Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 

calcul necesar acoperis?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
borza_v

borza_v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 12.11.2011
Cati mc de lemn  pentru acoperis in 4 ape 17m × 9.50

#2
onisoru

onisoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 28.03.2012
Astereala, capriori, cosoroabe, etc? Sau lemn de foc? Cu ce o acoperi? Una este cu tabla, alta este cu tigla!

Edited by onisoru, 19 March 2014 - 00:50.


#3
borza_v

borza_v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 12.11.2011
Pai normal tot ce tine de un acoperis "lemn"
Acoperita cu lindab


Asta este proiectul la toata casa doar ca habar nam cat lemn imi trebuie
Aa nul pot urca are 54 mb ma lasa doar 32mb

Edited by borza_v, 19 March 2014 - 01:33.


#4
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 29.08.2009
Si mai important decit tabla sau tigla este incarcarea la zapada si vint, cam des se neglijeza aceste aspecte, in mod normal la un proiect complet exista cantitatea exacta pe fiecare dimensiune in parte.

#5
borza_v

borza_v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 12.11.2011
asta am putut extrage din pdf
casa va fi fara planseu de beton va fi din grinzi de lemn

Attached Files



#6
borza_v

borza_v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 12.11.2011
numi zice nimeni? cam cat lemn credeti ca intra?

#7
borza_v

borza_v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 12.11.2011
si mai multe schite

Attached Files

  • Attached File  1.pdf   540.46K   134 downloads
  • Attached File  2.pdf   567.09K   97 downloads
  • Attached File  3.pdf   428.35K   83 downloads
  • Attached File  4.pdf   255.26K   87 downloads


#8
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Ai atasat doar partea de arhitectura acolo, daca ai autorizatia asta inseamna ca ai si o plansa de rezistenta cu planul sarpanta, unde ai distributia capriorilor si chiar si o predimensionare a lor cel putin. din sectiune la deschiderea aia pare cam subtirel ai avea nevoie cel putin de o pana intermediaracu popi distribuiti pe ziduiri, ai 9,5 metri latime  ceea ce rezulta un caprior de o lungme de vreo 5,5 - 6 metri lungime. Asta e graba negocierea la sange preturi minimale, proiecte pe net .... Vorba lui "crispolux" mai ai si normative incarcarinimeni nu isi asuma treaba asta daca tot ai si planseul de lemn roaga seful de santier, dirigintele tau sa iti dimensioneze si sa faca un necesar de materiale . In mod normal ar trebui sa ai un dosar cu autorizatia cu acte pe care trebuie sa il pastrezi sa fie bine si un dosar complet cu toate plansele de arhitectura cu toate plansele de rezistenta , cu cantitati de materiale , fise de calcule , antemasuratori , devize estimative...

#9
borza_v

borza_v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 12.11.2011
Am toate actele autorizatie tot
Constructorul sunt eu doar ca intradevar nu ma prea pricep la acoperis tot ce vreau este un aprox de mc lemn
Nu stiu ce sa zic ar intra mai mult de 10 mc?
Eu totusi cred ca nu


#10
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Proiectul face probabil cat ai platit (spun asta fara sa fiu rau) in mod normal plansele de rezistenta au tabele de calcul sau sunt printate separat unde este trecut fiecare element pe dimensiuni cubat si la lungime , capriori ii ai de 10*15 (din ce am calculat eu au o lungime magima de 6.10 m) acolo ai cosoroaba 15*15 cm , pana de coama, pana intermediara, pop 17*19 cm, dar ai si grinzile de planseu, si o astereala peste capriori . dar elemetele constructive ale sarpantei capriori, cosoaraba... in piata e posibil sa gasesti totul la ml, Inainte de a da comanda (posibl sa  iti ajunga, dar nu iti va pica bine daca mai trebuie sa duci inca o data 3 capriori, inceaca sa faci un calcul, mergi la biroul unde ai facut proiect sa mai ceri suport tehnic. Nu este cel mai complicat acoperis, ai detalii constructive ok , doar trebuie puse in opera

#11
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,504
  • Înscris: 04.05.2007
O intrebare; daca tu nu poti sa calculezi necesarul de lemn dupa plansele pe care le ai, cum crezi ca vei reusi sa construiesti acoperisul? Caci inteleg ca tu esti constructorul...
Nu te supara, insa eu in locul tau as cere niste ajutor, ceva consultanta tehnica...

#12
borza_v

borza_v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 12.11.2011
Da multumesc de ajutor o sa merg la arhitect sa imi dea mai multe detali  si daca vad ca se complica traba platesc un mester care se pricepe si macar sa vina pe santier si sami explice tot ce tr sa fac

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate