Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sfat achizitionare bluray/media player in 2014-2016

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1504 replies to this topic

#1063
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Totusi ar trebui sa aibe suport VP9 mai ales ca au partea de redare online avansata cu Netflix, Youtube, etc.
Daca ar reda orice HEVC cu suport de 24p si bitstream complet audio atunci ar fi deviceuri complete la alt nivel de performanta fata de deviceurile Android iar pretul ar fi perfect justificat.

#1064
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Acuma e adevarat ca daca ar citi un BD player UHD prin USB toate formatele alea toate sutele chiar miile de box-uri si alte mediaplayere cu Android sau nu ar cam da-o la fund. De ce sa-ti mai iei o cutioara din aia(unele destul de scumpe) cand un player BD face acelasi lucru?. Basca ca poti pune si discuri in el..De toate tipurile.

#1065
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 17.09.2007

View PostFC72, on 28 martie 2017 - 10:15, said:

Totusi ar trebui sa aibe suport VP9 mai ales ca au partea de redare online avansata cu Netflix, Youtube, etc.
Daca ar reda orice HEVC cu suport de 24p si bitstream complet audio atunci ar fi deviceuri complete la alt nivel de performanta fata de deviceurile Android iar pretul ar fi perfect justificat.
Ramane de vazut ce se intampla in realitate. Se pare ca are nevoie de un update de firmware pentru Netflix.
Cum spuneam, al meu BP740 a costat 350RON si reda toate formatele momentului, asa cum trebuie, doar la anumite recodari mai tuseste.

#1066
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Acum si cu voi , stiu ca multi si-ar dori sa faca si "cartofi prajiti"
Edigee a punctat realist , acestea sunt totusi niste device-uri dedicate citiri de suporturi optice in principal
Ca pe langa functia principala , mai poate citi si alte formate multimedia asta e deja un "bonus"
Ce sa mai faci cu un mp daca un astfel de device va deveni superior unui mp
Vreti ceva mai bun/superior decat un bluray , conectati o unitate optica bluray la un Egreat A5/10 si sigur aceasta "combinatie" va fi mai buna decat un astfel de device , insa si pretul "combinatiei" va fi unul pe masura ( in jur de 1500/1600 lei )

Edited by lupull, 29 March 2017 - 04:26.


#1067
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Deoacamdata nu stiu sa existe unitati externe prin USB care sa citeasca Blu Ray UHD. Asta pentru ca pana si USB 3.1 ajunge la maxim 10Gbps largime de banda ,deci insuficienta pentru transmisia de date de pe un astfel de suport. A nu se uita si de cerintele HDR.

Edited by edigee, 29 March 2017 - 08:36.


#1068
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008
Sigur scoate si Pioneer ceva cu soft "customizabil"! ;)

#1069
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 17.09.2007

View Postedigee, on 29 martie 2017 - 08:36, said:

Deoacamdata nu stiu sa existe unitati externe prin USB care sa citeasca Blu Ray UHD. Asta pentru ca pana si USB 3.1 ajunge la maxim 10Gbps largime de banda ,deci insuficienta pentru transmisia de date de pe un astfel de suport. A nu se uita si de cerintele HDR.
Nu are nici o treaba bitrate-ul, USB 3.0 e suficient https://en.wikipedia...ltra_HD_Blu-ray
The specification allows for three disc sizes, each with their own data rate: 50 GB with 82 Mbit/s, 66 GB with 108 Mbit/s, and 100 GB with 128 Mbit/s.

Unitate interna a aparut, insa conditiile de rulare sunt foarte restrictive https://www.cyberlin.../view_4125.html
Ultra HD Blu-ray playback requires Intel® 7th Generation Core™ i5/i7 processors (selected models: KabyLake-S & KabyLake-H), Intel® HD Graphics 630 chipsets. Deci fara Nvidia/AMD
De la link-ul urmator puteti verifica cu un utilitar daca sistemul e compatibil http://update.cyberl...DT170123-01.exe
Pe aici mai multi au facut teste cu sisteme foarte apropiate... http://forum.kodi.tv...=294312&page=34

#1070
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
In mod sigur gresesc eu pentru ca am vazut adaptoare USB 3.0 - DP cu semnal 4k. Ba chiar se specifica ca pt. mai multe display-uri.
Oricum e bine de lamurit problema asta si cu largimea de banda.

#1071
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 17.09.2007
Greseala a fost de nuanta. Ca sa redai semnal video pe USB e una, legatul unei unitati externe pe USB si redarea prin HDMI-ul placii video e alta.
Adica exact diferenta semnal necompresat (HDMI) vs transfer date hevc de pe disc (USB).

Edited by Hansolo, 29 March 2017 - 17:45.


#1072
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Idea era de a folosi o unitate optica bluray externa conectata prin usb la un mp ( eu am dat exemplu de cel mai "potent" mp la ora actuala care poate reda si imagini bluray )
Cea ce sa dat exemple mai sus e in cazul pc-urilor care folosesc unitati bluray interne/externe cu ultima versiune de soft PowerDVD care reda si formatul 4K si unde e nevoie , ori de un i7 de ultima generatie plus o pl de baza ( premium ) cu iesire video hdmi2.0
Ori o pl video dedicata formatului 4K , gen GTX 960 sau altele compatibile 4K
ATENTIE! Nu toate pl video de games sunt compatibile si cu noul format 4K

O mare ''prostie/limitare'' - Procesor grafic - Intel 7a generaţie (Kaby lac) am Core procesoare integrate cu Intel HD Graphics 630, Intel Iris™ grafica 640 sau mai sus.
Ultra HD Blu-ray este acceptată numai în cazul în care un ecran este alimentat de la Intel grafica si suporta HDCP 2.2.
În cazul în care calculatorul dumneavoastră include mai mult de un procesor grafic, Ultra HD Blu-ray este acceptată numai pe ecranul care este conectat şi alimentat de la Intel grafica.
Asta inseamna ca daca am GTX960 ( dedicat domeniului 4K ) nu pot reda discuri bluray 4K cu o unitate bluray externa , fiindca nu am cerinta/impunerea de mai sus ?





Scuze de offtopic

Edited by lupull, 29 March 2017 - 19:28.


#1073
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 17.09.2007
Da, nu poti reda cu Nvidia, doar cu Intel 630. Nici macar 620 se pare ca nu se califica la protected path.
Iar legat de un mediaplayer nu vei vedea in curand niciodata ce spui tu, unitate externa bluray 4k pe USB care sa redea discuri 4k originale.

Edited by Hansolo, 29 March 2017 - 20:12.


#1074
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Deci pana la urma pt filmele 4K de pe internet ai doua solutii :

1 - un blu-ray 4K care poate reda astfel de blank-uri

2 - pc-ul cu o pl video cel ''putin'' GTX 960

#1075
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Ei ,mai sunt si diverse dispozitive cu Android aparute. Cu minusurile de rigoare.

#1076
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Cea mai simpla solutie a dat-o Hansolo: grafica integrata Intel de la Kaby-Lake, fara placa video, reda orice si oricum 4k.Exista deja NUC-uri care pot face asta dar din pacate nu sunt ieftine dar macar sunt PC-uri in toata regula putand rula orice sub Windows 10.

#1077
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
La cat costa un i7 kaby lake , mai bine un......
Haideti sa revenim ontopic ca deja am intrat in al domeniu

Deocamdata , playerele bluray de sine statatoare nu pot "egala" un media player nici macar dedicat , sa numai zic de cele cu android
Ele fiind destinate in special citirii de diferite medii optice si apoi a altor formate multimedia
Pacat insa ca incetul cu incetul se "impune" mai pe toate brandurile/modele protectia specifica acestor medii
Nu zic ca exista si "solutii" la aceasta protectie , insa in prezent la astfel de device-uri , interesul pt asa ceva nu este foarte mare , ca in cazul altor device-uri

#1078
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

View Postlupull, on 31 martie 2017 - 03:11, said:

Deocamdata , playerele bluray de sine statatoare nu pot "egala" un media player nici macar dedicat , sa numai zic de cele cu android

Le depășesc la ce contează cu adevărat: calitate video. Și sunt suficient de flexibile să redea majoritatea formatelor. Personal, nu folosesc niciun format pe care playerul meu blu ray să nu-l poată reda. Și nici nu am întâlnit.

#1079
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Exact, cu mici exceptii care nu pot fi redate gen ISO, ISO-3D sau MVC3D playerele blu-ray asigura o calitate video si ales audio inaccesibila playerelor Android.Singura solutia care poate depasi asta este cum scriam mai sus, PC-ul dar nu by-default prin hard-ware existent, acesta nu este suficient este necesara setarea complexa software care face 50% din treaba.

#1080
M15TER105

M15TER105

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 05.02.2016
Tv box android HIMEDIA Q10Pro citeste absolut ori ce format 3D.ISO , Dolby Atmos , DTS X , Passtrue 7.1 eu il folosesc de 1 an si nu am gasit material atat 1080p cat si 4k sa nu il pot viziona.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate