sa realizeze termosistemul si sa puna sapa, care desi a zis ca stie instalatii, a schimbat ppr-urile de la bateria de cada si TOT STRAMBE LE-A FIXAT LOL. drept pt care a zis ca renunta la lucrare, fiindca a vazut ca nu-s multumita. FARA SA CEARA BANI , PT CEEA CE A FACUT!  Asta nu am mai intalnit, sa-i propui sa platesti ceea ce a facut bine, sa te rogi de dansul, si totusi sa refuze, pt ca nu am fost multumita cum a fixat tevile din baie. Poate avea prea mult bun simt.
Un mester pe care l-as recomanda celor nu foarte pretentiosi, in orice caz, un mester care nu solicita plata lucrarii decat la FINAL, probabil ca se bazeaza pe ceea ce face, si nu are nevoie de avansuri, ca dl TELEUCA, care se teme sa nu fie dat afara....

Un mester Cristi,0766 791 492 care a fost solicitat sa monteze gresia pe balcon si sa dea cu CT 127 peste porcaria de tencuiala a lui TELEUCA.
Si care s-a prezentat la lucru cu o rabla de masina de taiat gresia, cu care nu a reusit sa realizeze ABSOLUT NICI O TAIETURA DREAPTA , spargand 2 placi (pe care s-a exersat, lol). Prin urmare a taiat totul la flex, a dat damblaua in tot blocul jumatate de zi, din cauza zgomotului si a prafului facut pe hol (ca nu-l puteam lasa in casa). Acelasi mester m-a lasat masca chituind gresia cu spaclul si 'degetele' ,si a spoit cu sacul meu de 40 lei, CT 127, folosind SPACLUL SI UN BURETE , si mai putin sau deloc gletiera. M-am crucit.
I-am dat 150 lei in prima zi si 20 lei pt deplasare, i-am cumparat de mancare si suc , i-am zis ca-i dau restul a doua zi,dupa ce slefuieste rahatul de CT127 , zgariat in ultimul hal de la buretele cu care il frecase (care, probabil, nu era chiar curat). Nu a mai aparut, a zis ca renunta , saracu'. Habar nu avea si asta sa gletuiasca.
Am stat 5 ore in picioare langa el, ca sa-l oblig sa puna adeziv pe fiecare placa de gresie, ca altfel cine stie ce dracu facea. Avea asa o tehnica 'maiastra' : dadea pe jos cu gletiera cu dinti cu adeziv, si apoi punea placile, aproape fara sa le preseze. Dupa primele doua, l-am obligat sa puna adeziv si pe placa, pe toata suprafata, si pe la colturi LOL, si nu a avut încotro, s-a conformat. Vom vedea in curând daca placile stau pe podea sau se dezlipesc...LOL.
Mare ti-e gradina, doamne....
Mai sunt si alti faiantari/zugravi etc, dar le-am uitat telefoanele si numele. Din fericire pt ei!

Si mai este unul , chiar mult mai priceput decat Bobi, care intr-adevar STIE MESERIE, ARE SCULE PERFORMANTE, LUCREAZA BINE SI RAPID, pe care nu a trebuit sa-l pazesc nici macar o secunda.
La noi a lucrat relativ ieftin, daca stam sa analizam cat de bine a lucrat, ne-a facut baia , bucataria si holul, reparând porcariile facute de aia cu coniacul, calin &comp,  dar nu stiu la altii cat de ieftin lucreaza...zicea ca pt o zi de munca la vreun bogatas incasa peste 700 lei...
Marian il cheama , si e din Voluntari. 072 282 92 19.
Asta e meserias adevarat, stie sa faca orice tine de constructii si finisaje.
Merita platit dublu,chiar triplu, fata de toti habarnistii care bantuie prin Bucuresti.
Nu mi-am permis, si de aceea a trebuit sa fac un balcon in 4 etape, angajând pentru fiecare etapa cate un mester, tot sperând ca gasesc unul specializat in aceea munca. Adica unul sa faca termosistem, unul sa toarne sapa, unul sa monteze gresie, etc...Nu  a fost nici asta o ideea prea buna, fiindca tot nu am avut cum sa verific daca respectivii chiar stiu cum sa faca etapa aceea, daca au scule cat de cat performante, s.a.m.d.

Si acum, mister TELEUCA, am dat informatii detailate, care se pot verifica, sunt tare curioasa daca se poate gasi vreo scuza pentru toate magariile facute de tine si altii ca tine...care va angajati la lucrari in casele oamenilor, si habar nu aveti ce e de facut...va preocupa numai sa inhatati banii, si credeti ca , odata trasa o teapa, nu se mai afla despre ea.
Uite ca se poate afla!

Edited by irys227, 03 September 2014 - 13:03.


#43
AlexxTM

AlexxTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 26.08.2014
Am citit in mare parte ce ai spus irys227,i-mi pare rau ca nu ai avut meseriasi buni ,o singura chestie am remarcat la faza aia in care ai obligat tu un mester sa puna adeziv pe toata placa,daca eu eram in locul mesterului ala  plecam in momentul ala,clentul poate da anumite indicatii dar nu chestia asta  si ala nu e meserias daca trebuie sai spuna clientu cum sa faca treaba

#44
irys227

irys227

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 20.05.2010
Draga, era tare bine daca pleca...fiindca in nici un caz nu a montat gresia frumos, si in nici un caz nu era meserias. Era un om fara vreo calificare (ca toti romanii carora le da diplome de bac -sau nu, EA sau VP al nostru...) si care s-a apucat si el sa lucreze in casele oamenilor, ce se nimereste...descurcandu-se la fata locului...invatand din mers.
Si va sa zica, noi, clientii, nu avem voie sa va invatam cum se monteaza gresia, ha?!
Da de unde mama naibii ati invatat voi?! Ati facut vreun curs, aveti vreo specializare?!
Ati citit macar un tutorial?! Stiti macar sa cititi????
Uite, draga, meseriasi cu diplome de la Harvard, care se simt jigniti si ies pe usa afara, daca le spui ca tii mortis sa puna adeziv pe toata placa de gresie . Ce dracu, când lucrarea e in casa mea si eu platesc, nu o sa accept in veci ca stie, el, nea caisa, ce face. DOAR daca prezinta o diploma de faiantar! si da garantie vreo 5 ani la lucrare...
Ce zici, Alexxtm.  Dai garantie 5-7 ani, si te las sa-ti pui gresia cum vrei dta.
Altfel, cauta si prosteste cu 'meseria' dtale pe altcineva mai credul.



Tipul acela, Marian , de mai sus, asa monta gresia. Întinzând adeziv pe toata placa, si pe la colturi. Si fara sa-i zic eu.
Asa ca vezi-ti de treaba , ca ASA SE FACE si nu altfel, oricare face altfel isi bate joc.

Edited by irys227, 04 September 2014 - 05:56.


#45
doinizag

doinizag

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.09.2014
Nu stiu exact care este realitatea. Nu cunosc nici una dintre persoanele implicate in dialog, dar din amplitudinea dialogului mi se pare ca problema este mult mai personala decat lasa irys sa se vada. Daca un mester mi-ar fi facut problemele sesizate nu ar mai fi avut ce sa caute in casa mea si, in nici un caz, nu m-as mai fi dus sa vad alte lucrari pe care acesta le realiza, cu atat mai mult cu cat vizitele au fost efectuate dupa toate problemele sesizate. Deci, luand in considerare ce am scris si faptul ca nici ceilalti mesteri care au ajuns ulterior la dvs. nu v-au satisfacut cerintele, fiind tot neseriosi si nepriceputi, trag concluzia ca trebuia sa va refaceti singura apartamentul sau ca nemultumirea este de cu totul alta natura.

#46
irys227

irys227

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 20.05.2010
Nu stiu despre care dialog vorbesti. Ceea ce am postat eu mai sus se cheama mai degraba monolog...Iti voi raspunde punctual.

I. Vizita in Obor a fost realizata exact trei zile mai tarziu dupa ce dl TELEUCA a spart balconul meu, si deci dupa ce-i interzisesem sa mai continue lucrarea ;  a fost efectuata pentru a ma convinge ca oameni cu MULT MAI MULTI BANI ii dau pe mana casele lor, lasandu-l singur in casa, cu obiecte de valoare, etc etc; dl TELEUCA spera probabil sa-l platesc pentru ziua de spart si ziua de prapadit sacii mei de igrastop pe perete..si de aceea voia sa-mi arate cum lucreaza la altii.

II. Am mai spus ca am fost tampita sa-l mai solicit pe acest personaj, dupa ce deja facuse tampenii...DAR

1. Este extrem de insidios, are un fel de a fi aparent sincer, deschis, foarte saritor, si aceasta calitate nu se gaseste usor .

2.Nu am reusit sa gasesc un mester prin recomandari, si nu vad cum anume ai putea judeca abilitatile unui mester nou, pe care il vezi prima data.

3. Nu am stiut decat la sfarsit ca pretul pe care TELEUCA si-l stabilise pentru manopera balconului nu includea nici adusul materialelor, nici curatenie, nici carat moloz , nici protejat tocaria, de ex, cu banda de hartie, nici galeata in care se amesteca materialul, sau sipcile de care ar putea avea nevoie pe pereti, si alte tampenii. Este metoda lui de a castiga un client: nu-i spune pretul real decat dupa ce incepe sa-i sparga casa. Ba mai mult, se oferea sa mearga sa cumpere materiale, FARA SA I-O CEREM NOI, SI FARA SA SOLICITE UN PRET PT DERANJ.

III. Nu prea inteleg de ce alta natura ar putea fi nemultumirea mea, poate aveti amabilitatea sa explicati.

IV. Nu mi se pare exagerat ca eu sa fi dat numai peste mesteri nepriceputi, devreme ce LA NOI IN TARA ORICE ANALFABET CU 8-10 CLASE SE FACE ZIDAR, ZUGRAV, FAIANTAR ETC.
CUM EI NU FAC NICI UN FEL DE SCOALA SA INVETE MESERIA ASTA, NICI NU AU DE UNDE SA STIE O MULTIME DE LUCRURI .
Sau nu cumva crezi dta ca ai fi capabila sa realizezi un termosistem, daca tot ai vazut cum ne pun primariile polistiren pe fatade?! Crezi ca e chiar asa simplu?!

In orice caz, in Bucuresti sunt o multime de alde TELEUCA, care-si dau anunturi pe net sau prin ziar , ca fac pe dracu-n patru. Doar am vorbit si eu cu cativa. Când ii intrebam CINE LUCREAZA, incepeau cu , sa vedeti, un colaborator, un ajutor, si chestii de genul. Adica angajau oameni cu ziua, luau lucrarea, si-i trimiteau pe aia sa-si bata joc de om, spoind pe pereti cu CT127 cum a spoit la mine habarnistul ala de Cristi, cu buretele auzi!

Cam ce ar trebui sa fac? Sa dau din umeri ca o vanzatoare din Obor, de la raionul de vopseluri, care zicea ieri ca si-a izolat cu polistiren camera, si anul trecut a fost OK dar acum a aparut mucegaiul?  Dna credea ca mesterul era ok, ca de vina e vremea (rofl) si când s-o da drumul la caldura , dispare. Dansa habar nu are ce i-a montat ala acolo, dar cu siguranta folie de condens nu i-a pus. Zicea ceva de polistiren si plasa de fibra de sticla, pe care s-a tras glet. CE ZICETI DE ASTA? CATA BATAIE DE JOC. Probabil ca e negru pe dedesubt, si familia se poate imbolnavi chiar grav de la mucegaiurile de acolo.
Deci ce ar trebui sa fac? Sa tac din gura, sa-l las pe TELEUCA sa mai puna si la altii polistiren lipit pe glet de ipsos, si acoperit cu alt ipsos, si sa numeasca porcaria asta termoizolatie?!
Pur si simplu NU. prea multi sunt pe piata care-si bat joc.
Poate cineva citeste, si nu-l angajeaza pe TELEUCA, sau macar il pune sa scrie pe hartie ce are de gand sa faca...ca sa se dumireasca din vreme daca e bine sau nu!




Interesant ca v-ati facut cont pe softpedia special ca sa puteti posta comentariul de mai sus!!!!!!!!!!!

Edited by irys227, 04 September 2014 - 18:30.


#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
+1 ptr irys227
in toate domeniile gasesti asa ceva
Ptr cine cauta mecanici auto in Bucuresti, de evitat teparii Liviu Burghel si Florin Dinita care te fac sa astepti cu lunile,daca cazi in plasa lor sa le duci si sa le lasi masina la reparat. Trecand peste asta te procopsesti ori cu masina descompletata si fara piesele noi care le dadusei sau care trebuiau ei sa le faca la strung,   cat si lucrari dezastruoase la RK motor cu consecinte grave in bani ptr pagubit
Ptr tinichigii vopsitori auto, de evitat Sandu Rusu  idem ca mai sus !!!
Ca agenti imobiliari, de evitat agentul cu mai multe nume si agentii fantoma pe gmail si yahoo.   Se da Andrei,Adrian,Simona,Mihai,Ionescu !!! Una si aceeasi pers. Omu foloseste combinatii, niciodata nu se afla cum il cheama cu adevarat !!!

Edited by MembruAnonim, 05 September 2014 - 20:21.


#48
Cap0ne

Cap0ne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.02.2007
SOLDAN MARIAN, constructor circula cu o masina Adui A4 model vechi B-976-MAR, tel 0722433776 (sau ma rog asa se intituleaza el), amenajeaza in capitala si in jurul acesteia apartamente, bai, case la rosu. Aveti mare grija cu acest personaj, are abilitati de comunicare, pare foarte serios dar aparentele inseala.
O sa va ia bani si o sa plece cu ei si va lasa la un sfert de lucrare cu ochii in bezna. Cel putin cu mine a stabilit un pret, dupa un sfert de lucreare a mai plusat 25% din suma initala satabilita crezand ca ma voi razgandi, dupa ce a mai muncit putin s-a gandit ca mai vrea o transa de bani (asta avand in vedere ca lucrarea nu era nici macar la jumatate si eu ii dadusem deja 50% din bani avans) asta printr-un sms la 21:00, iar a doua zi dus a fost cu tot cu bani de pe materiale de instalatii care s-a oferit el sa le cumpere.
Pe langa ca face treaba cum o face, da si teapa la drumul mare.
Nu recomand acest specimen, mare atentie cu cine lucrati la amenajarea apartamentului sau a casei.

#49
Vlad_Tzepesh

Vlad_Tzepesh

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.07.2015


Salut,
Am citit multe din comentariile celor de pe acest forum si este foarte bine ca se da zvon in tara despre meseriasii NESERIOSI.
Din pacate timpul nu imi permite sa detaliez intreaga mea intamplare foarte neplacuta cu asa zis-ul "meserias". Numele lui este Vasile Mihai Doru, sau Mihai Doru V cum o sa il mai gasiti pe diverse site-uri
Tot ce pot sa va spun este sa VA FERITI DE EL, este UN MARE MINCINOS!!!! Se da un "baiat serios" ca "stie el ce are de facut". La inceput si eu am crezut ca asa este, insa pe parcurs am vazut "ce treaba buna" face si mai ales "ce serios este". Este recalcitrant si atunci cand i se spune ca ceva nu a facut bine incearca sa va duca de nas asa cum incerca cu mine. Banuiesc ca are o replica pe care o foloseste cu toti clientii si va incerca sa va pacaleasca cu tot felul de detalii, ca el isi stie foarte bine merseria si intra si pe partea emotionala si face referire la copiii lui, care saracii nici nu ar trebui adusi intr-o astfel de discutie, insa tocmai sa sensibilizeze clientul si sa creada ca este "SERIOS", asta face.
Pe scurt este:
- UN MARE MINCINOS!!!
- LUCRARE FACUTA IN GRABA CU PARCHET SI FAIANTA+GRESIE FOARTE PROST PUSE;
- PERETI CARE DUPA UN TIMP INCEP SA SE CRAPE;
- CERE MULTI BANI ZICAND CA LUCREAZA F BINE;
- FACE O PARTE DIN LUCRARE CAT ARE CHEF SI APOI LASA OAMENII BALTA sau daca cumva este ”CONTROLAT”
DE EVITAT acest om si site-ul lui
http://www.zugravfaiantarbucuresti.ro/
Un sfat pe care eu din pacate nu l-am primit la momentul potrivit pentru toti cei care se apuca de renovat este sa nu se increada in vorbele niciunui meserias si mai ales in cei care se dau cei mai tari, dar n-au nici macar un liceu terminat. Cereti referinte, intrati in detalii mai amanuntite, cautati pe net review-uri, faceti pe cat posibil sa nu ii lasati nesupravegheati, fiti exigenti. Noi suntem cei care platim, vb cuiva de pe acest forum “Banii nostri, regulile noastre”.  Pana la urma poate va disparea aceasta turma de asa zisi “meseriasi”.



#50
lclolcl

lclolcl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.01.2009
Confirm si eu:
Vasile Mihai Doru - un escroc ordinar. Genul care te duce cu vorba, ca "stie el", "stai fara grija", "lucreaza nemteste", "a lucrat la case mari"....
Daca ii spui ca lucrarea nu e bine facuta, mai are putin de te face si prost in fata: "Asa se face, sati fara grija, eu stiu ce spun..., altfel nu se poate."

Atasat, un exemplu de lucrare a acestui individ.
Invatati cum se monteaza parchetul si cum se lasa peretii pe la colturi Ca deh fraierul de-l plateste sa faca treaba buna, nu se uita pe acolo si poate nu vede... .
Nu are rost sa mai pun si pozele cu gresie montata stramb, peretii lasati strambi, rigips crapat la imbinari, glafurile facute de mantuiala..... etc. Imaginile de mai jos spun totul.
A trebuit sa iau alti meseriasi care sa dea iar gresia de pe hol jos, parchetul (inclusiv turnat din nou sapa) si reparatiile la lucrarea proasta, apoi sa termine ce mai ramasese de facut (baie si bucatarie)

Attached Files



#51
Pegas-Yo

Pegas-Yo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 29.09.2004
Buna seara.

Am avut de-a face cu doi zugravi, foarte rau la lucru si lenesi. Am doar un numar , vasile din bosanci, jud Suceava: 0749 478 438. pe celalalt il cheama marius. Nu va incurcati cu ei deloc. O tin pe a lor, mi-au zugravit foarte rau, reparatii nu stiu sa faca, mi-au cerut bani in plus pentru montare doua dulii..va vine sa credeti?
Care stiti ca i-ati avut la lucru sa dea un reply. Care cauta in suceava mesteri de astia,nici sa nu ia legatura cu ei.

#52
Mariana_C

Mariana_C

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.05.2016
Feriti-va de zugravii din Balotesti!
De curand mi-am zugravit apartamentul cu echipa (a se citi vecinii din sat) lui Stefan Marius din Balotesti. In primul rand, Stefan Marius, "seful" , nu stie sa faca absolut nimic. In fiecare zi, el venea, isi aducea vecinul sau vecinii pe care-i gasea liberi (in mod sigur nici unul nu era zugrav) cu masina si apoi pleca pe la alte lucrari sau cu treburi personale. Cand se intorcea sa-si ia oamenii, mai intai se ducea dupa mancare si bere, de parca toata ziua muncise.
In urma lor a ramas un apartament distrus: ne-au rupt cartoanele si foliile de pe jos si ne-au turnat lavabila in rosturile de la parchet (a trebuit refacut parchetul), peretii sunt toti cu denivelari (cu gauri si umflaturi mari, dar chiar si acolo unde par mai netezi, de fapt nu sunt: nu s-au mai putut monta nici oglinzile, nici tablourile si mai ales aparatele de aer conditionat). Zugraveala are dare, dungi de praf, umflaturi din lavabila. Despre vopsitorie, nici nu mai trebuie sa vorbesc: tocuri de usi vopsite pe jumatate, usi vopsite doar pe o parte, in schimb "mesterul" vopsitor s-a sters pe degete de pereti (ne-au ramas ca amintire urmele degetelor sale), sau i-au patat cu vopsea. Pentru toate acestea, pentru mizeria si distrugerile din apartament, "multumim" d-lui Stefan Marius si acolitilor lui (au fost vreo 10-12).
Din pacate, dupa ce am terminat, am aflat intamplator ca aceasta echipa de soc mai distrusese o casa in Bucuresti (fuseserea chemati si pentru lucrari de zidarie, astfel incat distrugerile erau totale).

#53
nmc2006

nmc2006

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 11.03.2016
Am renovat si eu apartamentul, unul mic, cu 2 camere, de 37 mp. Am luat un "mester" dupa o recomandare. Renovarea a fost la sange, adica schimbat instalatia electrica, schimbat toata instalatia sanitara (tevi baie si bucatarie, inclusiv cele comune), curatat peretii, zugravit, schimbat usi, etc.. Daca pentru instalatia electrica si partea de tevaraie au lucrat un electrician si un instalator (electricianul adus de el si instalatorul adus de mine) si a iesit cat de cat ok, "mesterului" i-a revenit sarcina de a curata peretii si de a zugravi, de a pune gresie ,faianta si parchet. Ce sa mai spun: lavabila s-a umflat pe zone mici in cateva locuri (el carpise treaba inca din timp ce nu terminase lucrarea), plinte la gresie puse stramb, la tevile de caldura din baie sus la tavan pe motiv ca nu i-a incaput mana, a finisat cu denivelari, urat, nu a incarcat cum trebuie sub faianta din bucatarie (cand au venit cu mobila de bucatarie si au fixat blatul la perete  a crapat o placa de faianta)... cand a dat cu lavabila nu a protejat deloc ferestrele, tamplaria pvc a fost stropita din belsug cu lavabila de am curatat de mi-a venit rau, a dat o gaura aiurea incercand sa fixeze suportul de prosop in baie, plinta la parchet departata pe alocuri de perete, unele placi de gresie sunt puse stramb, nu sunt toate puse la nivel, a decupat in jurul parchetului laminat acolo unde sunt tevile de incalzire si a lasat asa, mi-a zis sa umplu eu cu silicon transparent... site pentru ventilatie lipite prost, cam departe de zid, etc... Numele lui este Grigore Iancu  si este un carpaci. Deci feriti-va de acest "mester", el de fapt lucreaza altceva, are un alt job si dupa orele de program, dupa-amiaza devine "mester". Are cam 58 de ani si constitutie solida, este inalt. Ne-a tinut cu renovarea o luna jumate pentru ca el lucra de pe la orele 16.00 pana pe la 19-20.00, iar sambata desi venea mai dimineata, avea zi scurta, pleca pe la pranz, si duminica nu lucra deloc, plus toate sarbatorile religioase, care la el erau multe. spre final a dat rasol, ca sa termine inainte de Paste si pentru ca incepea o alta "lucrare".  Nu a cerut bani avans pe manopera, i-a vrut pe toti la final, dar m-a tepuit de m-a rupt la materiale, imi prezenta tot felul de bonuri de casa, pe care scria orice altceva decat ce cumparase nu. Motiva ca ii mai trebuie bani pentru placile de bca, pentru glet, etc..eu si sotia lucrand, nu puteam sta langa el va dati seama sa-l controlam, stiu eu ce a cumparat si cat a cumparat si cat a folosit la noi din ce a cumparat?? Imposibil! Asta a fost valabil si pentru instalator si electrician. Domnul Grigore Iancu aparent e foarte amabil, dar de cate ori ii atrageam atentia la unele chestii pe care le facea si care nu-mi placeau, avea intotdeauna o replica pregatita, inclusiv unele tampite si obraznice gen äaaa, pai acolo vine dulapul si oricum nu se vede!" sau "nu mi-a incaput mana", sau "nu am retusat crapaturi ale lavabilei, ci mici imperfectiuni" !! :))) sau "pai sitele asa vin, ce sa le fac eu, de ce ati luat din astea?? " :) Crede ca le stie pe toate si ca e "mester "mare dar e de fapt un carpaci smecher. La final, a vrut toti banii pe manopera, adica suma de 8200 de lei, si asta dupa ce am mai negociat cu el ca vroia mai mult. In suma a fost inclus si caratul sacilor afara din apartament, adusul golurilor de usa la dimensiunile cerute de cei de la Porta, etc. Poate o sa spuneti ca nu e mult, dar pentru cum a realizat lucrarea e foarte mult, nu merita atat. Asta este, nici daca iei o firma si faci contract, nu ai garantia ca lucrarea va iesi bine, insa ai mai multe parghii pentru a-i trage la raspundere, e adevarat. Deci, feriti-va de "mesterul"  Grigore Iancu din Bucuresti!

#54
nmc2006

nmc2006

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 11.03.2016

 nmc2006, on 12 mai 2016 - 14:15, said:

Am renovat si eu apartamentul, unul mic, cu 2 camere, de 37 mp. Am luat un "mester" dupa o recomandare. Renovarea a fost la sange, adica schimbat instalatia electrica, schimbat toata instalatia sanitara (tevi baie si bucatarie, inclusiv cele comune), curatat peretii, zugravit, schimbat usi, etc.. Daca pentru instalatia electrica si partea de tevaraie au lucrat un electrician si un instalator (electricianul adus de el si instalatorul adus de mine) si a iesit cat de cat ok, "mesterului" i-a revenit sarcina de a curata peretii si de a zugravi, de a pune gresie ,faianta si parchet. Ce sa mai spun: lavabila s-a umflat pe zone mici in cateva locuri (el carpise treaba inca din timp ce nu terminase lucrarea), plinte la gresie puse stramb, la tevile de caldura din baie sus la tavan pe motiv ca nu i-a incaput mana, a finisat cu denivelari, urat, nu a incarcat cum trebuie sub faianta din bucatarie (cand au venit cu mobila de bucatarie si au fixat blatul la perete  a crapat o placa de faianta)... cand a dat cu lavabila nu a protejat deloc ferestrele, tamplaria pvc a fost stropita din belsug cu lavabila de am curatat de mi-a venit rau, a dat o gaura aiurea incercand sa fixeze suportul de prosop in baie, plinta la parchet departata pe alocuri de perete, unele placi de gresie sunt puse stramb, nu sunt toate puse la nivel, a decupat in jurul parchetului laminat acolo unde sunt tevile de incalzire si a lasat asa, mi-a zis sa umplu eu cu silicon transparent... site pentru ventilatie lipite prost, cam departe de zid, etc... Numele lui este Grigore Iancu  si este un carpaci. Deci feriti-va de acest "mester", el de fapt lucreaza altceva, are un alt job si dupa orele de program, dupa-amiaza devine "mester". Are cam 58 de ani si constitutie solida, este inalt. Ne-a tinut cu renovarea o luna jumate pentru ca el lucra de pe la orele 16.00 pana pe la 19-20.00, iar sambata desi venea mai dimineata, avea zi scurta, pleca pe la pranz, si duminica nu lucra deloc, plus toate sarbatorile religioase, care la el erau multe. spre final a dat rasol, ca sa termine inainte de Paste si pentru ca incepea o alta "lucrare".  Nu a cerut bani avans pe manopera, i-a vrut pe toti la final, dar m-a tepuit de m-a rupt la materiale, imi prezenta tot felul de bonuri de casa, pe care scria orice altceva decat ce cumparase nu. Motiva ca ii mai trebuie bani pentru placile de bca, pentru glet, etc..eu si sotia lucrand, nu puteam sta langa el va dati seama sa-l controlam, stiu eu ce a cumparat si cat a cumparat si cat a folosit la noi din ce a cumparat?? Imposibil! Asta a fost valabil si pentru instalator si electrician. Domnul Grigore Iancu aparent e foarte amabil, dar de cate ori ii atrageam atentia la unele chestii pe care le facea si care nu-mi placeau, avea intotdeauna o replica pregatita, inclusiv unele tampite si obraznice gen äaaa, pai acolo vine dulapul si oricum nu se vede!" sau "nu mi-a incaput mana", sau "nu am retusat crapaturi ale lavabilei, ci mici imperfectiuni" !! Posted Image)) sau "pai sitele asa vin, ce sa le fac eu, de ce ati luat din astea?? " Posted Image Crede ca le stie pe toate si ca e "mester "mare dar e de fapt un carpaci smecher. La final, a vrut toti banii pe manopera, adica suma de 8200 de lei, si asta dupa ce am mai negociat cu el ca vroia mai mult. In suma a fost inclus si caratul sacilor afara din apartament, adusul golurilor de usa la dimensiunile cerute de cei de la Porta, etc. Poate o sa spuneti ca nu e mult, dar pentru cum a realizat lucrarea e foarte mult, nu merita atat. Asta este, nici daca iei o firma si faci contract, nu ai garantia ca lucrarea va iesi bine, insa ai mai multe parghii pentru a-i trage la raspundere, e adevarat. Deci, feriti-va de "mesterul"  Grigore Iancu din Bucuresti!



...ca sa nu mai spun ca nu a respectat cantitatea de apa recomandata de producator la chitul de rosturi pentru faianta si gresia din baie si m-am trezit cu alta culoare la chit decat cea de pe eticheta produsului. El stia cel mai bine cum se face, astia care au produs chitul, Ceresit sunt niste prosti. Noroc ca nu apiucase sa dea mult, i-am zis sa-l schimbe, am fost si am cumparat alta culoare si a refacut chituirea...
si alta chestie: la primul dus facut ne-am terezit cu baltoaca sub cada: se infiltra apa pe langa cada si peretele cu faianta. L-am chemat si a dat din nou cu un alt silicon, Soudal parca si sper sa fie ok de data asta, si peste silicon a montat o bagheta, un profil din pvc cu margini de silicon.

Edited by nmc2006, 16 May 2016 - 09:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate