Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
arii

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte
 Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?
 Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 

constructie casa, constanta (lazu)

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Boydevil

Boydevil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 08.08.2006
salut, la vara vrea sa incep constructia casei  din urmatoru link http://www.speedysha...nts-2014124.rar
am pus acolo poze cu casa +planuri pt parter+mansarda (nu pot urca aici pozele, sunt pe vapor momentan si conexiunea nu ma prea ajuta )
momentan inca astept sa iasa CU, dupa care restul avizelor si ce mai trebuie
ce ma intereseaza este un pret estimativ pt constructia la rosu daca se poate, + manopera
cineva mi-a cerut cca 25.000 RON pt manopera si acuma nu stiu daca e mult sau putin sau foarte bine :)....astept sa iasa proiectu final ca sa poate cineva sa se duca sa se intereseze de oferte , dar pana atunci niste pareri sa imi fac o idee nu ar strica...

va multumesc

#2
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
E bine colegu' da' sa stii ca nu-ti poate estima nimeni cu precizie cat o sa dai. Depinde de prea multe necunoscute. Ma distreaza de nu mai pot stalpii aia in forma de cracan de prastie. Sunt curios cum o sa-i faci :) Calculeaza un 160-180 poate 200 de euro/mp la rosu si mai adauga inca 150-250/mp pentru finisaje, functie de pretentiile lu' matale. Vezi ca daca te incalzesti cu lemne, spatiul pentru centrala termica trebuie cel putin dublat ca suprafata. Posted Image

#3
Boydevil

Boydevil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 08.08.2006
multumesc pt raspuns....iar in legatura cu prastia...este doar de design in poze.... :) ca o sa dispara, iar daca trebuie neaparat pus stalp o sa fie ceva simplu :)

#4
Boydevil

Boydevil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 08.08.2006
dc trebuie dublat spatiu la centrala? daca o sa fie incalzirea pe lemne?

#5
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Pai pentru caci pe langa centrala cu lemne care o sa aiba niste dimensiuni destul de generoase, ai nevoie si de spatiu ca sa bagi lemne pe foc si s-o cureti, o sa ai nevoie de un puffer de vreo 1000 de litri care are si-ala vreun metru si ceva in diametru cu tot cu izolatie, automatizari, chestii, trestii....o sa vezi ca cu greu le inghesui pe toate in 7-8 metri patrati. Posted Image Una peste alta, daca vrei lemne, pregateste vreo 5-6 mii de euro doar pentru centrala, puffer si automatizarile de rigoare.

Edited by Inginerul_bv, 19 March 2014 - 22:15.


#6
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Iti spun eu din experienta. Am bagat in CT aprox 5000 E si am tras rau de tot fara sa fac rabat. Si nu uita ca pe langa puffer si centrala ai multe maruntaie care fac mult de tot (tevi, pompe, fitinguri, teuri etc) si mai ales cosul de fum care trebuie sa fie de calitate pt ca nu te joci focul. Iar suprfata la CT o am de 4m / 2,4m si am spatiu sa depozitez lemne pt cel putin doua saptamani.

#7
Boydevil

Boydevil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 08.08.2006
acuma ar fi cam tarziu sa incerc sa modific camera tehnica...proiectul fiind aproape gata...si oricum eu sper sa reusesc sa pun centrala pe gaz, asta daca si-o trage unii din vecinii alaturati mai rpd....ca daca ma apuc singur cred ca ma costa destul de mult numa teava de la strada pana la mine....cred ca sunt vreo 150m si nu ma grabeste nimeni sa termin, anu asta mi-am prospus doar sa o ridic la rosu....mai strang niste banuti pt finisaje pana la vara urmatoare :)

#8
stancumarinel

stancumarinel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 15.02.2015

View PostBoydevil, on 17 martie 2014 - 14:02, said:

salut, la vara vrea sa incep constructia casei  din urmatoru link http://www.speedysha...nts-2014124.rar
am pus acolo poze cu casa +planuri pt parter+mansarda (nu pot urca aici pozele, sunt pe vapor momentan si conexiunea nu ma prea ajuta )
momentan inca astept sa iasa CU, dupa care restul avizelor si ce mai trebuie
ce ma intereseaza este un pret estimativ pt constructia la rosu daca se poate, + manopera
cineva mi-a cerut cca 25.000 RON pt manopera si acuma nu stiu daca e mult sau putin sau foarte bine :)....astept sa iasa proiectu final ca sa poate cineva sa se duca sa se intereseze de oferte , dar pana atunci niste pareri sa imi fac o idee nu ar strica...

va multumesc

Salut Boydevil..suntem colegi de breasla..am vazut postarea ta. Nu reusesc sa vad pozele cu planul casei postat de tine..nu merg. Ai inceput lucrarea? Ai spus casa P+Mansarda si ca ti ar fi cerut 25000 lei. Si eu vreau sa fac tot o P+M undeva la 130-140m si ma interesez de constructori mai seriosi si mai accesibili. Mai poti veni cu ceva noutati? Ms

#9
Boydevil

Boydevil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 08.08.2006
salut...am si uitat de acest post...casa este deja ridicata , aproape de stadiu de gri sa zicem asa....o sa incerc sa pun poze cand o sa imi dau seama cum se pun Posted Image, acu incerc sa vad cum sa fac sa imi trag curent electric...

ok poze aici : http://postimg.org/g...8ma8i/8cc179ef/

diferit de poze e ca am tigla pusa pe casa

Edited by Boydevil, 09 May 2016 - 12:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate