Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Demolare fara autorizatie. Care sunt riscurile?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014
Ma lovesc de o situatie destul de complicata, in mare sta cam asa:
Pe terenul pe care urmeaza sa-mi construiesc casa, exista o magazie care trebuie demolata.
Magazia este construita chiar pe limita de proprietate a terenului si conform NCC, am nevoie de acceptul vecinului pentru a o demola. Mentionez ca in zona respectiva vecinul nu are nimic construit, deci nu-l afectez cu nimic. Cu toate astea, pretentiile lui pentru a-mi da acceptul notarial sunt absurde, total inacceptabile, asa ca ma gandesc la o varianta de forta, sa demolez fara autorizatia prevazuta de lege.
Ce se poate intampla? Cat e amenda? In afara de amenda mai exista si alte riscuri? Ca doar nu ma poate obliga cineva sa reconstruiesc magazia asa cum a fost ... Posted Image

Edited by _D_A_N_, 28 March 2014 - 10:13.


#2
PPPPP

PPPPP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 04.01.2003
Amenda e pana la 100000 lei daca nu ma insel.
Si da, te poate obliga sa o faci la loc.

Este o loterie a masurilor ce se pot impune. Daca e capos iti va trimite chiar el controale.

Sfatul ar fi sa iei o autorizatie de modificare prin care iti pui casa deasupra (la o dist. de 60 cm de hotar) iar baraca se "va include'' in constructia noua. Aici eu as targui AC prin proiectant sa-si bata el capul cu primaria.

Inca ceva. Daca magazia NU este in cadastrul tau - ea nu exista.....

Edited by PPPPP, 28 March 2014 - 11:25.


#3
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006
la tara sau oras?
Din cauza asta iubesc eu Germania:nimeni nu baga pe nimeni in seama si nu se cunoaste vecin cu vecin.Noi suntem sociabili cu toti vecinii,barfim,facem gratar dar in realitate stam cu dracu la masa.Eu am un talent desavarsit de a le da ignor si celor de la bloc si celor de curte.
Cu cat le dai nas cu atat sunt mai tupeisti.

#4
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006
Daca vrei o varianta de forta adevarata, demoleaza cladirea si apoi reclama vecinul ca ti-a demolat-o el .

Edited by khazar, 28 March 2014 - 11:42.


#5
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014
Din pacate, magazia apare in cadastru. Iar ca sa fie tacamul complet, apare ca "anexa, construita din caramida, pe placa de beton". In realitate, este o baraca din lemn, ce-i drept pe placa de beton.

100.000 RON? Posted Image Da' ce-i Catedrala Neamului?


LE
Casa e in oras, deci sansele de a primi amenda e mare. Dar cine da amenda? Primaria?

Edited by _D_A_N_, 28 March 2014 - 11:46.


#6
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Astepti sa vina o calamitate naturala care va fi fix pe magazia respectiva si gata... Sau cand o ploua mai tare stai si tu aproape (mai ales noaptea) si tragi de ea sa pice... pana dimineata e jumtate jos.

Acu doar nu o chema politia sa investigheze, ca na s-a daramat din cauza vremii nefavorabile...

#7
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
1- spunei idiotului ca magazia da sa cada ca e subreda
2-sa presupunem ca nu vrea
3-desprinzi suruburi de la acoperis si astepti vantul
4-vantul va rezolva treaba

#8
PPPPP

PPPPP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 04.01.2003

View Post_D_A_N_, on 28 martie 2014 - 11:38, said:

Din pacate, magazia apare in cadastru. Iar ca sa fie tacamul complet, apare ca "anexa, construita din caramida, pe placa de beton". In realitate, este o baraca din lemn, ce-i drept pe placa de beton.

100.000 RON? Posted Image Da' ce-i Catedrala Neamului?


LE
Casa e in oras, deci sansele de a primi amenda e mare. Dar cine da amenda? Primaria?
Daca e o eroare in cadastru - contactezi expertul sa faca modificarea in lucrarea cadastrala.
ANCPI abia asteapta o plangere ca un expert a efectuat o inscriere nereala ca sa-i suspende autorizatia celui ce a efectuat lucrarea.
Din caramida e una - din lemn e alta.

Amenda o da Politia Locala sau ISC. Ala e maximul dar nu m-ar mira sa-l foloseasca. Din cate stiu nu se aplica 50% in 48 ore.


View Postpaso87, on 28 martie 2014 - 11:50, said:

Astepti sa vina o calamitate naturala care va fi fix pe magazia respectiva si gata... Sau cand o ploua mai tare stai si tu aproape (mai ales noaptea) si tragi de ea sa pice... pana dimineata e jumtate jos.

Acu doar nu o chema politia sa investigheze, ca na s-a daramat din cauza vremii nefavorabile...
Pai nu, chemi tu politia (locala) sa constate ca nu mai exista ! Ca e interesul tau sa poti demonstra ca nu mai exista deci poti construi !

#9
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Incepe prin "a face lucrari" la acoperis, pt care nu ai nevoie de autorizatie. Cum s-a spus si mai sus, vine vremea rea....
Dupa care, faci o declaratie la notar precum ca, constructia care figureaza la adresa cutare, s-a "autodistrus" din cauza timpului. Cu declaratia
mergi la primarie la cei de la urbanism. Ei iti vor veni la fata locului, vor intocmi o nota de constatare ca nu mai exista constructia iar cu nota aia scoti constructia si din evidenta
financiara si din cadastru. Cel putin asa am procedat eu si a functionat. Du-te la primarie si intreaba, dar du-te dupa ce constructia e ruina. Mai nasol daca vecinu
are poze recente si ar putea dovedi contrariu. Daca-i din lemn, vezi si tu cu ce substante il tratezi ca sa-i accelerezi sfarsitul.

#10
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
De ce nu vrea vecinul sa darami magazi? ii place arhitectura ei sau ce?

Nici nu stii tu (si nici vecinul) cate magazii au ars datorita unui scurt :D
Doamne-fereste de foc pus intentionat, atunci chiar vecinul ar fi suspect .

#11
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
verifica daca acea magazie are proiect de constructie. daca nu are poti pune dinamita sub ea. fiind magazie m-as mira sa aiba proiect.

acum am citit mai multe.....deci acolo figureaza ca fiind din caramida si de fapt e din lemn.poti sa o dai jos linistit. parerea mea. ca nimeni nu are ce face. e o "baraca" din lemn pe care nimeni nu o baga in seama. doar vecinul tau. totusi o poza nu strica sa vedem si noi ce opera de arta contemporana vrei sa demolezi.

#12
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014
Evident ca nu e indragostit de magazia mea, e doar indragostit de banii pe care-ar putea sa-i scoata, euro daca se poate. Si cat mai multi ...
Asta pentru ca timpul lui (de pensionar) costa, nu are timp sa mearga la notar.

#13
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 08.04.2005
Da-i foc.

Magaziei evident, nu vecinului.

Edited by billyboy, 28 March 2014 - 14:14.


#14
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Daca demolarea constructiei de pe proprietatea ta nu afecteaza proprietatea vecinului, nu cred ca ai nevoie de vreun accept. Daca, insa, constructia ar avea un perete comun cu vreo constructie vecina, atunci ar putea fi nevoie de un acord al partilor.
Eu stiam ca trebuie accept pentru a construi pe hotar, nu pentru a demola.

#15
gigi72

gigi72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 15.09.2007
ai intrebat pe cineva de specialitate in legatura cu aceasta problema ?
eu am obtinut zilele trecute o autorizatie de desfiintare pt o constructie similara si nu a cerut nimeni acordul vecinului .
in general dispozitiile noului cod civil se refera la actele si faptele juridice savarsite dupa intrarea ncc in vigoare , adica noiembrie 2011. nu cred ca anexa ta este construita dupa aceasta data ci inainte si atunci iti sunt aplicabile  dispozitiile vechiului cod. verifica chestia asta sa fii sigur , dar si mai bine solicita un certificat de urbanism in vederea demolarii si iti va trece primaria in el ce avize iti sunt necesare .

#16
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014
Am discutat cu arhitectul, va fi prezent in sedinta in care se discuta AC si AD. A facut cateva zeci de fotografii din toate unghiurile si, in plus, a gasit in jurisprudenta un caz similar care a ajuns in justitie iar decizia (finala si executorie) a fost ca atat timp cat vecinul nu este influentat in nici-un fel de demolare sau ulterior de lipsa cladirii, atunci demolarea se poate face si fara acordul lui. Intre timp incerc sa aflu exact cine da amenzile pentru demolarile fara autorizatie.
Ce am mai aflat cautand pe net, amenzile sunt intre 1.000 si 100.000 RON, iar regula nescrisa este ca valoarea amenzii sa fie proportionala cu dimensiunea/importanta cladirii demolate ilegal.
Probabil as putea negocia sa platesc amenda minima sau putin peste ...

#17
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Asa de curiozitate, ce pretentii are vecinul ca sa iti dea voie sa demolezi cosmelia ta de pe proprietatea ta?

#18
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
In functie de oras se poate incerca sa se discute initial la directia de urbanism, dar in mod normal prin codul civil se cere acord pentru orice prostie la limita de proprietate.
Mai poti discuta cu un avocat, in functie de ce vrea vecinul sa il dai in judecata pentru blocare de investiti si creare de venituri pentru municipalitate si sa ii ceri daune ( am vazut o faza de genul asta, si a aparut si acordul a doua zis fara idei de astea de om ingust la minte)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate