Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Ce operator mobil din România are cea mai mare acoperire la internet (3g și 4g)?

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,842
  • Înscris: 13.07.2010
Ce operator mobil din România are sau va avea cea mai mare acoperire la internet?

Internetul mobil a luat amploare de câţiva ani în România, iar operatorii de telefonie mobilă a trebuit să îşi extindă reţelele 3G pentru a asigura o mai bună conectivitate şi o viteză mai mare.
Operatorul din România cu cea mai mare acoperire 3G este Orange cu peste 90% din teritoriu, asa cum arată raportarea făcută la GSM Association, cea mai mare asociaţie a operatorilor mobili din lume.
Orange oferă prin intermediul 3G o viteză de conectare de minimum 14.4 Mbps şi de maximum 43.2 Mbps
Vodafone România are o acoperire de sub 90% din teritoriul ţării, după cum se poate vedea din harta raportată la GSM Association, deşi este primul operator care a lansat serviciile 3G pe piaţa românească
Operatorul oferă viteză de conectare de minimum 7.2 Mbps şi de maximum 43.2 Mbps în principalele oraşe.
Cosmote România este ultimul operator care a lansat serviciile 3G pe piaţa locală şi deja acoperirea depăşeşte 60% din teritoriul ţării aşa cum arată harta raportată.  Operatorul beneficiază de licenţă 3G după ce a achiziţionat Zapp Telemobil.
Compania oferă viteze de conectare de minimum 7.2 Mbps şi de maximum 43.2 Mbps.
RCS-RDS a lansat serviciile pe 1 noiembrie 2007, dar acoperirea cu servicii de internet de mare viteză nu a avut o dezvoltare alertă. Operatorul acoperă în acest moment cu viteze de conectare ce depăşesc 3.6 Mbps sub 50% din teritoriul României. Compania nu a raportat acoperirea actuală la GSM Association.
Sursa:
http://www.economica...tile_41824.html

Despre 4g se știe deja:

http://www.zf.ro/zf-...0-mbps-12392167
http://www.zf.ro/zf-...0-mbps-12364840
http://www.zf.ro/zf-...0-mbps-12365447

Acum, mai rămâne să vedem cum e cu Digi:

Acordul de roaming national dintre RCS&RDS si Vodafone: Clientii Digi Mobil au acoperire la nivel national. Din luna iulie 2014, roamingul national va fi disponibil si pentru serviciul de date mobile




RCS&RDS a anuntat vineri ca a introdus acoperire la nivel national pentru serviciile de telefonie mobila (Digi Mobil) in baza unui acord de roaming national incheiat cu Vodafone pe o perioada de 2 ani. Practic clientii pot sa comunice, la aceleasi tarife pentru apeluri si SMS-uri in roaming national ca si pentru cele initiate din reteaua Digi Mobil, si atunci cand nu se afla in aria de acoperire a retelei RCS&RDS. Din luna iulie 2014, roamingul national va fi disponibil si pentru serviciul de date mobile. Selectia modului de Roaming National se face automat, fara interventia utilizatorilor sau modificari in setarile telefonului. Operatorul de cablu a lansat si un serviciu de stocare a datelor in cloud, numit Digi Storage, care permite spatii de stocare intre 20 GB si 150 GB.

RCS&RDS a anuntat vineri ca, incepand cu luna aprilie din acest an, isi extinde aria de acoperirea retelei mobile, prin utilizarea frecventei de 900 Mhz.
  • "Reteaua de 900 MHz este construita tot pe tehnologie de generatia a3-a (3G) si reprezinta o extindere a retelei de 2100 MHz, clientii avand astfel acces la Internet din intreaga retea. Dezvoltarea propriei reţele de voce mobila şi Internet mobil este principala prioritate a companiei, in sectorul comunicatiilor mobile, pentru a maximiza beneficiile si pentru a oferi servicii accesibile si de calitate", potrivit oficialilor RCS&RDS.
Operatorul de comunicatii prin cablu a mai anuntat vineri lansarea unui serviciu de stocare a datelor in cloud, numit Digi Storage, dedicat clientilor persoane fizice.

Digi Storage reprezintă punctul unic de stocare a fişierelor (poze, filme, prezentări etc) care poate fi accesat de către clienţii companiei din orice loc în care există o conexiune la internet fix sau mobil, de pe orice dispozitiv – PC cu sistem de operare Windows, Linux, Mac OS X sau dispozitive mobile - Android, iOS. Aplicațiile client pe care le oferă compania se sincronizează automat pentru toate dispozitivele utilizate.

Pentru a se putea înregistra ca utilizatori Digi Storage, clienţii RCS & RDS pot obţine datele de acces prin contul de client Digi Care. Interfaţa web Digi Storage reprezintă punctul de acces în contul de stocare de unde clienţii pot descărca aplicaţia Digi Storage pentru PC. Pentru dispozitivele mobile cu sistem de operare Android şi iOS, aplicaţia se poate descărca din store-urile Google şi Apple.

Cat costa? Clienţii Digi Net Fiberlink 500 (abonament lunar de 49 lei) şi 1000 (abonament lunar de 59 lei) beneficiază gratuit de spaţiu de stocare de 20 GB. Pentru un tarif lunar de 3 lei (TVA inclus), clienţii pot opta pentru un spaţiu de stocare de 50 GB, pentru 100 GB costul se ridică la 6 lei (TVA inclus) şi pentru 150 GB pot contracta serviciul contra sumei de 9 RON (TVA inclus). Clienţii pot solicita extinderi de spațiu de stocare până la 150 GB.

Sursa:
http://economie.hotn...date-mobile.htm

Care dintre operatori are sau va avea acoperirea cea mai mare?

Edited by vio73, 12 April 2014 - 11:13.


#2
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Ce va fi peste cativa ani, nu stim. E posibil ca Digi sa ajunga la cea mai mare acoperire (desi ma cam indoiesc de asta).
Ce e acum? Probabil ca cea mai buna acoperire o are Orange, asta din cat am experimentat eu.

#3
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 22.01.2008
- E de asteptat ca T-Mobile (actualmente Cosmote) sa devina number one.
- Orange daca dupa ce se depaseste traficul alocat ar oferi 512 kbps ar fi de departe cel mai bun operator cu acoperire nationala
- Idilis e posibil sa aiba un cuvant greu de spus: ofera singurul internet 4G nelimitat!
- Digi are ceva acoperire si cel mai mare atuu e ca au cel mai mic tarif la internet
- Vodafone a speriat pe toata lumea si cred ca vor fi ocoliti in ciuda faptului ca au acoperire decenta

#4
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,842
  • Înscris: 13.07.2010

 favoritul, on 12 aprilie 2014 - 11:39, said:

- E de asteptat ca T-Mobile (actualmente Cosmote) sa devina number one.


Dacă nu ar face un cartel ( se știe că în UK sunt împreună cu Orange), ar fi extraordinar pentru că ar stimula piața noastră. La noi se aplică metoda românească, unde sunt toți prieteni și nu există diferențe majore. Referitor la acoperire, cred că cei trei mari granzi vor investi masiv, iar restul mai puțin, dar vor oferi prețuri mult mai accesibile clienților.

Edited by vio73, 12 April 2014 - 11:55.


#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Eu cred ca Vodafone sta cel mai bine. Digi nu are respect pentru clienți. Nu cred ca vor putea sa-i ajungă pe Voda. Eu sunt pe Cosmote. Despre ăștia nu mai zic nimic, lol. Măcar sunt ieftini.
Acoperire Orange, da best?!

Edited by YOUR_GOD, 12 April 2014 - 12:55.


#6
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Vorbim despre respect fata de clienti, despre preturi, sau despre acoperire? :)

#7
ginelbalut

ginelbalut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 08.02.2008

 vio73, on 12 aprilie 2014 - 11:47, said:

Dacă nu ar face un cartel ( se știe că în UK sunt împreună cu Orange), ar fi extraordinar pentru că ar stimula piața noastră. La noi se aplică metoda românească, unde sunt toți prieteni și nu există diferențe majore. Referitor la acoperire, cred că cei trei mari granzi vor investi masiv, iar restul mai puțin, dar vor oferi prețuri mult mai accesibile clienților.
Pai aici e cheia problemei la noi: unii au investit,si-au facut retele cu acoperire aproape integrala a teritotiului,si-au adunat milioane de abonati,in timp ce altii desi nu au o retea competitiva,a reusit sa atraga un mare numar de abonati prin preturile de dumping pe care le practica.Treaba asta a produs iritare in cartel,si se pune la cale eliminarea celui care strica preturile. Daca ei au zis ca in Romania  1MB de net costa 20 centi,apoi asa-i,indiferent de parerea altora .Cat despre nemti,stiu ca ei voiau de prin 2006 o unificare a retelelor de la Berlin pana la Atena.

#8
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,842
  • Înscris: 13.07.2010
Eu cred că Vodafone este mai slab și decât Cosmote în multe zone. Față de Orange e la mare distanță, chiar dacă a picat rețeaua Orange mai devreme aproape o oră pe date.

#9
ginelbalut

ginelbalut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 08.02.2008

 vio73, on 12 aprilie 2014 - 13:11, said:

Eu cred că Vodafone este mai slab și decât Cosmote în multe zone. Față de Orange e la mare distanță, chiar dacă a picat rețeaua Orange mai devreme aproape o oră pe date.
Nu contest parerea ta,depinde si de tehnologia aplicata in diverse regiuni ale tarii.Insa cand ai pronuntat Orange sau Vodafone,in fata ochilor iti apare harta lumii,cu zonele de acoperire din Noua Zeelanda pana in Alaska,si cu sutele de milioane de utilizatori de pe mapamond.Cand pronunti nume autohtone iti apar in fata ochilor Vlad,Gelu,Menumorut,Litovoi....

#10
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,842
  • Înscris: 13.07.2010
Interesantă lecția de istorie legată de ,,Formarea statelor medievale românești"! De acord cu tine.

#11
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,826
  • Înscris: 03.02.2007

 ginelbalut, on 12 aprilie 2014 - 13:32, said:

iti apar in fata ochilor Vlad,Gelu,Menumorut,Litovoi....

Era Glad! Posted Image Posted Image

http://www.istorie-p...e-gelu-romanul/

Gelu de la Dăbâca!

#12
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,842
  • Înscris: 13.07.2010
Da, corect, nici nu observasem.

#13
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,198
  • Înscris: 18.04.2008
Aici, în TR, nu e pic de semnal orange. Am scanat și îmi apare Cosmote și vodafone

În Călmățuiu de jos.
Sunt zone defavorizate din privința operatorilor Orange, Vodafone și Digi.Mobil.

#14
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

 vio73, on 12 aprilie 2014 - 13:11, said:

Eu cred că Vodafone este mai slab și decât Cosmote în multe zone.
Subscriu.

#15
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011

 YOUR_GOD, on 12 aprilie 2014 - 12:38, said:

Eu sunt pe Cosmote. Despre ăștia nu mai zic nimic, lol. Măcar sunt ieftini.

Ieftini? Ai habar cât de accesibil era internetul Zapp înainte de a-i cumpăra derbedeii ăia de la Cosmote?

 Venboteam, on 12 aprilie 2014 - 12:40, said:

Vorbim despre respect fata de clienti, despre preturi, sau despre acoperire? Posted Image
Facem o ciulama, e ceva clasic :)

La momentul actual treaba stă acam așa:
Orange
Digi- prin roamingul de date ce va intra cu Vodafone în iulie
Vodafone
Cosmote

Pe primul loc vor rămâne și în viitor probabil Orange și Digi (care de voie de nevoie își va extinde rețeaua, mai ales că acum e simplu pentru ei), Cosmote se mișcă lent iar Vodafone se pare că a ieșit din cursă.

#16
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009
Parerea mea:

Cea mai buna acoperire la internet mobil o are de departe Orange. Si o zic ca abonat Vodafone. Pentru ca tot am adus aminte de rosii, ei au avantajul cu 3G-ul pe 900, de unde pot scoate acoperire decenta pentru internet mobil. In schimb sunt nasoli ca inca au zone (intens populate si circulate), cu GPRS only. Cosmote nu mai spunem, le mai dam doar o sansa pentru la toamna cu T-Mobile. Digi.Mobil a venit tare din urma si da semne ca vrea sa intre puternic sa devina unul din granzi. Totodata sunt cei mai ieftini, comparativ cu ceilalti, dar au si cea mai incarcata retea in orele de varf (din cauza tarifelor mici si a netului din belsug pe bani putini). Idilis au intr-adevar net nelimitat la preturi decente, dar inca au acoperire limitata cu acel WiMAX, le dam o sansa pe LTE.

#17
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

 benis, on 12 aprilie 2014 - 20:37, said:

Ieftini? Ai habar cât de accesibil era internetul Zapp înainte de a-i cumpăra derbedeii ăia de la Cosmote?
Eu nu raportez la ceva ce nu mai exista. Ieftini in raport cu ceilalti operatori.
In plus, te rog sa nu-mi mai amintesti de netul celor de la Zapp. Aveam nevoie intr-o vara acum vreo...multi ani, ma rog, de net si luat dintr-o prastie de telefon de la Zapp. Eram obligat sa descarc fisiere de zeci de ori pentru ca, fiind la tara, 15 km de un oras mare totusi, semnalul cadea non stop. Big deal Zapp.

#18
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Nu generaliza, eu am avut o experiență bună cu Zapp. Cosmote a preluat rețeaua și a lansat abonamente mai scumpe decât erau PE ACEEAȘI REȚEA.
Iar Cosmote are prețuri aliniate cu restul la net. Singurul care e cu adevărat mai ieftin e Digi.

Rromtelecom ar fi avut o acoperire 3G superioară tuturor, mai puțin Orange, păcat că opresc rețeaua.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate