Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Vodafone Femto

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,083
  • Înscris: 04.10.2005
Putem cumpara dispozitive d'astea?

#56
maiorukaki

maiorukaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 24.03.2014
se pare ca nu; am sunat la vodafone si am primit niste raspunsuri care pur si simplu m-au anesteziat
1. nu sunt pe stoc;
2. nu exista asa ceva;
3. de unde am eu informatia asta, e ''clasificata''; wtf!!!
4. nu ''ma incadrez'' deci nu pot sa pot cumpara asa ceva;
5. nu avem pret ptr asa ceva, se ofera conform unor criterii numai de vodafone cunoscute; probabil doar pe pile???
6. ...
toate raspunsurile au fost date de consultanti diferiti; imi pare rau ca nu am inregistrat convorbirile; nu am facut-o ptr ca nu am sunat de pe nr. meu, eram in una din zonele alea care nu au semnal.
sa mai vina userul vodafone sa imi spuna ca empatizeaza cu clientii (macar de ar avea habar ce inseamna asta)!
ca sa completez un confrate de forum ''varza nenica''...

Edited by maiorukaki, 21 June 2014 - 11:25.


#57
micutuljhon

micutuljhon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 18.02.2012
Vad ca si-a luat tipul de aici.Il puteti intreba,ce si cum.   :)

#58
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,083
  • Înscris: 04.10.2005

View PostLunaCrystal, on 20 iunie 2014 - 17:10, said:

Femtocell e solutia viitorului la blocuri, insa montate de operator in scari, nu de client pe conexiunea lui in apartament (asta doar cel mult in zone izolate).
Ai facut repeter-ul?

#59
kronikom

kronikom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 13.08.2008
Luni, cel mai probabil imi ajunge acasa Femtoplug-ul! o sa va povestesc ce si cum functioneaza!

#60
macsfx

macsfx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 30.11.2005
Anul trecut (aprilie 2014) am primit una bucata device denumit generic femtocell / femtoplug / "Vodafone Semnal Plus" in Romania, prin intermediul programului pilot de testare a echipamentului.

Acum o luna echipamentul s-a stricat, in sensul ca nu se mai conecta la core-ul Vodafone. Verific cu cei de la tehnic, la ei totul ok in sistem.

Ma pun sa-l trimit in service la Regenersis. Cu noduri in gat (stiind cat sunt astia de "profesionisti") merg intr-un shop si-l trimit.

Mi se intoarce echipamentul dupa 2 saptamani cu status "verificare generala, func. in parametri, defectul reclamat nu se confirma". Posted Image  

Il testasem si anterior trimiterii pe mai multe conexiuni: doua de RDS (atat pe UTP cat si FTTH), una de UPC si una de Telekom "Rumeinia" (c-asa recomanda tanti compania atunci cand suni la 1234). Dar ma gandesc ca baietii de la Regenersis i-or fi facut o resoftare, ceva (ca-n principiu doar la asta sunt ei buni). Posted Image

Si o iau de la capat cu testele prin toate conexiunile verificate anterior. Aceeasi problema: nu se conecta la core-ul Vodafone.

Fac reclamatie la Vodafone si sunt rugat sa-l retrimit in service pentru a doua oara, pentru verificari amanuntite.

Il trimit iarasi, de asta data cu mega reclamatie la Vodafone cu CC catre Regenersis. In care le mentionez ca daca si-acum mi se intoarce cu o rezolutie prin care mi se transmite ca device-ul functioneaza perfect dar "sunt eu nebun", escaladez problema catre managementul ambelor companii (norocul meu, pot face asta).

Mi se intoarce dupa alte 2 saptamani de teste "asidue" cu rezolutie ca device-ul e defect si mi s-a inlocuit cu altul nou. Posted Image

Vroiam sa continui sirul reclamatiilor scrise cu privire la prima rezolutie. Din ciclul "cum? e defect un device pe care voi anterior l-ati declarat ca fiind perfect functional? L-a defectat pe traseu Fan Courier-ul? Sau poate Sfantul Duh?" Dar m-am gandit ca toata povestea e penibila!


Concluzii si observatii:
1. Cei de la Regenersis sunt PRAF! Si nu, femtocell-ul asta nu e prima mea interactiune pe parte de service cu ei. Daca trimiti vreun device la ei, in prima instanta fac resoftare la device by default - cred ca au stipulat asta in procedura interna. Ca "sigur userul a busit ceva la sistemul de operare". Posted Image

Daca in primele minute ulterioare resoftarii device-ul functioneaza (asta se poate aplica la unele smartphone-uri), ajung la vorbele studentilor in practica la medicina stomatologica: "Pfoai, Doamne! Bine ca ne-a iesit operatia..."  Posted Image

Daca nu, baga (tot by default) o a doua rezolutie: "verificare generala, func. in parametri, defectul reclamat nu se confirma". Ca poate "boul" (sau, dupa caz, "vaca") se resemneaza si-si cumpara altceva. Posted Image

2. Vodafone-ul e constient de "profesionalismul" Regenersis, dar momentan nu au alt furnizor de service la fel de mare, care sa acopere toate exigentele lor in materie de standarde ISO, volum, etc. cel mai probabil vor incepe sa internalizeze, treptat. Posted Image

3. Spuneam, acum mai bine de un an, ca vor lansa oficial proiectul "Vodafone Semnal Plus" imediat dupa proiectul pilot. Aspect care nu se va intampla prea curand.

Pentru ca, chiar si-asa, fara o lansare oficiala, ei nu reusesc sa acopere cererea. Sunt mari probleme cu stocurile de la furnizor. La nivel de livrare comenzi: Sagemcom, pe parte de device-uri femto e mai rau ca Apple, pe parte de iphone-uri.

4. Atentie! Asta nu inseamna ca Vodafone e praf cu reteaua. Si aici ma refer la problemele legate de imposibilitatea lor de a amplasa noi site-uri pe blocuri, paranoia asociatii de locatari, s.a.m.d.

La noi, daca Orange-ul o sa se mai joace mult cu fine tuning-ul facut "exemplar" la site-urile cu ran sharing, prevad o lansare urgenta de device-uri femtocell. Ca exemplu, pur la indemana, pot mentiona experienta de zilele trecute ale unui client cu sediul in Bucuresti, zona Unirii: inainte avea indoor 2 linii de conexiune 4G, acum are 3 linii de conexiune EDGE. Nu stiu de fac, dar nu fac bine.

Chiar si asa: fie ca va vine sa credeti sau nu, in Romania, operatorii telecom au acoperire net SUPERIOARA multor subsidiare din Europa (daca nu ma credeti intrebati prieteni care locuiesc in UK, Suedia etc). Posted Image

5. Unele mentiuni ale subsemnatului sunt cu titlu ironic (ca sa nu zic "pamflet") si trebuie luate ca atare Posted Image

Edited by macsfx, 07 May 2015 - 21:57.


#61
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postmacsfx, on 07 mai 2015 - 21:49, said:


Chiar si asa: fie ca va vine sa credeti sau nu, in Romania, operatorii telecom au acoperire net SUPERIOARA multor subsidiare din Europa (daca nu ma credeti intrebati prieteni care locuiesc in UK, Suedia etc). Posted Image



Confirm, semnal indoor prin Londra rar vezi. Si eu am Vodafone Sure Signal in apartament, ca altfel 0 semnal, cica ei garanteaza doar outdoor ca nu au de unde sa stie din ce materiale ii facuta locuinta mea :) .

#62
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La ce net exista in UK, ne lipsim. Faptul ca e prost semnalul acolo sau prin alte parti, nu inseamna ca asa trebuie sa fie si la noi. :D

Trebuie sa avem densitate cat mai buna a statiilor si sa se lucreze la acoperirea 3G si, mai ales, 4G. Sa vedem cat mai multe zone acoperite cu 4G si viteze cat mai mari.

Si net nelimitat prin retelele celulare.

#63
macsfx

macsfx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 30.11.2005
Noi avem norocul ca nu exista reglementari stricte cu privire la montarea site-urilor GSM.

D-aia operatorii au putut / pot monta antene dupa bunul plac pe blocuri Posted Image Dar, la un moment dat, se va schimba si la noi legislatia in sensul asta.

Si-atunci sa vezi restrictii. Si posibilitatea de a amplasa site-uri doar la x metri distanta fata de orice ansamblu locativ Posted Image

Nu tin "cu ursul", e o postare obiectiva. Dar cam asta se intampla prin multe tari din UE. Rugati-va ca la noi sa tina cat mai mult toata povestea din prezent.

Altfel, cum spunea Catean legat de Londra, semnalul indoor din Romania il vom vedea "rar" la toti operatorii. Posted Image

Edited by macsfx, 11 May 2015 - 01:05.


#64
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postmacsfx, on 11 mai 2015 - 01:04, said:

Noi avem norocul ca nu exista reglementari stricte cu privire la montarea site-urilor GSM.

D-aia operatorii au putut / pot monta antene dupa bunul plac pe blocuri Posted Image Dar, la un moment dat, se va schimba si la noi legislatia in sensul asta.

Si-atunci sa vezi restrictii. Si posibilitatea de a amplasa site-uri doar la x metri distanta fata de orice ansamblu locativ Posted Image

Nu tin "cu ursul", e o postare obiectiva. Dar cam asta se intampla prin multe tari din UE. Rugati-va ca la noi sa tina cat mai mult toata povestea din prezent.

Altfel, cum spunea Catean legat de Londra, semnalul indoor din Romania il vom vedea "rar" la toti operatorii. Posted Image

De asta se grabeste implementarea serviciului Voice over WIFI (Wifi Calling) ca operatorii sa nu mai aiba nici o responsabilitate fata de semnalul indoor. VoLTE este o necesitate pentru a face hand overul intre cele 2 tehnologii seamless.

#65
macsfx

macsfx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 30.11.2005
Wifi Calling ar fi cea mai buna solutie.

Oricum femto-uri nu mai aduc in tara. A sarit in sus ANCOM-ul ca vrea sa monitorizeze si device-urile astea, sa nu care cumva sa afecteze site-urile din jur.

O aberatie de altfel. Vor sa le-o traga pentru faptul ca Vodafone i-a dat in judecata pentru problemele legate de spectrul bruiat din vecinatatea Ucrainei.

#66
bokkkdan

bokkkdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 15.06.2006
Pana la urma s-a mai miscat ceva cu dispozitivul? Sau a murit inainte de a fi lansat?

#67
nicu1979

nicu1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 03.08.2007
Nimic nou cu aceste aceste femto

#68
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,577
  • Înscris: 10.04.2009
a mai cumparat cineva (persoana fizica) Vodafone Semnal Plus ?

cum se comporta ?

#69
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 16.03.2006
Celule femto sunt similare unei celule standard dar cu o putere mult mai mica de acoperire.
E normal sa nu fie la vanzare publicului larg deoarece capacitatiile ei sunt limitate iar VDF nu are control absolut asupra ei.
Tu poti sa o scoti si sa o bagi din priza cand vrei tu, sa o muti dintr-o camera in alta. La tine semnalul poate avea aceeasi calitate, dar vecinii de exemplu se pot conecta la acest femto fara ca tu sau ei sa stie si pot avea probleme in calitatea semnalului si implicit reclamatii catre ei.
De regula sunt distribuite persoanelor juridice cu abonati multi care au probleme de semnal in diferite locatii.

#70
macsfx

macsfx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 30.11.2005
Vodafone e obligat de ANCOM sa raporteze locatia exacta de instalare a echipamentelor femto. Daca vrei sa-l muti la o alta adresa decat cea stipulata initial in contractul de furnizare trebuie sa-i notifici. In caz contrar vor anula accesul device-ului la core-ul retelei. Am scris cu cateva postari in urma ce tam tam a iesit cu ANCOM-ul pe tema asta, deci acum clar sunt monitorizate de cei de la tehnic.

Legat de conectarea vecinilor: dupa ce-l primesti, trebuie sa-l activezi prin contul myVodafone si sa setezi numerele de telefon care au acces la echipament. Chiar daca ai un vecin perete-n perete cu tine, n-o sa se poata conecta daca nu e in lista respectiva.

Ca si eligibilitate, se ofera fara probleme atat persoanelor fizice cat si juridice. Diferenta o face costul: la abonati cu vechime si / sau mai multe simuri si / sau facturi lunare care depasesc anumit prag se oferta gratuit. La restul se plateste costul echipamentului, in jur de 70 EUR + TVA.

Momentan nu apare oficial pe site-ul vodafone.ro pentru ca stau prost cu stocurile de la furnizor (Alcatel-Lucent). Cand se va rezolva problema asta va aparea oficial pe site, cum apare deja la Vodafone UK, Vodafone Italia, Vodafone Spania.

Micro portalul Vodafone Semnal Plus exista oricum la adresa: https://www.vodafone.ro/semnal-plus

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate