Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Vodafone Femto

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
maiorukaki

maiorukaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 24.03.2014
eu as vrea o solutie de asta; am 3 locatii in care nu am semnal vodafone dar am internet
sper ca vodafone sa imi puna la dispozitie acest dispozitiv

#38
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006

View Postmaiorukaki, on 16 iunie 2014 - 16:35, said:

eu as vrea o solutie de asta; am 3 locatii in care nu am semnal vodafone dar am internet
sper ca vodafone sa imi puna la dispozitie acest dispozitiv

Intrebarea logica, de ce tii neaparat sa folosesti serviciile Vodafone in cazul in care ai net de calitate dar nu ai semnal Vodafone in acele zone?

Edited by brasoveanul, 16 June 2014 - 16:37.


#39
maiorukaki

maiorukaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 24.03.2014
fiindca numarul de telefon  personal este pe vodafone
fiindca persoanele cu care vorbesc si stau in acele locatii au telefoane pe vodafone
multumit?

#40
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006

View Postmaiorukaki, on 16 iunie 2014 - 20:24, said:

fiindca numarul de telefon  personal este pe vodafone
fiindca persoanele cu care vorbesc si stau in acele locatii au telefoane pe vodafone
multumit?

Nu se pune problema daca sunt eu multumit sau nu.

1. Numarul se poate porta.
2. In ziua de astazi nu mai exista problema apartenentei la o anumita retea a celor din agenda, convorbirile nelimitate sau cu minute multe nationale exista la preturi decente in retele cu servicii de mai buna calitate decat Vodafone sau la preturi exceptionale in Digi.Mobil, de exemplu, in cazul in care nu esti la curent, cu 5 euro scapi de grija agendei(minute nelimitate). Iar calitatea este foarte buna la Digi.Mobil, pe unde ma invart eu mai buna decat la Vodafone, nu simt deloc nevoia unei jucarele ca aceasta. Prin urmare, nu te supara, dar argumentele tale nu prea stau in picioare. Posted Image

Edited by brasoveanul, 16 June 2014 - 22:14.


#41
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Este absurd să plătești ca să folosești rețeaua de net de acasă în plus. Orice telefon Android mai răsărit are VOIP inclus și se poate face redirecționare pe numărul respectiv când nu ai semnal.

#42
maiorukaki

maiorukaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 24.03.2014
am portat numerele copiilor pe digimobil, ei sunt ft multumiti ca au internet nelimitat
din pacate oamenii cu care vorbesc in zonele acelea sunt pe vodafone, nu sunt singurul care folosesc reteaua asta, nu sunt singurul care m-as conecta la femtocel-urile alea
acum ai inteles?

#43
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014

View Postmaiorukaki, on 16 iunie 2014 - 16:35, said:

eu as vrea o solutie de asta; am 3 locatii in care nu am semnal vodafone dar am internet
sper ca vodafone sa imi puna la dispozitie acest dispozitiv

Cere marelui Vodafone acces SIP la voce, pe motiv ca n-ai semnal.
Asta ar trebui sa ofere Vomafone! Si ai folosi WIFIul pe post de telefon mobil!

Defapt asta ar trebui sa ofere si Digi in loc de mizeria aia, oriunde! Or costa liceentele pt protocoalele folosite, dracu stie de ce se chinuie ei sa faca aplicatii, cand solutia e ras-testata de 15 ani de zile?

View Postmaiorukaki, on 16 iunie 2014 - 20:24, said:

fiindca numarul de telefon  personal este pe vodafone
fiindca persoanele cu care vorbesc si stau in acele locatii au telefoane pe vodafone
multumit?

Si exista vre-un motiv sa renunti la vomafone?

Eu am renuntat la ei ca nu mi-a mers netul in ziua de pasti, iar consultantul de juridice si-a permis sa nu raspunda la telefon, macar il luam la maciuca si ma descarcam, evident ca netul a mers dupa sarbatori cand au putut fi contactati, am reziliat toata firma si 3 ani m-am judecat pe taxa de reziliere, de atunci n-am mai avut treaba cu ei si sa fi trecut 10 ani de zile sau aproape!

Pai daca faptul ca n-ai semnal nu e motiv de renuntare care e?
Si tu cand n-ai semnal ce faci, iti bagi net fix si te duci la Vodafone, le mai bagi sute de euro in buzunar, si esti si filantrop, permiti altora sa foloseasca ceea ce tu ai cumparat, aici incluzand si conexiunea la net.

Sunt curios daca saracia aia raporteaza traficul de net facut prin ea, as pune pariu... Normal ar fi sa n-aiba treaba cu netul, ca doar nu trebuie sa se conecteze la serverele Vodafone pt a da net, poate da si prin IPul RTCului spre exemplu.
______________
Asta cu netul sa fiu iertat, e ca si cum te-ai duce in paris, ai face baie la hotel, si ti-ar taia APA NOVA factura de "consum apa in Roaming"... desi e verificata:
Cand sunt in Roaming ies prin ipul retelei straine in internet, nu se face un VPN Paris- Bucuresti - Internet.

Edited by Hedonist, 16 June 2014 - 23:32.


#44
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006
Bineinteles, solutia este absurda si imorala, asa este cum spun benis si Hedonist. Din cate inteleg, aceste jucarele acopera cel mult un apartament, prin urmare maiorukaki, nu cred ca ai putea sa distribui semnalul prea multor persoane. Si sunt absolut convins ca un eventual trafic de net mobil, din acela cu porturi blocate ca la Vodafone, evident, dar peste o conexiune normala, fara porturi blocate Posted Image), ar fi contorizat si taxat de Vodafone.

Edited by brasoveanul, 17 June 2014 - 04:43.


#45
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Eu cand sunt in roaming cu vodafone UK-ul am tot timpul IP de UK. Cred ca asa e la toti operatorii.

#46
maiorukaki

maiorukaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 24.03.2014

View Postbrasoveanul, on 17 iunie 2014 - 04:41, said:

Bineinteles, solutia este absurda si imorala, asa este cum spun benis si Hedonist. Din cate inteleg, aceste jucarele acopera cel mult un apartament, prin urmare maiorukaki, nu cred ca ai putea sa distribui semnalul prea multor persoane. Si sunt absolut convins ca un eventual trafic de net mobil, din acela cu porturi blocate ca la Vodafone, evident, dar peste o conexiune normala, fara porturi blocate Posted Image), ar fi contorizat si taxat de Vodafone.

ma refeream la asta:
Specificatii:
- acoperire pe o raza de maxim 30 m;
- maxim 8 apeluri simultane;

#47
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006

View Postmaiorukaki, on 17 iunie 2014 - 10:56, said:

ma refeream la asta:
Specificatii:
- acoperire pe o raza de maxim 30 m;
- maxim 8 apeluri simultane;

Pai da, maximum 30 m acopera un apartament, eventual ceva mai mult, insa nu cu mult mai mult. Ideea este ca nu vei putea sa imparti conexiunea cu altii, decat daca, eventual, sunt vecinii din apartamentul alaturat. Daca este vorba despre vecinii din curtea alaturata, in cazul in care locuiesti la casa, este destul de putin probabil sa le poti da si lor semnal.

#48
maiorukaki

maiorukaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 24.03.2014
O rază de 30 de metri nu 30 de metri pătrați.

#49
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006
Stiu foarte bine ca-s liniari si nu patrati, insa tine cont ca este vorba despre conditii ideale, daca trece prin pereti din beton, fier beton etc. puterea scade mult. Nu iti face iluzii, este o jucarica utila in anumite cazuri extrem de particulare, insa nu face minuni si ma indoiesc ca te va ajuta asa cum ti-ai dori tu.

#50
cricri51

cricri51

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 30.07.2008

View Postmaiorukaki, on 17 iunie 2014 - 10:56, said:



ma refeream la asta:
Specificatii:
- acoperire pe o raza de maxim 30 m;
- maxim 8 apeluri simultane;
Nu e nimic de neanteles!
Omul are o afacere cu puncte de lucru raspandite prin tara si, din nefericire, in trei din acestea nu poate lua legatura cu colaboratorii.
Va dati seama ca, daca sunt suficienti 30m si 8 apeluri simultane, necesitatile sunt relativ mici, dar vitale pentru el!

Daca deocamdata doar femtocelula ofera solutia, omul e dispus sa plateasca o suma rezonabila, ca sa-si poata controla afacerea.
Circula mult, numarul principal il are pe voda, stie el mai bine decat noi motivul, iar  colaboratorii sunt tot pe voda, probabil cu niste telefoane mai putin pretentioase si, probabil, utilizatori minimali de comunicare mobila!
Si-a facut probabil calcule si asta este solutia cea mai buna la acest moment pentru el. Vrea rezolvare cu costuri decente!
LE Cam multi "probabil", dar sper ca n-am gresit!

Edited by cricri51, 18 June 2014 - 10:14.


#51
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006

View Postcricri51, on 18 iunie 2014 - 10:09, said:

Nu e nimic de neanteles!
Omul are o afacere cu puncte de lucru raspandite prin tara si, din nefericire, in trei din acestea nu poate lua legatura cu colaboratorii.
Va dati seama ca, daca sunt suficienti 30m si 8 apeluri simultane, necesitatile sunt relativ mici, dar vitale pentru el!

Daca deocamdata doar femtocelula ofera solutia, omul e dispus sa plateasca o suma rezonabila, ca sa-si poata controla afacerea.
Circula mult, numarul principal il are pe voda, stie el mai bine decat noi motivul, iar  colaboratorii sunt tot pe voda, probabil cu niste telefoane mai putin pretentioase si, probabil, utilizatori minimali de comunicare mobila!
Si-a facut probabil calcule si asta este solutia cea mai buna la acest moment pentru el. Vrea rezolvare cu costuri decente!
LE Cam multi "probabil", dar sper ca n-am gresit!

Stai linistit, nu ai facut greseli gramaticale, acesta este cel mai important aspect! :)
Da, el stie cel mai bine daca si cat de folositor ii este Femtocell-ul acesta, insa eu raman la parerea mea ca in afara de unele situatii foarte particulare, in care el s-ar putea afla, solutia este aproape imorala: adica este folosita conexiunea la internet a clientului, o conexiune de o anumita calitate, pentru care clientul plateste bani, astfel incat Vodafone sa ii ofere serviciul pentru care si el, Vodafone, il taxeaza pe client.

#52
maiorukaki

maiorukaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 24.03.2014
Da.  Perfect adevărat ce spui tu însă m-am saturat să mă tot rog de Vodafone să rezolve problema referitoare la semnal.
Oricum după lupte seculare îmi voi porta numărul de telefon principal. După mine mai vin încă vreo 6 7 persoane.
Move on!

#53
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,383
  • Înscris: 20.10.2006
Femtocell e solutia viitorului la blocuri, insa montate de operator in scari, nu de client pe conexiunea lui in apartament (asta doar cel mult in zone izolate).

#54
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006

View PostLunaCrystal, on 20 iunie 2014 - 17:10, said:

Femtocell e solutia viitorului la blocuri, insa montate de operator in scari, nu de client pe conexiunea lui in apartament (asta doar cel mult in zone izolate).

Asa da, sigur! Insa solutia de la Vodafone nu este, evident, asa cum spui tu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate