Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Telefoane dual SIM cu 3G switch / 3G ambele SIM

- - - - -
  • Please log in to reply
153 replies to this topic

#19
raphy

raphy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 28.02.2006
Teoretic da, suporta 3G pe ambele sim-uri. Practic, eu am un sim Orange si unul Vodafone, insa numai de pe cel de Orange functioneaza conexiunea de date. Tu cum ai testat?

#20
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
APN-ul e facut? Am testat pe Digi si Orange.

Inca un telefon cu 3G switch - iOcean X7 - sursa

#21
raphy

raphy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 28.02.2006
La APN sunt doua inregistrari, una de Orange si cea de Vodafone. Probabil ca sunt citite direct din SIM-uri.

#22
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
La Orange întotdeauna a mers ok, singur, fãrã modificãri adiționale. Pentru Vodafone îți sugerez sã mergi într-un magazin, setãrile diferã de cele de pe site.

#23
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Razor1911 - Telefoanele cu chipset MT6592 sunt dual SIM 3G - Tu ce firme/modele ai/stii , cu acest chipset si 3G pe ambele sim-uri ( W + W ) ?

#24
raphy

raphy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 28.02.2006

View Postlupull, on 19 aprilie 2014 - 22:41, said:

Razor1911 - Telefoanele cu chipset MT6592 sunt dual SIM 3G - Tu ce firme/modele ai/stii , cu acest chipset si 3G pe ambele sim-uri ( W + W ) ?

Huawei Honor 3X face parte din aceasta categorie. Eu am reusit cu o cartela Orange si alta Vodafone...la aceasta din urma a trebuit totusi sa modific APN-ul (cel regasit pe SIM nu era de actualitate). Nu sunt amandoua active 3G in acelasi timp, ori una ori alta; asadar este 3G Switch

Edited by raphy, 20 April 2014 - 09:24.


#25
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Din ce am observat, comuta automat W/G in functie de SIM-ul cu planul de date activ. Functia 3G switch n-am regasit-o prin setari, si e posibil sa fie vorba de un "mod economic"?
Mai exact, am net activ pe SIM1/2, si automat sare 3G/2G in functie de acoperire si viteza necesara. Raphy, poti confirma?

#26
raphy

raphy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 28.02.2006
Nu stiu, este posibil...eu pana acum am schimbat manual, activand datele de pe o cartela pe alta. In setari este o categorie care parca se numeste 'dual card' si de acolo se face setarea de care zic, dar nu se numeste explicit 3G Switch.

#27
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Există telefoane dualsim 3G LTE?

#28
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Te referi la SIM 1 4G. SIM 2 3G? Nu cred ca sunt sanse, telefoanele 4G din China (versiuni doar pentru piata din Asia au 4G SIM 1, insa frecventele lor - nu functioneaza pe retelele noastre).

#29
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Există telefoane dualsim 3G LTE? - Nu prea cred asa curând sa apara astfel de telefoane , avand in vedere ca in prezent cu tehnologia actuala si nu exista prea multe modele de dual sim 3G hard , nu 3G switch
Probabil ca tot ''galbejiti'' vor scoate pe piata ( piata lor si apoi restul ) astfel de dual sim 4G ( hard si/sau 4G switch ) , pana atunci............

Edited by lupull, 22 April 2014 - 12:24.


#30
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Sa inteleg ca numai a aparut nici un model de dual sim cu 3G hardware ( nu switch ) , de e ''liniste'' pe acest thread

#31
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View Postlupull, on 12 mai 2014 - 14:04, said:

Sa inteleg ca numai a aparut nici un model de dual sim cu 3G hardware ( nu switch ) , de e ''liniste'' pe acest thread
Poți să înțelegi că nu a mai apărut un astfel de model.

#32
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Pai de ce sa nu poti cumpara un telefon cu MT6592? Are 3G pe ambele SIM-uri. Odata ce activezi internetul pe SIM 1, ai 3G pe acel SIM. Activezi pe SIM 2, ai 3G pe acel SIM.
Cum nu are optiune 3G switch in setari, totul se face automat.

#33
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Cum nu are optiune 3G switch in setari, totul se face automat - Ok , insa aceasta optiune/caracteristica e valabila la toate modelele cu MT6592 ?
Sau trebuie acum sa caut/intreb care dintre modelele cu MT6592 au aceasta optiune/facilitate


Senator - Sa inteleg ca numai a ....... = ..........înțelegi că nu a mai...... - Chestie de ''interpretare'' sau de a-ti pierde timpul când...............

Eu as propune actualului guvern ca toti ''doctori in ortografie/dictie'' de pe acest forum sa ii angajeze in locul profesorilor care pleaca/au plecat din scolii , fiindca tot scade numarul acestora in fiecare zi

Edited by lupull, 13 May 2014 - 15:33.


#34
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Teoretic da, nu am testat toate telefoanele cu MT6592, insa nu vad de ce ar ucide aceasta functie. Am un Cubot X6 la reparat in service (nu a fost luat de la mine) si urmeaza sa vad daca face aceeasi treaba. Daca se poate si pe un octa core ieftin, inseamna ca tot restul telefoanelor au 3g switch automat.

#35
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,383
  • Înscris: 28.02.2007

View Postrazor1911, on 12 mai 2014 - 18:40, said:

Pai de ce sa nu poti cumpara un telefon cu MT6592? Are 3G pe ambele SIM-uri. Odata ce activezi internetul pe SIM 1, ai 3G pe acel SIM. Activezi pe SIM 2, ai 3G pe acel SIM.
Cum nu are optiune 3G switch in setari, totul se face automat.
Te contrazic un pic, am in mana Jiayu G5S, procesor octa core MTK MT6592, dual 3G... Pentru activare 3G pe unul din sim-uri se intra in meniu la " setari pt reteaua mobila", bifezi care din sim vrei sa fie 3G si asa ramane, doar pe acel sim am 3G, chiar daca bifez datele sa fie pe sim-ul celalat. Deci nu are, cel putin JIAYU G5S, auto-switch 3G, adica sa schimbe 3G-ul automat in functie de cum activez eu datele pe unul dintre sim-uri...

#36
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View Postlupull, on 13 mai 2014 - 15:28, said:

Senator - Sa inteleg ca numai a ....... = ..........înțelegi că nu a mai...... - Chestie de ''interpretare'' sau de a-ti pierde timpul când...............
Nu e chestie de interpretare, este pur și simplu o exprimare greșită (ca să nu zic de-a dreptul proastă). Și ești campion pe toate topicurile unde scrii la astfel de greșeli. Am crezut că te ajut dacă-ți atrag atenția, dar ești țâfnos și vorbești prostii. În fine, dacă Softpedia tolerează astfel de specimene să se spele pe cap cu ele.

View Postlupull, on 13 mai 2014 - 15:28, said:

Eu as propune actualului guvern ca toti ''doctori in ortografie/dictie'' de pe acest forum sa ii angajeze in locul profesorilor care pleaca/au plecat din scolii , fiindca tot scade numarul acestora in fiecare zi
Și, cine te împiedică? Ce, îți faci iluzii că vei fi luat în seamă? Își vor da seama imediat cu cine au de a face și cei de acolo te vor trata ca atare.
Ce nu înțelegi tu este faptul că a scrie corect este o stare de normalitate. Tu ești în partea cealaltă. Și, cum am spus și pe celălalt topic, astea sunt lucruri care se învață în ciclul primar.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate