Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

MESTERI NESERIOSI

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#19
SorinWasp

SorinWasp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.09.2005
In domeniul instalatiilor termice firma ASCOMI TRADE SRL din Bucuresti service autorizat Ferroli. Eu am avut "norocul" sa lucrez cu ei. Respectivul angajat de evitat este Cristian Ciurel.Service-ul s-a facut pentru o centrala Ferroli Econcept 35A doar cand sunam eu si atunci cu multe rugaminti si insinuari de cinste si alte chestii de genul asta.Toate astea in conditiile in care aveam contract de service cu ei.
Daca aveti o firma din domeniul de mai sus care chiar stie sa faca service acelei marci de centrale va rog sa ma ajutati si pe mine. In fiecare iarna stau ca pe ghimpi de frica sa nu se strice centrala si sa fiu nevoit sa apelez iar la respectivii blamati mai sus.Merci de ajutor.

Edited by SorinWasp, 26 October 2010 - 11:48.


#20
jas1

jas1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 31.05.2006
Gheorghe Florea din Calugareni-Giurgiu un mare nenorocit,excroc de notorietate...[Are 9 dosare penale,a pacalit oameni din toata tara cu sume mari.In Bucuresti o gramada...Pe mine "doar" cu 3 mii de euro la constructia unei case.Am scapat usor...
A luat banii pe etape si la ultima a cerut un mic avans...i-am dat(eu jurat fiind ca nu dau bani in avans totusi...) si nu a mai venit in santier.Asta in 2007.
Prin 2008 un prieten cunoscand patania si pe nemernic m-a sunat sa-mi spuna ca sta de vorba chiar in momentul ala cu un domn care a luat teapa de la acest nemernic in Predeal(Pariul-Rece).

Daca ati patit-o cu acest nemernic postati aici.Atasez si foto mai tarziu...

Este rrom arde-lar focu.

Edited by jas1, 27 October 2010 - 06:34.


#21
jas1

jas1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 31.05.2006
Si pozele...Cel cu sapca si in alta poza cu chelia descoperita este excrocul de Gheorghe Florea

Cel cu mustata este "locotenentul " lui...partas la tot...

Cine ii recunoaste pe nenorociti sa posteze aici.Au inselat sute de persoane.

Attached Files


Edited by jas1, 27 October 2010 - 11:31.


#22
ciprianbc

ciprianbc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 10.10.2010

View Postvladysart, on 11 noiembrie 2012 - 14:28, said:

incepu problemele pt ca nu se curata chitul de pe gresie si m-ati invinovatit pe mine pt asta nu pt ca era gresia poroasa.(o sa stabileasca instanta asta).


Hai ca asta e tare ... Trebuie sa dea vina pe gresie pentru ca e poroasa? Constructorul chiar nu stie sa acopere gresia cand lucreaza? Chiar daca nu e poroasa tot cred ca ar trebui acoperita. Si parerea mea ... curatenia ar trebui sa o faca cel ce murdareste (nu am fost de fata, deci nu stiu cine a murdarit gresia, constructorul sau beneficiarul). Oricum ... instanta va stabili cine a ales gresia asta poroasa ...

In concluzie, atat constructorul cat si beneficiarul ar trebui sa aiba grija cu cine lucreaza...

#23
vladysart

vladysart

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.04.2005

View Postciprianbc, on 14 noiembrie 2012 - 00:06, said:

Hai ca asta e tare ... Trebuie sa dea vina pe gresie pentru ca e poroasa? Constructorul chiar nu stie sa acopere gresia cand lucreaza? Chiar daca nu e poroasa tot cred ca ar trebui acoperita. Si parerea mea ... curatenia ar trebui sa o faca cel ce murdareste (nu am fost de fata, deci nu stiu cine a murdarit gresia, constructorul sau beneficiarul). Oricum ... instanta va stabili cine a ales gresia asta poroasa ...

In concluzie, atat constructorul cat si beneficiarul ar trebui sa aiba grija cu cine lucreaza...

Era vorba de gresie DUPA chituire,e destul de greu sa chituiesti gresia daca e acoperita de folie(gresia si faianta o alege beneficiarul).
Multumesc pt comentariu pertinent

#24
nerva

nerva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.02.2007
De evitat pentru cei care doresc sa renoveze casa in Bucuresti "mesterii" zugravi/faiantari condusi de Grosu. Amana la infinit lucrarile, fac greseli de novice (amesteca amorsa cu lavabilul si raman astfel vizibile pe pereti urmele albe de la reparatia santurilor de la instalatia electrica - pe cutia de lavabil scria mare "a nu se amesteca cu amorsa!!!"), omu incepe programul pe la ora 16 fiindca dimineata e pe la alte lucrari sau are de rezolvat "probleme". Alta chestie comica la el este faptul ca iti spune de ce sa venim sambata la lucru am semnat vreun contract? In felul asta te poti astepta sa nu vina nici luni, nici marti, nici miercuri ca dehhh nu e nici un contract la mijloc (ei au spus ca lucreaza si sambata jumatate de zi si chiar au venit prima sambata). De cuvant de onoare si bun simt nu a auzit. Ca sa lucrezi cu el trebuie sa o faci pe tiranul ceea ce iti consuma nervii certandu-te la telefon. Si bomboana pe coliva umfla preturile stabilite initial. Asa ca feriti-va de el ca sa nu va consumati nervii.

#25
Fred_Vasilescu

Fred_Vasilescu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 177
  • Înscris: 21.07.2011
De ce nu există un contract?


le-ai dat toți banii în avans? dacă da, să-ți fie învățătură.. Dacă nu, ori fac treaba bine,orinu le dai banii. Simplu.

View Postmedvonok, on 24 martie 2006 - 09:34, said:

Ce parere aveti de acei meseriasi cu care te intelegi la inceput la pret, stabilesti termenul de executie si la final (final dupa spusele meseriasilor) iti cer banii .... dar de fapt ei nu au finisat, au lucrat in graba, nu au dat suficient de atent cu vopsea .... in concluzie o munca de kka. Meseriasul spune ca a terminat, iar daca doresti si mai bine sa iasa trebuie sa mai platesti (de regula e vorba de sume frumusele) fiindca nu a fost stabilit de la inceput ! Aiurea, stabilesti tot la inceput si apoi se fac ca nu pricep si mai iti ia de pe tine un sac de bani . Este ca meseriasii care monteaza o usa, o sudeaza si o lasa asa, ea usa sta la locul ei, dar mizeria din jurul ei este de nedescris, plus ca mai ai de zidit, zugravit, vopsit, etc ...

simplu: le dai bani când ești muțumit de calitatealucrarilor.

Banii tăi,regulile tale.

#26
irys227

irys227

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 20.05.2010
Salut am si eu un mester dragalas pe care vreau sa-l pun pe un forum sa-i fac reclama:)
Mihai Teleuca pe numele lui , sta prin sectorul 2 il gasiti si pe net ca-si face reclama pe meseriasi.ro
De acolo l-am luat anul trecut, si , apropo, dupa ce am incercat sa negociez cu vre 3, 4 firme (ca sa nu zica nimeni ca am vrut sa lucram la negru).
Aveam de facut o baie si apoi sa ne extindem si la hol, bucatarie.
Dl teleuca a stabilit un pret si a mers si sa ia materiale, inclusiv faianta, ca se grabeste sa faca repede lucrarea..
A intrat la lucrare intr-o zi de luni parca, si in cateva ore a decopertat faianta veche (facand o mizerie infernala si lasand urme de zgarieturi si pe bateria cazii, atat de vizibile ca am schimbat-o. Evident a spart faianta cu bormasina fara sa protejeze vreun obiect sanitar...desi nu-i spusesem ca le vom schimba.
A plecat lasand toata harababura aia in casa (cioburi de faianta pe jos etc) si cativa saci de moloz la usa.
A mai venit vreo doua zile sa se invarteasca prin zona, tot stabilind afaceri la telefon cu mesterii lui pe care ii avea pe la alte lucrari.
Isi cam facuse biroul la noi acasa, avea cafea, suc, se invartea de colo colo vorbind cu clientii etc.
Am inceput sa-l intrebam ce are de gand si dc a vazut asa, si-a adus un tip afumat rau si l-a pus sa dea cu tinci pe pereti cica sa-i indrepte.Evident ca peretii nu se-ndreptara, si dupa ceva timp am aflat si noi ca faianta nu prea sta pe tinci...dar ma rog..
Intre timp dl Teleuca si-a gasit de lucru cu administratia blocului, a schimbat o coloana de aerisire de vreo 2 m , s-a invartit vreo 3 ore prin pod (cu telefonul in dinti) si a incasat vreo 250 lei..
Dupa asta in ziua a 5-a, s-a apucat sa acopere tevile de ppr, ca erau inca la vedere si cel afumat nu le putuse unge cu tinciul...
A rupt o foaie de rigips si a lipit vreo 40cmX30 cm intr-un loc, a dat o mana de ipsos..si a mai trecut o zi,
Intre timp, sa nu credeti ca el chiar statea degeaba!! dadea indicatii si sfaturi , turuia nonstop (cand nu era la telefon). Ca peretele asta trebuia daramat, ca eu faceam usa din baie spre balcon si pe asta o zideam, ca bucataria nu e bine gandita si mobila e facuta prost, ca ce nepriceputi ne-au facut noua sertarele alea scumpe, ca nu-s ce prag trebuia pus altfel, ca wc-ul trebuia pus in alta parte a baii si cada invers, si ce instalator prost am avut etc etc.

In fine , dupa 6 zile in care ne facuse sa credem ca e expertul expertilor (il si sunau nonstop clientii si parea ca e zeul zeilor in constructii), am stat sa analizam: dar ce facea nenea asta aici de 6 zile??? A carat faianta si cativa saci pe scari, a decopertat un perete jumate (nici macar pe toata, am chemat noi pe altii sa termine si sa duca jos sacii), a prapadit 2 saci de TINCI (nu gresesc, TINCI!!!) pe peretii , fara sa indrepte ceva (LOL) si a lipit vreo 0,1 mp de rigips intr-un loc.
E cam putin in 6 zile...si deodata ne trezim ca-si cere si el BANII.
Ca sunt cheltuieli cu benzina, ca de 6 zile vine la noi si ne da sfaturi , consultatii etc...ca teava aia de aerisire nu se schimba daca nu era el sa faca gargara, deci trebuie sa-i fim recunoscatori -dar fusese platit la teava si inca bine)))(ma rog, ii luasem si mancare la pranz, cafele etc dar asta era din bunsimt si nu se pune).
Atunci punem si noi piciorul in prag : dar un termen la lucrarea asta ai? Cum ti-ai propus sa faci?
Acum era incoltit, si incepe sa spuna ca are de terminat doua lucruri mari si deci la noi va lucra numai de la ora 14.
Bun, zic eu, la 14 punct sunteti aici. Evident ca a aparut peste o ora, si nu avea la el nici macar un dreptar.
Atunci i-am aratat usa ,si am refuzat sa achitam orice fel de suma pentru cele 6 zile de gargara cu care ne cadorisise, Nu inseamna ca a fost chiar pagubit, ca si-a adus oamenii si au furat un calorifer de fonta al vecinei, sa-l dea la fier vechi (ce-am mai patit cu vecina....)

Povestea asta are si o continuare !! La fel de lunga LOL

#27
irys227

irys227

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 20.05.2010
Sa continuam deci cu ispravile dlui Teleuca Mihai, instalator, zugrav, faiantar, electrician (autorizat!!) si ce o mai fi..ma rog.
Fiindca exista si altele.
Noi ne zimteam vinovati ca-i dadusem papucii si el a muncit 6 zile la noi fara sa ia bani si am crezut ca a fost asa, o onjunctura nefavorabila, ca totusi omul e serios, prea il suna disperati sute de oameni care isi lasa casele pe mana lui (cica).
Deci, ce zicem noi ; dupa ce ne terminam renovarea (am gasit un om care venind din afara bucurestiului, reusea sa ajunga la ora 7.30 la munca)
hai sa-l chemam pe mister Teleuca sa monteze sanitarele, sa nu zica si el ca pleaca fara bani de la noi,
Poate la instalatii stie mai bine.
Concluzie: a venit la orele 19.00 si pana dimineata la 10 a montat wc-ul si cada (a lipit-o cu silicon, numai atat, dar la baterie s-a chinuit 3 ore ca nu prea avea ce-i trebuie la el).
A luat pretul care e pe piata , fara spor de lucru pt noapte, ca nu-l chemase nimeni noaptea sa monteze.
Am zis ca o fi fost greu cu astea doua sanitare, omul obisnuit sa monteze numai wc-uri de 100 lei a avut ceva de lucru sa-si dea seama de problema...
OK. Chiuveta era simpla un ideal stadard micut cu o baterie Grohe...statea singura...un sifon estetic...ziceam ca le da gata intr-o ora.
Le-a rezolvat si pe astea in alte 5,6 ore. A mai pus o oglinda, doua dulapioare, a gresit gaurile, a dat-o jos, a mai gadilat-o...in fine am scapat de el pana dimineata .

Fericire! vecina a putut sa doarma si ea linistita. 3 zile.
Ca deodata ne trezim cu ea la usa ca-i curge ceva in zidul comun cu baia noastra.
ne certam rau, ca noi de abia ne-am facut instalatia, ca la noi nu e fir de apa....verificari, cheman instalatori...nu se stie cauza.
Trece craciunul, anul nou inca o luna, vecina masura apa cat urca pe perete.
Nu stim de unde curge, si chiar sa spargem faianta aia din nou??!!
Dupa alte doua luni, picura bine la apartamentele de sub noi si la vecina urcase udatura un metru.
Ne decidem sa spargem si gasim unde curgea: la robinetii dlui teleuca, de la chiuveta buclucasa!!!
A trebuit sa demolam ceva zid, sa depistam ce tevi erau de vina..Ca sa gasim un amarat de robinet neetansat bine probabil!! Platit constatarea la firma si reparat stricaciunile.
Sunat dl Teleuca: dar ce zici mata de chestia asta??

Ce sa zica marele meserias Teleuca: ce scumpi sunt astia , firma de instalatori!! wow ce multi bani va cer pt demontat montat etc...va faceam eu mai ieftin:) LOL

P.S. Stimabilul domn Mihai Teleuca este acum undeva pe la Obor, sparge apartamentul unui domn...are cheile pe mana lui si am fost sa vad si eu lucrarea , ca prea se lauda cat de meserias e el.
Dar ce am vazut acolo......umpluse tot casoiul de moloz, un televizor de 1000 de lei umplut de praf, un laptop in bucatarie chiar unde spargea mai abitir, negru de praf!!! cica monta centrala si calorifere:) El care nu a fost in stare sa monteze o chiuveta:)
Se lauda ca in doua ore le schimba si alora o teava (ca administratiile dau bani si asa castiga el colateral) dar  seara pe la ora 9 inca nu stia pe unde curge apa si nu daduse drumul la apa in bloc. Si stiu ca nici banii nu si-a luat in ziua aia....nu e clar de ce:)

Altfel, acest domn teleuca e un simpatic. Dar eu si cu vecina mea doream sa-l chemam sa ne repare macar zidul stricat (cand cu constatarea scurgerii de la chiuveta) si cu ocazia asta sa-l bagam in dulapul vecinei (are un dulap incastrat in zid chiar in zona cu pricina si mucegait in ultimul hal). Daca il tineam acolo 10 minute inchis, nu mai iesea viu)))))))))

#28
irys227

irys227

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 20.05.2010
Uff..si am uitat , am uitat sa povestesc despre talentele de electrician ale dlui Teleuca...autorizat de data asta.
A montat un intrerupator pt baie si o priza pt cuptorul electric din bucatarie. ca le-a vazut dezafectate, intr-una din inspectiile lui (intre cele doua zile grele de montat sanitarele si oglinda).
Priza n-a mers niciodata, cum am bagat cuptorul in functiune a busit siguranta .Il folosim si acum cu prelungitor la alta priza, pana ne adunam un pic curaj sa chemam un electrician adevarat.
Intrerupatorul a functionat 4 luni , dupa care o data a busit rau si au explodat becurile in aplice (erau philipsuri economice, si aplicea e speciala de baie).
Acum , alta problema grea e ca mister Teleuca a montat oglinda FIX pana la firul de curent, asa ca aplicea sta pe oglinda:) ca are si ea o margine...si devine o problema dificila desfacutul ei pt inlocuitul becurilor, existand riscul spargerii oglinzii...asa ca ne uitam si noi la ea CU DRAG si ne gandim ce mare meserias este dansul...ne-a si sfatuit sa cumparam o alta oginda mai mare, sa nu se vada gaurile de la aceasta, ca sa o asezam cum trebuie de data aceasta....
La sugestii/sfaturi este artist:)

#29
irys227

irys227

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 20.05.2010
https://www.facebook.com/teleucam
pentru ca tabloul sa fie complet , sa se stie ca expertul chiar exista, poza aceea este reala.
Un om foarte simpatic si saritor, care se ofera sa ajute pe oricine, cu bun simt si plin de idei...asa am ajuns sa nu-l dusmanim nici macar acum, dupa poanta cu chiuveta, care ne-a costat o caruta de bani (plus o mobila mucegaita care urmeaza sa ne coste).
Metodele dlui teleuca: nu refuza nici o lucrare, va ajut cum sa nu, spune el, nu solicita un pret exagerat ( mediu cu siguranta, desi el sustine ca e sub nivelul pietei) , stabileste pretul, cumpara materialele (e foarte saritor, are masina , aduce el totul, cu chitanta etc- mai uita el sa dea restul..ma rog) , incepe lucrarea, evident incepe cu spartul, mizerie ...moloz..incepe sa umble ca bezmeticul prin casa de colo - colo, incep telefoanele, da ordine, comanda, preia alte lucrari, programeaza intalniri...off ca sunt cam prins ,dar va ajut, cum sa nu...imediat ce scap..- deja e montat, face planuri cum sa se organizeze la altele, pare transportat, curge sudoarea pe el...la spart faiante, tencuieli etc se pricepe zdravan le rezolva rapid in pauza de telefon...
Mai arunca si ceva pe pereti (tencuie cu materiale scumpe mai ceva ca nea Gigel sudorul...), si in fine ,când totul e spart si proprietarul isi vede casa varza amestecata cu moloz,,,dnul Teleuca, ostenit, isi cere si el BANII.
Pentru ce? pai benzina, munca la spart, zilele pierdute....el nu cere avans...dar totusi..
Dai sa zici: dar sa vedem si noi macar o placa pusa pe perete, sta, nu sta...macar un coltisor indreptat, ceva...macar cum ai de gand sa faci unghiul asta de 90 de grade, sa punem cada...
Stie el, e treaba lui (dar cum, totusi? ce ne bagam noi in meseria lui:))
Apoi dl teleuca incepe sa nu mai vina la lucru devreme, devine ocupat, stie ca ai casa varza si nu gasesti pe nimeni asa usor sa te scoata din necaz.
Stie ca , intr-un fel, depinzi de el.
Ce faci, o iei iar la rand, la cautat meseriasi?? Asta e cheia succesului lui. O data casa sparta, te-a agatat. Pleaca sa mai sparga si altele, ca stie ca esti nevoit sa-l astepti. ce faci acum cu materialele cumparate?? Poate alalalt nu lucreaza cu ce lucreaza dl Teleuca. Tinciul de pe pereti trebuie dat jos.Rigipsul ala a trebui dat la o parte ca era asa de stramb, ca nu mai iesea in veci faianta dreapta pe perete.
Refuzi sa-i achiti vreo suma pentru spart , mana nu demonstreaza ca e capabil si de altceva.
Nu e mare lucru, tu , ca si proprietar, iesi oricum in pierdere, Ala care vine dupa Teleuca, daca ai curajul sa-l dai afara, iti cere mai mult!!!
Si cine garanteaza ca nu e un alt domn Teleuca?
Firme?
Aveam nevoie sa se inlocuiasca 2 placi sparte , unde s-a reparat in baie la chiuveta in cauza.(plus alta la bateria de cada).
100 de lei, ca se dadeau cu carota 5 gauri.
OK. Nici o problema . Mesterul transpira din greu sa masoare respectivele distante si sa nimereasca unde trebuie cu carota.
OK 100 de lei.
Vine omul trimis de firma: un rom mititel, cu o traista in spinare, fara nici o carota la el, venise la constatare si eventual sa puna niste mortar pe acolo.
Saracul, i-am zis ca nu avem nevoie de serviciile lui.
Ma intreb daca ar trebui dat anunt la ziar, 100 de euro, un om capabil cu tot ce-i trebuie la el, sa lipeasca 3 placi cum trebuie.
S-ar deranja oare patronii???
Traim in Romania nu?
Ar trebui adunati toti zugravii/zidarii/instalatorii  plini de tupeu si care nu au depasit nici macar 10 clase la seral si bagati undeva intr-un beci vreo luna de zile.
Putina curatenie, ce naiba.

#30
irys227

irys227

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 20.05.2010
Lol, s-a pierdut toata frumusetea postului, o luam de la capat si explicam putin mai in detaliu.
S-a pierdut la editare ma rog....

Dau copy paste pentru ca altfel se pierde mult din savoarea intamplarii.

https://www.facebook.com/teleucam
pentru ca tabloul sa fie complet , sa se stie ca expertul chiar exista, poza aceea este reala.
Un om foarte simpatic si saritor, care se ofera sa ajute pe oricine, cu bun simt si plin de idei...asa am ajuns sa nu-l dusmanim nici macar acum, dupa poanta cu chiuveta, care ne-a costat o caruta de bani (plus o mobila mucegaita care urmeaza sa ne coste).
Metodele dlui teleuca: nu refuza nici o lucrare, va ajut cum sa nu, spune el, nu solicita un pret exagerat ( mediu cu siguranta, desi el sustine ca e sub nivelul pietei) , stabileste pretul, cumpara materialele (e foarte saritor, are masina , aduce el totul, cu chitanta etc- mai uita el sa dea restul..ma rog) , incepe lucrarea, evident incepe cu spartul, mizerie ...moloz..incepe sa umble ca bezmeticul prin casa de colo - colo, incep telefoanele, da ordine, comanda, preia alte lucrari, programeaza intalniri...off ca sunt cam prins ,dar va ajut, cum sa nu...imediat ce scap..- deja e montat, face planuri cum sa se organizeze la altele, pare transportat, curge sudoarea pe el...la spart faiante, tencuieli etc se pricepe zdravan le rezolva rapid in pauza de telefon...
Mai arunca si ceva pe pereti (tencuie cu materiale scumpe mai ceva ca nea Gigel sudorul...), si in fine ,când totul e spart si proprietarul isi vede casa varza amestecata cu moloz,,,dnul Teleuca, ostenit, isi cere si el BANII.
Pentru ce? poi benzina, munca la spart, zilele pierdute....el nu cere avans...dar totusi..suntem oameni cu bun simt, trebuie sa ne gândim si noi...sa-i propunem...
Dai sa zici: dar sa vedem si noi macar o placa pusa pe perete, sta, nu sta...macar un coltisor indreptat, ceva...macar cum ai de gand sa faci unghiul asta de 90 de grade, sa punem cada...
Stie el, e treaba lui (dar cum, totusi? ce ne bagam noi in meseria lui:))
Apoi dl teleuca incepe sa nu mai vina la lucru devreme, devine ocupat, stie ca ai casa varza si nu gasesti pe nimeni asa usor sa te scoata din necaz.
Stie ca , intr-un fel, depinzi de el.
Ce faci, o iei iar la rand, la cautat meseriasi?? Asta e cheia succesului lui. O data casa sparta, te-a agatat. Pleaca sa mai sparga si altele, ca stie ca esti nevoit sa-l astepti. ce faci acum cu materialele cumparate?? Poate alalalt nu lucreaza cu ce lucreaza dl Teleuca. Tinciul de pe pereti trebuie dat jos.Rigipsul ala a trebui dat la o parte ca era asa de stramb, ca nu mai iesea in veci faianta dreapta pe perete.
Refuzi sa-i achiti vreo suma pentru spart , pana nu demonstreaza ca e capabil si de altceva.
Nu e mare lucru, nu-i asa? dar  tu , ca si proprietar, iesi oricum in pierdere, Ala care vine dupa Teleuca, daca ai curajul sa-l dai afara, iti cere mai mult! Dar timpul si nervii tai ?
Si cine garanteaza ca nu e un alt domn Teleuca?

Firme? Sa lucram cu firme, ca e mai sigur, nu?

Am ajuns si la firma de instalatii, sa constate si sa repare defectiunea de la chiuveta buclucasa, si care inundase 3 apartamente.
Acum, pentru ca bateria de la cada fusese montata tot de domnul Teleuca si cum la vreo luna de la fericita operatie, ne trezisem cu sertarul de la mobila de pe acel perete , fleasca...fara ca prin baie sa se vada vreo infiltratie...si aducandu-ne noi aminte cat a tras si a smucit de bateria aia de 500 lei pana a pus-o pe pozitie- asta fiindca nu gasea prin geanta aia a lui plina de mizerii/resturi de pe la alte lucrari , nu-s ce piesa/prelungire (noi am insistat sa lase naibii piesele originale ale bateriei, ca aveau regulator de presiune si mai stiu eu ce..si dca nu stateam pe capul lui, cu siguranta le inlocuia cu niste mizerii folosite pe care le avea prin geanta!!
In fine decidem sa umblam si la bateria de cada sa vedem daca nu curge si pe acolo.
Sunam firma de instalatori. Cerem certificat de instalator si alte acte doveditoare. Se prezinta cu ele!!!

Programam sedinta de lucru din vreme, cu 4 zile inainte,  solicitam un faiantar care sa se ocupe de lipitul placilor ce trebuiau inlaturate, declaram ca nu-i lasam sa se apuce de lucru pana când nu suntem siguri ca avem si faiantarul la dispozitie. OK ni se promite mester faiantar, ne costa separat 150 lei , e un colaborator al lor (150 fara nici o chitanta:)
Acceptam 150 lei si punem in vedere domnisoarei de la aparat ca nea caisa trebuie sa vina cu o carota la el.

Ne trebuia deci faianta, fiindca nu scapase nici o placa intreaga din mana meseriasului care a montat-o.
Dl Teleuca, autorul dovedit al acestei nenorociri, se ofera sa ne ajute cu adusul unei cutii de faianta din valea cascadelor (pe banii nostri:). Asta era garantia dansului la lucrare ..ca montatul unei chiuvete e ieftin si nu poate acoperi asa paguba.
Corect! II dam dreptate.
Se ofera de asemenea sa lipeasca si cele doua placi pentru 100 de lei, dar cu conditia sa nu fie cumva ciobita vreuna suplimentara. Aia costa in plus.
Nu strica, zicem noi, sa-l avem si pe dl Teleuca, pentru cazul in care nea caisa de la firma ne face vreo problema. Nu-l refuzam. Aveam o cutie de faianta si-l puteam lasa sa sparga , eventual, cateva placi. Inca nu-l vazusem lipind o placa de faianta si curiozitatea era mostruoasa!!!

Apare in ziua in care sosesc instalatorii de la firma, isi baga nasul sa vada ce fac, mai da niste indicatii, solicita o cafea si ne trimite sa-i cumparam o apa rece.
Suportam cu stoicism, refuzam sa-i aducem apa fiindca asta insemna ca le dam mana libera alora de la firma sa strice toata baia.
Paziti cu sarg , astia au spart numai o placa suplimentara, si au ciobit una ..cam vizibil..din pacate.
Schimba niste ppr-uri la racordul de apa de la baterii. Le inaltam putin cu ocazia asta,,,sa ajunga si ele in pozitia unde trebuiau sa se gaseasca, daca instalatorul care le-a fixat initial nu ar fi fost prea putin dus pe la scoala, ca sa masoare si el 10-15 cm deasupra cazii.
Dl TELEUCA , care isi oferise personal serviciile,si pentru aceasta lucrare, ba chiar pe cele ale unui colaborator, care culmea, persoana fizica fiind, cerea vreo 200 lei peste ce cereau cei prezenti, spumega probabil in sinea lui ca astia de la firma nu sparg si ei ceva prin zona, sa aibă el de lucru suplimentar.
Apoi ..deodata...descopera ca nu are carota la el, e acasa uitata!
Incep sa sune telefoanele de pe la clienti si pleaca grabit, cu promisiunea ferma ca a doua zi la 14.00 apare sa lipeasca placile. Nu comenteaza ca aia au pus la loc bateriile, si ne gândim ca el, ca instalator, (LOL) o avea vreo cheie sa le desfaca pana ce -si lipeste placile, si nu ne facem griji.
Pleaca instalatorii si nea caisa al lor nu apare. Il sunam, aflam ca i s-a stricat carota. E la o lucrare, dar la orele 17 va veni sigur , macar sa vada si sa repare strcaciunile din zid, pt a putea aplica faianta.
Stam calmi pana la 16.30 si-l sunam sa vedem cum o mai duce. Aflam ca nu a terminat de lucru , poate veni dupa 19, dar nu e sigur, iar a doua zi pleaca la tara. Lol
Cerea 150 lei asta, dar o fi avand de gand sa taie cu flexul la placi si sa le chituie pe 150 lei? Doua placi? Dar de ce ne-a facut atunci sa-l asteptam pana la 17??

Il aveam in rezerva pe dl Teleuca, noi tineam mortis sa-l vedem lipind si el o placa de faianta pe perete.
Ne aratase poze cu nu-s ce decupaje in culori, cercuri de o culoare lipite pe o placa de alta culoare, de pe la lucrari ale lui. Ne starnise curiozitatea rau.
Nu era prea riscant, dupa ce spargea primele 3 placi il puneam la poprire.

A doua zi dimineata...acelasi dezastru...bagam mana prin perete de la noi la vecina.
Nu ne tin nervii sa asteptam pana la 14 când era programat Teleuca, ne trebuia o rezerva.
Luam internetul la rand si sunam la firme/mesteri. tot felul de calificati.
Un meserias adevarat transpira din greu sa masoare respectivele distante si sa nimereasca unde trebuie cu carota.5 gauri.....baterii plus scurgere chiuveta.
Merita 100 de lei pt efort , nu? chiar 150 lei ,ca el daca nu a facut prea multe clase, poate avea unele probleme in ce priveste masuratul distantelor si desenatul unui cerc pe placa...o mai trebui sa faca si vreo impartire, cine stie.....
OK gasim un patron dispus sa preia lucrarea. Ne suna cu precizie la ora stabilita pentru a confirma ca ne trimite un meserias. Nu stabilim pretul, devizul se face la fata locului. Intre timp se mai arata cineva dispus sa ne ajute, 100 lei in cap, doua placi de dat cu carota 5 gauri pt baterii....si deodata ne trezim cu doi mesteri pe cap.
Nu face nimic, macar sa se apuce vreunul din ei de ceva! Il  anuntam ca are concurenta si e de acord sa vina si dumnealui.
Apar in exact acelasi timp! Poate erau intelesi...
Ne lamurim cine e omul trimis de FIRMA: un rom mititel, cu o traista in spinare, fara nici o carota la el, venise la constatare si eventual sa puna niste mortar pe acolo.
Saracul, i-am zis ca nu avem nevoie de serviciile lui .Ne-am simtit prost de tot. De toata jena.
Il invitam pe celalalt la locul cu pricina. Ii descriem situatia. Apare cu o geanta in care se afla si carota buclucasa . Intra in baie, studiaza terenul, vede placile lipsa, bateriile pe pozitie, isi face calculul si merge sa-si ia materiale (adeziv etc)...se intoarce si da sa se apuce de lucru.,,
dar...surpriza.
Nu avea cheie sa desfaca bateriile, incearca sa le desfaca cu mana :):):) trage un pic de ele, apoi incepe sa spuna ca el nu se astepta sa gaseasca bateriile pe pozitie, ci doar sa vina sa lipeasca placile.( ce puteam face? sa stam fara apa in casa doua zile???)
Incepe sa spuna ca pierde timpul degeaba, ca instalatorii trebuiau sa fixeze cu cleme tevile de apa, sau macar cu niste sarmulite, ca el nu e instalator sa umble la baterii sa le dea jos...Ii sun pe domnii de la firma de instalatii , astia zic ca ce mare lucru sa dea o mana de ipsos sa-si fixeze singur tevile.
Acum, deja eram in impas. Trebuia deci sa platim un nou drum al instalatorilor la noi, sa dea jos bateriile când domnul acesta isi face treaba cu carota .Sau sa stam fara apa in casa pana se deranjeaza domnii acestia scoliti pe la Harvard sa binevoiasca sa ajunga la noi, ca sa-si faca "meseria".
Problema e acum in analiza si urmeaza sa-i gasim solutia pe saptamana viitoare.
Pe care sa-l aducem primul LOL sau pe care sa-l tinem pana celalalt isi facea treaba.
Firma respectiva e de 15 ani pe piata, are ceva experienta...la plimbat clientii .
Pe domnul cu faianta nu-l cunoastem, nu stim ce vechime are. Dar nu a dat nici un telefon, cat s-a sucit pe la noi (doua ore). Semn bun.

Pana luni, poate apare si dl Teleuca , care are si carota si cheie de desfacut  . Ca si asa se anuntase azi pe la ora 14, deci are destul timp sa se adune de pe unde mai sparge la orele astea.
Si poate chiar lipeste si el o placa in casa noastra!!!! Chiar daca si-a deschis singur drumul spre aceasta mare realizare, montând gresit un robinet si producând toata aceasta busculada din care nimeni nu cred ca ar iesi fara sa-si piarda putin cumpatul.
Dulapul acela mucegait al vecinei il asteapta , oricum si daca il pacalim cumva sa intre acolo, cu telefon cu tot, il tinem macar 10 minute. Nu e nevoie de mai mult.
cat despre meseriasi, firme si alti mascarici din astia....plini de tupeu si cu 10 clase la seral, cum zice vecina noastra, astia ar trebui prinsi cu arcanul
  si bagati undeva intr-un beci vreo luna de zile.
Putina curatenie, ce naiba.

#31
irys227

irys227

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 20.05.2010
Nu bateriile, ci bateria ,,,de cada
La chiuveta ii trebuia ceva sa desfaca robinetii, pentru a lipi placa , dand acele buclucase gauri.
Ma intreb, abia acum, dupa atatea ore de scris, nenea asta ultimul cum o fi vrut sa-si lipeasca placa ? totusi o placa ne costa 50 de lei.
Pai robinetii trebuie sa stea in orice caz la tevi, montati, ca sa ai apa pe tevi, nu?
El se astepta sa gaseasca si robinetii scosi??
Nu a venit la el nici macar cu un patent:)
Inseamna ca 100 de lei costa numai masuratorile si desenatul celor trei cerculete pe placa...grea scoala asta de faiantar ...credeti sau nu, Dl Teleuca gasea un patent prin geanta lui de "scule" si casapea robinetii urgent. De aceea este el atat de solicitat, si de aceea noi il suportam cu atata stoicism.
Tot dl Teleuca ramane omul de rezeva , bun la toate...chiar daca mai sta 12 ore sa rezolve si placile astea doua...
As deschide un poll
"Cine credeti ca va lipi cele doua placi de faianta in cele din urma?? Mesterul cel din urma, unul nou, sau ...tot stimabilul Teleuca....cu interdictia de a pune mana pe vreun robinet, teava , bec, priza sau ce-o mai fi prin incapere...ca numai la faianta nu si-a demonstrat inca maiestria..
Si noi il botezasem MIHAI FAIANTA . Asta o fi totusi specialitatea dansului?

#32
irys227

irys227

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 20.05.2010
Despre firma de instalatii si punerea in opera.
http://www.mentenant...e.ro/index.html
Astia au trimis un instalator autorizat, cu atestat etc. Pana la ora sosirii dumnealor, pe la noi se mai perindasera alti 2,3 nenici , tot instalatori, care se uitasera pe sub cada, pe la wc, nu gasisera nimic si declarasera ca trebuie sa sparga prin faianta sa gaseasca buba. Nestiind unde e cazul sa se sparga, ca sa nu stricam toata baia, convingem pe vecina sa ne lase sa-i spargem in peretele fleasca pana ajungem la tevile noastre, poate gasim ceva. Aveam si o masca ce acoperea teava de canalizare, acolo ne gândim ca ar fi buna o constatare cu camera video pentru minimizarea distrugerilor.
Cerem deci la firma o constatare cu camera video, 150 lei operatia.
Soseste instalatorul autorizat impreuna cu un nene la costum care manevra probabil camera si a completat factura.
Se uita asta repede prin baie, nu verifica el vreun robinet ceva, poate daca desfacea un robinet de la chiuveta , observa ca nu e etansat si pe acolo curgea apa.
Intra la vecina si se apuca de spart, face un gauroi de toata frumusetea, pana ajunge in baia noastra, sparge placa de faianta de sub chiuveta, si vede in fine cum curge in voie apa.
Caramida din zid era burete, o strangeai in mana si se sfarama.
Ajunge in fine , spargand de la vecina, in baia noastra si la robinetii nostri. Constata , zice el, ca un robinet nu era etansat bine. Il etanseaza frumos, completeaza factura 100 de lei, ca nu avusese nevoie de camera:).
Pleaca frumos si ne lasa cu placa sparta si cu gauroiul din zidul vecinei (cam 50cmX40 cm) . Uitam sa-l intrebam de ce dracu nu a verificat mai intai robinetii, printr-o simpla desurubare, in loc de toata spargerea, ca tot 100 lei incasa - pt deplasare.
Poate era treaba noastra sa-i spunem ce are de facut..poate astia nu-s capabili sa verifice daca un robinet e etans decat dupa ce sparg un perete dintr-o parte in alta.
Poate a spart placa special, ca sa-l chemam dupa asta la demontat/montat lavoarul, pentru a o inlocui.
Nici o problema. Noi il chemam, ca nu era estetic cu gaura aia in perete, il punem sa schimbe si tevile alea de vreo 15 cm care duc la robineti.
II cerem sa si le fixeze pe perete , ca eram patiti de când cu individul care trasese instalatia acum jumătate de an, lasandu-le tot in aer, la liberul arbitru al faiantarilor, care fac si ei cu tevile ce-i taie capul.
Nu reusim sa-l convingem sa fixeze tevile cu vreo sarma ceva, si dupa cum se vede mai sus, meseriasul faiantar refuza sa-si puna placa din cauza ca tevile "se misca" si el nu stie unde sa le fixeze. Si are dreptate.
Deci ce stie sa faca o firma de instalatori?
Cu ce e mai breaza decat particularul care si-a batut joc acu jumătate de an, punând racordurile de la baterie cam la 5 cm de cada, asa incat nici macar o banda de etansare pe cada nu am putut lipi usor, fiindca ne loveam de baterie?
Hah. Firme.
Poate ar trebui sa-i dam putin in judecata , pentru metoda de constatare pe care au utilizat-o....dar scrie ceva pe factura lor de constatare???
Am solicitat sa treaca , negru pe alb, operatia efectuata : au scris: constatare si remediere. Ha Ha. O sa zica apoi ca tot ppr-ul era spart si nici nu putem demonstra contrariul.

#33
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,320
  • Înscris: 31.08.2006
Cand citesc cati bani iau "mesterii" astia pentru un cui batut in perete, ma crucesc. Si vina nu e a lor, ci a "boierilor" care in perioada boomului imobiliar nu se uitau la bani si le lipeau bani si pe frunte "mesterilor" care le faceau viloaiele si casele de vacanta. Asa ca oamenii s-au spurcat la sume absolut nesimtite pentru niste porcarii de lucrari. Barosanii cu bani i-au invatat asa, si daca apeleaza la ei un om care castiga 1 000 de lei pe luna  (si aia facuti cu multa truda) la ei, ii rad in nas bietului om si ii spun in fata ca ei nici nu se dau jos din pat pentru 150 lei pe zi. Spun asta fiindca am intalnit cazuri de astfel de "mesteri". Eu pana acum am cautat sa-mi fac reparatiile singur in casa si chiar daca unele nu au iesit de expozitie, am preferat asa decat sa chem niste nesimtiti de-astia. Puneti mana pe carti de specialitate, fratilor, ca sunt destule pe net si lucrarile care nu necestita meseriasi autorizati incercati sa vi le faceti singuri. Scutiti si bani si nervi si aroganta "mesterilor". Daca ar fi cati mai multi oameni care ar proceda asa, ar scadea si "mesterii" tarifele care oricum, nu reflecta nici pe departe calitatea lucrarilor lor. Nu-i mai invatati cu bani multi pe astfel de pramatii.

Edited by fansat, 12 August 2014 - 11:18.


#34
CelFaraNume

CelFaraNume

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.08.2014
Un om obisnuit nu prea are timp sa isi renoveze casa sau nu vrea sa isi piarda concediu pentru a face experimente prin casa.
Acuma incearca tu o renovare de unul singur si o sa iti treaca repede gandul asta, stiu care transpirau la cur doar dupa smilgheruit camera de glet, chiar am fost chemat sa astupt unde intrau prea adanc.
Ps: Asta este si motivul pentru care piata nu se cerne: Tu imi zici de un mester care a lucrat la tine, de care ai fost multumit, eu apelez la tampitul ala si automat eu nu sunt multumit de el, dar nici nu pot sa ma cert cu tine ca mi-ai zis de tampit, iti zic ca am fost multumit(ca doar lucrarea aia a facut si la tine) si el merge inainte.
Am avut si eu un mester care se lauda, raspundea toata ziua la telefoane de "oferte", ce dracu nu dadea din el, pana la urma am scapat de el si am continuat singur, ca un bou mi-am sacrificat concediu sa fac ce trebuia sa faca mesterul.

Edited by Adm, 22 August 2014 - 11:30.


#35
irys227

irys227

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 20.05.2010
Mesterii astia zugravi/faiantari sunt o adevarata plaga a societatii , este impotriva firii sa platesti pentru serviciile lor si sa te imbolnavesti de nervi , mereu in alerta ,supraveghindu-le orice miscare, încercând sa fii amabil, sa nu se razbune pe tine facand nu stiu ce magarie...
Ieri am trecut pe la reprezentanta Teka de pe Stefan cel Mare si, conversând cu vanzatoarea despre o hota, am aflat cu oarecare 'placere' ca si doamna respectiva isi renoveaza o mansarda de prin luna ianuarie, si la ora asta a ajuns la etapa zugravirii (rofl) , schimbând cel putin 7-8 echipe de 'meseriasi'.
Acum vreo 2 saptamani, avand nevoie de niste informatii despre produsele de la Mapei, am aflat de la reprezentantul lor zonal ca si dumnealui stie ce mesteri tampiti avem in tara, deoarece la ora asta se afla in proces cu niste meseriasi care i-au lucrat la casa, lucrare la care oricum a schimbat cateva echipe.
Si cu reprezentantii de la Ceresit am stat de vorba, tot ca sa-i intreb CUM se folosesc produsele lor, pentru ca e clar ca tampitii de mesteri nu au habar. Oamenii stau de vorba in telefon si jumatate de ora ca sa explice, in detaliu, ce aplicatii practice au produsele lor, si cum se prepara si aplica. De ce oare?
Pentru ca si ei stiu cat de tampiti sunt mesterii nostri. Niste golani fara nici un fel de studiu, care abia au o diploma de 10 clase, daca o au si pe aceea...care, nefiind buni la nimic, se apuca sa spoiasca peretii oamenilor,pe bani grei, batandu-si joc de materiale, de timpul omului, de casa lui.
La ce bun sa-i dai afara??? Dupa ce ti-au stricat materialele, dupa ce ti-au mancat tot concediul, ti-au intors casa pe dos?!
Mai bine sa se afle despre ei. Sa nu-i mai angajeze nimeni. Sa moara de foame, sau sa invete dracului sa-si faca meseria cinstit. Sa se duca la o scoala. Sa invete macar intrebandu-i pe cei care stiu.
Nu-mi imaginez CUM e posibil ca atatia tampiti sa lucreze LA NEGRU in Bucuresti, si prost, si pe bani multi, si NIMENI sa nu se sesizeze.
Si din cauza atator tampiti de pe piata, sa nu putem face o selectie. Sa nu avem nici un fel de reper dupa care sa-i judecam, in afara de varianta grotesca: il lasi sa lucreze si vezi ce stie. La ce dracului foloseste asta, dupa ce boul a stricat deja ??

Edited by irys227, 02 September 2014 - 13:21.


#36
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,203
  • Înscris: 03.08.2010
De acord, da' mie imi place de nea Mihai, asa incompetent si hot cum e. :))))) Ceva noutati despre el ? :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate