Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

MESTERI NESERIOSI

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#1
COSTIN_mentor

COSTIN_mentor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 28.09.2004
Daca ati avut probleme cu unii "mesteri" dati numele, telefoanele si detalii despre "seriozitatea" lor ca sa nu mai ia si altii "teapa" .
  Eu de exemplu :
       Locatie : constanta
                    Cretu Stefan 0722965862,0722978781
                    Darie Mihai : 0720578381,0726688437
          "zugravi de meserie" care dupa ce au facut o lucrare la care cica "au dat garantie  x ani" cand i-am chemat apoi sa repare ceva (greseala mea ca nu am fost atent de la inceput , dar omul tot timpul invata) ,dupa ce m-au amanat timp de 3 saptamani ca vin,vin mi-au zis sa ma duc la plimbare .
              Stan Horia 0726624903  -TIGAN , atat.

#2
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
Pai si tu daca angajezi tigani si alte specimene drept zugravi/zidari provesionisti in speranta ca te scoti mai ieftin...la ce te asteptai?!!? :console:

#3
COSTIN_mentor

COSTIN_mentor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 28.09.2004

 UnForsaken, on Dec 19 2005, 17:40, said:

Pai si tu daca angajezi tigani si alte specimene drept zugravi/zidari provesionisti in speranta ca te scoti mai ieftin...la ce te asteptai?!!? :console:
cand am spus tigan m-am referit la caracter, in principiu majoritatea mesterilor sunt tigani dpdv al caracterului .

#4
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
costin ... no offence, dar e un topic cam aiurea.
seamana cu gazata de perete, sectiunea "asa nu".

gandind statistic, cati din cei care citesc aici ii vor contacta pe meseriasii tai ? mergand si mai departe, cati din acestia isi vor aminti niste nume si numere de mobil ?

daca se vorbea de firme, era altceva. dar, evident, afirmatiile trebuiesc sustinute cu documente in acest caz.

din postura conducatorului unei firme, firma care incearca sa lucreze cat mai legal, ti-as spune "asa iti trebuie, daca lucrezi la negru". dar nu iti spun pentru ca cunosc foarte bine realitatea. amenajarile de apartamente se fac, dupa parerea mea, in 90% din cazuri la negru, sau la gri.

si inca ceva ... meseriasii de care tu zici nu se pot apara. ipotetic vorbind de unde stim noi ca tu ti-ai respectat cuvantul si ai platit la timp ?

Edited by as xxl, 19 December 2005 - 21:13.


#5
caesar_sw

caesar_sw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 16.04.2003

 as xxl, on Dec 19 2005, 21:11, said:

costin ... no offence, dar e un topic cam aiurea.
seamana cu gazata de perete, sectiunea "asa nu".

gandind statistic, cati din cei care citesc aici ii vor contacta pe meseriasii tai ? mergand si mai departe, cati din acestia isi vor aminti niste nume si numere de mobil ?

daca se vorbea de firme, era altceva. dar, evident, afirmatiile trebuiesc sustinute cu documente in acest caz.

din postura conducatorului unei firme, firma care incearca sa lucreze cat mai legal, ti-as spune "asa iti trebuie, daca lucrezi la negru". dar nu iti spun pentru ca cunosc foarte bine realitatea. amenajarile de apartamente se fac, dupa parerea mea, in 90% din cazuri la negru, sau la gri.

si inca ceva ... meseriasii de care tu zici nu se pot apara. ipotetic vorbind de unde stim noi ca tu ti-ai respectat cuvantul si ai platit la timp ?
No offence si la mine.. dar ce garantii am de la tine (firma) ca dupa ce imi iei o caruta de bani (poate dublu decat e piata "la negru" cum ii spui tu) nu ma tii 7 luni cu casa incurcata si-mi aduci niste parasute de meseriasi care nu fac treaba cum trebuie?
la firma la tine cati meseriasi ai cu carte de munca care sa aiba vechime mai mare de 1 an???
Omu are dreptate ...constructorii si meseriasii sunt o categorie aparte , s-au invatat sa ceara mult. sa minta, sa te fure pe fata, iar la bani, la bani pretentii nene... iti ia si camasa de pe tine ca el e constructor..a invatat carte multa 3 clase + una la seral.
N-am vazut pana la momentul asta unul despre care sa zic...dom'ne jos palaria... a facut treaba si si-a luat banu pe merit.Si slava domnului...am lucrat si cu firme, ingineri..sunt satul ...
Din experienta:
Sfatul nr. 1=> meseriasul care se lauda...ca face si drege cand contracteaza o lucrare tre sa fugi de el cale de-o posta
Sfatul nr 2 =>Daca esti bun la suflet ferestete cat poti de meseriasii pe care nu-i cunosti..sau n-ai recomdari despre ei..risti sa te tepuiasca una - doua..
In rest..bafta la toata lumea si .... la meseriasi.

#6
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
din pacate ai dreptate. asta e realitatea in romania, asta era atunci cand am plecat eu din tara si tot asta va fi cand ma voi intoarce.

ca o mica paranteza, si aici, in italia, orice firma-echipa (da, se lucreaza in draci la negru) va incerca sa umfle pretul. traim intr-o societate in care valoarea este banul si nu neaparat buna reputatie. diferenta mare este ca aici MUNCA ESTE MUNCA si CALITATEA CALITATE. fara rabat.

sunt un idealist si voi incerca sa schimb, cel putin in firma mea, aceasta stare de fapt.

imi permit sa iti raspund si punctual:

Quote

la firma la tine cati meseriasi ai cu carte de munca care sa aiba vechime mai mare de 1 an???
cam ambigua intrebarea, am sa o presupun si iti raspund: 12 din 18 sunt cu carte de munca. vechimea lor este intre 5 - 30 ani in campul muncii, iar cel mai vechi in cadrul firmei are deja 11 ani (ce-i drept cu ceva intreruperi). cei fara carte de munca, sunt necalificatii.


Quote

dar ce garantii am de la tine (firma) ca dupa ce imi iei o caruta de bani (poate dublu decat e piata "la negru" cum ii spui tu) nu ma tii 7 luni cu casa incurcata si-mi aduci niste parasute de meseriasi care nu fac treaba cum trebuie?
simplu. contract de executie. ma poti ataca in instanta pretinzand despagubiri conform contractului daca te crezi pagubit.

Quote

constructorii si meseriasii sunt o categorie aparte , s-au invatat sa ceara mult. sa minta, sa te fure pe fata, iar la bani, la bani pretentii nene... iti ia si camasa de pe tine ca el e constructor..a invatat carte multa 3 clase + una la seral.
vezi tu, astea-s generalizari. si nu fac bine.

Edited by as xxl, 19 December 2005 - 22:14.


#7
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 as xxl, on Dec 19 2005, 22:13, said:

vezi tu, astea-s generalizari. si nu fac bine.

ba da, fac foarte bine. aceste "generalizari" ilustreaza cat se poate de fidel realitatea.

#8
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
mda ...am patit si eu o groaza cu acesti carpaci...ca nu-s mesteri.....
mi-am luat un apt. acum vreo 2 ani si biniteles...sa-i dau o zugraveala...
inchipuitiv-va ca si-a terminat treaba in 3 (trei) zile timp in care a venit la 9 (noua) si a plecat la 3(trei)...cu tot cu pauze de tigara. aicaa in 12 orea el a facut un apt. cu 2 camere. bininteles, cand am vazut cum a lucrat ca se desprindea lavabilul de pe perete   si crapaturile erau tot la locul lor nu i-am mai dat nici un ban.

pana la urma ..am terminat eu lucrul p'acolo si am reparat cum m-am priceput....

Edited by bubalus, 20 December 2005 - 11:42.


#9
COSTIN_mentor

COSTIN_mentor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 28.09.2004

 as xxl, on Dec 19 2005, 21:11, said:

costin ... no offence, dar e un topic cam aiurea.
seamana cu gazata de perete, sectiunea "asa nu".

gandind statistic, cati din cei care citesc aici ii vor contacta pe meseriasii tai ? mergand si mai departe, cati din acestia isi vor aminti niste nume si numere de mobil ?

daca se vorbea de firme, era altceva. dar, evident, afirmatiile trebuiesc sustinute cu documente in acest caz.

din postura conducatorului unei firme, firma care incearca sa lucreze cat mai legal, ti-as spune "asa iti trebuie, daca lucrezi la negru". dar nu iti spun pentru ca cunosc foarte bine realitatea. amenajarile de apartamente se fac, dupa parerea mea, in 90% din cazuri la negru, sau la gri.

si inca ceva ... meseriasii de care tu zici nu se pot apara. ipotetic vorbind de unde stim noi ca tu ti-ai respectat cuvantul si ai platit la timp ?
           scopul este simplu : un mesaj de avertizare cand cineva se intalneste cu ei.
           normal ca nu se pot apara pt. ca daca ar putea ar fi mult mai usor sa va dati seama de nivelul lor si cum se dau singuri de gol.
           si daca tot ai intervenit "din postura de conducator al unei firme" ai putea sa postezi niste preturi informative pentru diverse lucrari .personal cred ca ar ajuta pe multi.

#10
stelian18bac

stelian18bac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 12.03.2006
Sunteti c - am acid cu toti constructorii, nu sunt toti la fel, poate ati gasit pe cei mai " buni" sunt si altfel care chiar daca sunt mai scumpi fac calitate. Daca sunt la firma pot asigura si garantie, nu se schimba asa usor o firma ca si o cartela de telefon. La o firma poti primi si un certificat de garantie sau o factura. Dat nu se poate la preturi de "piata", sutn taxe pe care firma le plateste la stat, calificari, salariati, chirii, telfoane combustibili, s.a.

#11
sorin_

sorin_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 22.03.2006
[quote name='as xxl' date='Dec 19 2005, 22:13' post='1121487']
din pacate ai dreptate. asta e realitatea in romania, asta era atunci cand am plecat eu din tara si tot asta va fi cand ma voi intoarce.

Am mai citit posturi scrise de tine si la cum sa-ti construiesti o casa si as dori sa stiu cum te pot contacta sa discutam despre posibilitatea construirii unei case in Bucuresti! Acum sunt in faza de lucru cu firma de proiectare! [email protected] Multam fain!

#12
medvonok

medvonok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 31.08.2005
Ce parere aveti de acei meseriasi cu care te intelegi la inceput la pret, stabilesti termenul de executie si la final (final dupa spusele meseriasilor) iti cer banii .... dar de fapt ei nu au finisat, au lucrat in graba, nu au dat suficient de atent cu vopsea .... in concluzie o munca de kka. Meseriasul spune ca a terminat, iar daca doresti si mai bine sa iasa trebuie sa mai platesti (de regula e vorba de sume frumusele) fiindca nu a fost stabilit de la inceput ! Aiurea, stabilesti tot la inceput si apoi se fac ca nu pricep si mai iti ia de pe tine un sac de bani . Este ca meseriasii care monteaza o usa, o sudeaza si o lasa asa, ea usa sta la locul ei, dar mizeria din jurul ei este de nedescris, plus ca mai ai de zidit, zugravit, vopsit, etc ...

#13
COSTIN_mentor

COSTIN_mentor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 28.09.2004
QUOTE(stelian18bac @ Mar 12 2006, 14:54) <{POST_SNAPBACK}>
Sunteti c - am acid cu toti constructorii, nu sunt toti la fel, poate ati gasit pe cei mai " buni" sunt si altfel care chiar daca sunt mai scumpi fac calitate. Daca sunt la firma pot asigura si garantie, nu se schimba asa usor o firma ca si o cartela de telefon. La o firma poti primi si un certificat de garantie sau o factura. Dat nu se poate la preturi de "piata", sutn taxe pe care firma le plateste la stat, calificari, salariati, chirii, telfoane combustibili, s.a.

Vorbind de firme : pana la urma ce am mai avut de facut am facut cu firme , iata concluzia :
am zugravit un apartament cu o firma in noiembrie 2005, in mar 2006 am vazut ca varul intr-o camera s-a decojit in unele portiuni . M-am la firma respectiva si dupa 4 saptamani , nu stiu cate drumuri si telefoane au trimis pe cineva care a facut o treaba de "mester", ma rog nu poti cere sa fie perfect nu?
in luna mai 2006 m-am apucat sa zugravesc+gresie si faitanta si ultimul apartament ramas : si-au termen de executie o luna , l-au respectat aproape ( au depasit cu o saptamana , si retusurile inca au mai ramas si pentru mine ) , asa ca mi-am zis sa fac si gardul cu ei ( mi s-au tot plans ca peretii nu sunt drepti , ca daca faceau ei tot de la inceput , bla ,bla ) adica totul de zero : sapat, fundatie ,zidit ,tencuit, dat cu baumit( 66 ml cu 2 m inaltime). Concluzia pentru ei  : 3 luni a durat constructia lui (iunie+iul+aug+jum.septembrie), peretii( gardul) au iesit mai strambi decat cei din casa, muchiile nu au iesit bine . Nu mai zic ca prin august a venit la mine sa renegocieze , adica sa-i dau mai mult . Visa! Apoi cand i-am mai spus sa mai de pe ici pe colo cu baumit si alte retusuri nelegate de el a venit cu niste preturi  !!!!

#14
xxneosxx

xxneosxx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 31.01.2007
ERBAS CONSTRUCT DESIGN
Domeniul principal de activitate:   Constructii/Amenajari/Mobilier > Marmura
Persoana de contact: Petre Leu
E-mail: Trimite mesaj
Adresa postala: BUCURESTI SECTORUL 3 STR ALEXANDRU VLAHUTA NR 2 BL M50 AP 98, Cod postal:
Locatie: sector 3, Bucuresti
Telefon: 0726343274
Fax: 0767267756
Adresa web: www.erbasdesign.spam.spam.ro
nu va baga-ti cu firma asta ca e belea mare
in primul rand au stat la un tavan o saptamana pana au reusit sa il finiseze iar lucrarea facuta e de toata jena
parchetul a inceput sa se deplaseze in toata casa
asa ca daca vreti un sfat nu apelati la ei

#15
AllNamesIHaveTriedHaveBeenTaken

AllNamesIHaveTriedHaveBeenTaken

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 10.07.2005
Feriti-va de asa numitul Nitescu , telefon 0723174031, smecher , puslama , hot , si badaran .
A incasat banii si nu a mai venit sa termine dupa care ne-a amenintat cu bataia pt ca i-am cerut socoteala.
Sper sa ajunga la sapa de lemn toti ca el !
:death:

#16
AllNamesIHaveTriedHaveBeenTaken

AllNamesIHaveTriedHaveBeenTaken

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 10.07.2005

 AllNamesIHaveTriedHaveBeenTaken, on 4th October 2010, 15:09, said:

Feriti-va de asa numitul Nitescu , telefon 0723174031, smecher , puslama , hot , si badaran .
A incasat banii si nu a mai venit sa termine dupa care ne-a amenintat cu bataia pt ca i-am cerut socoteala.
Sper sa ajunga la sapa de lemn toti ca el !
:death:
Firma se numeste G.P. SAM ART DESIGN SRL. 24769843. J40/19621/2008.
Adresa: Aleea Baraj Bicaz 9 BUCURESTI Sectorul 3 Bucuresti Cod Caen:4331

#17
kondratov

kondratov

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 13.07.2009
:huh:

 AllNamesIHaveTriedHaveBeenTaken, on 4th October 2010, 15:01, said:

Firma se numeste G.P. SAM ART DESIGN SRL. 24769843. J40/19621/2008.
Adresa: Aleea Baraj Bicaz 9 BUCURESTI Sectorul 3 Bucuresti Cod Caen:4331


#18
fotbal1978

fotbal1978

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 26.05.2004
In Timisoara feriti-va de un instalator Dan - zona Gheorghe Lazar - tel 0729-069647. E un nesimtit, meserias prost de tot, dar stie sa ia banii si sa nu faca lucrarea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate