Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Vodafone Femto

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,512
  • Înscris: 20.10.2006
Suprafata e mare in zona, e vorba de un camping, iese si din aria de acoperire a bluetooth-ului. E nevoie de repeater e clar. Unu deala ma intereseaza.

 benis, on 17 martie 2014 - 14:34, said:

Păi nu se poate.
Există ceva repeatere la care montezi o antenă pe un pilon și o antenă jos, dar te costă sute de euro. Nu cred că vrei să investești câteva sute de euro în loc să faci o redirecționare pentru a primi apelurile.
http://www.nairaland...g-lte-repeaters
După cum vezi, soluții există, dar nu se încurcă nimeni cu ele că nu sunt rentabile. Eu când plec la munte, folosesc cu succes redirecționarea.  
Nici măcar prețul nu îl găsești pentru că trebuie să ceri o ofertă.
Și nu e nevoie să-ți postezi numărul de telefon pe toate gardurile, nu de alta, dar nu cred că vrei să ai "bucurii"
Pentru că din punctul nostru de vedere, e egal că ai Vodafone, Digi sau Orange și e egal ce număr de telefon ai.

Totuși, mai există o soluție care ar merge, dar atunci vei avea doar un telefon:
Iei un "fixtel", o antenă și un LNA. Montezi jos fixtelul și LNA-ul cât mai aproape de antenă, sus, pe pilon. Soluția e considerabil mai ieftină și mai accesibilă și s-ar putea să meargă și fără LNA, doar cu fixtel, cablu LMR și antenă.
Totuși, nu o să-ți poti folosi Iphone-ul.
Zici ca nu se poate apoi imi zici ca exista repeatere, esti tare. Un repeater deala ma intereseaza. O sa ma interesez de preturi. Nu fac nimic cu redirectionarea din 2 motive: comunicarea mea e predominant prin sms ce nu se redirectioneaza si al doilea e ca redirectionarea apelurilor nu e disponibila la cartela Vodafone.
Solutia cu fixtel/antena mare am folosit-o pana sa se inchida Zapp si aveam semnal aproape ca la oras cu el in conditiile astea. Avantajul era ca telefonul meu Zapp avea mufa pentru antena externa.

 benis, on 17 martie 2014 - 19:46, said:

Păi e o soluție pentru Voda, el având semnal Voda slab acolo.
Dar nu cred că există o soluție bună pentru el. El vrea ieftin, simplu și să fie seamless, așa ceva nu există.
Nu vreau neaparat foarte ieftin.

#20
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

 LunaCrystal, on 17 martie 2014 - 21:12, said:

Suprafata e mare in zona, e vorba de un camping, iese si din aria de acoperire a bluetooth-ului. E nevoie de repeater e clar. Unu deala ma intereseaza.


Zici ca nu se poate apoi imi zici ca exista repeatere, esti tare. Un repeater deala ma intereseaza. O sa ma interesez de preturi. Nu fac nimic cu redirectionarea din 2 motive: comunicarea mea e predominant prin sms ce nu se redirectioneaza si al doilea e ca redirectionarea apelurilor nu e disponibila la cartela Vodafone.
Solutia cu fixtel/antena mare am folosit-o pana sa se inchida Zapp si aveam semnal aproape ca la oras cu el in conditiile astea. Avantajul era ca telefonul meu Zapp avea mufa pentru antena externa.


Nu vreau neaparat foarte ieftin.
dar cu un telefon fix de vodafone ai incercat? sau un portabil Dect tot de la vdf? am disponibile cate unul din fiecare.cred ca cel fix e mai ok deoarece seamana cu cel de zapp si poti decupla antena proprie si conecta un exterioara.

#21
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011
Pentru om soluția e clară: un repeater. Dar va costa niște bani.

Eu unul mă mulțumesc la munte să am internet și ies mult mai ieftin.

 LunaCrystal, on 17 martie 2014 - 21:12, said:




Zici ca nu se poate apoi imi zici ca exista repeatere, esti tare.
Soluția cu repeatere e mai neconvențională, în sensul că, teoretic, nu ai voie să emiți în benzile alea. Dar la munte, atâta timp cât folosești puteri mici și nu deranjezi pe nimeni, este ok. Am expus și motivul pentru care lumea nu se pre aruncă la așa ceva, e vorba de raportul între cost și ce îți oferă.

#22
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011

 hupogramos, on 15 martie 2014 - 22:25, said:

E posibil dar or sa dea de dracu daca instaleaza prea multe jucarii din astea.
Oare? Din câte știu puterea și directivitatea nu depășesc caracteristicile unui wifi, ori asta înseamnă că semnalul va fi doar în clădire. Și cum în clădire, oricum nu era semnal, tot ce se poate întâmpla e să aibe clădirea semnal, mai bun decât înainte.

 macsfx, on 15 martie 2014 - 10:09, said:

Nu stiu cum e la Orange dar tehnicienii Vodafone configureaza device-ul respectiv sa faca handover cu celulele din jur si functioneaza foarte bine Posted Image

Vorbesc din proprie experienta.
Așa mi se pare normal. Păi altfel, și un Voip e mai bun, uite, mie în 90% din cazuri un apel VOIP îmi face handover de nivelul 3, adică dacă trec de pe wifi pe rețeaua mobilă și invers. De fapt, toată chestia e să fie declarat de celulele din jur și să declare celulele din jur pentru handover.

Nici nu văd altă soluție pentru viitor în afară de aceste microsite-uri, problema operatorilor e că le vine greu să recunoască că rețeaua mobilă e complementară rețelei fixe. Ei ar vrea să aibe monopol, ori asta nu se poate fizic, pentru că sunt tot mai mulți useri care sug bandă tot mai mare și pentru asta trebuie tot mai multe celule la o putere tot mai mică și nu văd cum altfel ieși din criza asta fără să ai tot mai multe zone fără semnal. Ori dacă ai zone fără semnal, se duce dracului tot conceptul de mobilitate și atunci ajungi unde..?

De fapt, în rețelele 4G, va fi mult mai ușor de făcut roamingul între rețea și astfel de celule, infrastructura fiind direct IP, un layer suplimentar nu ar mai fi necesar.
Pentru voce vor trebui să îmbunătățească doar roamingul de layer 3, pentru că, evident, vei schimba subnetul.

Edited by benis, 18 March 2014 - 00:30.


#23
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,512
  • Înscris: 20.10.2006

 benis, on 17 martie 2014 - 23:13, said:

Pentru om soluția e clară: un repeater. Dar va costa niște bani.

Eu unul mă mulțumesc la munte să am internet și ies mult mai ieftin.


Soluția cu repeatere e mai neconvențională, în sensul că, teoretic, nu ai voie să emiți în benzile alea. Dar la munte, atâta timp cât folosești puteri mici și nu deranjezi pe nimeni, este ok. Am expus și motivul pentru care lumea nu se pre aruncă la așa ceva, e vorba de raportul între cost și ce îți oferă.
Deci sa inteleg ca repeaterele sunt ilegale ? Chiar daca au acordul celor de la Vodafone ca doar emit pe banda lor si ei au licenta pe ea ? Si chiar daca emit si pot fi receptionate strict doar de pe o proprietate privata ? Oricum o sa incerc solutia propusa de unkiujim, initial poate cu un telefon mobil mai vechi pe care o sa il desfac si incerc sa improvizez o antena mai mare.

#24
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011
Păi problema la un repeater e că nu poate refolosi banda. Să presupunem că VDF foloseşte banda x, tu nu o poţi refolosi pentru că semnalul emis de tine va fi recepţionat de antenă şi tot aşa, cu alte cuvinte apare echivalentul microfoniei în audio. Astfel va trebui folosită o frecvenţă x+/- n, care fie va perturba alte canale sau va perturba canalele unui alt operator. Poate că Digi va avea semnal acolo, vine omul cu Digi, dă să sune, vede că nu se mai poate, face o sesizare, iar ei pot constata că se bruiază. Pe lângă asta nişte echipamente neautorizate pot avea variaţii în bandă, pot "mătura" banda cu emisii parazite, etc.


Vodafone nu oferă repeatere ci "femtocelule" ce nu repetă nimic, se conectează la core prin net.

#25
macsfx

macsfx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 30.11.2005
Revin cu update. In prezent Vodafone Romania desfasoara un program pilot de testare a celui de-al doilea device femto.

Denumire comerciala: Vodafone Semnal Plus

Denumiri in subsidiarele grupului: Vodafone Sure Signal (UK), Vodafone SuperSignal (Germania), Mini Bazis Plusz (Ungaria), Vodafone Full Signal (Grecia) etc.

Specificatii:
- acoperire pe o raza de maxim 30 m;
- maxim 8 apeluri simultane;
- viteza download max 14,4 Mbit/s si upload max 1,4 Mbit/s.

Pret: inca nu a fost stabilit

Eligibilitate: persoane fizice sau juridice (nu se mai tine cont de acel prag minim al facturii de 300 EUR / luna ca in cazul primului device mentionat in postare).

Data lansarii: imediat dupa finalizarea programului pilot, cel mai probabil in vara acestui an.

Mentiune: pana la lansarea oficiala nu se va putea comanda din niciun shop, dealer sau consultant de la *222 / *221 (nici nu au fost informati in acest sens, ca atare n-au ce comenzi sa preia).

Personal, salut aceasta initiativa a Vodafone Romania. Produsul in sine reprezinta un ATU in fata concurentei (Orange ofera Extra Signal la 500 EUR pentru facturi lunare sub 100 EUR - un pret prohibitiv din punctul meu de vedere, Cosmote / RDS & RCS nu au asa ceva in oferta comerciala).

Dupa cum spuneam la un moment dat, nelimitatul national s-a cam stabilizat pe la 15 EUR pe la toti operatorii (momentan la retentie). Diferenta o va face calitatea si serviciile suplimentare.

Si la cum se dau jos antene de pe blocuri, cred ca solutia asta va avea un real succes.

Mai jos aveti niste poze cu device-ul si sectiuni din ghidul de utilizare. Ultima imagine lamureste clar aspectele legate de radiatii. Pentru cei care isi fac probleme, device-ul emite mai putin decat orice router obisnuit disponibil in prezent pe piata.

Attached Files



#26
mihailco

mihailco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 07.09.2005
Pana nu il vad fizic la mine , nu mai cred Posted Image  , am mai discutat pe tema asta , oricum astept solutia asta de mai bine de 2 ani , poate anul asta se rezolva ! Deci il iei si il bagi la 220V+internet si gata nu mai trebuie sa vina "meseriasul" sa configureze bts vecine etc (pt call-drop) ?

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 macsfx, on 17 aprilie 2014 - 07:33, said:


Cum ai reusit sa il obtii? Se ofera doar clientilor cu abonament?

#28
micutuljhon

micutuljhon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 18.02.2012
Asta e numai bun la mine.  :)

#29
macsfx

macsfx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 30.11.2005
mihailco: fiind vorba de acoperire pe o raza de 30 m, nu mai e cazul de configurari cu bts-uri vecine. Il bagi in priza, il conectezi la router-ul de Internet si in 10-20 minute e conectat la core-ul retelei Vodafone iar tu ai semnal 3G in casa Posted Image

simple_dreams: se ofera doar clientilor postpaid. Detalii suplimentare vor aparea la lansarea oficiala.

Edited by macsfx, 19 April 2014 - 14:43.


#30
Ali the Nake

Ali the Nake

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.12.2005
Cam asa arata fizic si la treaba - http://www.alinpopes...ne-semnal-plus/

#31
PopM

PopM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 12.05.2014
Dar dispozitivele acestea cum sunt? Se conecteaza la un releu (antena Vodafone) care are semnal in zona si amplifica semnalul de la acea antena sau acest dispozitiv Semnal Plus functioneaza ca si o antena GSM care are cell ID, frecventa, etc? Daca imi poate cineva raspunde. Cum este cu cell ID-ul unui astfel de dispozitiv?
Dispozitivul cum se conecteaza in serverele Vdf prin internet? Adica acela este ca si link-ul radio?

Edited by PopM, 12 June 2014 - 11:28.


#32
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Aceasta idee este falimentara inca din start, pai daca ai acces la o retea de internet fix, se intampla urmatorul lucru, internetul mobil prin Femto n-are cum sa fie mai rapid decat internetul fix. Insa culmea, e ca tu platesti si internetul fix, si curentul, si jucaria, iar Vodafoame taie facturi daca se face trafic de internet prin dracia asta!

Ce faci cu o retea mobila?
1. Acces la internet
2. Acces la voce, care in curand va deveni moca spre neimportanta. Se poate rezolva prin SIP foarte usor, defapt la nivel de retea (mobila) nu e nici o diferenta, pe 3g se folosesc aceleasi protocoale.

.....................
Clientii business folosesc VPNuri, si wifi, iar daca sunt preocupati pt a oferi semnal mobil angajatilor si clientilor, solutia e una multi-retea proiectata inginereste, nu improvizatii de home use.

 PopM, on 12 iunie 2014 - 11:28, said:

Dar dispozitivele acestea cum sunt? Se conecteaza la un releu (antena Vodafone) care are semnal in zona si amplifica semnalul de la acea antena sau acest dispozitiv Semnal Plus functioneaza ca si o antena GSM care are cell ID, frecventa, etc? Daca imi poate cineva raspunde. Cum este cu cell ID-ul unui astfel de dispozitiv?
Dispozitivul cum se conecteaza in serverele Vdf prin internet? Adica acela este ca si link-ul radio?

E ca un telefon VOIP prin  DECT daca intelegi. Are cell-id propriu, isi seteaza relatiile de vecinatate cu alte fem-to uri cat si puterea de emisie automat, la fel si cu statiile de putere mare.

Edited by Hedonist, 12 June 2014 - 11:33.


#33
macsfx

macsfx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 30.11.2005
Device-urile de tip femto nu au ca utilitate utilizarea conexiunii Internet de la operatorul GSM. Ar fi ilogic sa consumi / platesti netul de la Vodafone cand clar ai conexiune fixa stabila.

Exceptand clientii business de tip corporatii, care pot implementa in cadrul companiilor VPN-uri si solutii pentru semnal indoor, persoanele fizice si juridice de tip SME & SOHO vor aprecia cu siguranta aceasta solutie.

In tarile din grup prinde foarte bine, iar in Romania Vodafone a epuizat primele 2 loturi de Vodafone Semnal Plus (1000 buc) intr-un timp record. Stocuri valabile doar pentru proiectul pilot.

Cand n-ai semnal acolo unde ai nevoie (la Vodafone sau la alti operatori), jucaria asta e ideala.

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 PopM, on 12 iunie 2014 - 11:28, said:

Dar dispozitivele acestea cum sunt?
Gandeste-te ca e o mini statie Vodafone. Dispozitivul il conectezi la netul tau fix de acasa si gata, ai semnal Vodafone prin intermediul conexiunii fixe. Daca nu ai net fix sau iti cade conexiunea... adio si servicii Vodafone. E utila si nu prea aceasta ''jucarie''.  Mai bine sa n-ai nevoie.

#35
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006

 macsfx, on 15 iunie 2014 - 22:14, said:

In tarile din grup prinde foarte bine, iar in Romania Vodafone a epuizat primele 2 loturi de Vodafone Semnal Plus (1000 buc) intr-un timp record. Stocuri valabile doar pentru proiectul pilot.

Cand n-ai semnal acolo unde ai nevoie (la Vodafone sau la alti operatori), jucaria asta e ideala.

Faptul ca s-au epuizat atat de repede primele 1000 de bucati spune multe despre calitatea semnalului Vodafone. Acest dispozitiv este cel putin lipsit de etica relativ la clientul Vodafone, intrucat clientul trebuie sa asigure o conexiune la internet de o anumita calitate pentru ca Vodafone sa isi poata furniza serviciile pentru care apoi el, Vodafone, cere bani, desi foloseste conexiunea la internet a clientului pentru care clientul plateste bani. Iar daca Vodafone nu are semnal de calitate intr-o zona in care exista o conexiune la internet capabila sa sustina o asemenea jucarie, inseamna ca Vodafone nu este o retea potrivita. Aaaa, daca Vodafone ar instala pe cheltuiala lui o asemenea jucarie, in mod transparent pentru client, asa cum procedeaza RDS pentru a elimina unele probleme de semnal in anumite scari de bloc, ar fi altceva. Vad insa ca nu este cazul, iar Vodafone vine cu o alta solutie lipsita de etica, o solutie care este buna/utila doar pentru cei care sunt fani inraiti Vodafone sau pentru acele afaceri care, din motive care imi scapa, ar trebui neaparat sa foloseasca serviciile de voce ale retelei Vodafone.

Edited by brasoveanul, 16 June 2014 - 16:22.


#36
astateoftrance

astateoftrance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 16.09.2011
eu sunt convins ca majoritatea persoanelor care isi vor lua jucaria aia au si router wifi la conexiunea la internet, asa ca ramane la latitudinea utilizatorului final daca sa se conecteze sau nu la wifi

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate