Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Vodafone Femto

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
macsfx

macsfx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 30.11.2005
Pentru clientii business cu probleme de semnal indoor Vodafone Romania ofera in prezent solutia Vodafone 3G Station Enterprise 3802V.

Mai exact, se instaleaza un dispozitiv de tip femto cu urmatoarele specificatii:

- denumire: Huawei ePico 3802V;
- acoperire pe o raza de maxim 50 m;
- maxim 28 de apeluri simultane;
- viteza download max 21 Mbit/s si upload max 1,4 Mbit/s.

Device-ul respectiv emite la fel ca un router wireless obisnut (Linksys, Asus), deci nu se pune problema de radiatii, cancer s.a.m.d.

In prezent Vodafone Romania il ofera clientilor business cu facturi de peste 300 EUR.

Device-ul pentru persoane fizice are urmatoarele specificatii:

- denumire Huawei 2820V;
- acoperire pe o raza de maxim 30 m;
- maxim 8 apeluri simultane;
- viteza download max 14,4 Mbit/s si upload max 1,4 Mbit/s.

Device-ul mentionat este acesta: http://www.vodafone....ge/sure-signal/

Nu e nimic lansat comercial. Cel mai probabil se va lansa oficial in toamna acestui an, initial pentru companii si ulterior pentru persoane fizice.

Mai jos aveti niste poze cu device-ul pentru clienti business.

Attached Files



#2
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 25.03.2009
Cum, nu aveau nimic de genul asta in oferta pana acum? La Orange e demult.
Nu prea sunt bune de nimic, fac numai probleme. Nu se declara vecinatati cu celulele din reteaua macro (ar umple listele de masura) si cand intri/iesi din aria lor de acoperire faci drop. Nu le vad rostul decat pentru cei care se incapataneaza sa aiba apeluri vocale pe reteaua 3G. Cu un router wireles si Voip rezolvi oarecum mai ieftin. Ai si aceeasi problema a handoverului...

Edited by hupogramos, 14 March 2014 - 23:31.


#3
macsfx

macsfx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 30.11.2005
Nu stiu cum e la Orange dar tehnicienii Vodafone configureaza device-ul respectiv sa faca handover cu celulele din jur si functioneaza foarte bine :)

Vorbesc din proprie experienta.

#4
gompo

gompo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 19.07.2005

 macsfx, on 15 martie 2014 - 10:09, said:

Nu stiu cum e la Orange dar tehnicienii Vodafone configureaza device-ul respectiv sa faca handover cu celulele din jur si functioneaza foarte bine Posted Image

Vorbesc din proprie experienta.
E obligatoriu sa ti-l configureze ei?

O jucarie d-asta, conectata printr-un VPN cu IP de Romania, ar putea fi foarte utila intr-o tara indepartata sau, de ce nu, intr-o ambasada de-a noastra, ca doar tot e considerata teritoriu romanesc...   Posted Image

Edited by gompo, 15 March 2014 - 11:51.


#5
macsfx

macsfx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 30.11.2005
gompo: nu ai ce sa faci cu el in afara tarii. Femtocell-ul se conecteaza la un IP din core-ul retelei Vodafone si poate fi utilizat doar pe teritoriul Romaniei.

#6
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006
Dar care sa nu necesite internet nu exista ?

#7
macsfx

macsfx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 30.11.2005
LunaCrystal: ba da, ofera si amplificatoare de semnal fara necesitatea unei conexiuni de Internet fix in locatie.

Dar asta stabilesti cu echipa tehnica. Sau poti sa cumperi un astfel de device de pe http://nuamsemnal.ro

#8
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 25.03.2009

 macsfx, on 15 martie 2014 - 10:09, said:

Nu stiu cum e la Orange dar tehnicienii Vodafone configureaza device-ul respectiv sa faca handover cu celulele din jur si functioneaza foarte bine Posted Image
E posibil dar or sa dea de dracu daca instaleaza prea multe jucarii din astea.

#9
macsfx

macsfx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 30.11.2005
In U.K. semnalul e cu mult mai slab decat cel din Romania. Si au vandut jucarii dintr-astea intr-o veselie.

La noi o parte din site-uri au fost deja date jos din cauza paranoiei asociatiilor de locatari (problema valabila pentru toti operatorii telecom).

Si multe din contractele de chirie existente cu siguranta nu vor fi reinoite din acelasi motiv.

Pe termen mediu si lung, in multe cazuri, cred ca aceste celule femto vor fi singura solutie pentru semnal decent indoor.

Oricum s-a ajuns la un stadiu de 15 - 17 EUR (cu TVA) pentru nelimitat national + 1 GB net. Comercial la Cosmote, momentan pentru retentie la restul.

Pentru clientii care nu vor sa porteze pentru ca sunt fideli brandului sau oricum nu au alta alternativa (semnal prost / inexistent la toti operatorii) aceste device-uri femto pot reprezenta un atu si o sursa suplimentara de venit pentru operator.

#10
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006
Pe mine ma intereseaza femmto de la Vodafone care sa nu necesite internet tocmai pentru la munte. Priza am, dar semnal ok nu e de la nici un operator. Si ma intereseaza si pentru primit apeluri.

Edited by LunaCrystal, 16 March 2014 - 16:13.


#11
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006
E semnal 1-2 luniute in 2-3 locuri poti vorbi daca stai nemiscat sau trimite sms. Ce sa fac cu utp-ul ? Pentru net pun routerul meu tp-link mr3020 unde e semnal cu modemul si dupaia am wifi. Ma intereseaza sa mearga vocea pe telefoane mobile.

#12
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006
Este 3G 0-1 liniute, dar nu de calitate prea ok, se deconecteaza, intrerupe, am incercat voip si nu prea merge. Oricum ma intereseaza sa poata fi apelate mai multe numere de mobil, acceleasi ca si la oras, fara cine stie ce voip, vpn, etc. exemplu vi tu la mine acolo pai sa iti mearga si telefonul tau personal, fara alte modificari/setari in el. Cu ceva antene puternice cu siguranta 3G-ul devine mai ok decat cu antenele din telefoane/modemuri cu care am incercat. Nu e deloc o solutie Digi/Alonia, asta din urma chiar l-am incercat si nici nu merge acolo, abea daca se conecteza, apoi nu se aude si se intrerupe apelul datorita internetului prea slab. Nu ma intereseaza sa ofer vreun serviciu telefonic clientilor, vreau semnal in zona. Nu cred ca nu se gasesc repeatere GSM/3G de vanzare, care sa amplifice semnalul la nivel local si sa nu necesite internet.

#13
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Aham, păi pentru tine personal clar nu merită să bagi banii. Atunci pică și faza cu "făcutul de semnal" pentru că e prea multă bătaie de cap. Încearcă totuși să pui un modem 3G cu o antenă, e o investiție minimă si o poți folosi oricând, oriunde. Mai întâi ridici antena cu o prăjină, dacă merge, îți poți lua pe viitor un pilon extensibil.  Dacă nu merge, poți să te interesezi de un echipament satelit, există cartele prepay, la traficul mic ce se face pe VOIP pe uz personal, merită. Nu consumă mult mai mult decât un modem 3G.

Edited by benis, 17 March 2014 - 10:29.


#14
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006
Tot nu pricepi ca nu ma ajuta voip cu nimic ? Ma intereseaza sa am semnal in special pe telefonul meu mobil, iphone, numarul asta care il vezi si in semnatura: 0745890759 (e pe cartela Vodafone in prezent) !!! Si nu pentru sunat ca daca vreau sa dau un telefon si fara vreun echipament anume merg si stau nemiscat in locul unde e semnal si mai folosesc si minutele din optiune nu trebuie sa mai platesc aparte la vreun voip, ma intereseaza insa sa pot fi sunat pe acest numar si sa pot primi sms, nu pe altele !!! La fel si alte persoane sa poata fi sunate pe numerele lor, nu pe alte numere cum ar fi cele de la alonia, clickvoip, etc.

Edited by LunaCrystal, 17 March 2014 - 11:08.


#15
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Păi nu se poate.
Există ceva repeatere la care montezi o antenă pe un pilon și o antenă jos, dar te costă sute de euro. Nu cred că vrei să investești câteva sute de euro în loc să faci o redirecționare pentru a primi apelurile.
http://www.nairaland...g-lte-repeaters
După cum vezi, soluții există, dar nu se încurcă nimeni cu ele că nu sunt rentabile. Eu când plec la munte, folosesc cu succes redirecționarea.  
Nici măcar prețul nu îl găsești pentru că trebuie să ceri o ofertă.
Și nu e nevoie să-ți postezi numărul de telefon pe toate gardurile, nu de alta, dar nu cred că vrei să ai "bucurii"
Pentru că din punctul nostru de vedere, e egal că ai Vodafone, Digi sau Orange și e egal ce număr de telefon ai.

Totuși, mai există o soluție care ar merge, dar atunci vei avea doar un telefon:
Iei un "fixtel", o antenă și un LNA. Montezi jos fixtelul și LNA-ul cât mai aproape de antenă, sus, pe pilon. Soluția e considerabil mai ieftină și mai accesibilă și s-ar putea să meargă și fără LNA, doar cu fixtel, cablu LMR și antenă.
Totuși, nu o să-ți poti folosi Iphone-ul.

Edited by benis, 17 March 2014 - 14:30.


#16
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 15.05.2010

 benis, on 17 martie 2014 - 14:34, said:

Totuși, mai există o soluție care ar merge, dar atunci vei avea doar un telefon:
Iei un "fixtel", o antenă și un LNA. Montezi jos fixtelul și LNA-ul cât mai aproape de antenă, sus, pe pilon. Soluția e considerabil mai ieftină și mai accesibilă și s-ar putea să meargă și fără LNA, doar cu fixtel, cablu LMR și antenă.
Totuși, nu o să-ți poti folosi Iphone-ul.

L-ai pierdut pe om :)), el vrea semnal de la voda. Pretenash, o mica intrebare, orange nu avea semnal de ai plecat de la ei?

#17
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Păi e o soluţie pentru Voda, el având semnal Voda slab acolo.
Dar nu cred că există o soluţie bună pentru el. El vrea ieftin, simplu şi să fie seamless, aşa ceva nu există.

#18
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,051
  • Înscris: 04.10.2005
:-):-):-):-)
Ce cool e " dialogul" vostru... :-)

@ lunacrystal- ce nu incerci cu un repeter la locul cu pricina... Il instalezi unde ai ceva semnal... Sau mai simplu... Lada telefonul la locul cu semnal... Si dai soneria mai tare... :-):-):-)

...sau iti iei o casca bluetooth si ladi tel la locul cu semnal... Tel il comanzi vocal pe siri... :-):-):-)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate