Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Sfat achizitionare bluray/media player in 2014-2016

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1504 replies to this topic

#1045
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Nu cred ca înțelegi.  Problema e când nu ai tv HDR. Ce conversie sa facă dacă tv nu a auzit de așa ceva?

Suna a profanare însă la desene mă uit cu pitica în mod HDR pentru ca nu ai nevoie de precizie pe gama și tonuri de piele, rezultatul fiind spectaculos fără a pierde detalii în zonele de negru sau luminoase.

Edited by AndreiNR, 01 January 2017 - 21:41.


#1046
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 04.10.2014

View PostCalin_fdx, on 01 ianuarie 2017 - 21:16, said:

Dupa calibrarea faptica le faci demo clientilor cu materiale video "live" in sensul adevarat al cuvantului mai precis materiale similar celor pe care le folosim zi de zi. Nu povesti de demo-uri filmate si procesate in conditii speciale care puse in orice gioarsa, dau bine. Implicit aparatele redau (lantul blu-ray /tv) exact cum trebuie semnalul video automat (fara a intervenii in setari la schimbarea fisierelor cu encodari diferite h264 sau h265.
Acesta a fost unul dintre motivele principale ale achiziției. Încă nu știu când mă voi hotărî să cumpăr un TV UHD.

View PostCalin_fdx, on 01 ianuarie 2017 - 21:16, said:

Multi fac gresala sa sr uite la material normal cu setarea HDR aplicata (sa faca aparatul-tv in cazul discuat, conversia)
Aparatul vine din fabrică setat pe „Auto”, dar, pentru tine, l-am pus și pe „Off” la HDR și imaginea e la fel. Nu numai că e mai întunecată, dar și blondul părului lui Scarlett Johansson nu este la fel, e mai șters, mai fără viață.

#1047
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View Postdani.user, on 01 ianuarie 2017 - 21:38, said:

Poate atasa cineva un fisier .icm cu spatiul specific UHD/HDR si unul pentru spatiul folosit in mod normal (Full HD)?
Acesta e HDR http://demo-uhd3d.co...?cat=uhd&id=144 iar acesta e SDR http://demo-uhd3d.co...?cat=uhd&id=143

View PostAndreiNR, on 01 ianuarie 2017 - 21:39, said:

Nu cred ca înțelegi.  Problema e când nu ai tv HDR. Ce conversie sa facă dacă tv nu a auzit de așa ceva?

Exclus tv non-hdr. Vorbim de tv cu specificatia HDR10

#1048
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Pai Adrian nu are și de aceea se vede așa BR UHD cu HDR.

#1049
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 04.10.2014
Revenind la Oppo, să vedeți ce le-a trecut ăstora prin minte. Telecomanda are senzor de mișcare și butoanele se iluminează automat dacă o atingi.

#1050
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007

View PostCalin_fdx, on 01 ianuarie 2017 - 21:56, said:


Mersi, am gasit si profilele aici: http://color.support/iccprofiles.html
Gamma vad ca e 2.4 pentru ambele (Rec 709 si Rec 2020)

#1051
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 04.10.2014

View Postdani.user, on 01 ianuarie 2017 - 22:05, said:

Gamma vad ca e 2.4 pentru ambele (Rec 709 si Rec 2020)
Exponentul da, dar pentru HDR distribuția cuantizării pe curbă e diferită, pentru că și luminanța maximă e alta. Regiunea superioară este rezervată pentru „highlight-uri”, în loc să fie zona de alb.

View PostCalin_fdx, on 01 ianuarie 2017 - 21:56, said:

Exclus tv non-hdr. Vorbim de tv cu specificatia HDR10
Călin, am zis de la început că n-am TV UHD (deci, nici HDR).

Edited by Jean-Luc_Picard, 01 January 2017 - 22:20.


#1052
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007
La Multi Ani!
Conversia de la HDR la SDR nu mi se pare deloc triviala, implica o conversie de spatiu de culoare si de curba gama.
Netflix are stream separat afisat automat pentru TV, e interesant daca pe discuri BD HDR exista asa ceva sau nu.
Un chart interesant oficial al BD Association si o explicatie: http://yoeri.geutske...patibility.html
,,A UHD TV without HDR can of course play UHD discs without HDR, but what happens when you try playing a UHD discs with HDR on such a TV set? The interesting and practical thing is that this will also work: The player will render an SDR ‘downmix’ . What this downmix looks like is determined by the studio during the mastering of the title."

Toate playerele fac automat conversia daca detecteaza un dispozitiv care e doar SDR, Panasonic UB900 permite si reglaje manuale: https://www.avforums...er-review.12538
,,If you have a non-HDR TV the UB900 will automatically down-convert HDR content to SDR and assume the TV has a peak brightness of around 300 nits, However if you actually know the peak brightness of your TV, then you can use the Dynamic Range Conversion Adjustment control to move between a range which, although it actually doesn't say it, goes from 100 to 1000 nits. To get the best results you would really need a suitable test pattern but this control is a good example of the kind of functionality available if you like to tweak your player."
Acum acel pattern e greu de spus daca poate fi folosit ca intrare pe HDMI un generator cum ar fi Accupel sau trebuie disc (pentru ca la bluray-uri adeseori procesarile sunt diferite in functie de sursa; caz concret chiar la Oppo am citit la unii posesori ca pe USB testele SM2 sunt mai slabe decat pe disc). Nici macar asta nu cred ca ar rezolva problema, in mod normal ar trebui sa fie un stream masterizat corespunzator, nu o conversie.

#1053
Florin-S

Florin-S

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.11.2015
Buna seara. Sunt hotarat sa achizitionez  bluray playrer-ul Sony BDP-S7200. Asi dori o parere despre el daca il detine cineva. In special ma intereseaza redarea de pe unitati externe,citeste subtitrari , cum sta cu bau-bau Cinavia ? Il voi imperechea cu un receiver tot Sony pe care il detin (au acelasi design). Am fost fortat sa aleg Sony din cauza dimensiunilor (43 cm latime) , dar nu sunt dezamagit. Multumesc.

Edited by Florin-S, 03 January 2017 - 20:38.


#1054
corneliusson

corneliusson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.10.2005
a aparut cinavia detector (cinde), facut, cum era normal de cinex, e gratuit; se gaseste la:
http://www.cinexhd2.com/downloads/

#1055
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
https://www.sony.ro/...y-disc/ubp-x800

#1056
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Trebuie de vazut cum sta vis a vis de noul Samsung sau de cele de la Panasonic.

#1057
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007
De Samsung nu m-as atinge pentru nimic in lume, cred ca au fost singurii care au bagat Cinavia si pe USB/DLNA. Plus politica de planned obsolescence.
La Sony din ce am parcurs pe scurt thread-ul http://www.avsforum....ers-thread.html, cateva puncte importante ar fi:
- trimite 24p din streaming Netflix/Amazon (modelele anterioare trimiteau doar 60p). Cred ca in aceste conditii ar sti 24p si de pe USB/DLNA
- nu stie truehd din mkv, doar din m2ts
- nu stie DV (valabil cam la toate).

Edited by Hansolo, 26 March 2017 - 13:59.


#1058
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Confirm prezenta cinavia pe samsung!

#1059
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Ma astept ca si modelele noi de la Samsung sa fie mult mai slabe pe partea de sunet fata de concurenta. La fel ca cele de anul trecut ,de ex Samsung vs Pioneer.
O intrebare de noob: Ce citesc de pe stick/HDD respectiv de pe disc aparatele astea noi? Citesc prin USB chestii gen x265/HEVC ca mkv-ur,i sau mkv-uri cu AVC? sau de pe disc? In afara de discuri BD ,BD4k ,CDA ,DVD ,adica cele cunoscute.

Edited by edigee, 26 March 2017 - 22:56.


#1060
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

View PostAndi Pavel, on 26 martie 2017 - 11:00, said:

Interesant Sony UBP-X800, asteptam sa aflam mai multe din review-uri si de la proprietari.

#1061
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Tot nu inteleg de ce aceste aparate daca sunt capabile UDH/4k nu citesc VP9 si H265/HEVC . Mai ales ca Blu Ray-urile UHD sunt encodate HEVC.

#1062
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007
VP9 nu e un format care sa aibe legatura cu bluray uhd.
Fisiere codate hevc ar trebui sa citeasca de pe USB/DLNA. Problema e daca decodorul intern accepta aceste formate, am mentionat ca truehd nu stie decat din container m2ts.
Eu astept curios LG ce va scoate, la generatiile anterioare (740) a cam fost singurul (din cate stiu) care a stiut sa redea de pe USB/DLNA 24p si bitstream cu toate formatele (inclusiv truehd de pe mkv).

LE: o pagina cu cateva clipuri cu LG UP970 https://www.avforums....2075596/page-6
Pare ca reda clipurile HEVC de pe USB inclusiv HDR+DV, dar nu si truehd/atmos!

Edited by Hansolo, 28 March 2017 - 08:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate