Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 

Asus Miracast Dongle

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
bonti

bonti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 06.12.2006
Evident ca ar trebui sa fie compatibil, pentru el am luat miracastul, desi mirror faceam deja pe chromecast. Am folosit rom original asus(https://developers.g...id/nexus/images). Asta e ...hazard sau "ghinion".

#38
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 09.05.2006
Pe chromecast am înțeles ca sunt ceva limitări în sensul ca nu toate aplicațiile pot face mirror prin chromecast,  asa e?

#39
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Da. Iar Chromecast nu permite afisarea a tot ceea ce exista pe ecran (nu permite proiectarea intregului ecran).

#40
bonti

bonti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 06.12.2006
Chromecast-ul e oarecum un player standalone, tableta/telefonul are rolul de remote controler. Initial era embedd in youtube, dadeai cast in youtube, chromecastul accesa independent clipul de pe serverele youtube ,se pozitiona cursorul in acelasi loc si reda pe tv , independent(chiar in background). Mai apoi diverse aplicatii au dezvoltat compatibilitati cu chromecast-ul , mai recent unele dispozitive facind chiar mirroring, cu mai mult sau putin success.Limitarile apar in capacitatea chromecastului de a decoda diversele formate audio/video.Mirror presupune ca tableta sa trimita fluxul video catre chromecast, gata procesat. Limitarile apar cind vrei sa redai un film din LAN, NAS de ex. ,tableta preia prin wireless streamul video din Lan(care poate ajunge la 2-3MB/s) urmind a-l proiecta tot prin wireless catre chromecast, caz in care pot aparea 'bottleneck' -wifi este depasit cantitativ.Rezultatul: sacadari,intreruperi,disconfort... fara a pune in discutie lag-ul,diferenta temporala intre ceea ce se intimpla pe ecranul android si tv . More: https://support.goog...r/6059461?hl=en
Fenomenul e in evolutie...

#41
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Observ ca a coborat ceva pretul pentru acest device: http://www.price.ro/...id=984850&asc=1

#42
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 09.05.2006
E pretențios și mai repede iei un chromecast, care e compatibil cu mai multe telefoane decât Asus și e mai ieftin.

#43
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Cred ca glumesti. Chromecast face doar streaming la continut audio si video din aplicatii care suporta tehnologia Google Cast sau din browserul Chrome (pentru YouTube, Netflix etc.), in timp ce orice adaptor miracast permite proiectarea wireless pe un display extern/ proiector a intregului continut de pe ecran, indiferent de continut, fara sa depinda de vreo aplicatie dedicata sau de integrarea cu servicii Google.
Asus Miracast Dongle este compatibil cu orice device (PC, laptop, tabeta, smartphone etc.) care suporta tehnologia Intel Wireless Display (care a devenit un standard universal), nu doar cu device-uri de la Asus: https://en.wikipedia.org/wiki/WiDi
Suportul miracast este inclus pe toate smartphone-urile Windows sau care ruleaza cel putin Android 4.2.

Edited by _-_, 09 November 2015 - 10:08.


#44
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 09.05.2006
Nu e chiar asa. Chromecast suporta acum cast screen din aplicația sa. Moto g nu vedea Asus-ul, în schimb nu avea probleme cu chromecast. Practic instalezi aplicația și trebuie sa lași deschis telefonul și vei vedea orice e pe ecran prin chromecast pe TV. La fel z3. Nu a văzut Asus dar a mers fără probleme pe chromecast. Nexus 5 le vede pe amândouă fără probleme. Deci chromecast e mai bun din punctul meu de vedere.

#45
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu nu am nevoie de nicio aplicatie ca sa rulez pe ecranul proiectorului sau al TV-ului cu conector HDMI prin adaptorul Miracast tot ce am pe ecranul smartphone-ului cu Windows Phone 8.1, a celui cu Android 4.4.2, a tabletelor cu Windows 8.1 si a laptopului cu Windows 10.
Despre "screen casting"cu Chromecast nu auzisem, dar pare a fi o caracteristica experimentala (beta): http://allaboutchrom...nd-audio-to-tv/
Nu prea am gasit referiri la utilizarea acestei functii si nici indicatii despre dezvoltarea unei versiuni definitive. S-ar parea ca nu functioneaza prea bine. Deci ce anume te face sa-l consideri mai bun?

Chromecast o fi bun pentru cei care detin un smartphone sau tableta Android mai veche si care nu se poate conecta direct la un Smart TV cu suport miracast sau cu ajutorul unui adaptor Miracast la un TV. In rest nu ii vad utilitatea, mai ales ca orice smartphone, tableta, laptop modern suporta tehnologia Intel WiDi, iar majoritatea TV-urilor actuale au suport direct pentru aceasta tehnologie, fara sa mai ai nevoie de alte adaptoare.
Eu Chromecast il vad doar ca pe o solutie de compromis temporara pentru cine detine un device vechi la care nu este pregatit inca sa renunte. Parerea mea este ca nu merita investitia.

Edited by _-_, 09 November 2015 - 19:26.


#46
bonti

bonti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 06.12.2006
Chromecast-ul e intretinut mai bine,isi face update singur si din ce in ce mai multe dispozitive pot face "castscreen"...adica oarecum e in evolutie

#47
bobobarosanu

bobobarosanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.01.2006
Salutare! Magister Ludi, imi poti spune te rog daca reusesti sa faci casting de pe laptop pe televizor la o calitate full hd (1920x1080) chiar daca rezolutia laptopului este inferioara? Redarea este fluida? Merci.

#48
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ma tem ca nu iti pot oferi un raspuns care sa elimine orice dubiu.
Teoretic, depinde cum proiectezi pe display-ul wireless. Poti sa clonezi sau sa extinzi desktopul de pe PC si atunci vei avea aceeasi rezolutie care este pe PC (maxim 1080p) ori sa proiectezi exclusiv pe display-ul wireless si alegi pentru el ce rezolutie doresti din Display Settings. Am testat sub Windows 8.1 si Windows 10.
Totusi de pe tableta Windows cu rezolutie 1024x800 nu am reusit sa proiectez la o rezolutie mai mare, deoarece nu permite decat clonare sau extinderei. Ma gandesc ca este o limitare hardware.
De pe laptop care are display FullHD si placa nVidia proiecteaza direct in 1920x1080, fara sa umblu la setari. Dar acest raspuns nu te ajuta.

Redarea este fluida, dar apare o mica intarziere. La vizionarea de filme nu conteaza. La jocuri este deranjant.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate