Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Sfat achizitionare bluray/media player in 2014-2016

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1504 replies to this topic

#1027
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
În prima săptămână a anului, Panasonic vor lansa trei playere UHD mai entry-level, așa, pentru fiecare buzunar.

#1028
dab78

dab78

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 28.12.2015
Si LG nu scot nimic ?

#1029
BCBLU

BCBLU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 07.12.2009
Sunt zvonuri despre un model LG UP970  despre care se presupune ca ar fi UHD blu-ray neconfirmate de LG inca.La CES  in ianuarie se asteapta anunturi oficiale

#1030
dab78

dab78

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 28.12.2015
Mulțumesc BCBLU

#1031
BCBLU

BCBLU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 07.12.2009
Nici nu a fost bine lansat UDP 203 ca cei de la OPPO deja ne fac pofta pe site-ul lor cu noua lor creatie UDP 205 pe care o numesc "4k Ultra HD Audiophile Blu-ray Disc-Player" si care promit s-o lanseze la inceputul lui 2017 fara insa a intra in detalii.

Edited by BCBLU, 21 December 2016 - 11:45.


#1032
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 04.10.2014
Stați de vorbă cu, probabil, primul deținător de Oppo 203 din România. :)
Vă cred că veți fi curioși ce și cum, dar va mai dura cu furnizarea impresiilor, din diverse motive.

#1033
cosito

cosito

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 13.09.2011
Da Iohanis, nu te grabi, poate ne spui impresiile prin primavara :(

#1034
Florin-S

Florin-S

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.11.2015
Buna seara. Sunt hotarat sa achizitionez  bluray playrer-ul Sony BDP-S7200. Asi dori o parere despre el daca il detine cineva. In special ma intereseaza redarea de pe unitati externe,citeste subtitrari , cum sta cu bau-bau Cinavia ? Il voi imperechea cu un receiver tot Sony pe care il detin (au acelasi design). Am fost fortat sa aleg Sony din cauza dimeniunilor (43 cm latime) , dar nu sunt dezamagit. Multumesc.

#1035
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
BDP-S7200 e același player cu BDP-S6200, diferă doar carcasa. Cred că găsești mai ieftin S6200. S6200 îl dețin eu, citește subtitrările (însă nu le poți modifica mărimea), nu ai probleme de Cinavia.
O altă variantă ar fi S6500. Eu cred că și acesta e același player cu S6200, diferind doar software-ul.
Toate aceste modele au procesor video CREAS, fiind cu mult peste celalalte modele de blu-ray-uri de la Sony.

#1036
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 04.10.2014
La mulți ani!
O primă observație privind discurile UltraHD: deși player-ul face scalare în jos, dacă nu aveți dispozitiv de afișare UHD, imaginea este mult mai întunecată, chiar supărător de întunecată, cu dinamică mult redusă în regiunea închisă, dinspre negru, față de versiunea blu-ray standard. Este posibil să fie și din cauza HDR-ului. Oricum, dacă nu aveți TV UHD, uitați-vă la blu-ray 1080. Norocul meu este că toate discurile UHD pe care le-am comandat au în cutie ambele versiuni de blu-ray, deși aparent n-ar fi fost nevoie, dacă nu am fi știut că imaginea nu este la fel, respectiv retro-compatibilă.
Totuși, este interesant că diferența între versiuni nu este la fel de mare pentru toate filmele, probabil depinde și de transfer. În cazul lui „Lucy” m-a frapat imediat, în timp ce pentru „Independence Day, Resurgence” nu este atât de evidentă.

Edited by Jean-Luc_Picard, 01 January 2017 - 19:19.


#1037
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Daca generezi rampa de gri de pe el (hdd ext via USB) vezi ceva atipic? Toate setatile sunt HDMI-auto? Ciudat pare acest comportament. Ca si cum ar fi setat sa faca conversie HDR-SDR chiar daca semnalul e SDR

Edited by Calin_fdx, 01 January 2017 - 19:59.


#1038
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 04.10.2014

View PostCalin_fdx, on 01 ianuarie 2017 - 19:58, said:

Daca generezi rampa de gri de pe el (hdd ext via USB) vezi ceva atipic? Toate setatile sunt HDMI-auto? Ciudat pare acest comportament. Ca si cum ar fi setat sa faca conversie HDR-SDR chiar daca semnalul e SDR
Călin, ambele discuri sunt redate cu aceleași setări ale player-ului. De ce ar conta cum e pus HDMI-ul? Că tot întrebi, am forțat ieșirea în 1080, pentru că altfel nu se mai sincroniza proiectorul; aparent, nu se înțeleg prin EDID că proiectorul nu „știe” 2160.
N-am nevoie să pun nimic pe USB, pentru că Oppo are și intrare HDMI, ceea ce majoritatea aparatelor n-au. Pot să pun generatorul pe HDMI In, dacă vreau.
Gândește-te că un film HDR trebuie să aibă o (cu totul) altă curbă de gama, deși m-aș aștepta să conțină și varianta non-HDR. E posibil chiar aici să fie cauza, discul cu „Lucy” are și alte probleme, nu se încarcă meniurile și altele.

A, și ceva de bine, mecanica aparatului e perfectă. Indiferent de modul de rotire a discului, încărcare, normal, repede înainte sau înapoi (la orice viteză), salt de capitol, nu se aude absolut nimic.

Edited by Jean-Luc_Picard, 01 January 2017 - 20:23.


#1039
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 04.10.2014
Am mai remarcat și rezolvarea reglajelor interne de imagine (are setări proprii de strălucire, contrast, culoare, nuanță și claritate). Spre deosebire de modelele vechi, care făceau „clipping” cu reglajele de strălucire și contrast pe zero și necesitau ajustare, Oppo 203 nu mai are această problemă.

#1040
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Conținutul HDR are alta gama și chiar de e recodat 2.4 sau ITU va apare estompat (sters).

#1041
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Ceea ce vorbeau AndreiNR si Maximus74 pe topicul de calibrare... "aparatele cu electronica si (mecanica in acest caz) premium, redau mult mai accurate parametrii imaginii. Dupa calibrarea faptica le faci demo clientilor cu materiale video "live" in sensul adevarat al cuvantului mai precis materiale similar celor pe care le folosim zi de zi. Nu povesti de demo-uri filmate si procesate in conditii speciale care puse in orice gioarsa, dau bine. Implicit aparatele redau (lantul blu-ray /tv) exact cum trebuie semnalul video automat (fara a intervenii in setari la schimbarea fisierelor cu encodari diferite h264 sau h265.
Eu consider ca ar trebui totusi sa verifici in paralel semnalele generate de oppo si TPG AVlab http://dvdo.com/prod...dvdo-avlab-tpg/ cel putin la chestiile basic. In aceasi intrare hdmi (pe rand) sau in 2 hadmi cu setarile portate 1/1 si trecut alternativ in comparare.

View PostAndreiNR, on 01 ianuarie 2017 - 20:51, said:

Conținutul HDR are alta gama și chiar de e recodat 2.4 sau ITU va apare estompat (sters).
Multi fac gresala sa sr uite la material normal cu setarea HDR aplicata (sa faca aparatul-tv in cazul discuat, conversia)

Edited by Calin_fdx, 01 January 2017 - 21:25.


#1042
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Nu cred ca e vorba de greșeală aici. HDR e encodat în continut și are alte standarde.

Trebuie un tv compatibil și care sa afișeze corect conținut UHD HDR.

#1043
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Bun. Este capabil sa faca soc-ul din tv corect conversia SDR-HDR?
Nu vorbim de material cu metadata.
Sa nu fim perceputi ca of-topic urmatoarele bluray-uri cand vor aparea, vor avea incluse aceasta functie de conversie. Utilizatorul este tentat sa o foloseasaca pentru ca imaginea "sa dea mai bine la ochi" Vorbesc in cunostinta de cauza ca am intalnit tv-uri (pe meci la pro-tv hd, setat ca imagine in "mod HDR)
Acelasi lucu posibil sa fie aplicat si la noile blu-ray

Edited by Calin_fdx, 01 January 2017 - 21:36.


#1044
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Poate atasa cineva un fisier .icm cu spatiul specific UHD/HDR si unul pentru spatiul folosit in mod normal (Full HD)?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate