Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Telefoane dual SIM cu 3G switch / 3G ambele SIM

- - - - -
  • Please log in to reply
153 replies to this topic

#55
mikeciprian

mikeciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 08.01.2012
Uitati aici un articol interesant.

http://www.gadget.ro...din-4-ianuarie/

Uite ca vine si 4G-ul pe ambele sim-uri. Xiaomi astia vad ca vor sa ajunga prin topuri.

#56
iulian93

iulian93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 17.03.2012

 eminescu0, on 30 decembrie 2014 - 20:57, said:


Exista totusi vreun telefon cu care sa pot folosi 2 cartele sim RDS Digi Mobil simultan? Eu nu am reusit sa gasesc. Nu vreau date mobile, ci voce.

Nu exista momentan așa ceva din cauza costurilor considerate prea mari sau a tehnologiei ! Am căutat si eu un astfel de telefon 3G simultan stand by (macar) si nu exista ! Ba chiar am am dat e-mail si câtorva firme de profil si același rezultat !

#57
cristian cimpanu

cristian cimpanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 25.01.2005
Ba este ceva pe dualsim. Dar preturile depășesc 3000 lei

#58
eminescu0

eminescu0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 17.04.2005
merci lucadorin2, am sa incerc.
cristian cimpanu da-mi te rog un exemplu. dar sa mearga simultan cele 2 cartele, fara a intra in roaming.
oare telefoanele la care poti fi sunat pe SIM2 in timp ce vorbesti pe SIM1, merg si cu 3G ?

#59
espresso

espresso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 09.06.2013

 eminescu0, on 30 decembrie 2014 - 20:57, said:

Da, stiu. Eu am Nokia Lumia 630 dual sim si poti folosi datele 3G cu ambele cartele SIM, pe rand, la alegere. Problema e ca atunci cand ai 2 cartele RDS Digi Mobil, una dintre ele intra in roaming...

Exista totusi vreun telefon cu care sa pot folosi 2 cartele sim RDS Digi Mobil simultan? Eu nu am reusit sa gasesc. Nu vreau date mobile, ci voce.

Telefoane cu 3G pe ambele cartele simultan nu prea sunt. Majoritatea producatorilor de dual sim, pun 3G pe un sim si pe celalalt il lasa pe 2G.
Nokia Lumia 630 e un telefon excelent.

 eminescu0, on 08 ianuarie 2015 - 10:24, said:

merci lucadorin2, am sa incerc.
cristian cimpanu da-mi te rog un exemplu. dar sa mearga simultan cele 2 cartele, fara a intra in roaming.
oare telefoanele la care poti fi sunat pe SIM2 in timp ce vorbesti pe SIM1, merg si cu 3G ?

Nu prea. Am facut un topic aici:
http://forum.softped...-numar-personal

Chestia cu 2 cartele Digi in acelasi telefon e mission impossible. Iti recomand mai degraba 2 telefoane.
Sa stii ca atunci cand ai 2 telefoane singurul dezavantaj e doar portabilitatea, in rest lista de avantaje e lunga.

#60
Syneweap

Syneweap

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 04.09.2006
Un alt telefon care duce doua USIM-uri Digi în paralel ar fi Samsung Galaxy S5 Duos SM-G900FD (cu ambele usim-uri înregistrate în rețeaua RDS în același timp - făra roaming național pe USIM2):
http://www.gsmarena....5_duos-6272.php

http://www.price.ro/...ite_1013149.htm

Edited by Syneweap, 08 January 2015 - 12:48.


#61
iulian93

iulian93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 17.03.2012
Nu duce nici ala 3G simultan , fie doar in stand by !
E dual activ , adică primesti apel pe sim unu in timp ce vb sim 2 fara redirectionari !
La momentul actual nu exista un astfel de terminal !

 cristian cimpanu, on 07 ianuarie 2015 - 07:17, said:

Ba este ceva pe dualsim. Dar preturile depășesc 3000 lei
Daca tot sustii un lucru , dă-mi si un exemplu !

Edited by iulian93, 08 January 2015 - 13:07.


#62
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Eu numai cred nici o reclama de genul - Uite ca vine si 4G-ul pe ambele sim-uri - fiindca in prezent nu exista PRACTIC un terminal care sa suporte 3G pe ambele sim-uri , ce sa mai scriu de 4G pe ambele sim-uri
Dar reclama e reclama si ei trebuie sa vanda , ca dupa ce l-ai cumpar vezi ca NU E CA IN RECLAMA , asta deja e alta poveste
Personal si eu sunt interesat ''macar'' de un model care sa suporte 3G pe ambele sim-uri , fiindca e destul de ''naspa'' sa ai abonament 4G si sa il folosesti pe 2G , fiindca pe primul sim ai o cartela 3G RCS

RRRRUUUUSSSIIIIIINNNNNEEEEE PPPRRRROOODDDUUUUCCCCAATTTOORRRRIIILLLOOORRR fiindca in aceasta ERA A DIGITALIZARI , nu ati reusit sa scoateti si astfel de device-uri
Oricum ma ''astept'' ca tot de la firmele chinezesti sa scoata un astfel de device , ei fiind ''pionieri'' in tehnologia actuala ( vezi dual-sim s.a )

#63
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013
Samsung Galaxy S5 Dual pare a fi 3G switch. Nu pare a suporta 3G simultan pe ambele SIM-uri. Nu il am, dar eu asa inteleg dintr-un ‘hand-on’ de pe YouTube. Ce mi se pare ciudat (si o nota proasta pentru un asemenea telefon):
  • Operatorul folosit cred ca este 3 Italia (la minutul din ultimul link, se vede ‘3 ITA’ sun SIM2 si banuiesc ca asta inseamna).
  • Conform <http://en.wikipedia....chison_3G#Italy> acest operator nu are 2G ci doar 3G/4G…
  • … deci nu ar fi putut folosi serviciul de voce daca nu modifica o setare pentru date? Posted Image


#64
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,674
  • Înscris: 04.12.2008
Ba da,putea folosi folosi serviciul voce fara nici un fel de problema,doar ca prin respectiva setare tipul incerca sa vada daca serviciul 4G putea fi activat si pe SIM 2 Posted Image

Edited by mobilewave, 23 January 2015 - 23:00.


#65
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007
Mtk 6582 suporta 3g pe oricare dintre sim-uri? Vreau sa iau un telefon care are primul slot de micro sim si al doilea slot de sim normal si sa folosesc in el o cartela de date de la digi.
Am cautat de google dar n-am gasit informatii in sensul asta.
Multumesc.

#66
yephet

yephet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.12.2013
Am folosit aproape un an un ACER Z 130 dual sim. Comutai traficul de date intre sim-uri din doua tap-uri iar daca voiai si suport de viteza (cred ca avea WCDMA) mai trebuiau doua-trei tapuri si urma o restartare a cartelei respective (cerea PIN-ul), adica in cca 30 de secunde (MAX un minut) treceam de la digi 3g la orange 3g).
Asta era excelent, nu aveam nevoie de mai mult. Telefonul ala avea o singura hiba:
- 3,5 inches
- 512 mb RAM
- 4 gb flash din care max 1 si ceva disponibil
- acumulatorul tb incarcat de trei ori pe zi
- touch screenul functiona si nu prea pe margini
- tastatura virtuala era prea mica si greseam un cuvant din doua
- mi-a distrus ochii
- la unele jocuri se suprapuneau campurile
- alte jocuri nu functionau
- etc.
Am fost smecher si mi-am luat un ALLVIEW S4G. Dupa vreo doua zile in care am crezut ca sunt eu tampit si nu stiu sa-l setez am inteles ca are 4G doar pe sim1 si 2g pe sim2, si nu se poate comuta nimic. Cand bag trafic de date pe sim2 imi apare un E deasupra, de la EDGE... Stiti cat e viteza? Isi mai aduce cineva aminte de primele modemuri care se legau la telefonul fix? Ei bine, e mai incet!
Deci concret: eu unul n-am de nevoie de 3G simultan, doar sa pot switch-ui suportul de viteza intre sim-uri si 2GB de RAM. Imi recomanda cineva ceva pana in 300 € (cca 1500ron)?

#67
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
S4G are 1950 sau 2200mAh baterie? Ca multe site-uri il au cu 2200, am vazut bateria si scria 1950.

ZP999 se incadreaza in buget. Nu stiu daca are 3G/4G switch. ZP980 si ZP998 au.

Edited by razor1911, 06 March 2015 - 15:01.


#68
eminescu0

eminescu0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 17.04.2005
hai ca incep sa apara variante si in curand se rezolva nevoia asta a noastra pentru 2 simuri 3G simultan. tocmai s-a lansat un telefon cu 2 simuri 4G simultan. sa speram ca-l vom putea cumpara macar de pe eBay.
http://www.gsmarena....-news-11585.php

"the S7 supports two 4G SIM modules simultaneously"

revin cu vesti si mai bune!
"The Gionee Elife S7 will cost the hardly palatable €400 (it's great phone, but not €400 great). It's going to India and Macau soon, but will also reach Europe. Not under Gionee's own brand but instead as Kazam in Western Europe and AllView in Eastern Europe."

deci Allview devine tot mai puternic si apreciabil ! probabil luna viitoare il avem si noi.

#69
lorenzo1975

lorenzo1975

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 519
  • Înscris: 06.12.2007
Ulefone be pro are pe ambele simuri 3g

#70
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013
@lorenzo1975: Aici <http://www.gizmochin...-be-pro-review/> zice:

Quote

Under the cover there is a one full sized SIM card slot, which can only support 2G networks. Another is a Micro SIM card slot, which supports all the networks, including 4G.
deci nici macar 3G-switch. (Bine, se vede ca autorul habar nu are ce e ‘full-size SIM’, dar sa trecem peste asta si sa ii dam crezare cu restul in speranta ca stie sa deosebeasca cei 2-3-4G). Unde ai gasit ca ar avea 3G simultan pe ambele SIM-uri?

#71
lorenzo1975

lorenzo1975

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 519
  • Înscris: 06.12.2007

 sags, on 18 martie 2015 - 19:56, said:

@lorenzo1975: Aici <http://www.gizmochin...-be-pro-review/> zice:
deci nici macar 3G-switch. (Bine, se vede ca autorul habar nu are ce e ‘full-size SIM’, dar sa trecem peste asta si sa ii dam crezare cu restul in speranta ca stie sa deosebeasca cei 2-3-4G). Unde ai gasit ca ar avea 3G simultan pe ambele SIM-uri?
Am avut cateva si mai am in mana vreo 3 buc.....sim1-2g si 3g iar sim2-3g si 4g

Edited by lorenzo1975, 18 March 2015 - 20:21.


#72
iulian93

iulian93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 17.03.2012

 eminescu0, on 18 martie 2015 - 09:51, said:

hai ca incep sa apara variante si in curand se rezolva nevoia asta a noastra pentru 2 simuri 3G simultan. tocmai s-a lansat un telefon cu 2 simuri 4G simultan. sa speram ca-l vom putea cumpara macar de pe eBay.
http://www.gsmarena....-news-11585.php

"the S7 supports two 4G SIM modules simultaneously"

revin cu vesti si mai bune!
"The Gionee Elife S7 will cost the hardly palatable &euro;400 (it's great phone, but not &euro;400 great). It's going to India and Macau soon, but will also reach Europe. Not under Gionee's own brand but instead as Kazam in Western Europe and AllView in Eastern Europe."

deci Allview devine tot mai puternic si apreciabil ! probabil luna viitoare il avem si noi.
Ar fii interesant un mod gen :
2G-4G : Sim 1
2G-3G-4G : Sim 2 sau viceversa !
Deci tot chinezi , fac pasul !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate